exbonds
مقالات کسب و کار

طرح توجیهی کشاورزی چیست و چه اهمیتی دارد؟ + لیست طرح‌های کشاورزی

کشاورزی و زراعت

طرح توجیهی کشاورزی به ارزیابی میزان امکان‌پذیری یک پروژه ی کشاورزی می‌پردازد و از لحاظ فنی و مالی و بازار موضوع را بررسی می‌کند.

کشاورزی به تولید مواد غذایی و کالا از راه زراعت و جنگل داری و دامداری است. کشاورزی همان چیزی است که به ظهور تمدن منجر شد. با افزایش جمعیت و نگرانی ها در خصوص تامین غذا، کشور های مختلف جهان به سرعت به کشاورزی و صنعتی سازی آن رو آورده و هر روز بر تعداد واحد های فعال در زمینه بخش کشاورزی افزوده می شود. که در این زمینه کشور ما نیز قدم های مهمی برداشته است. که خبرهای احداث واحد های مختلف کشاورزی و دامپروری موید این مطلب است. نگارش طرح توجیهی کشاورزی و دامپروری مختص این شاخه زمینه فعالیتی باید انجام شود تا ظرافت های خاص موجود در این برآوردها لحاظ شود.

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی ، شامل نمای کلی پروژه یا فعالیت اقتصادی و کسب و کاری است که قصد راه اندازی آن را دارند. پیش از شروع هر فعالیتی، در نظر گرفتن عوامل و شرایط موجود و بررسی آنها در موفقیت و پپش برد کسب و کار نقش اساسی ایفا می کند؛ چرا که هر فعالیتی که بدون تدبیر و برنامه ریزی آغاز شود ، محکوم به شکست خواهد بود. طرح توجیهی زوایای سرمایه گذاری از قبیل میزان سرمایه گذاری ، وضعیت بازار و وضعیت موجود یک طرح را برای سرمایه گذار روشن می کند تا سرمایه گذار بتواند تصمیم گیری راحت و درستی از مسیر انتخابیش داشته باشد.

اهمیت کشاورزی در ایران

بخش کشاورزی در ایران یکی از بخش‌هایی است که عملکرد آن در ایجاد ارزش افزوده بیش از هر چیز تابعی از عواملی همچون میزان بارندگی، جریان‌های سطحی، سطح زیر کشت، میزان استحصال آب از منابع زیرزمینی و … است. در نتیجه عملکرد و اهمیت کشاورزی تقریباً مستقل از چرخه‌‏ها‏‏‏ی تجاری (رونق و رکود) در اقتصاد ایران بوده است.

اما کشاورزی در ایران بیشتر از آنکه تشنه آب و نزولات آسمانی باشد تشنه ایده های ناب است، چراکه اکثر قریب به اتفاق کشاورزان ایرانی این شغل را به صورت موروثی و از گذشتگان خود به ارث برده اند و بیشتر روی محصولات گذشته یا سبک زراعی گذشته تمرکز کرده اند. این بخش از کسب و کار ایران به جد نیازمند ایده های نو و جدید در زمینه محصولات جدید، نحوه کشت جدید و سرمایه گذاری های بیشتر است. در این بین نقش مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی فنی- اقتصادی) در معرفی روش های نوین فعالیت در این عرصه به خوبی روشن می شود.

اهمیت بخش کشاورزی در کشور تا به آنجایی است که دولت به منظور تأمین مایحتاج کشور در برخی اقلام اساسی اقدام به خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی مانند چای و گندم کرده است، از طرفی دولت به منظور حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی هر ساله بسیاری از تسهیلات بانکی را به این بخش اختصاص می دهد،

طرح توجیهی کشاورزی

در طرح توجیهی کشاورزی ارزیابی مالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یک کنترل مالی مناسب می‌تواند زمینه‌ساز بهره‌وری تولیدات کشاورزی شود. این ارزیابی میزان سود‌دهی و هزینه‌های یک پروژه‌ی کشاورزی را در برمی‌گیرد. با وجود ارزیابی مالی می‌توان سرمایه‌گذار را توجیه کرد این پروژه بر پایه‌ی کمترین ریسک مالی  و بیشترین سود‌دهی طراحی شده است.

نکته‌ی بعدی بررسی تکنولوژی در صنعت کشاورزی یا همان ارزیابی فنی است. در واقع تمامی موارد و تجهیزات لازم برای عملی کردن ایده در این بخش گنجانده می‌شود.

بخش دیگر مربوط به بازار و رضایت مشتری می‌باشد که قطعا یکی از موضوعات اصلی برای سودآوری بیشتر در این حوزه است. در سطح اولیه، نوع محصول انتخابی برای کاشت در زمین باید با توجه به نیاز مردم و بازار و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه تعیین گردد.

انواع طرح های کشاورزی

لیست طرحهای بخش کشاورزی

پیش بینی های لازم در طرح توجیهی کشاورزی

مواردی وجود دارند که می‌بایستی در طرح توجیهی کشاورزی پیش‌بینی شوند:
– میزان اعتبار لازم با توجه به نوع محصول و فصل کاری
– میزان خسارت ناشی از حوادث غیر مترقبه مانند خشکسالی، سرمازدگی، سیل، طوفان و … بر محصولات
– میزان اهمیت محصولات تولیدی در صادرات و سود‌آوری

بررسی نقاط ضعف و قوت صنعت کشاورزی

نقاط ضعف و قوت صنعت کشاورزی و صنایع تبدیلی در طرح توجیهی کشاورزی مورد بررسی قرار می‌گیرد و مسائل به شکلی هوشمندانه بیان می‌شوند تا سرمایه‌گذار نسبت به درستی طرح اطمینان حاصل کند. پیشنهاد می‌شود که برای تولید این طرح امکانسنجی حساس از مشاوران حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید بهترین خروجی را به سرمایه‌‌گذاران ارائه دهید.

اهمیت طرح توجیهی کشاورزی

لزوم آگاهی کامل از پستی و بلندی های یک واحد تولیدی کشاورزی دامپروری، نوع محصولات، نحوه تولید یا پرورش آنها، هزینه های جاری و ثابت احداث واحد تولیدی کشاورزی دامپروری، همه و همه لزوم نگارش طرح توجیهی کشاورزی و دامپروری را بیش از پیش مشخص می نماید. علاوه بر این می توان نیاز بانک های کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی به طرح توجیهی کشاورزی و دامپروری جهت اعطای تسهیلات را به موارد قبل افزود.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن