exbonds
طرح توجیهی

طرح توجیهی کشت خیار در گلخانه

آموزش کامل کاشت خیار گلخانه ای

کشت خیار در گلخانه کشتی بسیار پرسود و البته راحت.
طرح توجیهی آموزش کاشت, داشت و برداشت خیار از گلخانه
کاشتن خیار اینقدر کار راحتی است که حتی میتوان به کشت خیار در خانه هم فکر کرد.

خیار یا بادرنگ گیاهی از خانوادهٔ کدو قلیایی، تیرهٔ کدوییان است. خیار ساقه ای بالارونده دارد که میوه‌ها از آن آویزان می‌شوند این ساقه نیز به عنوانگیاه خوراکی استفاده دارد. خیار به سه شکل یافت می‌شود، خیار مخصوص خیارشور، خیار بی دانه (گلخانه ای) و خیار بریدنی (یا خیار مجلسی). خیار در اصل بومی آسیای جنوبی است اما تقریباً در همهٔ قاره‌ها رشد می‌کند.

طرح کاشت خیار در گلخانه

خيار را هم می توان در گلخانه هاي ثابت (ساخته شده از اسکلت فلزی و شیهشه و دارای تاسیسات دائمی آبیاری و حرارتی و تهویه) و همچنین گلخانه های (ساخته شده از اسكلت سبك و پوشش پلاستيكي) کشت کرد.

ارقام خیار گلخانه ای از نوع بكر بار  و ماده گل می باشد.

مهمترین خصوصیات این ارقام:

  • سازگار با شرایط كشت در گلخانه هستند
  • احتیاج به زنبور یا دیگرعوامل تلقیح كننده ندارند.
  • راندمان محصول زیاد می باشد.
  • انجام هرس و جوان نمودن بوته، عمر گیاه را می توان چندید بار تجدید نموده و مجدداً بهره برداری نمود

خاک و بستر مناسب

بستر مناسب برای کشت خیار، لومی شنی است که باید عاری از آلودگی ها باشد. PH بستر باید 6.5 تا 7.5 باشد. EC آب حدود 2 و حداکثر 3 دسی زیمنس بر متر می باشد. حتما خاک باید دارای زهکش مناسب باشد.

خاک مورد استفاده در گلخانه های کشت خیار بایستی دارای بافت سبک (Sandy loam) بوده و از نفوذپذیری خوبی برخوردار باشد. این نوع خاک هر چه از نظر داشتن هوموس تقویت گردد کاشت خیار در آن دارای عملکرد بهتری خواهد بود. تقویت خاکهای سبک را می توان با کودهای حیوانی تامین نمود.

آبیاری

برای آبیاری گلخانه بهتر است از سیستم تحت فشار به صورت قطره ای استفاده کنیم.
برای تناوب آبیاری٬ زمانی اقدام به آبیاری نمایید که رطوبت خاک به 25% رسیده باشد
گیاه خیار در زمانی که به گلدهی می رسد نیاز بیشتری به آب دارد.

دما و رطوبت

دمای گلخانه باید بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد باشد و رطوبت بین 50 تا 65 درجه. در فصل زمستان با بخاری می توانید دمای گلخانه را تنظیم کنید و روزهای گرم هم داشتن کولر کارتان را راه می اندازد.

کود دهی

در کشت خیار گلخانه ای میتوان از انواع کودهایی حیوانی مثل: کود مرغی، کود گاوی یا گوسفندی استفاده کنید.

استفاده از کود کمپوست: در صورتی که خاک سنگین باشد میتوان از این کود استفاده کرد.

بهترین زمان کشت خیار در گلخانه

خیار گلخانه ای را می شود در سال 3 بار کشت کرد. اما بهترین زمان برای کشت خیار کشت زمستانه و بهاره آن است.
نیمه شهریور ماه بهترین زمان برای کشت زمستانه است. این میوه بعد از 45 روز از زمان کاشت ثمر می دهد و این روند تا دوماه و نیم ادامه دارد. بذر شهریور ماه محصول زمستان را می دهد. این ثمر دهی از اواسط آبان تا اواخر دی ماه ادامه دارد. بعد از پایان این دوره با شروع بهمن ماه، دوره دوم کشت آغاز می شود. بذرهای دی ماه، محصول بهار را می دهد. از نیمه اسفند ماه تا اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد روند ثمر دهی کاشت بهار شما ادامه می یابد. البته در خرداد ماه هم می توانید خیار گلخانه ای بکارید اما سود چندانی ندارد. بذر خرداد محصول تابستان را می دهد یعنی درست زمانی که موسم برداشت خیارهای بوته ای و مزرعه ای است. به همین خاطر با توجه به فراوانی این محصول در تابستان، کشت آن در خرداد توصیه نمی شود.

در کاشت زمستانه هم هزینه ها بالاتر می رود و هم میزان سوددهی.
بالا رفتن هزینه تنها بخاطر گرم نگه داشتن گلخانه است اما با این وجود سوددهی در فصل زمستان اغلب کمی بالاتر از دوره کاشت بهار است.

بذر مناسب

بعد از انتخاب زمان کشت باید بذر مناسب و خوبی انتخاب کنیم که بر اساس تقسیم بندی اقلیم های مناسب صورت می گیرد.

مثلاً برای مناطق جنوبی که زمان کشت از اوائل مهرماه شروع می شود و تا آخر خرداد سال بعد می توان برداشت محصول داشت و یا مناطق شمالی و مرکزی که کار کشت از اوائل دی ماه شروع می شود بذرهای تک گل پیشنهاد می شود که دارای برگ های کوچک و مقاوم به سرما بوده و جهت دوره های طولانی مناسب می باشد .
ولی در اقلیم های که دو فصل کشت دارند بهتر است از واریته های پرگل که محصول زیادی در زمان کوتاه دارند استفاده گردد.

  • برای پرورش خیار گلخانه ای صرفاً باید از بذور پارتنوکارپیک استفاده کرد و از کاشت بذور معمولی در گلخانه اجتناب کرد.

بهترین منطقه برای كشت خیار گلخانه ای

چون شرایط آب و هوایی در داخل گلخانه قابل تنظیم است عملاً خيار گلخانه اي را در همه جا می توان كاشت.
از نظر هزينه توليد محصول، بهترین منطقه برای كشت جایی است كه زمستان سرد نداشته باشد تا بتوان بدون احتياج به گرمایش شرایط رشد خيار در داخل گلخانه  را فراهم نمود. عامل مهم دیگر نزدیکی به بازار مصرف است. زمانی که گلخانه به شهرهایی که بازار مصرف بزرگی دارند نزدیک باشد هم هزینه ی حمل و نقل به محل مصرف کمتر است هم  خيار توليدي با طراوت و تازگي كافي به بازار مصرف مي رسد و بهتر به فروش می رسد.

تراکم بوته ها

به منظور دستیابی به بیشترین برداشت محصول از متر مربع تراکم بوته ها حائز اهمیت است.
بعضی از کشاورزان و گلخانه داران بر این باورند که اگر تعداد بوته در واحد سطح بیشتر باشد محصول بیشتری می توانند برداشت کنند.
بر اساس تجارب بدست آمده در گلخانه های خاکی برای واریته های موجود تراکمی برابر با ۷/۱ تا ۳ بوته٬ با توجه به فصل کاشت و نوع واریته از نظر کوچکی و بزرگی برگ در نظر می گیرند.

نخ بندی بوته ها

در زمان رشد بوته باید نخهای گلخانه را آماده کرده و بر فراز بوته ها به سیم های مهار در فضای سقف گلخانه متصل نمود تا در هنگام رشد سریع بوته ها به طور منظم به دور نخ ها بسته شود.

برای بستن بوته ها به دور نخ ها روش های مختلفی وجود دارد:

می توان پائین نخ ها را به سیم مهار در پائین گیاه بست و یا اینکه نخ اضافه را به دور قرقره های سیمی پیچانده و بر روی سیم مهار قرار داد و یا اینکه به وسیله کلیپس های مخصوص که به اندازه قطر ساقه گیاه است و به انتهای نخ ها بسته می شود ارتباط ساقه و نخ را بدون گره زدن به گیاه برقرار نمود شایان ذکر است که نباید در مرحله نخ کشی بی توجهی نمود زیرا غفلت در این کار باعث شکستن ساقه گیاه می شود و سبب آسیب جدی به گیاه خواهد شد.

زمانی که بوته ها به سقف مفید گلخانه می رسند باید پائین کشیده شوند.

هرس بوته های خیار

در بوته خیار تا زمانی که ارتفاع گیاه به 30 سانتی متر نرسیده هیچگونه هرسی را انجام نمی دهیم.

اما پس از اینکه بوته به ارتفاع 30 سانتی متری رسید شاخه های فرعی و میوه و گلهای آن را به تدریج حذف می کنیم.
با این کار به گیاه اجازه می دهیم که تمام انرژی تولیدی توسط گیاه صرف رشد ساقه و برگهای اولیه شود و بدین وسیله گیاه قوی و شاداب باشد.
از ارتفاع 30سانتی متر به بعد شاخه های فرعی را حذف کنیم ولی با توجه به فصل کاشت و نظر برخی کارشناسان و کشاورزان با سابقه برخی به شاخه های فرعی اجازه می دهند رشد نمایند و بر اساس واریته و فصل کاشت طول شاخه های فرعی را تنظیم می کنند.
قابل ذکر است که در فصل بهار جوانه انتهایی شاخه های فرعی را بعد از ظهور برگ پنجم حذف می کنند به یاد داشته باشید که هرس اولیه گیاه تاثیر مستقیم و بسیار خوبی در رشد و بار دهی بوته خواهد داشت البته مشروط بر اینکه به طور صحیح و اصولی انجام گیرد.

مهمترین آفات خیار گلخانه ای

مهمترین آفات خیار گلخانه ای عبارتند از:

  • شته
  • کنه دونقطه ای
  • تریپس
  • مگس سفید یا سفید بالک
  • مگس مینوز

روش برداشت محصول

از مواردی که باید در انجام آن بسیار دقت کرد تا به گیاه آسیبی وارد نشود نحوه چیدن خیار از بوته است.

شیوه اصولی و صحیح چیدن خیار از بوته این است که؛ آن را به سمت بالا کشیده تا بدین وسیله از ساقه جدا شود این عمل باعث می شود که بقایا یا دنباله میوه بر روی ساقه باقی نماند زیرا باقی ماندن این قسمت بر روی ساقه باعث پوسیدگی ساقه می شود و از طرفی دنباله میوه علاوه بر اینکه وزن میوه را سنگین تر می کند باعث جلوگیری از نرم شدن سریع میوه هم می شود.

امروزه در اکثر گلخانه ها دیده می شود که خیار را به وسیله قیچی از شاخه جدا می کنند این کار زمانی می تواند مشکل آفرین باشد که قیچی آلوده به بیماریهای قارچی و ویروسی خاصی باشد. در این حالت امکان انتقال بیماری از یک بوته به بوته دیگر زیاد است. بد نیست بدانید به تازگی دستگاهی اختراع شده است که به وسیله اشعه می تواند میوه را از ساقه جدا کند. ولی تا زمانی که دسترسی به این وسائل امکان پذیر باشد بهتر است حتاالمقدور میوه با دستکش چیده شود ضمنا از ابزارهایی استفاده کنید که اطمینان داشته باشید آلوده نیستند.

وضعیت بازار خیار

باردهی خیار گلخانه، چون روزانه است به شما این فرصت را می دهد تا با آسودگی خاطر و فرصت کافی محصولتان را بفروشید. با کمی بازاریابی محلی می توانید محصول روزانه تان را به میوه فروشی ها بفروشید.

امروزه بزرگترین تولیدکننده خیار در سطح جهان، کشور چین با بیش از 60درصد تولید جهانی خیار و خیار شور است و پس از آن کشورهای ترکیه، روسیه، ایران و آمریکا قرار دارند.

خلاصه طرح توجیهی کشت خیار در گلخانه

پرورش خیار گلخانه ای به ظرفيت 250 تن در سال

اشتغالزایی: 5 نفر
سرمايه گذاري کل طرح: 730 میلیون تومان
مساحت زمين موردنیاز: 5 هزار مترمربع
دوره بازگشت سرمايه: 3.5 سال
نقطه سربه سر توليد: 40%
نرخ بازدهی سرمايه: 22%

این طرح را میتوانید با هزینه ها و امکانات بسیار کمتری از حیاط خانه یا پشت بام خانه شروع کرد.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن