مزایای بورس اوراق بهادار از نگاه اقتصاد کلان

 

از منظر علم اقتصاد،ساز و کار بورس اوراق بهادار دارای مزایایی به شرح زیر می باشد:

1- تسهیل فرایند تامین مالی شرکت ها: انتشار سهام و فروش اوراق بهادار یکی از مطمئن ترین راه های جمع آوری وجوه لازم برای سرمایه گذاری است.واحد های تولیدی و تجاری به جای دریافت تسهیلات از نظام بانکی می توانند تحت شرایطی از طریق انتشار سهام یا فروش اوراق بهادار در بورس،نیاز های مالی خود را تامین کنند.در گذشته ایجاد واحد های کوچک با تامین سرمایه از سوی یک شخص یا یک خانواده میسر بود. در حالی که امروزه دیگر تاسیس واحد های بزرگ تولیدی و تجاری چنان سرمایه انبوهی را نیاز دارد که از توان مالی یک فرد یا خانواده خارج است.بورس مکانی است که این واحد ها با انتشار سهام قادر هستن سرمایه های پراکنده را جمع آوری کرده و در پروژه های بزرگ سرمایه گذاری نمایند.

2- کمک به گسترش مالکیت عمومی: تقسیم مالکیت های بزرگ از طریق فروش سهام آنها در بورس اوراق بهادار،از دید کلان اقتصادی به هدف های توزیع عادلانه درآمد و نیز احساس مشارکت در عموم افراد جامعه در فعالیت های تولیدی و تجاری کمک زیادی میکند. حتی چنانچه امکان تامین منابع سرمایه گذاری های بزرگ با تسهیلات بانکی میسر شود،انتشار و فروش سهام به عموم به منظور تامین منابع مالی ارجحیت دارد.بسیاری از جامع شناسان توزیع مالکیت راه بین عموم طبقات به لحاظ اجتماعی مفید میدانند. چرا که از دو قطبی شدن جامعه جلوگیری میکند و ناآرامی های اجنماعی را کاهش میدهد.

3- تخصیص مطلوب منابع: یک بازار رقابت کامل در بورس اوراق بهادار،تخصیص مطلوب منابع را میسر میسازد.بورس اوراق بهادار با تعیین بهای رقابتی سهام به عنوان ابزار انتظامی اقتصاد،مدیران غیر کارآ و ضعیف را تنبیه و مدیران مبتکر و قدرتمند را تشویق میکند.در چنین شرایطی یک شرکت زیانده نمی تواند از طریق بورس به تامین نیاز های مالی خود اقدام نماید.

برچسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close