iraniantraders
umoforex

hushetalayi
dogeminers

invexpert
irandogebank
طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

طرح پرورش گوسفند شاروله ، نژاد گوشتی-شیری

تولید گوشت قرمز و شیر با کیفیت

گوسفند شاروله: پرورش گوسفند یکی از مهم‌ترین منابع تولید پروتئین است که با تولید گوشت قرمز و شیر با کیفیت، صنعتی پرسود و کلیدی در تأمین مواد غذایی محسوب می‌شود. در کشور ما نیز پرورش گوسفند خصوصاً در تأمین گوشت قرمز، در اولویت اول قرار دارد.

گوسفند شاروله میزان شیردهی قابل توجهی نیز دارد. این نژاد هم از نظر تولید گوشت و هم از نظر شیر یکی از بهترین نژاد ها در سراسر جهان است. اگر به پرورش گوسفند علاقه ندارید گاو نژاد شاروله را هم فراموش نکنید.

تاریخچه گوسفند شاروله

این نژاد از مناطق Charolles و Saône-et-Loire در مرکز و شرق فرانسه است که در قرن نوزدهم از نژادهای محلی ساخته شده است.این نژاد برای اولین بار در سال 1977 به انگلستان معرفی شد که ویژگی هایش در آن بهبود یافت. گوسفند شاروله در سال 1990 به ایرلند و در سال 1994 به کانادا معرفی شد.

معرفی گوسفند نژاد شاروله

نام علمی: Charollais sheep – Ovis aries
افزایش وزن روزانه: گرم ۳۵۱
وزن بره نر ۱ ماهه: کیلوگرم ۱٫۸
وزن بره نر ۷۰ روزه: کیلوگرم ۱۵٫۹
میزان دوقلوزایی در هر زایمان: ۱٫۸
وزن گوسفند ماده بالغ: کیلوگرم ۹۵-۸۰
وزن گوسفند نر بالغ: کیلو گرم۱۱۰-۱۷۰
میزان تولید پشم: حدود 2 تا 2.5 کیلوگرم و طول الیاف 4 تا 6 سانتیمتر و قطر الیاف پشم، 30 میکرون است.

نژاد شاروله یکی از نژادهای مشهور گوسفند در جهان است. خاستگاه گوسفند شاروله کشور فرانسه است و هنوز هم این دام در سراسر فرانسه پرورش داده می شود. این گوسفند یک نژاد گوشتی-شیری است که پرورش آن در کشورهای دیگر نیز رایج است. درصد لاشه نژاد شاروله بیشتر از سایر نژاد ها است و به همین دلیل اغلب برای تولید گوشت پرورش داده می شوند. از قوچ های این نژاد برای اصلاح نژادهای دیگر و تولید بره زایی عضلانی استفاده می شود.

گوسفند شاروله در مراتع آزاد و نیمه آزاد پرورش داده می شود و در اوایل فصل پاییز جفت گیری می نماید. سرعت رشد سریع شاروله با درصد دوقلوزایی فرصت تولید بره‌های سنگین با لاشه بدون چربی را فراهم می‌کند. 40 تا 50 درصد صادرات مواد ژنتیکی گوسفند فرانسه را شامل می‌شود.

این نژاد درحال حاضر در بیش از 25 کشور دنیا از جمله كانادا، ژاپن، سوئیس، لهستان، اسلواكی، تركیه، چین ونیز در كشور‌های اروپای شرقی نیز پرورش می یابد.

ویژگی های ظاهری

در این نژاد اندازه بدن متوسط تا بزرگ، کمر دراز و ران و کپل بسیار ماهیچه ای است. شاروله نژادی بارور، عضلانی، با پاهای کوتاه و فاقد پشم است.
بره‌ها در بدو تولد به رنگ مشکی بوده و این رنگ با رشد حیوان به سمت قهوه‌ای تیره پیش می‌رود و پس از اولین پشم‌چینی این رنگ به سمت رنگ اصلی حیوان بالغ (خاکستری) سوق پیدا می‌کند.
از ویژگی‌های دیگر این حیوان وجود منگوله در زیر گردن می‌باشد که به عقیده برخی از دامداران وجود منگوله در گوسفند بیانگر تولید شیر بیشتر می‌باشد.

دلیل انتخاب نژاد شاروله

اهداف انتخاب نژاد عبارتند از ویژگی‌های تولید گوشت (رشد سریع، سازگاری بالا، کیفیت لاشه با چربی پایین ) و در عین حال حفظ ویژگی های مادر (بلوغ زود رس، باروری، توانایی شیردهی بالا) که برای بره قابل توجه است.

قابليت استفاده از علوفه در اين نژاد بالا است. قابليت سازگارى اين نژاد براى مناطق مختلف زياد است از اين نژاد در دورگ‌گيرى‌هاى مختلف استفاده مى‌کنند.

مقاومت بالا

جالب است بدانید که چرای این نوع نژاد در فصل زمستان همچنان پابرجاست و دلیل این موضوع مقاومت بالای گوسفند زنده نژاد شاروله نسبت به هر نوع آب و هوایی است.
این نژاد در شرایط آب وهوایی زمستانی به دلیل مقاومت قادر به زنده ماندن و تولید می باشد و میشهاي این نژاد در زمستان فقط شبها به آغل ها آورده می شوند و در تمام مدت در مراتع و پس چرها به چرا مشغول می باشند.
اگر دامداری به دنبال سود دهی بالایی باشد می تواند اصلاح این نژاد را در جهت افزایش لاشه و کیفیت رشد به انجام برساند.

سرمایه مورد نیاز

طرح پرورش گوسفند شاروله 50 راس مولد

اشتغالزایی: 2 نفر
زمین مورد نیاز: 1000 مترمربع
سرمایه کل: 450 میلیون تومان
invexpert

persiandogecoin

ads
ads
برچسب ها

قانون سبز نظرات معتبر مانیتورینگ بیگ والت

کاربران گرامی برای این که نظرات مفید شما برای ما خیلی مهم است و می تواند روی تصمیم دوستان تاثیر داشته باشد پس ما از نظرات فیک و تخریب کننده پیشگیری می کنیم، شما طبق قانون جدید سایت مانیتورینگ بیگ والت باید در سایت ثبت نام کنید و اطلاعات خود را کامل وارد کنید تا بتوانید در سایت نظر بفرستید. همچنین از این پس می توانید مدارک برداشت های خود را در قسمت نظرات سایت ارسال کنید.

2
نظرات کاربران

لطفا برای نظر دادن وارد شوید.
1 تعداد نظرات
1 تعداد پاسخ های
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین رای نظر
داغ ترین نظر
2 نظرات
فرهاد دهقانprofile avatar نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رأی
اطلاع از
profile avatar
مهمان
علی

سلام.هزار هکتار برای 50تا گوسفند؟؟؟؟منطقی به نظرتون؟؟

دکمه بازگشت به بالا
بستن