طرح توجیهی

طرح توجیهی کاشت فیسالیس

کاشت گیاه فیسالیس یا عروسک پشت پرده

🌱گیاه فیسالیس یا عروسک پشت پرده چیست؟ طرح توجیهی روش کاشت فیسالیس و برداشت میوه فیسالیس

آشنایی با گیاه فیسالیس

عروسک پشت پرده، کاکنج با نام علمی فیسالیس (Physalis) ترکیبی از طعم میوه‌های توت فرنگی، گیلاس، کیوی و آناناساست.

فیسالیس از گیاهان بومی مناطق معتدل است. گیاهی از مناطق گرم و نیمه استوایی.

فیسالیس میوه استوایی بومی آمازون بوده است که در آفریقا و آسیا یافت می شود.

فیسالیس دارای میوه‌ای نارنجی رنگ است که در اندازه و شکل و ساختار مشابه یک گوجه فرنگی کوچک است. میوه فیسالیس در کیسه‌های کاغذی شکل پوشیده می‌شود که این کیسه میوه را از آفات حفظ می‌کند.

فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: بادنجان‌سانان
تیره: بادنجانیان
زیرخانواده: بادنجان‌گون‌ها
سرده: فیسالیس
فیسالیس را می توان به صورت خام استفاده کرد و همچنین می توان آن را در دسر و مربا و ژله هم به کار برد. فیسالیس را می توان مانند انجیر، زردآلو و انگور خشک کرد.

خواص فیسالیس

  • فیسالیس منبع غنی و طبیعی از آنتی اکسیدان ها بوده و ویتامین های A، E، C، P و F را در خود دارد.
  • فیسالیس بدن انسان را در مقابل خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد که موجب بروز بیماری‌هایی مانند سرطان، سکتهٔ
  • قلبی، پروستات، آسم و آلرژیمی‌شود، حفاظت می‌کند.
  • مصرف این میوه تأثیر بسزایی در شادابی و طراوت پوست و تقویت قوای‌جنسی دارد.

ویژگیهای مورفولوژیک گیاه فیسالیس

برگ:

برگهای فیسالیس به صورت متناوب و قلبی تا بیضوی شکل و کرکدار است و حاشیه برگ ها به صورت ساده می باشد. طول دمبرگ بین 4 -5 سانتی متر و پهنک برگ به ابعاد 6 در 5/3 سانتی متر است.

گل:

گل های عروسک پشت پرده، در زاویه بین برگ ها و شاخه اصلی تولید می شوند و به رنگ های سفید، آبی، زرد و ارغوانی دیده می شوند گل آذین منفرد و هرمافرودیت، دارای گلهای متقارن با تخمدان تحتانی می باشد که از 5 کاسبرگ پیوسته و 5 گلبرگ به رنگ زرد کمرنگ با لکه های سیاه و کرکدار، 5 پرچم و یک مادگی تشکیل گردیده است.

تخمدان گلهای فیسالیس، دوبرچهای پیوسته بوده و تخمک های زیادی در هر برچه به رنگ سبز روشن و بدون کرک در آن دیده می شود. لازم به ذکر است که فیسالیس تقریبا در سرتاسر سال گلدهی و باردهی دارد.

ریشه:

ریشه گیاه عروسک پشت پرده، افشان و سطحی می باشد. البته در برخی از گونهها اندامی شبیه ریزوم نیز دیده می شود.

ساقه:

ساقه فیسالیس، راست، چهار گوش و تو خالی و بدون دمبرگ می باشد.

میوه:

میوه عروسک پشت پرده از نوع سته بوده و در پوششی از کاسبرگ محصور شده است. این میوه دارای رنگ های زرد طلایی، نارنجی روشن و قرمز است و مقدار زیادی دانه به رنگ قهوهای مایل به زرد دارد. لازم به ذکر است طول میوه تقریبا 3 سانتیمتر و قطر آن، به 5/2 سانتی متر می رسد.

آفات و بیماریها

فیسالیس به طور اختصاصی فاقد بیماری یا آفت می باشد اما مهمترین آفات آن همان آفات و بیماریهای مشترک گوجه و فلفل مانند شته، مگس سفید مینوز و کنه تارعنکبوتی می باشد.

مهمترین بیماری های میوه نیز نماتد آفریقای جنوبی است که خسارت فراوانی را وارد نموده و همچنین بیماری و آفات دیگری چون عنکبوت قرمز، خرگوش صحرایی، سوسک کک Chrysomelidae، بیماری کپک پودری و نقطه برگ باکتریایی Xanthomonas گزارش گریده است.

🌱 طرح کاشت، داشت و برداشت فیسالیس

اکنون بذرهای اصلاح شده این میوه مفید در تنکابن و رامسر در حال تکثیر است و در سال های آینده به تولید انبوه می رسد.

بذر را در سینی نشا بکارید و بعد از یکماه به زمین اصلی انتقال دهید. همچنین در تمامی فصول سال در گلخانه میتوان اقدام به کاشت فیسالیس نمود.

بهترین روش کاشت فیسالیس از طریق نهال می باشد.

محصول دهی در همه فصول سال ویژگی منحصر بفرد این گیاه است.

در مناطق آب و هوای سرد نیاز به گلخانه دارید.

  • کاشت پشت پرده در گلخانه هم امکان پذیر است که شرایط کاشت، داشت و برداشت آن، کاملاً شبیه به گوجه فرنگی است. (در فصل زمستان کشت و در بهار برداشت می شود.)

خاک مناسب برای کاشت فیسالیس

خاک سبک بدون کود مناسب است. ترکیب: پیت ماس + کوکوپیت و خاک باغچه مناسب است.

فیسالیس در خاک‌های شنی که تقریبا غنی هستند به خوبی رشد می‌کند. گیاه معمولا به طور طبیعی پر پشت است، اما می توان نوک شاخه های در حال رشد که کمتر از 30 سانتی متر هستند را هرس کرد، این کار باعث تشویق به رشد می شود.

اگر خاک خیلی غنی باشد باعث تشویق تولید برگ و کاهش باردهی می‌شود. حتی دادن کود متوسط، باعث رشد رویشی بیش از حد و کاهش گل دهی می‌شود. بازده بالا با کود کم و یا بدون کود است.

کاشت بذر

دانه فیسالیس را در سینی نشا بکارید و فقط آن را با خاک بپوشانید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر فیسالیس 23 تا 25 درجه سانتی گراد است. جوانه زنی به سرعت صورت می گیرد.

بذر را می‌توان در بهار و اوایل فروردین تا اواخر فروردین کاشت. بعد از جوانه زنی، نهال را به یک گلدان که به اندازه کافی بزرگ باشد منتقل کنید.

بذر فیسالیس را می‌توان 6 هفته قبل از آخرین سرمای منطقه برای جوانه زدن اولیه نشا کرد.

  • زمان کاشت فیسالیس از اواسط اسفندماه تا اواخر فروردین ماه است.
  • دوره رشد گیاه از زمان کاشت دانه تا تولید میوه، در شرایط فضای باز، تقریباً 90 روز می‌باشد.

گل دهی گیاه

گیاه در تیرماه شروع به شکوفه دهی می‌کند که تقریبا 60 روز پس از جوانه ‌زدن گیاه است و در فصل پاییز کاسبرگ رنگارنگ در گیاه به وجود می‌آید.

گل های فیسالیس کمی شبیه به گل سیب زمینی هستند اما نرم و زرد رنگ می باشند. بعد از افتادن گل، کاسه گل گسترش می یابد، یک پوسته رنگی که خیلی بزرگتر از میوه است تشکیل می شود.

ارتفاع شاخه فیسالیس می تواند به 1 تا 1.8 متر برسد.

نور و دمای مناسب برای کاشت فیسالیس

فیسالیس مناطق آفتابی و  پر نور را دوست دارد، همچنین مکانی که فیسالیس در آن قرار می گیرد باید از باد در امان باشد.

دمای مناسب جوانه زنی دانه فیسالیس، 21 درجه سانتیگراد تا  32 درجه سانتیگراد است. (25 درجه سانتیگراد، مناسب ترین دماست)

آبیاری گیاه پشت پرده

فیسالیس به آبیاری مداوم نیاز دارد تا بتواند محصول خوبی بدهد. اگر خاک مشکل زهکشی دارد گیاه باید در شیب ملایم کاشته شود. زمانی که میوه ها به بلوغ رسیدند آبیاری را باید قطع کرد.

گیاه فیسالیس در طول خشکسالی خفته می شود.

برداشت میوه فیسالیس

گیاه فیسالیس بسته به اینکه کاشت فیسالیس در محیط گلخانه ای بوده و یا در فضای باز، زمان شکوفه دهی و میوه دهی آن متفاوت است، اما در کل می توان گفت که زمان میوه دهی این گیاه ماه های خرداد، مرداد و مهر می باشد.

70 تا 80 روز طول می کشد تا میوه به بلوغ برسد. بعد از رسیدن میوه، پوسته شروع به افتادن می‌کند و میوه به بلوغ ادامه می‌دهد و رنگ آن از سبز به زرد-طلایی تغییر می‌کند.

میوه را زمانی می‌توان برداشت کرد که روی زمین بیفتد. میوه بالغ را می‌توان چند ماه نگه داری کرد. فیسالیس را فقط به صورت رسیده بخورید.

  •  برگ‌ها و دانه‌های نارس و پوشش این میوه سمی هستند پس باید در مکانی به‌دور از دسترس کودکان کاشته شوند ولی میوه‌های بالغ خوراکی هستند.

وضعیت بازار فیسالیس

این میوه است تقریباً در تمام دنیا طرفدار دارد و به عنوان میوه‌ای خاص و پر خاصیت دیده می‌شود. این میوه در ایران و حتی بسیاری از کشورها میوه‌ای جدید و لوکس است. به همین دلیل با قیمت بالایی در ایران بفروش می‌رسد. همچنین بسیاری از کشورها، از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس خواستار واردات فیسالیس از ایران می‌باشند و می‌توان محصولات تولیدی را صادر کرده و کمک شایانی به ارز آوری و پیشرفت اقتصادی کشور داشت. چون فیسالیس بعد از برداشت در فضای آزاد ماندگاری طولانی مدتی دارد ازین جهت صادرات این محصول ریسک کمی دارد و می‌توان محصول سالمی را به مقصد رساند.

در کشورهایی مانند ترکیه، فیسالیس از جایگاه ویژه‌ای در زمینه صادرات برخوردار است. این گیاه در ایران به عروسک پشت پرده نیز معروف است و در کشورهای همسایه به نام‌های گیلاس زمینی و فانوس چینی نیز شناخته می‌شود.

/کاشت فیسالیس Physalis یا عروسک پشت پرده/

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن