سبک زندگی

مضرات هویج برای نوزادان

مقدار مجاز مصرف آب هویج

هویج یا گَزَر یه انگلیسی Carrot یک گیاه عالی است و مطمئنا می‌تواند بخشی عالی از رژیم غذایی شما باشد شما می توانید خواص و مضرات هویج را در این پست مشاهده کنید، اما در صورتی که هویج را به میزان بیش از حد مصرف کنید، می‌تواند عوارض جانبی خاصی ایجاد کند.

هویج دارای ۸۷% آب ، ۱/۵ مواد ازته ، ۰/۰۲ % چربی ، ۸% مواد گلوسیدی ، حدود ۱/۵% سلولز و مقدری ماده رنگی کاروتن (ویتامین A ) و دیاستازهای مختلف و ویتامین های A,B,C,D,E می باشد.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که هویج برای کودکان کوچک بدون خطر نیست. به همین دلیل مهم است که به نوزادان فقط مقدار کمی هویج بدهید.

نکات دادن آب هویج به کودکان

آب هویج کلا مفید است به خصوص اگر در خانه به صورت طبیعی تهیه شود ولی بیشتر از یک حجمی نباید به نوزاد داد چون حجم معده نوزاد محدود است و با زیاد دادن آب میوه باعث می شود که نوزاد نتواند غذا زیاد بخورد و کالری بدنش تامین شود. آب میوه های طبیعی به خاطر قند بالایی که دارند اگر زیاد مصرف شود باعث پوسیدگی دندان نوزادان می شود به ویژه اگر آب میوه را با شیشه شیر به نوزاد داده شود میزان پوسیدگی دندان هایش بیشتر می شود. دادن زیاد آب میوه به نوزاد باعث اسهال در شیرخواران می شود. بهترین زمان برای دادن آب میوه به نوزاد بعد از ۹ ماهگی به بعد است. بهترین آب میوه هایی که می توان به نوزاد داد سیب،‌ پرتقال و هویچ است که باید در روز بیشتر از ۲۵ سی سی به نوزاد داده نشود. دادن یک روز در میان آب میوه برای نوزاد مناسب است. بهتر است که آب میوه را بین وعده های غذایی به عنوان میان وعده به همراه بیسکوییت یا نان به نوزاد داد تا باعث تحریک معده او نشود.

پوره هویج برای کودکان

هویج ها سرشار از بتاکاروتن است و یک ماده مغذی برای رژیم غذایی نوزاد شما به حساب می آید. مقدار زیاد ویتامین A سلامت بینایی شما را تقویت می کند و به بدن کمک می کند در برابر عفونت ها مقاومت کند.

با یک هویج متوسط می توان حدودا ۱۰۰ گرم پوره هویج ساخت هویج را با آب سرد بشویید و با پوست کن ، پوست آن را جدا کنید. آن را به تکه های کوچک برش دهید. در یک ماهیتابه کوچک آب را بجوشانید. سپس حرارت را کم کرده و هویج را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپزید. هویج را از آب جوش بیرون آورده و سه دقیقه با آب سرد بشویید.هویج پخته شده را در غذاساز یا مخلوط کن پوره کنید تا نرم شود. به اندازه مورد نیاز آب اضافه کنید تا قوام مورد نظر بدست آید. وقتی نوزاد شما آماده خوردن غذاهای حاضری شد، به ویژه در سن حدودا ۱۰ ماهگی ، می توانید هویجی که پخته شده و به تکه های کوچک برش خورده را به نوزاد خود بدهید. همچنین می توانید سوپ هویج هم تهیه کنید.

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
مضرات هویج

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن