طرح توجیهی

طرح توجیهی کاشت ذرت علوفه ای برای تولید خوراک دام

کاشت، داشت و برداشت ذرت علوفه‌ای

ذرت علوفه ای یا جواری یکی از غلات مهم است. منشأ آن قاره آمریکا بوده‌ است و پس از گندم، بیشترین اراضی کشاورزی جهان به ذرت اختصاص دارد. ذرت سرشار از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن بوده و نیز منبع خوبی از فیبر محسوب می‌شود و سرشار از کالری است.
ذرت با ارزش غذايي بالا و مقادير زيادي انرژي و نشاسته در تغذيه گاوهاي شيري نقش بسزایی دارد.

آشنایی با ذرت

نام این گیاه در زبان انگلیسی Maize یا corn در زبان عربی ذرت و بلال است. در فرهنگ دهخدا آمده نام پارسی این گیاه در گویش خراسانی “جواری” است ولی واژهٔ عربی آن، ذرت، هم بکار برده می‌شود. فرهنگ معین هم “جواری” را برابر با “ذرت” و “بلال” معرفی کرده‌است.

گونه‌های مختلف ذرت

اصولاً ذرت یک گونه‌ است ولی از ارقام و واریته‌های متفاوتی تشکیل شده‌است:

  • ذرت دندان اسبی (Zea mays var. indentata)
  • ذرت بلوری (Zea mays var. indurata)
  • ذرت آردی (Zea mays var. amyalcea)
  • ذرت پاپ کورن (Zea mays var. everta)
  • ذرت غلاف دار (Zea mays ver. tunicate)
  • ذرت مومی (Zea mays var. ceratina)
  • ذرت شیرین (Zea mays var. saccharata)

پیشینه ذرت

ذرت تا قبل از سال ۱۴۹۲ میلادی (سال کشف آمریکا) در قاره آسیا، اروپا و آفریقا به عنوان یک گیاه زراعی شناخته شده نبود. اما این گیاه را از قرن‌ها پیش در آمریکای مرکزی می‌شناختند و توسط مردم سرخ‌پوست آمریکا کشت می‌شد. به همین سبب نام لاتین ذرت از یکی از طوایف سرخ‌پوست بنام Marisi Mahig گرفته شده‌است.

اهمیت زراعت علوفه ای

امروزه با توجه به خشک‌سالی های پی در پی و کمبود شدید آب در کشور کشت گیاهان علوفه‌ای به مخصوص ذرت علوفه ای ضروری است.
ذرت علوفه‌ای با داشتن ویژگی‌هایی چون سازگاری با شرایط اقلیمی گرم و خشک، عملکرد بالا و همچنین نیاز به مصرف کم آب بسیار مناسب برای کشت در شهرهای کویری ایران است. با کشت ذرت علوفه علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب می‌توان نیاز کشاورزان را در تولید خوراک دام برطرف کرد.

کاشت ذرت علوفه ای

ذرت از جمله گیاهانی است که مورد توجه خاص دامداران منطقه بوده است. خصوصاً پس از پیدایش ارقام هیبرید با عملکرد بالا و کیفیت مطلوب، بسیاری از مؤسسه های تحقیقاتی در سراسر دنیا روی این محصول با ارزش سرمایه گذاری و فعالیت های موثری انجام داده‌اند که به موفقیّت های چشمگیری نیز دست یافته‌اند.

ذرت بعد از گندم و برنج سومین محصول زراعی دنیا از نظر سطح زیر کشت و دومین محصول بعد از گندم از نظر میزان تولید است. که علاوه بر تامین دانه و علوفه ای مورد نیاز مرغداری ها و دامداری ها در صنعت غذایی، شیمیایی و دارویی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و خشکسالی‌های اخیر انجام آزمایشات و ارائه راهکارهای مناسب جهت افزایش عملکرد و کیفیت محصولات کشاورزی و استفاده بهینه از اراضی کشاورزی و حفظ مراتع و منابع طبیعی از ضروریات کشاورزی است.

وجود تنوع زیاد در گیاه ذرت، از نظر گروه رسیدگی (از خیلی زودرس تا خیلی دیررس) امکان رشد آن را در محدوده وسیعی از شرایط اقلیمی فراهم آورده است. بر این اساس امکان کاشت این گیاه در سراسر کشور ما وجود دارد.

آماده سازی بستر کاشت ذرت علوفه ای

برای کاشت ذرت ابتدا باید زمین مورد نظر را شخم بزنید ، عملیات شخم زمین باید در فصل پاییز انجام شود. سپس به هر هکتار زمین بین 25 تا 30 تن کود دامی اضافه نمایید . بدین ترتیب خاک زمین تقویت خواهد شد. سپس در فصل بهار خاک زمین را نرم نمایی.

ذرت به مواد مغذی زیادی نیازمند می باشد. به همین دلیل به هر هکتار زمین 85 کیلوگرم کود ازته، بین 40 تا 45 کیلوگرم کود فسفر و بین 85 تا 100 کیلوگرم کود پتاس اضافه می شود . سپس می توان ذرت ها را به صورت خطی و یا پشته ای در زمین کاشت . اگر به صورت خطی اقدام به کشت ذرت نمایید، باید بین بوته ها 20 تا 30 سانتی متر فاصله و بین ردیف ها 75 تا 120 سانتی متر فاصله قرار بدهید. اگر به صورت پشته ای اقدام به کشت ذرت نمایید ، باید در هر پشته 5 تا 6 عدد بذر کاشته و بین پشته ها 90 سانتی متر فاصله ایجاد نمایید.

مراقبت‌های بعد از کشت ذرت علوفه ای

پس از این که بذر ها رشد نمایند، باید آن ها را خلوت نمایید، بدین طریق در هر پشته 3 تا 4 بوته خواهد ماند . اگر کاشت به صورت پشته ای باشد ، عمل گرده افشانی توسط باد انجام می شود. به همین جهت روش پشته ای آسان تر از روش خطی می باشد. هنگامی که برگ های پایینی 50 درصد از بلال های موجود در مزرعه خشک شوند، همچنین بقیه برگ های آن نیز به رنگ زرد دربیایند ، زمان برداشت بلال ها رسیده است.

آبیاری گیاه ذرت

گیاه را مرتب آبیاری کنید و علف‌های هرز را به طور مرتب هرس کنید. مواظب باشید ریشه‌های ذرت را که در سطح خاک رشد کرده‌اند، جدا نکنید. برای محافظت و محکم کردن جای گیاه، خاک را با شن کش تیغه‌ای دور ساقه جمع کنید. معمولا هر 7 تا 12 روز یکبار ذرت ها آبیاری می شوند.

تشخیص زمان برداشت ذرت علوفه ای

وقتی کاکل‌های ابریشمی انتهای چوب ذرت، قهوه‌ای رنگ شدند، ذرت‌ها آماده برداشت هستند. اما برای اطمینان با دقت برگ‌ها را کنار بزنید و دانه ذرت را فشار دهید. اگر آب داخل آن مانند شیر باشد، ذرت آماده برداشت است. برای برداشت خیلی ساده چوب ذرت را پیچ بدهید تا از گیاه جدا شود.

متوسط برداشت ذرت علوفه ای حدود ۵۰ تن در هکتار و ذرت دانه ای هفت تن در هکتار است.

گروه بندی ارقام ذرت بر اساس طول دوره رشد و نمو تا رسیدن دانه

گروه رسیدگی روز تا رسیدن
زودرس85 تا 100
متوسط رس101 تا 130
دیررس131 تا 14
برداشت ذرت علوفه ای جهت تهیه سیلو

برداشت محصول هنگامی است که دانه ها حالت خمیری داشته و ساقه و برگ ها سبز باشند. در این حالت رطوبت بوته و بلال در حدود 75-70 درصد است که این حالت به لحاظ کمی و کیفی محصول بهترین زمان برداشت ذرت سیلویی است.

برداشت ذرت جهت استفاده مستقیم دام

زمانیکه محصول هنگام گل کردن و قبل از تشکیل دانه ها است صورت می گیرد، پس از برداشت علوفه را خرد کرده و مورد استفاده قرار می دهند. رطوبت موجود در گیاه حدود 90-85 درصد است.

مصرف ذرت علوفه ای برای دام

ذرت علوفه ای از محصولات مهمی است که به عنوان خوراک دام به ویژه گاو و گوسفند مطرح است، بنابراین، کمیت (مقدار علوفه) و کیفیت (درصد پروتئین، نشاسته، مواد معدنی) علوفه آن از اهمیت ویژهای برخوردار است. گیاه ذرت مواد قندی و نشاسته زیادی دارد و عملکرد علوفه ذرت به 80 تا 100 تن در هکتار می‌رسد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان برای تولید علوفه سبز است. ذرت علوفه ای، علوفه بسیار خوش خوراکی جهت گاو و گوسفند است و شرایط مکانیزاسیون را به خوبی می‌پذیرد. این نوع ذرت دارای مقادیر زیادی مواد معدنی؛نیتروژن، فسفر، پتاسیم و کلسیم است و به آسانی هضم شده و سیلوی آن برای دامهای پرواری مخصوصاً مناسبترین خوراک است.

3 2 آراء
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
میلاد
میلاد
1 سال قبل

دوست عزیز متاسفانه تو این سیستم تولید کننده علوفه بیشتر اوقات ضرر میکنه و بیشترین سود رو کسی میکنه که عملا واسطه اس. یعنی ماشین چیدن علوفه (CLASS) رو اجاره میکنه و از کشاورز یا تولید کننده بدبخت میخره و به گاوداری میفروشه. بیشتر اوقات چون فصل چیدن علوفه میخوره به فصل بارش باعث از بین رفتن زود هنگام محصول میشه و کشاورز مجبور میشه به هر قیمتی که دلال میگه بفروشه و نرخ میشه نرخ دلال در حالی که قیمت خرید گاوداری ثابته و این وسط دلال کلی سود میکنه. دوستان اگه به این روابط دسترسی دارین مخصوصا کسایی… بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x