طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

طرح پرورش لاک‌پشت برای مصارف زینتی و صادرات

سرمایه گذاری در پرورش لاک پشت

مدتی است که پرورش لاک‌پشت های خانگی در ایران رایج شده است.
همچنین برای پرورش لاک پشت جزواتی توسط متخصصان نگهداری حیوانات خانگی در بازار به فروش می‌رسند، کلاس‌هایی برای شناسایی انواع لاک‌پشت و نحوه نگهداری از آنها نیز برگزار می‌شود.

لاک پشت در ایران چون مصرف خوراکی ندارد افراد این حیوانات را برای استفاده در آکواریوم یا به عنوان حیوان خانگی پرورش می دهند.

همچنین اگر به فکر صادرات باشید و بتوانید کارهای مجوز و… را انجام دهید میتوانید از گوشت آنها هم درآمدی کسب کنید. که برای گوشت باید لاک پشت های بزرگ و گونه های مخصوص پرورش دهید.

آشنایی با لاک‌پشت ها – Turtle

لاک‌پشت‌ها خزندگانی هستند از راسته لاک‌پشت‌سانان بیشتر بدن لاک‌پشت‌ها به‌وسیله یک استخوان یا صدف غضروفی حفاظت شده‌است. این استخوان یا صدف از دنده‌های آن‌ها مشتق شده.
لاک پشت ها حیواناتی خونسرد هستند.

از گونه‌های مختلف آن می‌شود به لاک پشت جنگلی، لاک پشت بیابانی، لاک‌پشت زینی، لاک‌پشت چرمی و لاک‌پشت‌های سه‌چنگالی اشاره کرد.

لاک پشت‌ها حیواناتی بی‌آزار، آرام و زیبا هستند، مزاحمتی برای بقیه نداشته و می‌توان آن‌ها را بسته به نوع لاک پشت، در گوشه‌ای از باغچه، بالکن و … نگهداری کرد.

شرایط نگهداری لاک‌پشت ها در خانه

دما محیط زندگی لاک پشت را بین 25 تا 35 درجه نگه دارید. در صورت لزوم از هیترآکواریوم استفاده کنید. لاک پشت ها در دمای پایین تنبل می شوند و غذا نمی خورند.

برای پیشگیری از بیماری، آب را تمیز نگه دارید. برای داشتن آبی سالم و با کیفیت از سیستم های فیلترینگ آب استفاده کنید.

محیط زندگی لاک پشت را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید مدفوع لاک پشت آکواریوم را بگیرد چون باعث بیماری می شود.

حداقل هر ماه یکبار آکواریوم و فیلتر را تمیز کنید. مناطقی که لاک پشت بیشتر اوقات را در آنجا می گذراند را حداقل 3 تا 6 ماه یکبار تمیز کنید.

تغذیه لاک پشت ها

غذای اصلی لاک‌پشت ها لاشه ی کامل انواع ماهی های کوچک، حشرات و گیاهان (انواع سبزیجات و میوه ها) است.

غذای مخصوص لاک پشت و ماهی خوراک که از فروشگاههای آکواریومی قابل تهیه هستند. مانند غذای لاک پشت اکوافین (AQUAFIN)

پروش لاک‌پشت

اطمینان داشته باشید که یک لاک پشت نر و ماده دارید.
اطمینان حاصل کنید که لاک پشت های شما از نظر جنسی بالغ هستند.
محیط لاک پشت خود را آماده کنید.
لاک پشت های خود را تغذیه کنید.

برای پروش لاک پشت زینتی، نیاز به داشتن یک محوطه در حدود 50 متر و ایجاد زمینه‌ای برای نگهداری آب راکد در عمق کم است. همچنین برای پروش لاک‌پشت باید اطلاعات لازم را جمع‌آوری کرد، چون علی رغم عمر طولانی لاک‌پشت، در صورت بی‌توجهی کردن به مواردی مثل ترکیب غذایی این جانور ممکن است زمینه برای مرگ زودهنگام این جانور دو زیست فراهم شود.

انواع لاک‌پشت آب شیرین بین سه تا 10 سالگی بالغ می‌شوند و متقاضیان پرورش لاک‌پشت باید در این زمینه اطلاعات لازم را کسب کنند که کدام گونه را انتخاب کنند تا زودتر بازدهی داشته باشد.
معمولا بین هر دو دوره تخمگذاری انواع لاک‌پشت آب‌شیرین هم به طور متوسط بین یک سال فاصله وجود دارد.
بنابراین لاک‌پشت‌ها حیواناتی دیربازده هستند ولی باید در نظر داشت که یک لاک پشت زینتی تا 50 سال زندگی کرده و تا این زمان نیز قابلیت تولید مثل را دارد. لاک‌پشت در هر دوره تخمگذاری حدود هشت تا 20 تخم می‌گذارد و پس از تخمگذاری حدود 55 روز بعد تخم‌ها تبدیل به نوزاد می‌شوند که باید به خوبی از آنها مراقبت کرد تا قوی شوند.

لاک‌پشت در آب‌های با جریان کند و راکد زندگی می‌کند و اغلب در استان‌های شمالی، غربی، جنوب غربی از جمله گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان و فارس، یافت می‌شوند.

  • قیمت لاک پشت ها باتوجه به سایز و نوع آنها از 15هزارتومان به بالا است.

خرید یک انکوباتور برای تبدیل تخم به نوزاد لاک پشت

استفاده های لاک پشت

• معمولاً لاک‌پشت‌ آب شیرین برای مصارف زینتی پرورش داده می‌شود. مثل ماهیان زینتی
لاک‌پشت گوش قرمز بیشترین طرفدار را در بین حیوانات اکواریومی را دارد.

• همچنین به عنوان حیوان خانگی در تراریوم‌ها (نوعی محفظه شبیه آکواریوم که برای نگهداری جانوران نیمه آبزی به کار می‌رود) نگهداری می‌شوند.

• استفاده دیگر امکان صادرات گوشت لاک پشت است.

درمان برخی بیماری ها با خون لاک‌پشت

افرادی که قصد خوردن مقداری از خون لاک‌پشت را دارند باید مدتی این حیوان را در قرنطینه نگهدارند. سپس نسبت به گرفتن خون از حیوان اقدام کنند.

خون لاک‌پشت برای کسانیکه مبتلا به صرع هستند توصیه می شود. همچنین کسانیکه تشنج دارند میتوانند از خواص خون لاک پشت استفاده کنند.

افرادی که به درد مفاصل یا نقرس مبتلا هستند چنانچه مدتی خون لاک‌پشت بری را بر عضو بمالند در بهبودی بیماری اثر بسزایی دارد.

مردانی که به ضعف دستگاه تناسلی مبتلا شده اند، اگر مقداری از گوشت لاک پشت را با روغن گاو سرخ کرده میل نمایند قدرت تناسلی آنان قوی شده و نعوذ کامل به آنان دست می دههد.

خواص تخم لاک‌پشت

تخم لاک پشت برای تقویت قوای جنسی و رفع بلغم

احکام شرعی لاک‌پشت

• حکم نگهداشتن لاک پشت در منزل از نظر شرعی:
نگهداشتن لاک پشت در منزل از لحاظ شرعی فی نفسه و به خودی خود مانعی ندارد اما آنچه كه بايد در نگهداری لاک پشت مورد توجه قرار گيرد، اجتناب از مدفوع و بول (ادرار) آن است.

• حکم خوردن گوشت و تخم لاک پشت:
خوردن گوشت لاک پشت حرام است. خوردن تخم لاک پشت حرام است.

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
پرورش آبزیان پرورش حیوانات سرمایه گذاری طرح توجیهی شیلات لاک پشت

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن