dogeminers
dellminer
دانستنی‌های ارز دیجیتالمقالات آموزشی

معرفی انواع دستگاه استخراج به صورت کامل

آشنایی با دستگاه های استخراج

در این پست انواع دستگاه استخراج به صورت کامل معرفی می شود. اگر از دوستانی باشید که به ارز دیجیتال علاقه داشته باشید و در مورد آن اطلاعات دارید پس با کلمه استخراج ارز دیجیتال آشنا هستید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می شود و به بلاک چین افزوده می شود. با انجام ماینینگ کوین های جدید تولید می شوند و به موجودی در گردش آن ارز دیجیتال خاص اضافه می شود.

فرآیند ماینینگ به صورت کلی

  1. تهیه دستگاه استخراج مناسب برای ارز موردنظر
  2. نصب کیف پول مخصوص آن ارز
  3. اتصال دستگاه به استخر استخراج و شروع به کار استخراج

اولین قدم برای استخراج تهیه دستگاه استخراج است که ما در این پست به صورت کامل و رایگان اطلاعات مفیدی در مورد انواع دستگاه استخراج در اختیار شما می گذاریم.

سختی شبکه چیست؟

به منظور حفظ شبکه و تاخیر در تولید واحدهای جدید بیت کوین، استخراج بیت کوین به مرور زمان سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و پاداش استخراج کم‌تر می‌شود. تعداد بیت کوین هم هم محدود به ۲۱ میلیون واحد است بنابراین بیت کوین به مرور زمان کمیاب تر می‌شود.

تاریخچه استخراج ارز دیجیتال

در ابتدا صنعت استخراج، دستگاه های استخراج از واحد پردازنده مرکزی (CPU) همان سیستم های خانگی برای استخراج استفاده می کردند ولی به مرور زمان این کار به صرفه نبود زیرا تعداد استخراج کننده ها و سختی شبکه بیشتر شده بود و دیگر استخراج با یک سیستم ساده خانگی به صرفه نبود. پس استخراج کننده ها کم کم به این فکر افتادند که از واحد پردازش گرافیکی (GPU) در کارت گرافیک کامپیوتر استفاده کنند چون این کارت ها می توانستند داده ها را 50 تا 100 برابر سریع تر داده ها را Hash کنند و البته انرژی کمتری نیز مصرف می کردند.

در زمستان سال 2011، یک کارخانه جدید با تجهیزات ماینینگ وارد میدان شد که سطح استاندارد های عملکرد را به کلی جا به جا کرد. اولین دسته از دستگاه های استخراج بیت کوین استفاده آسانی داشتند که بر پایه پردازنده های قابل برنامه ریزی برای مقاصد خاص (FPGA) بودند و از طریق اتصال ساده USB به کامپیوتر ها متصل می شدند.

استخراج کننده های FPGA انرژی کمتری نسبت به CPU یا GPU ها مصرف می کردند و برای اولین بار ساخت و احداث مفهومی به نام Mining Farm یا مزرعه استخراج را امکان پذیر کردند.

مزرعه استخراج از نظر ساختاری شبیه به یک دیتاسنتر است که به منظور استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری راه اندازی شده باشد.

استخراج کننده های مدار های یکپارچه ساخته شده برای یک برنامه خاص (ASIC) مطرح شدند. این ماشین های ASIC با سرعتی بی سابقه استخراج می کنند در حالی که نسبت به دیگر ابزار استخراج مانند GPU و FPGA انرژی کمتری مصرف می کنند.

امروزه استخراج به صرفه بیت کوین فقط با تراشه‌های مخصوصی به نام‌ ای‌سیک (ASIC) امکان پذیر است.

دستگاه استخراج ای‌سیک (ASIC) چیست؟

با گسترش شبکه بیت کوین و تراکنش های آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر های معمولی اصلا به صرفه نیست. برای استخراج به صرفه بیت کوین به سخت افزار تخصصی که با عنوان ای‌سیک (ASIC) شناخته می‌شوند، نیاز خواهید داشت.

معیارهای خرید انواع دستگاه استخراج

فاکتور های مهم زیادی وجود دارد که در زمان خرید انواع دستگاه استخراج ASIC باید به آن توجه کنید.

نرخ تولید هش (Hash rate): هرچقدر نرخ هش دستگاه‌ها بیشتر باشد، یعنی دستگاه قدرت پردازشی بیشتری داشته و قادر است تعداد بلاک‌های داده‌ای بیشتری را کدگذاری کند. بنابراین با فرض ثابت بودن ویژگی‌های دو دستگاه ای سیک، هر کدام نرخ هش بیشتری دارد، قوی‌تر بوده و در نتیجه درآمد بیشتری هم در پی خواهد داشت.

قیمت: این که دستگاهی که می خواهید بخرید چقدر قیمت دارد هم مهم است. ماینر های ارزان قیمت بیت کوین های کمتری هم استخراج می کنند که دلیل این تاثیرگذاری و مصرف برق مهم می باشد نیز همین است. سخت افزار استخراجی که تاثیر بیشتری داشته باشد قیمت بیشتری هم خواهد داشت.

گول قیمت‌های پایین برخی فروشندگان دستگاه‌ها را نخورید!

برند و مدل: برخی کارخانه‌های سازنده‌ی دستگاه‌های ای سیک، از نظر تعهد کاری و تهیه سفارش‌ها در زمان‌بندی تعیین شده بسیار ضعیف عمل می‌کنند. یعنی سفارشی که قرار بوده طی ۲۰ روز آماده و ارسال شود ممکن است چندین ماه به درازا بکشد! مثل شرکت Obelisk که سفارش‌ها را با تأخیرهای چندهفته‌ای و چندماهه ارسال می‌کند. در مقابل، شرکت‌های Bitmain که محصولات ایسیک خود را تحت عنوان Antminer عرضه می‌کند و شرکت MicroBT که محصولات ایسیک خود را تحت عنوان Whatsminer عرضه می‌کند، شرکت‌های قابل اعتماد و محبوب میان کاربران هستند.

مصرف برق: درآمد خالص یک دستگاه، با میزان مصرف برق آن نسبت عکس دارد؛ یعنی هر چه مصرف برق دستگاه کمتر باشد، درآمد خالص دستگاه بیشتر خواهد بود. شما می بایست دستگاه را بر اساس ظرفیت برق مکان مورد نظر خودتان خریداری نمایید.

سر و صدای دستگاه‌ استخراج: استفاده از فن‌ها به منظور تهویه هوا، تولید نویز و سر و صدا را نیز به همراه خواهد داشت. میزان نویز در دستگاه‌های مختلف، بسته به تکنولوژی، کیفیت ساخت، سرعت چرخش فن‌ها، تعداد فن‌ها و … تفاوت دارند.

تعداد ارزها و الگوریتم‌های قابل استخراج: حتما توجه داشته باشید تجهیزی که خریداری می‌کنید توانایی استخراج چندین ارز را داشته باشد در غیر این صورت با افزایش سختی شبکه، دستگاه شما کارایی زیادی نداشته و قادر نخواهید بود ارزهای متنوع دیگری را استخراج کنید. یکی از بهترین الگوریتم‌های استخراج ارز، الگوریتم SHA-256 است.

الگوریتم های استخراج انواع دستگاه استخراج

SHA–۲۵۶: الگوریتم های هش ایمن، خانواده ای از توابع هشینگ کریپتوگرافیگ (رمزنگاری) می‌باشند که توسط موسسه ملی استانداردها و تکنولوژی منتشر شده است. الگوریتم SHA-۲۵۶ طوری طراحی نشده‌ است که مقاوم در برابر دستگاه های ASIC باشند و ASIC های استخراج بیت کوین در حال حاضر در دسترس هستند.

قابل استخراج: بیت کوین، بیت کوین کش و …

Scrypt :Scrypt به این منظور طراحی شده است تا شکستن رمز عبورهایی که با این الگوریتم هش شده اند را برای سخت افزارهای مخصوص مانند ASIC ها دشوارتر کند. Scrypt نسبت به توابع مشابه، این کار را با استفاده از حجم زیادتری از حافظه انجام می دهد که باعث می شود، هکرها کار سخت تری برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند.

قابل استخراج: لایت کوین، دوج کوین، نئو

Ethash: الگوریتم گواه اثبات کار اتریوم، نسخه تغییر یافته ای از Dagger-Hashimoto می‌باشد. این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده که Memory Hard بوده (نیاز به یک حداقل حافظه دارد) و مقاوم در برابر دستگاه های ASIC می‌باشد. به عبارتی این مورد به سمت کارت های گرافیک با حافظه بیشتر تمایل پیدا می کند و افرادی به سمت آن کشیده می شوند که می خواهند با سخت افزارهای استاندارد نظیر کارت های گرافیک پر قدرت، ارز دیجیتال استخراج کنند.

قابل استخراج: اتریوم، اتریوم کلاسیک

Equihash: توسعه دهندگان زی کش، الگوریتم گواه اثبات کار حافظه محور برای ارز دیجیتال خود ایجاد کرده‌اند تا آن را در مقابل ASIC مقاوم کنند.این الگوریتم از Blake۲b در گواه اثبات کار استفاده می کند و به عنوان تابع تولید کلید استفاده می‌شود.

قابل استخراج: زی کش، زن کش و بیت کوین گلد

X۱۱: الگوریتم X۱۱ در اصل برای دش (Dash) ساخته شده که برای انجام عملیات هشینگ، چندین بار از ۱۱ الگوریتم هش مختلف استفاده می‌کند. این ۱۱ الگوریتم عبارتند از : Blake, BMW, Groestl, JH, Keccak, Skein, Luffa, Cubehash, Shavite, SIMD, Echo

قابل استخراج: دش

بهترین دستگاه های اسیک (ASIC) برای استخراج

بر اساس فاکتورهای مثل سودآوری، قیمت، اندازه، وزن و … می توان انواع دستگاه استخراج را معرفی کنیم.

انواع دستگاه استخراج بر اساس ارز دیجیتال:

دستگاه های استخراج انواع ارز دیجیتال
دستگاه های استخراج بیت کوین
دستگاه های استخراج اتریوم
دستگاه های استخراج لایت کوین
دستگاه استخراج دوج کوین

مسائل مهم زیادی هنگام خرید سخت افزار استخراج بیت کوین وجود دارد. این حائز اهمیت است که هر دستگاه را بر اساس قدرت هش، میزان مصرف برق، میزان دمای اطراف و هزینه اولیه خرید، قضاوت کنید.

بهترین مسئله در خرید انواع دستگاه استخراج قدرت هش دستگاه است که شما باید مشخص کنید که سرمایه اولیه شما ROI کی باز می‌گردد. شما هزینه های برق و همچنین هزینه یا کارمزد استخر ماینینگ را هم باید از سود خود کسر کنید.

انواع دستگاه استخراج پرکاربرد بیت کوین

به این نکته توجه داشته باشید که بالاتر بودن قدرت‌ هش به معنای بهتر بودن دستگاه نیست.

بیت مین انت ماینر Bitmain Antminer S9

این دستگاه با قدرت هش ۱۴.۰ TH/s یکی از قدرتمندترین و پرکاربردترین دستگاه های ASIC بیت کوین است. در اواخر سال ۲۰۱۶ شرکت bitmain رسما از ماینر جدید خود رونمایی کرد. این دستگاه دارای قدرت هش ۱۴ تراهش و مصرف انرژی ۱۳۷۵ وات است. antminer s9 از یک فن خنک کننده قدرت مند بهره می برد. با این وجود باید از آن در محیط های خنک استفاده کرد. دستگاه با استفاده از کابل Ethernet به شبکه متصل می‌شود. قیمت این دستگاه حدود ۵۰۰ تا ۱,۰۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. به تازگی در سال ۲۰۱۸ مدل «i» این دستگاه عرضه شده است که کارآمدی بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی خود دارد.

بیت مین انت ماینر Bitmain Antminer T9

Antminer T9 با قدرت ۱۲٫۵ (مدل‌های قدیمی‌تر: ۱۱ و ۱۰) تراهش و مصرف انرژی ۱۵۷۶ یکی از قدرتمند ترین و البته پرمصرف ترین دستگاه های استخراج ASIC جهان است. این مدل از نظر ظاهری و سخت افزاری بسیار مشابه با مدل S9 است. قیمت آن حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. به دلیل مصرف بالای انرژی، برق خانگی به هیچ وجه برای این دستگاه مناسب نیست.

بهترین دستگاه استخراج از لحاظ بودجه

۸NanoCompat

این دستگاه قدرتمندترین دستگاه استخراجی است که برای بیت کوین تولید شده و در مرحله پیش‌فروش قرار دارد. این دستگاه ۴,۰۰۰ دلاری حدود ۳۸TH/s قدرت هش دارد که توسط شرکت AsicMiner تولید شده است. میزان برق مصرفی این دستگاه ۲۳۰۰W است و از مزایای آن می‌توان به وجود فن‌های قدرتمند در جلوی دستگاه اشاره کرد. وزن ۴۰ کیلویی این ماینر کمی خریداران را به شک و تردید می‌اندازد.

بیت مین انت ماینر Bitmain Antminer S15/T15

همان‌طور که مدیرعامل شرکت بیت مین گفت، دو مدل S15 و T15 ادامه‌دهنده نسل انت ماینرهای S9 و T9 این شرکت هستند. این دو مدل جدید در دسامبر ۲۰۱۸ عرضه شدند و در حال حاضر قدرتمندترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین شرکت بیت مین هستند که در بازار خرید و فروش می‌شوند. انت ماینر S15 قدرت هش ۲۸Th/s و مصرف برقی در حدود ۱۵۰۰W دارد که بهره‌وری آن را بسیار بالا می‌برد. مدل T15 هم قدرت هش ۲۳Th/s دارد و مصرف برق آن هم مانند S15 حدود ۱۵۰۰W است. انت‌ ماینرهای اس ۱۵ و تی ۱۵ به ترتیب با قیمت‌های ۱,۱۰۰ و ۹۵۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند.

اینوسیلیکون ترمیناتور INNOSILICON Terminator3

نسل جدید ماینرهای بیت کوین شرکت اینوسیلیکون به معنای واقعی کلمه یک ترمیناتور در میان ماینرها است. قدرت هش ۴۳ TH/s و مصرف برق ۲۱۰۰W این دستگاه را در لیست خرید افراد زیادی قرار داده است. شرکت اینوسیلیکون هم خود یک شرکت بسیار معتبر بوده و از این جهت هم مزیت محسوب می‌شود. همچنین یک مدل دیگر از این دستگاه با قدرت هش ۳۹ TH/s و قیمت کمتر هم وجود دارد که باید در هنگام خرید به این نکته دقت کنید. قیمت INNOSILICON Terminator3 در بازارهای جهانی حدود ۲,۲۰۰ دلار است.

واتس‌ماینر ام تری ایکس Whatsminer M3X

قیمت پایین دستگاه‌های قدرتمند واتس‌ماینر هر ماینری را وسوسه می‌کند مخصوصا برای مناطقی که هزینه برق پایین باشد یا افراد بخواهند با هزینه کم کار ماینینگ را شروع کنند زیرا این دستگاه‌ها نسبت به قدرت هش، مصرف برق بالایی را طلب می‌کنند. همچنین اخیرا این شرکت نشان داده که می‌تواند رقیبی جدی برای شرکت های بزرگ ماینینگ باشد. واتس ماینر ام تری ایکس با TH/s 12 قدرت، مصرف برقی در حدود ۲۰۰۰W دارد. این ماینر با قیمت حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

واتس‌ماینر ام تن Whatsminer M10

مدل دیگری که این روزها ماینرهای زیادی درباره‌اش بحث می‌کنند، واتس ماینر ام تن است زیرا با وجود قیمت بسیار پایین نسبت به رقبا، قدرت هش بسیار بالایی دارد. البته در بحث طول عمر برخی به این ماینر ایرداتی را وارد ساخته‌اند با این حال در نظرسنجی‌ها سربلند بیرون آمده است. مدل M10 با ۳۳ تراهش بر ثانیه قدرت، مشکل M3X در بحث مصرف انرژی بالا را ندارد زیرا برای چنین قدرتی مصرف برق ۲۱۰۰W عیب نیست. مدل S این دستگاه یعنی M10S هم با ۵۵ تراهش عرضه شده است. دستگاه Whatsminer M10 با قیمت بین ۱۱۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار در بازارهای جهانی قابل خریداری است.

هالانگ دراگون مینت HalongDragonMint T1

ماینرهای پرقدرت و به‌ویژه کم مصرف هالانگ از محبوبیت بالایی در بین کاربران به خصوصی مصرف‌کنندگان اروپایی برخوردارند. مدل آخر سری دراگون ماینت از شرکت هالانگ، T1 است. ویژگی‌هایی مثل قیمت مناسب، قدرت هش خوب و مصرف برق بسیار پایین نسبت به دیگر رقبا آن را به شدت مورد توجه قرار داده است. این ماینر TH/s 16 قدرت دارد و مصرف برق آن حدود ۱۶۰۰W است. قیمت این دستگاه حدود ۶۰۰ دلار است.

ای‌بنگ ای‌بیت ای‌ ۱۱ پلاس پلاس Ebang Ebit E11++

دستگاه Ebit E11+ شرکت ای‌بنگ در اکتبر ۲۰۱۸ عرضه شد و با قدرت هش فوق‌العاده بالای ۳۷ تراهش توجهات زیادی را به خود جلب کرد. حالا مدل جدید این دستگاه یعنی Ebit E11++ با قدرت هش ۴۴ تراهش و مصرف برق حدود ۲۰۰۰W بدون اغراق یکی از قدرتمندترین دستگاه‌های استخراج حال حاضر بیت کوین است. با این حال هنوز این ماینر امتحان طول عمر خود را پس نداده است. قیمت ای‌بیت ای‌ ۱۱ پلاس پلاس در سایت رسمی شرکت ای‌بنگ حدود ۲,۰۰۰ دلار است.

لیست انواع دستگاه استخراج

نام دستگاهشرکت سازندهقیمت(دلار)نرخ هش(TH/s)مصرف برق(وات)
DragonMint T1هالونگ ماینینگ2729161480
Antminer T9+بیت مین550-60010.51332
Antminer R4بیت مین17008.6845
Avalon6کنان کریتیو6503.51050
Antminer S9بیت مین2700-3000141372
M3Xپانگولان100012-132100
 
نام دستگاهAdvertised Mhash/sMhash/JMhash/s/$مصرف برق(وات)قیمت(دلار)
AntMiner S1180,000500800360299
AntMiner S21,000,00090044211002259
AntMiner S3441,00013001154340382
AntMiner S42,000,0001429142914001400
AntMiner S51,155,00019573121590370
AntMiner S5+7,722,000224733473,4362,307
AntMiner S74,860,000400026661,2101,823
AntMiner S914,000,0001018258331,3752,400
AntMiner U11,60080055229
AntMiner U2+2,0001,000115217
AntMiner U363,0001,00016586338
ASICMiner BE Blade10,7521292883350
ASICMiner BE Cube30,00015055200550
ASICMiner BE Sapphire336130172.5520
ASICMiner BE Tube800,0008882500900320
ASICMiner BE Prisma1,400,000133323331100600
Avalon Batch 166,30010752.346201299
Avalon Batch 282,00011754.707001499
Avalon Batch 382,00011754.707001499
Avalon2300,0003075
Avalon3800,000
Avalon63,500,0001080
Avalon7216,000,00060001000
Avalon7417,300,0006350503511501450
Avalon7618,800,0006670473013201860
Avalon82111,000,0009170380012002900
bi*fury5,0001,176244.25209
BFL SC 5Gh/s5,00016618.2430274
BFL SC 10 Gh/s10,00020050
BFL SC 25 Gh/s25,00016620.001501249
BFL Little Single30,00046.22649
BFL SC 50 Gh/s50,00016650300984
BFL Single ‘SC’60,00025046.182401299
BFL 230 GH/s Rack Mount230,000500399 (used)
BFL 500 GH/s Mini Rig SC500,000185270022484
BFL Monarch 700GH/s700,00014285084901379
BitFury S.B.
Bitmine.ch Avalon Clone 85GH85,000136506489
Black Arrow Prospero X-1100,0001000270100370
Black Arrow Prospero X-32,000,000100033320006000
Blue Fury2,500100017.82.5140
BTC Garden AM-V1 310 GH/s310,0009541003324309
BTC Garden AM-V1 616 GH/s616,0009511760648350
CoinTerra TerraMiner IV1,600,0001066.6721001500
Drillbit
Ebit E96,300,000714044688821410
Ebit E9+9,000,0006900642813001400
Ebit E9++14,000,00010500360013303880
Ebit E1018,000,00011100344016205230
HashBuster Micro20,0008692923688
HashBuster Nano
HashCoins Apollo v31100,000[26]xxxx1000599
HashCoins Zeus v34,500,000[27]xxxx30002299
HashFast Baby Jet400,000909714405600
HashFast Sierra1,200,00090916913207080
HashFast Sierra Evo 32,000,00090929422006800
Klondike5,2001602603220
KnCMiner Mercury100,00050.042501995
KnC Saturn250,000400663002995
KnC Jupiter500,000400806004995
KnC Neptune3,000,0001429231210012995
LittleFury
Metabank120,000705561702160
NanoFury / IceFury2,0008002.5
NanoFury NF23,70074074550
Red/BlueFury2,600104042.5640
ROCKMINER R3-BOX450,00010002250450200
ROCKMINER R4-BOX470,00010002238470210
ROCKMINER Rocket BOX450,000937750480599
ROCKMINER R-BOX32,0007115004565
ROCKMINER R-BOX 110G110,000917125012088
ROCKMINER T1 800G800,00080024621000325
Spondooliestech SP10 Dawson1,400,000112049212502845
Spondooliestech SP20 Jackson1,700,0001545129911001309
Spondooliestech SP30 Yukon4,500,0001500106830004121
Spondooliestech SP31 Yukon4,900,0001633236130002075
Spondooliestech SP35 Yukon5,500,0001506246036502235
TerraHash Klondike 164,5001401832250
TerraHash Klondike 6418,00014020127900
TerraHash DX Mini (full)90,000140156406000
TerraHash DX Large (full)180,00014017.141,28010500
Twinfury4,5001174203.83216
WhatsMiner M1
WhatsMiner M29,200,0002046
WhatsMiner M311,500,0001785

 

[تعداد: 0 امتیاز: 0]

تلگرام بیگ والت؛ تحلیل و بررسی روش‌های کسب درآمد + تازه‌ترین اخبار کسب و کارها
کانال تلگرام گروه تلگرام

برچسب ها
Newsletters

✉ خبرنامه


با عضویت در خبرنامه، برترین مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید!
همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید و سریع تر از دیگران کسب درآمد را شروع کنید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

450+ نفر

Newsletters

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن