exbonds
طرح توجیهی

طرح تولید انواع ماسک تنفسی یکبار مصرف

تولید ماسک های بهداشتی و استاندارد

آشنایی با ماسک های تنفسی بهداشتی و تولید انواع ماسک

ماسک تنفسی یک پوشش آزاد و راحت است، که به شکل حفاظ فیزیکی مقابل دهان و بینی قرار می‌گیرد. اولین و مهم‌ترین وظیفه ماسک تنفسی محافظت از شما در مقابل تنفس آلاینده‌ها است. این وسیله، از ورود گرد و غبار، فیوم‌ها، بخارها و سموم شیمیایی به بدن شما جلوگیری می‌کند. با استفاده از ماسک تنفسی مناسب، به مقدار زیادی از ابتلا به بیماری های شغلی و تنفسی پیشگیری می‌کنید.

متاسفانه آلودگی هوا به مرور زبان بر کیفیت تنفس انسان تاثیر منفی گذاشته و عوارض بیشماری را در پی خواهد داشت. مهم ترین روش پیشگیری و یا حتی درمان این عارضه، استفاده از ماسک آلودگی هوا میباشد. در واقع شما با استفاده از ماسک تنفسی متناسب با شرایط و محیط زندگی خود، از ابتلا به بیماری تنفسی مصون میمانید.استفاده از ماسک های رایج جراحی، به هیچ وجه عایقی برای نفوذ آلودگی هوا نمیباشند و باید از نوع فیلتر دار ریز میکرون استفاده کرد. همچنین ماسک مناسب ورزشکاران معمولا از نوع فیلتردار است.

ماسک های یکبار مصرف به اصطلاح به ماسک های پزشکی یا جراحی می گویند که از سه لایه تشکیل شده اند. البته باید گفت تنها ماسک های پزشکی یکبار مصرف نیستند ماسک های سوپاپدار یا ماسک های تنفسی FFP1 هم به دلیل نداشتن سوپاپدار به زودی کثیف و غیر قابل استفاده می شوند. به همین دلیل به این نوع ماسک هایی که هوای بازدم در ماسک می ماند ماسک یکبار مصرف می گویند.

عمر مفید استفاده از ماسک‌ها چقدر است؟

این باور که ماسک‌ها را می‌توان با شست و شو مجدد استفاده کرد، از اساس یک باور غلط است؛ چراکه به دلیل بازشدن منافظ الیاف موجود در ماسک و همچین تغییر درساختار فیزیکی و شیمیایی، ماسک قابلیت تاثیرگذاری خود را از دست داده و دارای آلودگی شدید میکروبی است. بر اساس استاندارد‌های موجود، عمر مفید استفاده از ماسک‌ها حداکثر یک شیفت کاری یا ۸ ساعت است. حتی معتبرترین شرکت‌های تولید کننده ماسک به هیچ وجه توصیه نمی‌کنند که از ماسک تولیدی آن‌ها بیشتر از یک شیفت کاری استفاده شود.

کارایی و موارد استفاده از ماسک‌های جراحی

ماسک‌های جراحی ساده‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین ماسک‌ها به حساب می‌آیند. اغلب از جنس کاغذ هستند و ارزش آن‌ها چند هزار تومان بیشتر نیست. این ماسک‌ها برای افراد بیمار مناسب است. با گذاشتن این ماسک‌ها به صورت، از آلوده شدن افراد نزدیک به بیمار در بیماری‌های واگیردار جلوگیری می‌شود چراکه مانع پخش شدن قطرات ناشی از سرفه و عطسه از داخل دهان به بیرون می‌شود.

این ماسک انواع مختلف با میزان فیلتر و نفوذ مختلف است. میزان فیلتر نوع I در برابر باکتری‌ها بیش از ۹۵ درصد است. این میزان فیلتر در نوع II بیش از ۹۸ درصد ارزیابی شده است. اما انواع آر R این نوع ماسک تنها در برابر پخش ذرات عطسه یا سرفه تاثیر دارند. این ماسک‌ها به محض اینکه آلوده شدند باید دور انداخته شوند و به‌طور کلی هر چهار ساعت یکبار تعویض شوند.

کاربرد این نوع ماسک ها مانند دستکش های پلاستیکی برای جلوگیری از وارد شدن آلودگی به بدن در کلینک های پزشکی، لابراتور، و تردد چند ساعته در شهرها برای جلوگیری از گردو غبار، گرده و هر گونه باکتری ها و ویروس ها و همچنین آلودگی هوا، جهت ممانعت از تنفس ذرات ریز مواد شیمیایی مضر موجود در هوا مورد استفاده قرار می گیرد.ماسک های سه تا شش لایه به صورت ساده یا تادار، کش دار یا بند دار بسته به نوع سفارش مشتری بوده است و از ویژگی این نوع ماسکها حالت انعطاف پذیری بالا آن بوده، که براحتی توسط یک فنر فیکس کننده روی نوک بینی با فرم صورت منطبق می شود.

ماسک‌های محافظت از دستگاه تنفسی: محافظتی از دو طرف

در اروپا برای رتبه‌بندی ماسک‌ها از استاندارد EN149:2001 (استانداردی که توسط کمیته استانداردسازی اروپا تعیین شده) استفاده می‌شود و ماسک‌ها به سه رتبه ایمنی FFP1، FFP2 و FFP3 تقسیم می‌شوند.

ماسک‌های معروف به اف‌اف‌پی (filtering facepiece) از انواع پیشرفته ماسک‌های محافظت تنفسی هستند. آن‌ها معمولا یک بخش تصفیه (فیلتر) دارند. در مکانی که امکان گردش فعال ویروس وجود دارد، این ماسک‌ها از سوی پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشکان و سایر متخصصات حوزه بهداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت زمان کارایی حفاظتی آن بین سه تا هشت ساعت برآورد شده است.

این نوع ماسک از چندین لایه مواد تشکیل شده است که از عبور ذرات بسیار ریز جلوگیری می‌کند. تصفیه این ماسک‌ها مکانیکی است و فیلتر آن الکترواستاتیک است. یعنی به همان روشی که پس از مالش دادن یک بادکنک موها و گرد و غبار به آن می‌چسبند عمل می‌کند و ذرات در این فیلتر گرفتار می‌شوند و راهی برای عبور ندارند.

این ماسک‌ها با توجه به درصد فیلتر داخلی و نفوذ به خارج در سه نوع طبقه‌بندی می‌شوند.
ماسک FFP1 درصد فیلتر آن ۸۰ درصد است و میزان نفوذ آن از داخل به خارج (انتقال ذرات تنفسی به خارج) ۲۲ درصد ارزیابی شده است. این ماسک معمولا برای محافظت در مقابل گرد و غبار کارایی دارد. اما بهترین نوع این ماسک‌ها انواع FFP2 و FFP3 آن است که درصد فیلتر آن به داخل ۹۴ و ۹۹ درصد است و میزان نفوذ و نشت آن به خارج به ترتیب هشت درصد و دو درصد برآورد شده است.

این ماسک‌ها به نسبت ماسک‌های جراحی و پزشکی ضخیم‌تر هستند و راحت نیستند. ماسک‌های FFP2 و FFP3 را می‌توان مجهز به یک سوپاپ کرد که مقاومت در برابر بازدم را کم می‌کند یعنی فرد می‌تواند به سرعت هوای بازدم را به بیرون منتقل کند. این سوپاپ همچنین از تراکم رطوبت جلوگیری می‌کند.

عوامل دیگری نیز در کارایی یک ماسک نقش دارند، مثلا داشتن ریش می‌تواند کارایی یک ماسک را کاهش دهد. یا وقتی ماسک را به صورت می‌زنید نباید دیگر آن را لمس کنید. یا اگر ماسک به درستی روی صورت قرار نگیرد نیز می‌تواند کارایی آن را کاهش دهد.

تولید انواع ماسک های نانو N95 و N99

البته شاید نام یک نوع دیگر ماسک معروف به ماسک‌های N95 شنیده باشید اما این ماسک‌ها با انواع FFP چه تفاوتی دارند. در واقع تفاوت چندانی ندارند. استاندارد ماسک N95 توسط انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای آمریکا (NIOSH) تعیین شده است و استاندارد انواع ماسک FFP توسط استاندارد EN149:2001 اروپا مشخص شده است. این دو ماسک از نظر درصد فیلتر کردن ذرات با اندازه ۰٫۳ میکرون، تقریبا مشابه هستند.

کاربرد اصلی ماسک‌های N95 کار با گرد و غبار، قالب‌گیری، یا فوریت‌های پزشکی و زیست محیطی (فقط در برابر ذرات محافظت می‌کند، نه در برابر گازها یا بخارات)

ماسک N99 می‌تواند تا 99% آلاینده‌های هوا را به راحتی فیلتر کند. همانند ماسک N95 ، این ماسک‌ نیز به خوبی نمی‌تواند آلاینده‌های روغنی را فیلتر کند. اما نسبتا به ماسک قبلی، موثرتر هستند. چون ذرات کوچکتری را فیلتر می‌کنند.

مزایای تولید انواع ماسک نانو نسبت به ماسک‌های معمولی

پیشگیری از عفونت‌های ریوی و اختلالات تنفسی، قابلیت استفاده در محیط‌های کار صنعتی و بیمارستانی، توانایی جلوگیری از عبور ذرات ریزگرد‌ها تا ۳/۰ میکرون و انواع ویروس‌ها از جمله مزایای ماسک نانو هستند. ماسک‌های معمولی توان جلوگیری از ورود ذرات ریز آلاینده را ندارند و استفاده از آن‌ها مانع انتقال بیماری و ویروس‌ها نمی‌شود.

مقایسه ماسک فیلتر دار و ماسک پرستاری

در جدول زیر به خوبی تفاوت ماسک فیلتر دار و ماسک‌های پرستاری (جراحی) رایج در بازار را مشاهده می‌کنید.

ماسک فیلتردارماسک پرستاری
فیلتراسیون ذرات آلاینده هوا و کاهش چشمگیر تنفس جرم‌ها و ویروس هامورد تایید برای استفاده پزشکان و پرستاران در محیط کار
دارای نشان تایید NIOSH، N95، N99، FFP2، و .. روی محصولفاقد نشان NIOSH، N95، N99، FFP2 و مشابه آن
ایده آل برای محافظت از شما در برابر ذرات 2/5 میکرونبرای مراقبت از ریه ها در برابر آلاینده های خطرناک 2/5 میکرون طراحی نشده است
با استفاده از دو کش مخصوص و گیره بینی، روی صورت محکم جای می‌گیردمعمولا به خوبی روی صورت جای نمی‌گیرد و شکاف هایی برای ورود آلاینده‌ها در لبه‌ها باقی می‌ماند
جدول تفاوت ماسک های فیلتر دار و ماسک‌های جراحی

قیمت ماسک تنفسی

قیمت ماسک تنفسی به نوع و کارایی آن بستگی دارد. انواع ماسک‌های تنفسی معمولا ارزان است و به جنس ماسک، تعداد آن در هر بسته و کیفیت آن بستگی دارد. این ماسک‌ها معمولا در بسته های چندتایی و به صورت بسته‌ای به فروش می‌رسند و با توجه به برند تولید کننده، قیمت مختلفی دارند. البته امکان خرید ماسک تنفسی به صورت تکی نیز در بعضی از داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها وجود دارد.

قیمت ماسک n95 نسبت به قیمت ماسک جراحی بیشتر است. قیمت این نوع ماسک، به جنس، کیفیت و مدل آن بستگی دارد. برخی از مدل‌های ماسک کاسه ای N95 دارای امکانات بیشتری هستند، بنابراین قیمت بالاتری هم دارند.

در هنگام خرید، باید حتما به اصل بودن ماسک، مخصوصا در مورد ماسک‌های N95 دقت نمایید. چرا که بعضا انواعی از این ماسک ها با قیمت‌های بسیار پایین به فروش می‌رسند، در حالی که خاصیت آلودگی‌زدایی آن‌ها بسیار کمتر از ماسک‌های اصل بوده و ممکن است عملا کمک چندانی به شما برای محافظت از ریه‌هایتان نکنند.

آشنایی با دستگاه تولید ماسک پزشکی

امروزه انواع دستگاه های تولید ماسک پزشکی در بازار به صورت گسترده وجود دارند و توسط کارخانه های تولید کننده البسه یکبار مصرف بیمارستانی مورد مصرف قرار می گیرند. یکی از دستگاه های تولید ماسک پزشکی دستگاه فول اتوماتیک می باشد که با استفاده از آن تمامی مراحل دوخت ماسک پزشکی به صورت تمام اتوماتیک و با استفاده از دوخت آلتراسونیک انجام می گیرد. دستگاه تولید ماسک پزشکی در انواع مدل های بندی و کشی با بدنه آلومینیومی یافت می شوند. از دیگر ویژگی های بارز این دستگاه ها می توان به پنل لمسی، موتور کم صدا و تغذیه اتوماتیک آن اشاره کرد. لازم به ذکر است که از دستگاه جت پرینتر نیز برای کامل کردن بسته بندی ماسک پزشکی استفاده میشود. جت پرینترها می توانند تاریخ تولید، انقضا و دیگر اطلاعاتی که می خواهید به شکل پرینت بر روی بسته بندی چاپ شوند را به خوبی بر روی هر سطح و با هر جنسی ثبت کنند.

مواد اولیه مورد نیاز در خط تولید ماسک پزشکی

 • بند حلقه برای دور گوش با ضخامت 30 گرم و عرض 2 سانتی متر
 • نگهدارنده ی روی نوک بینی یا همان فنر با ضخامت 1 میلی متر و عرض 3 سانتی متر
 • پارچه ی ضد رطوبت یا melt blown نوعی پارچه ی بسیار ظریف و بدون بافت با قدرت نفوذ ناپذیری بالا با ضخامت 20 گرم و عرض 17.5 سانتی متر
 • پارچه ی سوزنی یا nonwoven، پارچه ی بدون بافت به صورت شیمیایی الیاف آن بهم متصل شده اند. ضخامت مورد نیاز از این پارچه 20 گرم و عرض 17.5 سانتی متر و ضخامت 25 گرم با عرض 19.5 سانتی متر

خط تولید ماسک پزشکی فول اتوماتیک سه لاین

تجهیزات اصلی و یدکی مورد نیاز خط تولید ماسک پزشکی:
– ماشین آلات تولید بندهای حلقه ای نگهدارنده ماسک یا همان دستگاه بند دوز با ظرفیت 50 عدد در دقیقه
– ماشین بافندگی ماسک های nonwoven یا همان دستگاه بدنه دوز با ظرفیت 130 عدد در دقیقه
– سیستم گرمایی با 80 درجه ی سانتیگراد یا همان تکنولوژی التراسونیک
– تیغه برش بند و پارچه ی ماسک وقطعه ی آچار بعنوان لوازم یدکی
– ماشین tie بند ماسک و بدنه ی ماسک با ظرفیت 55 عدد در دقیقه

دستگاه خط تولید سه لاین ماسک پزشکی کلیه عملیات تولید ماسک همچنین اتصال کش را در سه لاین خروجی انجام می دهد.عملیات تولید در این دستگاه کاملا بصورت اتوماتیک و بدون دخالت دست و تنها با یک اپراتور قابل انجام می‌باشد.دستگاه های فول اتوماتیک تولید ماسک پزشکی و بیمارستانی، کلیه مراحل تولید را بصورت تمام اتوماتیک همراه با دوخت التراسونیک انجام می دهد. این دستگاه ها در دو مدل بندی و کشی (کش از داخل یا کش از خارج) با بدنه آلومینیومی، پنل لمسی (تاچ)، موتورهای کم صدا و تغذیه اتوماتیک طراحی شده اند.

خط تولید نیمه اتوماتیک انواع ماسک فیلتردار

خط تولید نیمه اتوماتیک ماسک فیلتردار شامل سه دستگاه می باشد که دستگاه اول دارای یک غلطک با طرح بدنه ی ماسک می باشد و با یک دور چرخش، یک بدنه را برش و دوخت می زند.
دستگاه دوم دو لبه ی ماسک را اتصال می دهد و دستگاه سوم که جوش نقطه ای می باشد، قسمت های فرم دهنده بینی و بند ماسک را اتصال می دهد.

قابلیت های دستگاه تولید ماسک فیلتردار تمام اتوماتیک سه تا شش لایه

 • ظرفیت تولید بالا ماسک فیلتر دار در ساعت
 • مجهز به رول گیر اتومات ، کشش کورس اتومات ، بچ نامبر ، سیستم کنترل PLC ، نمایشگر لمسی سیستم هوشمند ، کانتر جداکننده محصول به تعداد دلخواه جهت سهولت در بستهبندی ، کاتر اتومات ماسک ، نخ‌گذار اتومات
 • کلیه فرایند پرس در این مدل توسط سیستم مجزا آلتراسونیک انجام می گیرد.(برخلاف دستگاههای مشابه که لمینت و حرارتی میباشد)
 • امکان تولید ماسک 3 لایه با تعویض قالب امکان پذیر است.
 • تونل استریل مجهز به اشعه UV جهت استریل سازی ماسک در پایان پروسه تولید
 • تمامی دستگاه های تولید ماست جهت جلوگیری از نشت گرد و غبار و آلودگی دارای کاور پلاکسی گلاس از سمت بالا ، چپ ، راست ، جلو و عقب می‌باشد
 • دستگاه بسته بندی سلفونی تمام اتومات با قابلیت بسته بندی ماسک در یک نایلون به طوذ دلخواه با تنظیمات به همراه ریل 2 متری کاملا اتوماتیک و قابل تنظیم
 • یک عدد دستگاه کارتن گذار با قابلیت تنظیم تعداد نایلون درون کارتن مجهز به کاور پلاکسی گلاس
 • دستگاه شیرینگ اتوماتیک و تونل شیرینگ جهت شیرینگ کردن جعبه‌ها به اندازه دلخواه
 • دستگاه جت پرینتر اتومات به همراه کانوایر جهت چاپ لوگو
 • مجهز به اینورتر جهت تبدیل برق تک‌فاز به 3 فاز و دائم کار شدن دستگاه

ماسک های بهداشتی چگونه تولید می شوند؟

یک ماسک از چهار لایه ساخته می شود:

 • لایه ی بیرونی: این لایه، یک منسوج بی بافت از جنس پلی پروپیلن اسپان باند است که با سیتریک اسید کاور می شود تا ذرات در آن به دام بیوفتند
 • لایه ی ضد ویروس: این لایه از جنس ریون است و حاوی یون های زینک و مس است. این لایه وظیفه ی کشتن و غیر فعال کردن ذرات را دارد.
 • لایه ی محافظ: این لایه از جنس پلی پروپیلن ذوب شده است که وظیفه ی آن فیلتراسیون است.
 • لایه ی داخلی: این لایه نیز از جنس پلی پروپیلن اسپان باند است که به عنوان محافظ نهایی عمل میکند.

این ماسک ها از منسوجات بی بافت که مستقیما از الیاف ساخته می شوند، تولید می شوند. الیاف به روش های مختلف گرمایی، شیمیایی یا مکانیکی و یا ادغامی از این سه روش بایکدیگر پیوند داده شده و منسوج بی بافت تولید می شود. الیاف مورد استفاده در منسوجات بی بافت با توجه به کاربرد آن ها متفاوت است. برای مثال الیاف پنبه، پلی استر، ویسکوز و پلی پروپیلن بیشترین الیاف مورد استفاده برای تولید ماسک های بهداشتی هستند.

سرمایه مورد نیاز و سود تولید انواع ماسک تنفسی یکبار مصرف

چون ماسک ها انواع مختلفی دارند و اکثرشان نیز خط تولید مشابهی دارند نمی‌تواند برآورد دقیقی کرد. همچنین در این مطلب به بررسی تولید یک نوع ماسک خاص پرداخته نشده و اطلاعات کلی در مورد تولید ماسک های تنفسی میباشد. در نهایت شما با سرمایه حداقل 100 میلیون تومانی تا 10 میلیاردی میتوانید خط تولیدی ساده تا بسیار پیشرفته راه اندازی کنید که انواع ماسک های بهداشتی یکبار مصرف و یا قابل شستشو و یا حتی ماسک های فیلتر دار نانو تولید کنید. ماسک های پزشکی بیشترین سود و فروش را دارند چون در هر وضعیتی پزشکان خریداران اصلی آنها هستند. ولی دیگر ماسک ها بازار فروش مخصوص خودشان را دارند و تا مواقعی که نیاز جدی به کاربرد آنها نباشند فروش چندانی ندارند.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن