exbonds
طرح توجیهی

طرح توجیهی تولید مایع ظرفشویی + خط تولید انواع مواد شوینده

فرمول مایع ظرفشویی | خود اشتغالی | خط تولید مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی برای شستشوی ظروف در ایران کمتر از ۳۰ سال است که در بین مردم رواج پیداکرده است. در ایران کمتر از سه دهه است که ترکیب سنتی شستشوی ظروف (گرده آجر، چوبک، خاکستر و…) جای خود را با مایع ظرفشویی عوض کرده است و امروزه به عنوان یکی از الگوهای مصرف و استفاده از این کالا امری ضروری و مفید در زندگی می‌باشد.

امروزه مایع ظرفشویی توانسته به منازل ساکنین روستاها نیز وارد شود و به تنهای شمار مصرفی خود را در ایران به بیش از یک‌صد میلیون واحد (بطری) در سال اختصاص دهد.
با توجه به آمارهای ارائه‌شده در چند سال اخیر، مصرف سرانه مایع ظرفشویی برای هر فرد ایرانی معادل ۲ لیتر در سال و برای هر خانواده ایرانی به‌طور متوسط در حدود ۱۰ لیتر در سال برآورد می‌شود.

مایع ظرفشویی چیست؟

مایع ظرفشویی که در اصطلاح عامیانه به آن ریکا (نام تجاری یک مایع ظرفشویی متداول) گفته می‌شود، مایعی شوینده است که برای شستن ظروف از آن استفاده می‌شود. این ماده کف زاست که برای زدودن چربی و اضافات مواد غذایی از روی ظروف طراحی شده‌است.

از نظر شیمیائی مایع ظرفشوئی از ترکیب یک سری مواد اصلی پاک‌کننده تحت عنوان سورفاکتانت و دیگر مواد افزودنی جهت ایجاد کیفیت و بعضی خصوصیات مختلف مثل نرم‌کنندگی و عطر تشکیل شده‌است.

نحوه مصرف مایع ظرفشویی:

براساس توصیه بند نشانه گذاری استاندارد ملی شماره ۲۲۸۸ پیشنهاد شده است هنگام مصرف مایع ظرفشویی از دستکش استفاده شود ولی با توجه به فرهنگ مصرف جامعه ایرانی معمولاً خانمهای خانه دار حوصله ندارند برای شستشوی یک لیوان یا یک فنجان و شستشوی ظروف منفرد به دفعات دستکش بپوشند، مگر در مواقعی که باید بعد از خوردن صبحانه ، نهار و یا شام ، مقدار قابل توجهی ظروف در آشپزخانه شسته شوند.

ویژگی‌های مایع ظرف‌شویی مناسب

 1. مایع ظرف‌شویی باید قدرت پاک‌کنندگی بالایی داشته باشد. بخاطر کاربرد مخلوطی از سورفکتانت‌های آنیونیک، نانیونیک و آمفوتریک در فرمول شیمیایی مایع ظرف‌شویی چربی‌ها و چرک‌ها سریع و کامل از روی سطوح پاک می‌شوند.
 2.  مایع ظرف‌شویی باید غلیظ و با صرفه باشد. مایع ظرف‌شویی بخاطر کاربرد الکترولیت‌ها و سورفکتانت‌ها و آلکانول آمیدها، باید غلظت زیادی داشته باشد.
 3. مایع ظرف‌شویی باید قدرت کف کنندگی زیادی داشته باشد. به‌خاطر کاربرد مواد پایدار کننده کف و زیاد کننده غلظت، مانند آلکانول آمید‌ها، کف تشکیل شده، پایدار است.
 4. مایع ظرف‌شویی باید pH خنثی داشته باشد و باعث سوزش پوست دست نشود. pH مایع ظرف‌شویی خنثی است و به‌خاطر وجود سورفکتانت آمفوتریک، باعث کاهش حساسیت پوستی می‌شود.
 5. مایع ظرف‌شویی باید به راحتی با آب کشی ظروف پاک شود. کف تولید شده روی ظروف باید به آسانی پاک گردد.
 6.  مایع ظرف‌شویی دارای رایحه خوش است که هنگام مصرف متصاعد می‌شود. به همین علت در هنگام مصرف مایع ظرف‌شویی، احساس خوبی برای فرد مصرف کننده ایجاد می‌شود.

انواع مواد شوینده ظرف

از گذشته تا کنون انواع مختلفی ماده شوینده برای شستن ظرف‌ها ساخته و در مصرف همگان قرار گرفته‌است. مواد شوینده به صورت کارتریج، ژل، مایعات، پک‌ها، پودر و قرص‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. هر مایع شستشو دهنده ممکن است شامل سفید کننده، آنزیم‌ها یا مواد شستشو باشد. برخی از مواد شوینده شستشوی ظروف خانگی ممکن است از مواد غذایی مانند بوراکس، روغن اسانس، روغن اوکالیپتوس و صابون نوار رنده شده‌استفاده کنند. . برخی از این مواد شوینده برای استفاده با دست و برخی جهت استفاده در ماشین ظرفشویی هستند.

موارد مصرف و کاربرد مایع ظرف‌شویی

 1. مایع ظرف‌شویی از آنجا که شوینده‌ای ملایم است جایگزینی خوب برای شوینده‌های شیمیایی قوی‌ است.
 2. لکه‌های چربی روی لباس‌ها را با مایع ظرف‌شویی پاک کنید: اگر روی لباس شما لکه چربی ایجاد شد ابتدا مقداری مایع ظرف‌شویی روی آن مالیده و سپس آن را با آب بشویید، از این راه برای پاک‌کردن لکه روی هر نوع پارچه‌ای استفاده می‌شود،‌ همچنین این روش برای لکه‌های روی یقه پیراهن عالی است.
 3. کف سرویس بهداشتی و آشپزخانه را با مایع ظرف‌شویی بشویید.
 4. مبلمان فلزی خود را با مایع ظرف‌شویی تمیز کنید: برای شستن و تمیز کردن مبلمان فلزی از یک سطل آب گرم و مقداری مایع ظرف‌شویی استفاده کنید.
 5.  زیور آلات خود را با مایع ظرف‌شویی براق کنید: مقداری مایع ظرف‌شویی داخل آب گازدار ریخته و زیور آلات خود را 5 دقیقه داخل آن قرار داده و سپس با مسواک تمیز کنید تا مثل روز اول براق و درخشان می‌شود.
 6. شانه و برس خود را تمیز کنید: یک قطره از مایع ظرف‌شویی داخل آب گرم بریزید تا مایع ظرف‌شویی تمام کثیفی‌ها و لباس‌هایی که به خاطر ظرافت باید با دست شسته شوند را بشوید.
 7. میوه‌ها را ضد عفونی کنید: سه قطره مایع ظرف‌شویی را داخل سرکه ریخته و از آن برای ضد عفونی کردن میوه‌ها استفاده کنید.
 8.  لکه‌های روی فرش یا موکت را با دستمال آغشته به مایع ظرف‌شویی و آب از بین ببرید.
 9.  کابینت‌ها را پس از چرب شدن می‌توانید با دستمال آغشته به مایع ظرف‌شویی و آب تمیز کرده و سپس با دستمال خشک کنید.
 10.  برای تمیز کردن لکه‌های کف پارکینگ از مایع ظرف‌شویی و جوش شیرین استفاده کنید.

تجهیزات خط تولید مواد شوینده و بهداشتی

به کمک این خط تولید میتوانید مواد شوینده زیر را تولید کنید:
تولید مایع ظرفشویی شفاف ، فسفری ، مات و صدفی
تولید مایع دستشویی شفاف ، مات و صدفی
مایع سفید کننده و جرمگیر
شامپو کارواش نانو
واکس لاستیک نانو
واکس بدنه خودرو نانو
واکس داشبورد نانو
مایع لباسشویی نانو
انواع شامپو سر و بدن
نرم کننده حوله و لباس و…

دستگاه یونیزه آب (RO)

ابتدا به کمک دستگاه یونیزه آب (RO) سختی آب را کاهش می دهیم حتما آب مصرفی در محصول شوینده بهداشتی باید دارای TDS کمتر از ۴۰ppm باشد.

مخزن ذخیره سازی سه لایه و پمپ استیل آب

دستگاه تصفیه آب به آرامی آب لازم را برای خط تولید شما تامین می کند این آب می بایست در یک مخزن پلی اتیلن ذخیره و سپس به کمک یک پمپ استیل در لحظه ای که قصد انجام فرمولاسیون را دارید به داخل میکسر ریخته شود. این مخزن حتما باید سه لایه بوده تا نور به داخل آن نتابد و در آن جلبک رشد نکند و ضمنا بهداشتی باشد تا مواد پلاستیکی مخزن داخل آب ذخیره شده وارد نشود.

میکسر استنلس استیل

 آب ذخیره شده به وسیله پمپ آب طی چند دقیقه وارد میکسر شده و میکسر بارگیری می شود. فرمولاسیون مواد شوینده در این مرحله در میکسر انجام می شود و پس از انجام فرمول، مایع شوینده آماده انتقال به پرکن برای بسته بندی می شود.
 معمولا استنلس استیل های چینی دارای کیفیت لازمه نمی باشند، بهترین استنلس استیل موجود در ایران که واقعا جنس اصلی و مطابق استانداردهای جهانی ساخته شده از کشور تایوان وارد ایران می شود و مشخصات آن بر روی بدنه چاپ و یا حک می شود.

پرکن نیمه اتوماتیک و پمپ غلیظ کش

در نهایت محصول آماده و به کمک یک پمپ غلیظ کش که با فرمان فلوتر برقی دستگاه پرکن عمل می کند مواد شوینده راهی مخزن دستگاه پرکن می شود بوسیله دستگاه پرکن قوطی ها با دقت بالا (۱ الی۳گرم ) با سرعت بین ۷۰۰الی۱۱۰۰ قوطی در ساعت پر می شوند. (بنا به ویسکوزیته مایع که هرچه به اصطلاح دارای غلظت بالاتر، سرعت تزریق به ۷۰۰ نزدیکتر و هرچه غلظت پایین تر، سرعت تزریق بالاتر می شود.) این دستگاه، مایع ظرفشویی با ویسکوزیته ۲۵ که جزء مایع ظرفشویی های با ویسکوزیته بالا محسوب می شود را با سرعت۱۱۰۰ قوطی یک لیتری در ساعت به راحتی پر می کند.

تجهیزات آزمایشگاهی

لازم به ذکر است شرکت ماد استیل همراه این ماشین آلات، تجهیزات آزمایشگاهی زیر را نیز ارائه می کند: 

 1. PH متر با دقت یکصدم (۰٫۰۱)
 2. ترازوی آزمایشگاهی با دقت یکصدم (۰٫۰۱)
 3. ست کامل ارلن پیرکس و پلی اتیلن
 4. ست کامل بشر پیرکس و پلی اتیلن
 5.  پیست، بالن، پتری دیش و …

فرآیند تولید مایع ظرفشویی و مایع دستشویی

در مرحله اول باید مواد اولیه مورد نیاز خریداری شده و با شرایط مناسب به کارخانه منتقل شوند.
مواد اولیه باید به صورت استاندارد و بهداشتی در انبار ها ذخیره گردند.
در مرحله بعد، مواد اولیه به سالن تولید انتقال داده می شوند.
البته ابتدا باید تجهیزات موجود در سالن تولید شسته شده و ضدعفونی شوند.
سپس مواد اولیه به مخازن مرتبط انتقال داده می شوند.
سپس با استفاده از پمپ یا همزن، مواد اولیه در مخازن با یکدیگر ترکیب و مخلوط می شوند.
در مرحله بعد باید 4 ساعت منتظر ماند تا، کفی که بر اثر همزدن ایجاد شده است، فرونشین شود.
سپس نمونه برداری از محصول تولیدی انجام می شود.
پس از انجام آزمایشات لازم و اطمینان از عدم آلودگی محصول تولید شده، محصول تولید شده به مخزن ذخیره انتقال داده می شود.
سپس در مرحله بعد ، محصول تولیدی به واحد بسته بندی انتقال داده می شود.
در نهایت محصول نهایی بسته بندی شده و به انبار منتقل می شود.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی ریکا

در اکثر فرمولاسیون‌های مایع ظرفشویی در ایران، فقط یک نوع ماده فعال که آلکیل بنزن و سولفوریک اسید است، در سطح آن است.

بطور کلي مواد مورد مصرف در ساخت مايع ظرفشويي شامل پنج دسته مي شوند که در زير به آنها اشاره شده است:

 • مواد فعال در سطح يا سورفکتان : شامل گروه هاي  آنيونيک مثل تگزاپون و اسيد سولفونيک
 • خنثي کننده ها: سود سوزآور و گروه آلکانو آمين ها
 • نرم کننده ها و مرطوب کننده ها: مانند گليسيرين
 • فيلرها: مانند سولفات ها و نمک ها
 • افزودني ها: مثل نگهدارنده, رنگ و اسانس

روش تهيه ي مايع ظرفشويي در آزمايشگاه:

 1. حدود 100 ميلي ليتر آب در يک بشر بريزيد.
 2. حدود 10 ميلي ليتر سديم هيدروکسيد به آب اضافه کرده و با هم زن شيشه اي خوب هم بزنيد.
 3. تقريبا 25 ميلي ليتر تري اتانول آمين به ظرف اضافه کرده و خوب مخلوط نماييد.
 4. حدود 2.0 ميلي ليتر (20قطره) کوکونات به محتويات ظرف بيفزاييد.
 5. به اندازه 10 الي20 گرم (نوک يک قاشق چاي خوري) نمک خوراکي به محلول اضافه کرده و اينقدر هم بزنيد تا محلولي کاملا يکنواخت بدست آيد.
 6. همانطور که داريد محلول را هم مي زنيد به آرامي و به تدريج به صورت قطره قطره حدود 35 ميلي ليتر سولفونيک اسيد به محتويات داخل بشر اضافه کنيد.
 7. PH محلول را اندازه گيري نماييد بايد نزديک 7 باشد. اگر خيلي اسيدي بود با قطره چکان آرام آرام، چند قطره سديم هيدروکسيد اضافه کرده و هم بزنيد. اگر خيلي بازي بود يه چند قطره اي سولفونيک اسيد اضافه نماييد.
 8. به اندازه 10 الي 15 گرم (نوک قاشق چاي خوري) سديم لورت سولفات اضافه کرده و هم بزنيد.
 9. حدود 5.1 ميلي ليتر (15 قطره حدوداً) محلول اوره اضافه کنيد و باز هم خوب محتويات بشر را هم بزنيد تا کاملا يکنواخت شود. هم زدن در اين مرحله بسيار مهم است.
 10. اگر در اين مرحله غلظت محلول بدست آمده چنگي به دل نميزد با افزودن تدريجي کمي نمک خوراکي و هم زدن مداوم مي توانيد غلظت آن را تاحدي افزايش دهيد.
 11. در آخر کمي رنگ و اسانس اضافه کرده  و بعد از هم زدن هاي آرام وقتي کل محصول يکدست شد در گوشه اي ساکن بگذاريد تا کف هاي آن از بين برود.

گرفتن مجوز تولید مایع ظرفشویی و شوینده های بهداشتی

برای گرفتن مجوز ابتدا می بایست در اداره ثبت شرکت ها، شرکت ثبت کنید سپس از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت جهت اخذ جواز و پروانه اقدام کنید.
تولید محصولات صنعتی مجوز استاندارد و بهداشت نیاز ندارد.

 هر واحد تولیدی باید پروانه بهداشتی خودش را داشته باشد و هیچ شخص یا شرکتی مجاز به دادن اجازه تولید به شخصی دیگر را ندارد حتی اگر خود مجوز تولید شوینده بهداشتی داشته باشد و در صورتی که فردی شروع به تولید مواد شوینده بهداشتی کند (درحالی که خودش مجوز بهداشت ندارد) پس از مشخص شدن آن برای کارشناسان بهداشت واحد تولیدی پلمپ می شود. 

سرمایه گذاری لازم برای خط تولید مایع ظرف شویی

هزینه راه اندازی خط تولید شوینده های غیر صنعتی یا به عبارتی خط تولید شوینده های بهداشتی بصورت نیمه اتوماتیک با ظرفیت تولید در هر شیفت کاری ۶۰۰۰ لیتر مایع ظرفشویی، دستشویی، انواع شامپوها، مایع لباسشویی و… مطابق مقررات و ضوابط وزارت صنایع و معادن، وزارت بهداشت و اداره استاندارد ملی ایران حداقل 70 میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

هزینه راه اندازی خط تولید مایع ظرفشویی و شوینده های صنعتی و تمام اتومات ۴۶۰ میلیون و بالاتر میباشد.

حداقل فضای مورد نیاز برای کارخانه ای با خط تولید تمام اتومات ۴۰ متر می باشد. حداقل فضا برای استقرار خط تمام اتومات ۱۲۰ متر می باشد. اتاق آزمایشگاه ۲۵ متر – اتاق استراحت کارگر ۲۵متر – انبار مواد اولیه ۸۰ متر و مابقی فضای سالن برای انبار محصول و اتاق مدیریت مناسب می باشد.

خط تولید ۷۰میلیون تومانی به ۳ نفر نیرو نیازمند بوده که یک نفر آن مسئول فنی می باشد و ۲ نفر دیگر کارگر ساده جهت بسته بندی اند.

شما می توانید با ۵۰۰ هزار تومان مواد اولیه تهیه کنید ولی بهتر است مبلغ ۴میلیون برای مواد اولیه در نظر بگیرید تا در حدود ۴ الی ۵ تن محصول داشته باشید و با این مبلغ در حدود ۱۰ الی ۱۲ میلیون سود آوری را شاهد خواهید بود.

3.8 4 آراء
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
3 پرسش و پاسخ کاربران
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
رضا
رضا
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر میخوام بزنم به کار شوینده کسی هست راهنماییم کنه

محمد
محمد
پاسخ دادن به  رضا
1 ماه قبل

09212325517

مینا
مینا
5 ماه قبل

سلام براوردهایی که انجام دادین میشه به روز رسانی کنید جون الان هزینه ها خیلی بیشتر شده

دکمه بازگشت به بالا
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن