مراقبت های قبل و بعد از جراحی تومور کلیه

نفرکتومی رادیکال (جراحی تومور کلیه)

نفرکتومی ( Nephrectomy) به عمل جراحی برداشتن کلیه اطلاق می‌شود.
این عمل جراحی می‌تواند به صورت‌های زیر انجام شود:
• برداشتن بخشی از یک کلیه (نفرکتومی پارشیال)
•برداشتن کل یک کلیه (نفرکتومی ساده)
•• حذف یک کلیه به همراه غده آدرنال و غدد لنفاوی اطراف آن (رادیکال نفرکتومی)

بررسی نوع سوم یعنی: نفرکتومی رادیکال

نفرکتومی رادیکال یک روش جراحی برای درمان تومور در کلیه و بافت های اطراف آن است. جراح در این روش کلیه و حالب متصل به آن، گره های لنفاوی، غده آدرنال و بافت های اطراف آن را برمی دارد. از این روش برای درمان کانسر (سرطان) در کلیه و حالب استفاده می شود.

آماده شدن برای عمل تومور کلیه

برای مراقبت و بهبودی بعد از عمل برنامه ریزی کنید و فردی را برای اداره منزلتان استخدام کنید و برای استراحت مرخصی بگیرید. قبل و بعد از عمل سیگار نکشید. دخانیات روند بهبود زخم را کند می کند و احتمال مشکلات تنفسی را در طی عمل بالا می برد، به همین دلیل اگر یک فرد سیگاری هستید باید حداقل ۲ هفته قبل از عمل آن را ترک کنید.
اگر طی هفته قبل از عمل نیاز به ضد درد دارید، استامینوفن را انتخاب کنید و از مصرف داروهای نسخه نشده اجتناب کنید. این کار از خونریزی زیاد طی عمل پیشگیری می کند. اگر در شرایط درمانی آسپرین به صورت روزانه مصرف می کردید از پزشک خود بخواهید اگر امکان دارد قبل از عمل جراحی مصرف آن را قطع کند. از دستورات پزشک خود پیروی کنید. شب قبل از عمل یک وعده سبک مثل سوپ یا سالاد میل کنید و از نیمه شب و صبح قبل از عمل دیگر هیچ چیز حتی آب، قهوه و چای مصرف نکنید.

مراقبت‌های قبل از عمل

آزمایش خون
قرار دادن سوند مثانه (کاتتر مجرای ادرار) جهت تخلیه مداوم ادرار

روش جراحی سرطان کلیه

شما یک بیهوشی عمومی دریافت می کنید؛ این باعث شل شدن ماهیچه های شما و ایجاد یک خواب عمیق می گردد که مانع از احساس درد در طی عمل جراحی می شود.
جراح یک برش در قدام شکم یا پهلوی شما ایجاد می کند که البته در تومورهای بزرگ، برش جراحی تا زیر قفسه سینه ادامه می یابد. جراح کلیه را از بقیه ارگان ها جدا می کند و کلیه و تومور را برمی دارد. حالب، شریان و ورید متصل به کلیه بسته می شوند و گره های لنفاوی، غده آدرنال و بافت های اطراف کلیه برداشته می شوند. ممکن است جراح یک برش دیگر تا بالای مثانه شما ایجاد کند تا حالب را بردارد و بعد انسزیون (محل برش) را می بندد.

بعد از عمل جراحی تومور کلیه

ممکن است ۷-۴ روز در بیمارستان بمانید. به مدت ۱ هفته یک کاتتر ادراری در مثانه شما برای کاهش فشار در مثانه و درناژ ادرار باقی می ماند و اگر انسزیون تا قفسه سینه برسد یک درن هم به مدت ۴-۱ روز گذاشته می شود.
طی دو هفته اول بعد از عمل شما می توانید کارهای سبک مثل پیاده روی را شروع کنید و در شش هفته اول از انجام کارهای سنگین مثل بلند کردن اجسام خودداری کنید. بعداز این زمان طبق اجازه پزشک می توانید فعالیت های معمول خود را شروع نمایید.
از پزشک خود در مورد داروهای ضد درد و نحوه مصرف آن ها در طی دوره بهبودی سوال کنید. برداشتن یک کلیه ممکن است عملکرد کلیوی را کاهش دهد و همین کافی است که هنگام مصرف داروها باعث مشکلاتی گردد.
یک لیست از داروهایی که نباید مصرف کنید از پزشک بگیرید. داروهایی مثل استامینوفن و ضد دردهای غیر استروئیدی (مثل ایبوبروفن) جزو داروهایی هستند که شما باید از مصرف آن ها اجتناب کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل

• داروهای مسکن جهت تسکین درد ناحیه برش
• سرم درمانی
• تعادل آب و الکترولیت‌ها با دقت کنترل شود زیرا ممکن است کلیه باقی‌مانده توانایی کافی را نداشته باشد.
• بیمار مورد جراحی حدود ۲ تا ۷ روز بعد از عمل از بیمارستان مرخص می‌شود.

فواید جراحی تومور کلیه

سرطان ممکن است درمان شود. حتی اگر درمان امکان پذیر نباشد احساس بهتری دارید. با استفاده از این روش از مشکلات بزرگ شدن تومور در کلیه مثل خونریزی شدید جلوگیری می کنید.

خطرات و عوارض احتمالی جراحی تومور کلیه

خطراتی مربوط به بیهوشی عمومی وجود دارد. در مورد این خطرات با پزشک تان صحبت کنید.
ممکن است طحال و پانکراس طی عمل آسیب ببینند.
اعصاب ناحیه انسزیون بدلیل فشار و یا برش ممکن است صدمه ببینند، این باعث مشکلاتی در عضلات پایینی پشت می شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد فرورفتگی در پهلوی شکم شود. ممکن است حس اطراف ناحیه انسزیون را از دست بدهید که این شرایط می تواند موقتی یا دائمی باشد.
ممکن است جراح نتواند تومور را به طور کامل بردارد و کانسر دوباره عود کند. عملکرد کلیه شما قبل از عمل تست می شود اگر کلیه باقیمانده ضعیف باشد، پزشک این موضوع را با شما در میان می گذارد و ممکن است شما به دیالیز احتیاج داشته باشید. دیالیز یک روش مکانیکی برای انجام کار کلیه شماست.
— صدمه با ارگان‌های مجاور از جمله رودهها، کبد، طحال و پانکراس
— خونریزی، یا در داخل شکم یا از زخم جراحی
— عفونت زخم
— کاهش موقت عملکرد در کلیه باقی‌مانده
— فتق

زمان مراجعه به پزشک بعد از عمل تومور کلیه

دمای بدن شما بیشتر از ۳۷٫۸ برسد.
دچار حالت تهوع و استفراغ شوید.
بطور غیر طبیعی ضعیف شوید.
زخم شما ترشح و خون داشته باشد.
دچار کوتاهی نفس شوید.
دچار اشکال در ادرار کردن شوید.

  • 0/5
  • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
برچسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close