COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
مقالات آموزشی

فریلنسینگ freelancing چیست و فریلنسر کیست؟ + سبک زندگی آنها

فریلنسینگ چیست؟ و فریلنسر Freelancer کیست؟

عبارت فریلنسینگ ”freelance” که ترکیبی از کلمه های ”free ” و ”lance ” است برای اولین بار در اواخر دهه 1700 در رمان سر والتر اسکات با نام ”آیوانهو“ مشاهده شد. اسکات از این عبارت برای اشاره به یک سرباز اجیر شده قرون وسطایی ( نوعی سرباز در قرون وسطی که الزاما هیچ قاعده اخلاقی و انسانی و حتی شخصی که با وی می جنگید برای وی اهمیتی نداشت استفاده کرد). امروزه این تعریف به هیچ عنوان برای معرفی یک حرفه ایده آل نیست، و البته این کتاب هم برای آن افراد نوشته نشده است، هرچند که بعضی مواقع هنگامی که یک پروژه با مشکل مواجه می شود، ممکن است دوست داشته باشیم تا در فنون مبارزه و شمشیر بازی استعداد داشته باشیم.

فریلنسر Freelancer کیست؟

امروزه « فریلنسر» به فردی اطلاق می شود که بدون قرارداد طولانی مدت، خدمات خود را در اختیار مشتریان و یا کارفرماها قرار میدهد. اغلب مواقع فریلنسرها مستقیما با مشتریانشان سر و کار دارند و یا احتمالا به عنوان یک پیمانکار برای کسب و کارهای بزرگتر متعددی کار می کنند، و سپس این کسب و کارها خدمات فریلنسرها را به مشتریان خود می فروشند. به طور کلی کار کردن به عنوان یک فریلنسر به این معنی است که شما کارکنانی که برای شما کار کنند را در اختیار نخواهید داشت، و شما عمدتا برای چندین کارفرما کار میکنید. امروزه نسبت به گذشته، فریلنسرها در زمینه های متنوعی در حال فعالیت هستند و دلیل بسیار مهم این موضوع، ظهور دنیای وب است. اینترنت اصلی ترین عامل افزایش تعداد فریلنسرها در سرتاسر جهان است. سهولت ارتباطات الکترونیک، قابلیت ایجاد تیم های مجازی بین فریلنسرها به صورت آنلاین و پذیرش گسترده فریلنسینگ، همگی بدین معنی هستند که طی دهه اخیر، فریلنسینگ به حرفه محبوب و رایجی برای میلیون ها نفر تبدیل شده است. رایج ترین صنایع، غیر از وب، که تعدادی زیادی فریلنسر در آن مشغول فعالیت هستند، حرفه های دانش محوری نظیر کپی
رایتینگ، عکاسی، مشاوره شغلی، فناوری اطلاعات، روزنامه نگاری، بازاریابی و طراحی گرافیک هستند.

چرا فریلنسینگ را انتخاب میکنند؟

همانطور که خواهیم دید هنگامی که بحث فریلنسینگ به میان می آید، مزایا و معایب بسیاری وجود دارند و قبل از اینکه بخواهید استعفا نامه خود را به رئیستان تقدیم کنید، میبایست عوامل متعددی در مورد شرایط فعلی خود را بررسی کنید. در ابتدا باید بدانیم که فریلنسینگ برای همه مناسب نیست. اگرچه بسیاری از افراد تشخیص میدهند که مزایای فریلنسینگ به مراتب بیشتر از مشکالت بالقوه آن است، دیر یا زود برخی افراد به این نتیجه میرسند که زندگی فریلنسینگ برای آنها مناسب نیست.

مزایای زندگی به سبک فریلنسینگ

سبک زندگی موفق یک فریلنسینگ – بسیاری از مردم فریلنسری را به عنوان شکلی از منبع درآمد انتخاب می‌کنند زیرا با شیوه زندگی آنان، به ویژه در مورد شرایط کاری مطلوب، منطبق است.

ساعات کاری تغییرپذیر

قابلیت کار در زمان دلخواه، یکی از مزایای بزرگ فریلنسینگ برای بیشتر افراد است. تعهدات خانوادگی، رساندن فرزندان به مدرسه و یا بازگرداندن آنها، تحصیل پاره وقت، و یا حتی ساعت داخلی بدن شما، همگی میتوانند در این موضوع که ترجیح دهید صبح زود کار کنید یا دیر وقت شب مشغول کار باشید، تاثیر گذار باشند.

محل کار تغییرپذیر

وقتی برای اولین بار فریلنسینگ را در نظر میگیرید، احتمالا نگاهی به اطراف منزل خود خواهید داشت و به این موضوع فکر میکنید که در کدام محل فضای دفتر کار خود را ایجاد خواهید کرد. مطمئنا بهتر است قسمتی از خانه به عنوان محل کار انتخاب شود که ساکت، راحت، بدون مزاحمت و مناسب برای کار کردن باشد. در هر حال قابلیت تحرک واقعی را دست کم نگیرید بسیاری از کافه ها و کتابخانه ها اکنون دارای اینترنت پر سرعت هستند،
حتی میتوانید از اینترنت تلفن همراه خود استفاده کنید. به علاوه شما میتوانید از این مکان ها به عنوان مکملی برای دفتر کار خانگی خود استفاده کنید؛ این موضوع میتواند به شما کمک کند تا با یکنواختی کار در انزوا مقابله کنید. همچنین در این مکان ها احتمالا با فریلنسرهای دیگری ملاقات خواهید کرد که کاری مشابه شما را انجام می دهند.

انتخاب پروژه ها

همه ما تجربه کار بر روی یک پروژه و یا کار برای یک کارفرما را داشته ایم که از ابتدا نیز مشخص بوده که به یک کابوس تبدیل خواهد شد و مطمئنا اگر حق انتخاب داشتیم ترجیح میدادیم این کار را قبول نکنیم. به عنوان یک فریلنسر، از همان ابتدای شروع کار، کنترل کار در اختیار شماست شما این موقعیت را دارید که پروژه ها یا کارفرمایان را نپذیرید.

در دست داشتن کنترل

احساس داشتن قدرت و استقلال که در نتیجه در دست داشتن کنترل مسیر زندگی پدید می آید، برگ برنده مهمی در فریلنسینگ به شمار می رود. برای بیشتر افراد این موضوع دلیل اصلی برای روی آوردن به فریلنسینگ است.

یادگیری مداوم

این امر اصلا اتفاقی نیست که بیشتر افرادی که جذب سبک زندگی فریلنسینگ میشوند، عطش سیراب نشدنی برای کسب دانش دارند. در مقایسه با یک کار کارمندی از ساعت 9 صبح الی 5 بعدازظهر، فریلنسینگ به شما این امکان را می دهد که وقت بیشتری را صرف انجام تحقیقات و یا تحصیلات برنامه ریزی شده کنید. آیا میخواهید آن کتاب تایپوگرافی جدید که در نظر داشتید و یا آن وبالگ در مورد توسعه چابک را بخوانید؟ چرا که نه. سریعا این کار را انجام دهید، هیچ کس شما را تحت نظر ندارد و زمان در اختیار شماست تا هرگونه که میخواهید از آن استفاده کنید، البته تا وقتی که بتوانید پروژه هایتان را در موعد مقرر تحویل دهید.

تنوع زیاد پروژه ها

بر خالف شغل های کارمندی که شما را وادار می کند یک سری کارهای تکراری را به مدت دوازده ماه انجام دهید، در فریلنسینگ شما این امکان را دارید که در میان صنایع مختلفی مشغول کار باشید و تمرکز خود را بین پروژه های کوچک و بزرگ تغییر دهید.

آزادی در انتخاب پوشش

بسیاری از مردم گزارش کرده اند که آزادی برای انتخاب لباس به دلخواه خودشان عامل مهمی است که آنها را به سمت فریلنسینگ سوق میدهد. اینکه فرد مجبور به پوشیدن کت و شلوار و کراوات، آرایش کردن و یا پوشیدن کفش های پاشنه بلند نباشد، و در عوض بتواند به جای آنها تیشرت و یا شلوارک بپوشد، برای بسیاری از افراد
جذابیت دارد. البته بهتر است همه کت و شلوارها و لباس های رسمی تان را دور نیندازید چرا که هنوز ممکن است برای برخی ملاقات های رسمی با مشتریان به آنها نیاز داشته باشید.

معایب زندگی به سبک فریلنسینگ

مشکلات زندگی یک فریلنسینگ – هیچ مشکلی بین فریلنسرها فراگیرتر از محو شدن مرز زندگی و کار نیست. فریلنسرهای حرفه‌ای عموماً بعد از مدّتی کار  متوجّه می‌شوند که دیگر چیزی به نام زندگی شخصی برایشان باقی نمانده و تمام عمرشان به پیدا کردن مشتری, انجام پروژه و نقد کردن مبلغ قرارداد می‌گذرد.

ناامنی اقتصادی

یکی از بزرگترین معایب برای بیشتر افراد، ناامنی اقتصادی و اثری موجی شکل در حساب بانکی است. زمانی که کار را تازه شروع کرده باشید، پول شما مانند حرکات جزر و مد، در رفت و آمد خواهد بود. ممکن است در یک هفته احساس ثروتمند بودن کنید و غرق در شادی باشید ولی هفته بعد حتی نگران پول بنزین ماشین خود باشید. این مشکل تا حد زیادی با درک بیشتر، کنترل و آگاهی از میزان دخل و خرج برطرف میشود. هرچند برای بسیاری از افراد، غیرقابل پیشبینی بودن میزان درآمد دلیل این خواهد بود که پس از مدت کوتاهی اشتغال به صورت فریلنسینگ، مجددا به استخدام کارمندی روی آورند.

تنهایی و انزوا

احساس تنهایی و جدا ماندن از سایر افراد دنیا در بین فریلنسرها حس رایجی است. این حس میتواند با ملحق شدن به شبکه فریلنسرهای منطقه ای و یا شبکه های تجاری کوچک و همچنین داشتن روابط اجتماعی و سپری کردن وقت با دوستان و خانواده در ساعات بعد از کار، کاهش یابد.

نامشخص بودن مرز بین زمان کار و استراحت

ساعات کاری انعطاف پذیر میتواند مانند یک شمشیر دولبه عمل کند. در صورت عدم کنترل لازم و درک کافی در مورد اینکه چه موقع ساعت کاری و چه موقع زمان استراحت است، با کار کردن بیش از اندازه سلامت خود را به خطر خواهید انداخت. از طرف دیگر مشکل دیگری که می تواند رخ دهد این است که ممکن است مشتریان فکر کنند که در هر ساعت از روز میتوانند با شما تماس بگیرند. در ابتدا ممکن است این موضوع مشکلی نداشته باشد اما پس از مدتی تلفن های زودهنگام در روزهای تعطیل میتواند برایتان مشکل ساز شود.

داشتن مسئولیت های فراوان

هنگامی که کار فریلنسینگ را آغاز میکنید، نه تنها متوجه خواهید شد که اوقات فراغت فراوانی که آرزوی آن را در سر می پروراندید در اختیار ندارید، بلکه کارهای بسیاری وجود دارند که زمان زیادی از شما خواهند گرفت: فروش، بازاریابی، حسابداری، کارهای حقوقی، گرفتن وام، و مواردی از این قبیل.

نداشتن مزایای مشاغل کارمندی

این مزایا معمولا نادیده گرفته میشوند. فریلنسرها معمولا از مزایایی از قبیل مزایای سلامت، تعطیلات، بیمه و مطالبات سالیانه و سنوات محروم هستند. برخی مزایای کوچک دیگر نیز از قبیل عضویت در باشگاه ورزشی، سهمیه خرید خودرو و یا استفاده از خودروی متعلق به شرکت در اختیار فریلنسرها قرار نمیگیرد. بنابراین هنگام شروع کار به عنوان یک فریلنسر، باید از تمامی این امکانات و مزایا صرف نظر کنید و ریسک اینکه روزی ممکن است به هر یک از این امکانات نیاز مبرم داشته باشید را بپذیرید.

آیا شرایط فریلنسر بودن را دارا هستید؟

یکی از سخت ترین و در عین حال مهم ترین گام ها در بهبود فردی این است که بدانید در چه کاری استعداد دارید و در آن خوب عمل می کنید، و در چه زمینه هایی نیاز به پیشرفت دارید. در حقیقت باید گفت که قبول کردن محدودیت های خودمان باعث میشود که به افراد بهتری تبدیل شویم. توسعه و طراحی وب یکی از صنایع پرطرفدار است، به ویژه اگر به صورت فریلنسینگ فعالیت کنید. اگرچه سبک زندگی فریلنسینگ ممکن است گهگاهی دشوار به نظر برسد، اما فریلنسرهای موفق هرگز پشیمان نمی شوند. فریلنسرهای موفق اغلب کار خود را با ارزیابی مهارت ها و خصوصیات شخصی خود و مهمتر از همه قابلیت تنها کار کردن، شروع می کنند. زمانی که درک کافی از نقاط ضعف خود داشته باشید و بدانید که در کدام زمینه ها نیاز به بهبود دارید، اهداف مشخصی برای حرکت رو به جلو خواهید داشت. حتی اگر احساس کنید که صلاحیت تکنیکی کاملی برای مدیریت حرفه فریلنسینگ خود دارید، بزودی متوجه خواهید شد که برای کسب موفقیت به عنوان یک فریلنسر غیر از توانایی کدنویسی و طراحی های بینظیر، عوامل متعدد دیگری نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

چهار زمینه مهارتی یک فریلنسر موفق

مهارت های لازم برای اینکه یک فریلنسر فوق العاده باشید میتوانند به چهار بخش معین تقسیم شوند.

مهارت فنی

برای یک توسعه دهنده وب، داشتن مهارت فنی به این معناست که شما صلاحیت تکنیکی لازم در یک یا چندین زبان دلخواه مانند ،Php .Microsoft.net، Rails on Ruby و غیره داشته باشید. به عنوان یک طراح نیز باید مهارت خود در زمینه نرم افزارهای طراحی، تئوری رنگ، تایپوگرافی و دانش کلی طراحی را تقویت کنید.
به عنوان یک طراح یا توسعه دهنده وب، شما می بایست در مورد مهارت های فنی خود اعتماد به نفس کافی داشته باشید به این دلیل که این مهارت ها چیزی است که به آن تکیه خواهید کرد. شما نمیتوانید که در هر زمان که از چیزی مطمئن نیستید به همکاران خود تکیه کنید و از آنها سوال بپرسید. میبایست نقاط ضعف خود را بشناسید و درباره چگونگی تقویت آنها تحقیق کنید. بزودی متوجه خواهید شد که تکمیل این مهارت ها از آنچه فکر می کردید آسانتر است.

مهارت کسب وکار

اطلاع و آگاهی از مفاهیم اساسی کسب و کار پیش از شروع کسب و کار خودتان، از اهمیت حیاتی برخوردار است. اگر قصد موفقیت در کار خود را دارید، باید دانش کافی در زمینه مسائل مالی، بازاریابی، مدیریت زمان، ارائه خدمات به مشتریان و عوامل دیگری از این قبیل داشته باشید.

مهارت سازماندهی

مهارت سازماندهی، یا حداقل تحت کنترل داشتن تمامی وظایف اجرایی، یکی از پارامترهای اساسی در دستیابی به موفقیت است. برای کسب این مهارت با مطالعه کتاب ها و وبلاگ هایی در مورد بهره وری شخصی شروع کنید و در مورد تکنیک های مختلف سازماندهی تحقیق کنید. البته در این زمینه نباید زیاده روی کرد زیرا که ممکن است آنقدر درگیر امتحان کردن تکنیک های بهره وری مختلف شوید که کار اصلی را از یاد ببرید. به زودی روشی را می یابید که با آن راحت خواهید بود و به کمک آن میتوانید کسب و کار خود را تحت کنترل داشته باشید.

مهارت فردی

ممکن است فکر کنید که فریلنسینگ مناسب افراد خجالتی و منزوی است. متاسفانه باید گفت که عدم سازگاری با روابط اجتماعی بیش از آنچه فکر میکنید موقعیت شما را به خطر می اندازد. ایجاد تعامل با مشتریان فعلی و آتی، یکی از موارد کلیدی در دستیابی به موفقیت است. بنابراین ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید و فردی محبوب باشید.

ویژگی های شخصیتی فریلنسرهای موفق

زمانی که با فریلنسرهای مختلفی ملاقات میکنید از تفاوت آنها متعجب خواهید شد. ماهیت سبک زندگی فریلنسینگ به خوبی نمایانگر این است که این شیوه زندگی مناسب افرادی است که متفکرانی مستقل و دارای شخصیت خالق هستند و همچنین افرادی که به دلایل مختلف دریافته اند که داشتن یک شغل کارمندی استخدامی مناسب آنها نیست. به طور کلی موارد زیر از جمله ویژگی های شخصیتی فریلنسرهای موفق است که در بسیاری از آنها قابل مشاهده است:

 • جاه طلبی
 • استعداد حل مشکلات
 • شجاعت
 • دیدگاه رشد یافته
 • روابط اجتماعی بسیار عالی
 • اخلاق کاری مطلوب
 • کمال گرایی
 • نگرش حرفه ای
 • اعتماد به نفس

در زمان سنجش قابلیت های خود برای شروع حرفه فریلنسینگ، در نظر گرفتن این ویژگی ها میتواند بسیار مفید باشد. در زندگی واقعی، تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق به این معناست که میبایست در ویژگی هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم هم گامی ایجاد کنید؛ به طور ایده آل شما:

 • عقیده دارید که سازماندهی شامل منظم نگه داشتن محیط کار و برنامه ریزی برای آینده می باشد.
 • برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت، ترجیحا با جزئیات و بصورت کتبی ایجاد میکنید.
 • در هنگام استرس، آرامش خود را حفظ کرده و مشکلات را حل میکنید.
 • توانایی کنترل مسئولیت های زیادی را دارید.
 • درک میکنید که تحقیق، چیزی فراتر از یک جستجوی دو دقیقه ای در گوگل است.
 • از اهمیت برنامه ریزی مالی آگاه هستید.
 • در مورد طراحی یا توسعه، یا هر دو ذوق و علاقه دارید.
 • درک میکنید که بودجه بندی در حقیقت برنامه ریزی برای آینده است و نباید هر پولی را که بدست می آورید، سریعا خرج کنید.
 • برای سلامتی خود ارزش قائل هستید بنابراین ورزش می کنید و معاینات روتین را انجام میدهید.
 • فریلنسینگ را نه صرفا به دلیل فرار از شغل فعلی، بلکه به این دلیل انتخاب میکنید که معتقد هستید میتوانید در آن موفق شوید.
 • فروش را درک می کنید و فرآیند آن را می پذیرید.
 • گروه حامی خوبی متشکل از دوستان و خانواده دارید.
 • اهمیت نقدینگی و گردش وجه را در دستیابی به موفقیت تائید می کنید.
 • می دانید که تحصیلات یک فرآیند ادامه دار است و نه یک پروسه مقطعی برای کسب مدرک.
 • برای داشتن تعادل بین کار و زندگی برنامه ریزی میکنید.
 • درمی یابید که خدمت به مشتری نیازمند همفکری و همدلی است نه صرفا یک معذرت خواهی ساده.

زمانی که به چهار بخش مهارت های مورد نیاز و همچنین خصوصیات فردی ذکر شده در بالا نگاهی می اندازید، ممکن است کمی دچار شک و تردید شوید. این موضوع کاملا طبیعی است. اگر چنین تردیدی نداشته باشید جای تعجب دارد.
اگر تمامی شرایط ذکر شده را دارا نباشید به این معنی نیست که نمیتوانید فریلنسر موفقی باشید. همچنین برخورداری از تمام شروط ذکر شده نیز الزاما تضمین کننده موفقیت در فریلنسینگ نیست.اما به هر حال اگر با موارد ذکر شده تا حدودی آشنایی داشته باشید، موقعیت شما برای حرکت در مسیر فریلنسینگ بسیار مطلوب
خواهد بود. مجددا میگوییم که یک فریلنسر موفق کسی است که برنامه ریزی میکند، پستی ها و بلندی های این حرفه را درک میکند، محدودیت های خود را به خوبی میداند و متوجه است که این شغل چیزی فراتر از کدنویسی و طراحی است. اگر این خصوصیات باعث ترس و فرار شما از این حرفه نشده است، میتوان گفت که شما کاندیدای ایده آلی برای سبک زندگی فریلنسینگ خواهید بود.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

miladmilan

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ miladmilan1@ آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x