معاملات آنلاین

فرایند افتتاح حساب در کارگزاری و اخذ کد بورسی

چطوری در کارگزاری کد بورسی بگیریم؟

برای سرمایه گذاری در بازار بورس و انجام معاملات باید حتما در یک کارگزاری حساب داشته باشید. در مقاله های قبلی توضیح داده شد که کارگزاری مانند یک پل ارتباطی بین سرمایه گذاران و بازار بورس است. قبل از افتتاح حساب در کارگزاری شما باید معیار های انتخاب کارگزاری را بدانید. اول مقاله معیار های انتخاب یک کارگزاری خوب را مطالعه کنید. افتتاح حساب در کارگزاری در حالت کلی فرایندی ساده است. اما اگر با همین فرایند ساده از قبل آشنایی نداشته باشید ممکن است هنگام افتتاح حساب به مشکل بر بخورید. این فرایند در اکثر کارگزاری ها یکسان است. شما می توانید به صورت آنلاین یا حضوری حساب خود را افتتاح کنید. ولی بیشتر توصیه می شود به صورت حضوری این کار را انجام دهید تا اگر سوال یا مشکلی داشتید به راحتی از مسئولین کارگزاری بپرسید.

مدارک لازم برای افتتاح حساب

برای افتتاح حساب در کارگزاری و اخذ کد بورسی باید کپی مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی را تحویل کارگزاری بدهید. البته اصل این مدارک نیز باید همراه شما باشد. شماره حساب بانکی و شماره شبای ان نیز ضروری است و باید شماره شبای حساب خود را بلد باشید.

افتتاح حساب در کارگزاری به صورت آنلاین یا حضوری؟؟

برای افتتاح حساب و اخذ کد بورسی دو روش وجود دارد. در روش آنلاین شما ابتدا به سایت کارگزاری مورد نظر خود مراجعه می کنید. معمولا گزینه افتتاح حساب در مکانی قرار دارد که به راحتی پیدا می شود. بعد انتخاب این گزینه کارگزاری معمولا ابتدا از شما شماره تلفن شخصی می خواهد. بعد از ان باید چندین فرم مختلف پر کنید و نوع حساب را مشخص کنید. این فرم ها حاوی اطلاعات هویتی،مالی،ارتباطی و حساب های بانکی است. طبق گفته خود کارگزاری ها بعد از اتمام این مراحل کارشناس کارگزاری برای شما قراردادی فرستاده می شود. شما باید این قرار داد را امضا کنید و تحویل کارگزاری بدهید. زمان ارسال کد بورسی دقیقا مشخص نیست ولی تا حداکثر یک هفته بعد از امضای قرار داد برای شما ارسال می شود. اگر بخواهید به صورت حضوری این کار را انجام دهید ابتدا آدرس باید نمایندگی کارگزاری در محل سکونت خود را پیدا کنید. در واقع باید همان مراحل روش آنلاین را انجام دهید. دوباره باید فرم های مربوط به اطلاعات هویتی،مالی،ارتباطی و حساب های بانکی را پر کنید.

اما روش حضوری چندین مزیت نسبت به روش آنلاین دارد. در روش حضوری شما اگر مشکلی با فرم ها دارید به راحتی می توانید با سوال کردن از کارکنان کارگزاری مشکلات خود را حل کنید. درست است که سایت نیز بخش پشتیبانی دارد اما این قسمت ها سابقه درخشانی در پاسخ دهی درست و سریع به مشتریان ندارند. در روش حضوری بعد از تکمیل فرم ها شما قرار داد را امضا می کنید. در واقع می توان گفت با توجه به شرایط حال حاضر استفاده از روش حضوری برای افتتاح حساب بهتر است. در روش حضوری شما حتی می توانید از کارکنان کارگزاری برای انتخاب نوع حساب مشورت بگیرید.

احراز هویت

فرض کنید که می خواهید در بورس اوراق بهادار تهران سرمایه گذاری کنید. باید در سامانه

ثبت نام کنید. توجه داشته باشید که باید از سایت اصلی سجام استفاده کنید.زیرا افراد سودجو برای رسیدن به اطلاعات سایت های تقلبی درست کرده اند. ثبت نام در این سامانه بعد از افتتاح حساب در کارگزاری انجام می شود.در این سامانه ابتدا از شما شماره تلفن می خواهند. بعد از وارد کردن کد ارسال شده به تلفن همراهتان باید کد ملی و نوع شخصیت را وارد کنید. در مرحله بعد باید مبلغ ده هزار تومان برای انجام ثبت نام به صورت اینترنتی پرداخت کنید. در نهایت باید چندین فرم درباره اطلاعات هویتی،مالی،ارتباطی،حساب های بانکی و کد بورسی خود پر کنید. بعد از تایید صلاحیت این اطلاعات باید به یک دفتر پیشخوان برای احراز هویت حضوری مراجعه کنید.

در خود سامانه سجام امکان این وجود دارد که شما بتوانید مکانهایی احراز هویت حضوری را انجام می دهند پیدا کنید. کارگزاری ها و دفاتر پیشخوان دولتی مکان هایی هستند که می توانید به انها مراجعه کنید. در احراز هویت حضوری تصویر و امضای شما ثبت می شود.

حرف اخر

توجه داشته باشید مکانی که به صورت حضوری به ان مراجعه می کنید توسط سایت کارگزاری تایید شده باشد. همان طور که گفته شد برای افتتاح حساب در کارگزاری و اخذ کد بورسی اطلاعات مهمی مثل شماره حساب و شماره شبا را در اختیار کارگزاری قرار دهید. اگر کارگزاری مد نظر شما تایید شده نباشد و توسط افراد کلاه بردار و سودجو مدیریت شود سرمایه شما در خطر است.

1 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x