مقالات آموزشی

فین تک Fintech چیست؟ مدیریت بهتر امور مالی و تراکنش‌ها

نوآوری در خدمات مالی

اگر به خبرهای مربوط به استارت‌آپ‌ها علاقمند باشید و آن‌ها را دنبال کنید احتمالا یکی از کلماتی که این روزها زیاد درباره آن می‌شنوید کلمه «فین‌تک» (Fintech) است. شاید هنوز بسیاری از ما با این اصطلاح آشنا نباشیم؛ اما به هیچ وجه نمی‌توان اهمیت آن را انکار کرد. فین‌تک در ایران به طور اساسی در حال تغییر دادن شیوه زندگی ماست.

فین تک یا فناوری مالی چیست؟

پس از بررسی بیش از 200 مقاله علمی با استناد به اصطلاح “fintech”، مطالعه ای در مورد تعریف Financial technology نتیجه گرفت که “fintech یک صنعت مالی جدید است که از فن آوری برای بهبود فعالیت های مالی استفاده می کند.” محصولات یا مدلهای تجاری در صنعت خدمات مالی، متشکل از یک یا چند خدمات مالی مکمل و به عنوان یک فرایند پایان-پایان یا نقطه به نقطه از طریق اینترنت ارائه می شود.

فرایند پایان-پایان: ویژگی رابطه ای منطقی بین دو فعالیت که در آن پایان یافتن فعالیت پسین مشروط به پایان یافتن پیشین است.

Fintech همچنین می تواند به عنوان “هر ایده خلاقانه ای که با ارائه راه حل های فناوری با توجه به موقعیت های مختلف تجاری، فرآیندهای خدمات مالی را بهبود بخشد، در نظر گرفته شود، در حالی که این ایده ها همچنین می تواند منجر به مدل های جدید تجاری یا حتی مشاغل جدید شود.”

فین تک حوزه های مختلفی دارد. از پی تک (PayTech)  گرفته تا اینشورتک (InsurTech)  و ولث تک (WealthTech) و رگ تک (RegTech)  و… 

اهداف فین‌تک

ایجاد تحول در صنعت مالی و بانکداری و شکل‌دهی دوباره به آن با رعایت ۳ اصل اساسی زیر:

 1. کاهش هزینه‌ها (در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی)
 2. حذف بروکراسی‌ها و شکستن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی
 3. توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی

مثال‌هایی از این زمینه در زندگی روزمره دیده می‌شوند که در ذیل لیست کرده‌ایم.

 • پرداخت
 • پول و ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین، اتریوم، دش و…
 • بیزنس‌های تکنولوژی محور مربوط به بورس و سرمایه‌گذاری
 • مدیریت مالی شخصی
 • قرض دادن و تامین سرمایه جمعی
 • انتقال بین‌المللی پول
 • بانک‌داری روزمره و بانک‌های بدون شعبه
 • کسب‌وکارهای فناوری در زمینه بیمه
 • کسب‌وکارهای مربوط به قانون‌گذاری

یک شرکت FINTECH چیست؟

FinTech صنعتی در فضای اقتصادی است و به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی عموما استارت‌آپ هایی هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند. 

شرکت های Fintech فن آوری های (مانند هوش مصنوعی، blockchain و علوم داده) را در بخش های مالی سنتی ادغام می کنند تا آنها را ایمن تر، سریعتر و کارآمد تر کنند. Fintech یکی از سریعترین بخش های فناوری است که شرکت ها تقریباً در هر زمینه مالی نوآوری می کنند. از پرداخت وام گرفته تا امتیاز دهی به اعتبارات و معاملات سهام.

فین‌تک در ایران

در ایران نیز در تمامی زیرشاخه‌های فین‌تک مانند، پرداخت، ارزهای رمزنگاری شده، بیمه، تأمین مالی جمعی و… استارتاپ‌های شاخصی فعالیت می‌کنند. مهم‌ترین چالشی که فین‌تکی‌ها در ایران با آن روبرو هستند رگولاتوری و قانون‌گذاری است. تعدادی از استارتاپ‌های شاخص فین‌تکی نیز به دلیل همین مشکلات در سال ۱۳۹۶ به یکباره توسط دادستانی فیلتر شدند که پس از پیگیری این کسب و کارها مجددا رفع فیلتر شدند. بانک مرکزی ایران در اولین موضع‌گیری خود در شهریور ۹۵ نسبت به فین‌تک‌های پرداختی، اعلام کرد که فعالیت‌ها ایجاد ارزش می‌کند. در نهایت ضوابط فعالیت فین‌تک‌های پرداختی با نام پرداخت یاران در مهر ۹۶ توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. انجمن فین‌تک یکی از تشکل‌های تأثیرگذار در به رسمیت شناخته شدن کسب و کارهای فین‌تک در ایران بوده‌است.

موارد استفاده از فناوری مالی

از فناوری مالی برای خودکارسازی و اتصال از طریق API در صنعت بیمه، تجارت، خدمات بانکی و مدیریت ریسک استفاده شده است.

بانکداری

بانکداری موبایل بخش بزرگی از صنعت fintech است. در دنیای امور مالی شخصی، مصرف کنندگان به طور فزاینده خواستار دسترسی آسان دیجیتالی به حسابهای بانکی خود، به ویژه در یک دستگاه تلفن همراه هستند.

Cryptocurrency و Blockchain

همسو شدن فین تک با ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین ، گرچه هر دو فن آوری های متفاوتی هستند که خارج از قلمرو fintech در نظر گرفته می شوند، اما برنامه های کاربردی تعریف شده ای وجود دارد که هر سه با هم می توانند در ارائه انواع جدید خدمات مالی همکاری کنند.

سرمایه گذاری و پس انداز

فین تک باعث انفجار وافزایش در تعداد برنامه های سرمایه گذاری و پس انداز در سال های اخیر شده است. در حالی که این برنامه ها از نظر رویکرد متفاوت هستند، هر یک از آنها با ترکیبی از پس انداز و سرمایه گذاری ساده و کوچک از پول برای معرفی مصرف کنندگان به بازار استفاده می کنند.

یادگیری ربات ها و تجارت

قادر بودن به پیش بینی این که بازارها به سمت کدام کشور هدایت می شوند، هدف تجارت است. با پرداخت میلیاردها دلار، جای تعجب نیست که یادگیری ماشین ها و رباتها نقش مهمی را در fintech بازی کرده است. قدرت این زیر مجموعه در توانایی آن برای اجرای تعداد زیادی از داده ها از طریق الگوریتم هایی است که برای مشاهده روند و خطرات طراحی شده اند.

سیستم پرداخت

جابجایی پول چیز بسیار خوبی است. عبارت “من برای شما پرداخت کردم” اکنون جایگزینی برای “بعداً برای شما پرداخت می کنم” است. شرکتهای پرداخت روش کار را تغییر داده اند. ارسال پول به صورت دیجیتالی و آنلاین در هر جای دنیا آسانتر شده است.

امانت دادن

Fintech همچنین با اصلاح ساده ارزیابی ریسک و سرعت بخشیدن به فرآیندهای تصویب و آسانتر کردن دسترسی، اعتبار بخشیدن را بهتر می کند. میلیاردها نفر در سراسر جهان هم اکنون می توانند با دستگاههای تلفن همراه خود درخواست وام دهند. علاوه بر این، مصرف کنندگان می توانند سالانه چندین بار گزارش های اعتباری را درخواست کنند که اینکار باعث می شود کل پس زمینه وام برای همه شفاف تر شود.

بیمه

در حالی که فناوری به سرعت در حال تبدیل شدن به صنعت خاص خود است، اما هنوز هم زیر چتر fintech قرار دارد. همگام شدن بیمه با فن آوری تا حدودی کند است و بسیاری از استارتاپ های fintech با شرکت های بیمه سنتی همکاری می کنند تا به کمک فرآیندهای خودکار به گسترش پوشش بیمه کمک کنند.

چشم انداز فناوری فین تک

امور مالی به عنوان یکی از صنایعی که در معرض اختلال توسط نرم افزار قرار دارد و آسیب پذیر است زیرا خدمات مالی، مانند انتشار، ساختار فیزیکی ندارند و بیشتر از اطلاعات شخصی ساخته می شوند. به ویژه بلاکچین‌ها که می توانند هزینه های معاملات در یک سیستم مالی را کاهش دهند. در حالی که سیستم های مالی سنتی تا کنون توسط مقررات دولتی محافظت شده بودند. با این حال، اجرای سخت قانون رازداری بانك و مقررات انتقال پول برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات اشخاص، تهدیدی مداوم برای شركتهای فنآوری است. در پاسخ به این مشکل، صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک جهانی به طور مشترک دستور کاری را ارائه دادند که شامل 12 عنصر سیاست گذاری است که به عنوان یک راهنما برای دولت های مختلف و موسسات بانکی مرکزی برای اتخاذ و استقرار سریع ارائه شده اند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x