مزایای پذیرش در بورس اوراق بهادار برای شرکت ها

 

پذیرش در بورس از نظر شرکت،مزایایی در بر دارد. عمدا ترین این مزایا عبارت اند از:

1 – سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس،عموما از نقد شوندگی بیشتری نسبت به سهام سایر شرکت ها برخوردار می باشد،زیرا:

  • بررسی های انجام شده در زمان پذیرش شرکت ها،بهره مندی شرکت از حداقل استاندار های لازم برای عرضه عمومی را تایید می نماید.
  • شرکت های پذیرفته شده در بورس،ملزم به رعایت آیین نامه ها و ضوابطی هستند که نظارتی مداوم بر عملکرد آن ها را میسر میسازد.
  • الزامات بازار بر نقل و انتقال سهام آن ها حاکم می باشد.

2 – پذیرش شرکت در بورس،عموما باعث افزایش تعداد دارندگان سهام میگردد.این امر می تواند به تعادل نسبی قیمت سهام شرکت منجر شده و با افزایش میزان معاملات سهام،به نزدیک شدن قیمت به ارزش واقعی کمک نماید.

3 – امکان دستیابی کارکنان شرکت به سهام آن از طریق بورس تسهیل میگردد. این امر خود به افزایش انگیزه آنان منجر میگردد.

4 – با پذیرش شرکت در بورس،سهام داران می توانند در قبال وثیقه نمودن سهام خود تسهیلات بیشتری از اعتبار دهندگان دریافت نمایند. زمانی که سهام شرکت  در بازار نظام یافته ای همانند بورس مبادله نگردد، ارزیابی آن بر مبنای ارزش دفتری دارای یا حداکثر ارزیابی کارشناسان رسمی صورت میپذیرد.این شیوه های ارزیابی،علاوه بر صرف هزینه و زمان بیشتر،از دقت کمتری نیز برخوردار است.

5 – در هر ادغام و یا ترکیب تجاری با سایر شرکت ها، شرکت های پذیرفته شده در بورس از وضعیت بهتری برخوردار میباشند.تجربه نشان  میدهد که شرکت های پذیرفته شده در بورس با قیمت های بالاتری نسبت به شرکت های مشابه خارج از بورس معامله می گردند.در مورد اخیر،شرکت ها بیشتر نزدیک به ارزش دفتری معامله می شوند چون معیار دقیقی برای ارزیابی آن ها وجود ندارد.

6 – با پذیرش در بورس،فرایند تامین مالی شرکت تسهیل میگردد.افزایش تعداد سهام داران،دسترسی شرکت به منابع مالی جدید را امکان پذیر میسازد. این امر فرایند افزایش سرمایه را بهبود بخشیده و راهکارهای همانند افزایش سرمایه از طریق صرف سهام را در اختیار شرکت قرار میدهد.همچنین شرکت های پذیرفته شده در بورس می توانند پس از اخذ مجوز از بورس اقدام به انتشار اوراق مشارکت نمایند.

7 – به موجب قانون مالیات های مستقیم،شرکت های پذیرفته شده در بورس تا زمانی که در فهرست شرکت های بورسی قرار دارند، از معافیت های مالیاتی به میزان 10%برخوردار میباشند.

 

برچسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close