مقالات آموزشی

محل کار (Workplace) کجاست؟ آنچه کارمندان و کارفرمایان باید بدانند

محیط حضور کارکنان و کارفرمایان

محل کار مکانی است که کارفرما برای کار و استخدام یک کارمند آن را فراهم می کند.

تعریف محل کار یا محیط کار

محل کار (Workplace) یا محیط کار، به محل یا محیطی اطلاق می‌شود که در آن کارکنان برای کارفرمای خود کار می‌کند. چنین مکانی می‌تواند یک دفتر تجاری، خانه مسکونی، ساختمان اداری یا کارخانه بزرگ باشد. برای جوامع صنعتی، محل کار یکی از مهمترین فضاهای اجتماعی پس از خانه بشمار می‌آید. توسعه فناوری‌های ارتباطی جدید منجر به توسعه محل کار مجازی شده‌است که از نظر فیزیکی وجود خارجی ندارند.

تغییر چهره محل کار

محل کار در شرایط و محیط های مختلفی از جمله دفاتر، تأسیسات تولیدی یا کارخانه ها، فروشگاه ها، مزارع و در هر مکان دیگری که کار در آن انجام شود واقع شده است.

با گسترش ارتباطات الکترونیکی، دیگر از کارفرمایان انتظار نمی رود که همیشه یک محل‌کار را فراهم کند تا کارمندان در آن کار کنند.

پیشرفت و توسعه کار از طریق ارتباط از راه دور و روابط با دیگر کارها در سراسر جهان بدان معنی است که تقریباً هر مکان، از جمله خانه کارمند، ممکن است به عنوان یک محل‌کار به صورت دقیق شناخته شود.

آنچه کارمندان باید بدانند


مقررات محیط کاری

کارفرمای شما می تواند محل کار شما را انتخاب کند. کارفرما باید موقعیت مکانی را برای کارمند فراهم کند که مقررات بهداشت و ایمنی در محل‌کار و سایر دستورالعملهای ارائه شده توسط وزارت کار ایالات متحده (DOL) را داشته باشد.

به طور کلی تا زمانی که آنها از مقررات بهداشتی و ایمنی پیروی کنند، کارفرمای شما می تواند آنچه را که ممکن است به عنوان خواسته های غیر منطقی به نظر برسد، انجام دهد. بعضی از فضاهای اداری بزرگ هستند و هر کارمند دارای دفتر خصوصی خود است. به هرحال احتمال اینکه شما یک اطاقک داشته باشید یا حتی یک وعده غذایی را با سایر همکاران خود سپری کنید زیاد است. اگر ترجیح می دهید به تنهایی کار کنید، کارفرمای شما می تواند بگوید، “نه، این فضای اختصاصی شماست”.

استثنائات مکانهای کاری

استثنائات همیشه وجود دارند. اگر مشکل خاصی داشته باشید، می توانید یک محیط کار متفاوت را درخواست کنید. به عنوان مثال، اگر از میگرن رنج می برید که در اثر چراغ های روشن تشدید می شود، می توانید یک محل کار کم نور و آرام بخواهید.

اگر درخواست شما سختی یا فشاری را به کارفرمای شما تحمیل نکند و منطقی باشد، او باید برای دستیابی به راه حل با شما همکاری کند. معقول بودن درخواست به محل کار و شغل بستگی دارد. اگر شما یک پیشخدمت در یک باشگاه موسیقی راک هستید، چنین درخواستی مناسب نیست.

ایمنی و بهداشت شغلی در مکانهای کاری

اگر محل کار شما در یک کارخانه، مزرعه، سایت ساخت و ساز، بیمارستان و یا منطقه دیگری است که امنیت در آن یک نگرانی بزرگ است، کارفرمای شما باید تأکید ویژه ای روی ایمنی کند. مقامات دولتی، مانند اداره ایمنی و بهداشت شغلی، ممکن است از نزدیک محل‌کار شما را تحت نظر داشته باشند.

اگر نقض مسئله ایمنی را مشاهده کردید، فوراً آن را به کارفرمای خود اطلاع دهید، و در صورت عدم حل آن، با آژانس دولتی مربوطه تماس بگیرید.

آنچه کارفرمایان باید بدانند


این وظیفه شماست که یک محیط کار ایمن و پربار برای کارمندان خود فراهم کنید. وزارت کار راهنمایی و مقررات مربوط به محل کار را در مناطقی از قبیل جبران خسارت کارگران، استراحت و شرایط ناهار، شرایط مرخصی، هوای مناسب و سایر موارد اضطراری، فرصت اشتغال برابر و همچنین جبران بیکاری فراهم می کند. برای دیدن لیست کاملی از مقررات و دستورالعمل ها برای تحقق نیازهای کارفرما و محل کار ، به وب سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنید.

علاوه بر پیروی از مقررات ایمنی، کارفرمایان باید جنبه های دیگر سلامت و رفاه کارکنان، از جمله استرس و آزار جنسی را نیز در نظر بگیرند.

طراحی یک محیط کاری خوب

بسیاری از مکاتب فکری در مورد آنچه می تواند بهترین محیط کار بدنی را ایجاد کند وجود دارد. میزهای ایستاده، میزهای نشسته، چراغهای روشن، چراغهای کم نور و کارمندان همیشه بر روی این موارد می جنگند. تا زمانی که شما با مقررات مطابقت داشته باشید، می توانید دکوراسیون محل‌کار را هرطور که بخواهید طراحی کنید.

به خاطر داشته باشید که تنها محل کار بدنی ملاک نیست. ایجاد فرهنگ و محیط بین فردی نیز وظیفه شماست. محیطی را ایجاد و حفظ کنید که به همه کارکنان احترام بگذارید و از آنها احترام بگیرید.

سعی کنید به محض بروز مشکلات و رفع شایعات و قلدری در جمع، با مشکلات خود کنار بیایید و محل کار شما مکانی دلپذیر و امن برای کار باشد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x