معاملات آنلاین

معیار های انتخاب یک کارگزاری خوب

کدام کارگزاری بهتره است؟

برای رسیدن به سود در سرمایه گذاری در بورس حتما باید یک کارگزاری خوب داشته باشید.کارگزاری که بتواند به شما در رسیدن به اهداف سرمایه گذاری کمک کند. انتخاب کارگزار خوب برای سرمایه گذاران جدید امری حیاتی محسوب می شود. شناخت معیار های انتخاب یک کارگزاری خوب برای سرمایه گذار ضروری است. انتخاب کارگزار خوب ممکن است باعث رسیدن به سود مناسب و انتخاب نادرست باعث ناامیدی. انتخاب کارگزار بسیار مهم است.در مقاله روش های سرمایه گذاری دلیل این اهمیت توضیح داده شد. دلیل اهمیت بالای کارگزار این است که شما به عنوان یه سرمایه گذار به صورت مستقیم نمی توانید با بازار بورس در ارتباط باشند.درواقع کارگزار پل ارتباطی سرمایه گذار با بازار بورس است. به دلیل اهمیت بالای کارگزاری این مقاله در مورد معیار های انتخاب کارگزاری خوب است. فرقی ندارد یک سرمایه گذار تازه وارد باشید یا یک فرد حرفه ای با تجربه. شما همواره به عنوان سرمایه گذار در بازار بورس به خدمات کارگزاری ها نیازمند هستید.

نیاز های خود به عنوان سرمایه گذار را بدانید

در دنیای سرمایه گذاری بازار بورس کارگزاری های مختلف با خدمات مختلف وجود دارند. شما به عنوان سرمایه گذار باید بدانید که به چه خدماتی نیاز دارید. قبل از انتخاب خود باید ببینید که چه چیزی از یک کارگزاری می خواهید تا به اهدافتان برسید. اگر تازه کار هستید به آموزش های ابتدایی،دسترسی راحت به پشتیبانی و البته تمرین با اکانت های آزمایشی قبل از سرمایه گذاری اصلی نیاز دارید.برای سرمایه گذار تازه وارد این ها از معیار های انتخاب یک کارگزاری خوب هستند. اگر شما مقداری تجربه دارید و قصد دارید به صورت جدی معاملات را شروع کنید نیازمند اموزش های سطح بالا هستید. مشورت با تحلیلگران حرفه ای و دسترسی به اطلاعات خوب برای تحلیل بنیادین. برای فردی با مقداری تجربه این ها از معیار های انتخاب یک کارگزاری خوب هستند.

حال اگر فردی با تجربه و تریدر باشد چه نیاز هایی دارد؟.هرچتد چنین فردی قطعا از قبل کارگزار مناسب خودش را دارد اما تصور کنید به دلیلی می خواهد کارگزاری خود را عوض کند.چنین فردی به جدول های پیشرفته،سفارشات با انتخاب شرایط و صندوق سرمایه گذاری مشترک نیار دارد. در مورد وضعیت و هدفی که دارید با خودتان رو راست باشید. تصمیم بگیرید که آیا هدف شما از سرمایه گذاری مثلا جمع کردن سرمایه برای بازنشستگی است یا درآمد اصلی.

روش سرمایه گذاری شما مستقیم است یا غیر مستقیم؟؟

روش سرمایه گذاری شما در انتخال کارگزاری تاثیر زیادی دارد.اگر شما از روش غیر مستقیم می خواهید استفاده کنید باید کارگزاری انتخاب کنید که صندوق های سرمایه گذاری مشترک داشته باشد. کارگزاری شما باید بتواند مشاوری قوی در اختیار شما بگذارد تا بتوانید تصمیمات بهتری بگیرید. اگر تصمیم شما استفاده از روش مستقیم است باید کارگزاری انتخاب کنید که بتواند امکانات آموزشی برای شما فراهم کند. در بحث تحلیل های تکنیکال و بنیادین شما را راهنمایی کنند و محیطی مناسب برای انجام معاملات داشته باشند.

پرسش هایی که قبل از انتخاب کارگزاری باید پاسخ آنها را بدانید.

آیا کارگزاری مورد تایید بازار بورس یا نهاد های مربوطه است؟.پاسخ به این سوال باید مثبت باشد و گرنه باید باید دنبال کارگزاری دیگری بگردید.

مشتری های کارگزاری چه نظری درباره ان دارند؟؟. قطعا سوال پرسیدن از مشتری های یک کارگزاری از بهترین روش ها برای انتخاب یک کارگزاری است. با توجه به رضایت یا عدم رضایت مشتریان می توانید درباره ان کارگزاری تصمیم بگیرید. رضایت مشتریان قطعا از معیار های انتخاب یک کارگزاری خوب است.

کارگزاری چه نوع حسابی علاوه بر حساب معمولی و استاندارد پیشنهاد می کند؟؟.قبلا از آغاز همکاری با کارگزاری از آنها بپرسید که آیا حساب های خاص مانند ESA یا حساب برای کودکان که توسط قیم کنترل می شود.

کارمزد

همان طور که گفته شد کارگزاری ها پل ارتباطی ما با بازار بورس هستند. کارگزاری ها معاملات را انجام می دهند و برای این کار از مشتریان خود کارمزد می گیرند. کارمزد یکی از معیار های مهم انتخاب کارگزاری خوب است. سرمایه گذار باید درباره درصد کارمزدی که کارگزاری های مختلف می گیرند تحقیق کند. توجه داشته باشید کارمزدی که کارگزاری ها می گیرند با مالیات فروش سهام متفاوت است. در بورس ایران برای فروش سهام باید 0٫005 مبلغ فروش سهام را به عنوان مالیات پرداخت کرد. هر کارگزاری درصد مختلفی کارمزد می گیرد به همین دلیل شما باید سعی کنید کارگزاری انتخاب کنید که کمترین درصد کارمزد را دارد. به عنوان مثال در ایران کارگزاری مفید برای خرید 0/37 درصد و برای فروش 0/87 درصد کارمزد می گیرد. البته این درصد ها مربوط به معاملات سهام شرکت های بورسی است و درصد کارمزد برای سهام های فرابورسی مقداری کم تر است. توجه کنید وقتی حجم معاملات شما زیاد شود همین 1/24 درصد کارمزد می تواند هزینه سنگینی بر روی دست شما بگذارد.

مورد دیگری که شما باید در نظر بگیرید برای انتخاب کارگزاری خوب حجم معاملات و میزان سرمایه است. در کارگزاری های بزرگ یا معروف دیده می شود که به مشتری هایی که حجم معاملات کمی دارند توجه زیادی نمی شود. یعنی کارگزاری هرچقدر درامد و کارمزد بیشتری از شما داشته باشد خدمات و توجه بیشتری نسبت به شما دارد.پس با توجه به سرمایه ای که دارید یک کارگزاری مناسب انتخاب کنید.

پلتفرم معاملاتی کارگزاری ها

پلتفرم معاملاتی کارگزاری ها یکی دیگر از معیار های انتخاب کارگزاری خوب است. امروزه اکثر معاملات بورس به صورت آنلاین انجام می شود. برای مثال در بورس اوراق بهادر شروع معاملات از ساعت هشت و نیم صبح است.در این ساعت معمولا برای صف خرید یا صف فروش معاملات را ثبت می کنند.اگر پلتفرم کارگزاری شما قوی نباشد و شما نتوانید به خوبی با ان کار کنید این خودش ممکن است باعث شود که در معاملات خود ضرر کنید. بعضی از کارگزاری ها کار با پلتفرم های خود را به مشتریان آموزش می دهند. علاوه بر خدمات خرید و فروش باید دید در پلتفرم کارگزاری چه امکانات دیگری وجود دارد. معمولا در این پلتفرم ها امکاناتی برای تحلیل تکنیکال نمودار قیمت سهام ها وجود دارد. در بعضی از کارگزاری حتی امکان استفاده از ایندیکیتور نیز وجود دارد.

حرف اخر

امیدوارم با خواندن این مقاله اهمیت کارگزار و معیار های انتخاب یک کارگزار خوب را متوجه شده باشید. در نظر کلی نمی توان گفت چه کارگزاری بهترین است چون خوب بودن یک کارگزاری امری نسبی است و به شرایظ سرمایه گذار بستگی دارد. شاید یک کارگزاری نامی بزرگ و معروف یا حتی سابقه ای درخشان داشته باشد اما مناسب شرایط سرمایه گذار نباشد. سعی کنید تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرید و با یک فرد با تجربه در بازار بورس راجب کارگزاری های مختلف مشورت کنید. به یاد داشته باشید یک کارگزاری زمانی خوب است که مناسب شرایط شما باشد و امکاناتی به شما ارائه بدهد که بتوانید با استفاده از انها زودتر به هدف خود برسید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x