مقالات آموزشیموفقیت و رهبری

موفقیت روابط عاطفی با رعایت چند اصل مهم

داشتن رابطه ای موفق

نکاتی در مورد موفقیت روابط عاطفی

رابطه عاطفی، رابطه‌ای که می‌تواند بین دو همکار، بین والدین و فرزندان، بین همسران و یا بین بستگان سببی یا مدیر و کارمند یا معلم و دانش آموز وجود داشته باشد.

موفق‌ترین روابط عاطفی، روابطی هستند که در آنها استقلال و فردیت افراد حفظ می‌شود.

نکات مهم در موفقیت روابط عاطفی

احترام متقابل

احترام متقابل یعنی با ارزش شمردن دیدگاه‌ها، تفکرات و رفتارهای طرفین.
این مورد بسیار مهم است چرا که شما با احترام گذاشتن به عقیده‌های طرف مقابل، نشان می‌دهید که آن شخص برای شما اهمیت دارد و در نتیجه از طرف مقابل نیز احترام دریافت می نمایید. شایسته است طرفین به عقاید یکدیگر احترام بگذارند تا در زندگی به موفقیت در روابط عاطفی برسند.

هرگز فحش ندهید

فحش دادن و کاربرد واژه‌های ناپسند نشانه‌ی تحقیر طرف مقابل است.
هرچه بعد از آن عذرخواهی کنید، آن عبارت‌ها از حافظه‌ی فرد پاک نمی‌شود. مطمئن باشید کلمه‌های نیش‌دارتان دیر یا زود در جدل یا بحث دیگری تکرار و باعث آزار طرف مقابل خواهد شد. پس نسبت‌دادن کلمه‌ها و عبارت‌های ناپسند به طرف مقابل را از دایره‌ی عادت‌هایتان خارج کنید.

هرگز تهدید نکنید

تهدید کردن یعنی تحقیر طرف مقابل و به چالش کشیدن قدرت تصمیم گیری شخص.
این کار نه تنها باعث موفقیت و تحکیم در روابط نمی‌شود بلکه همیشه باعث سرد شدن روابط، عصبانیت‌های پی در پی، دعواهای بی مورد و هزاران مورد دیگر می‌شود. رفتارهای تهدید آمیز در اکثر مواقع یعنی شما عصبی شده‌اید و تصمیم گیری شما بر اساس احساساتتان در آن لحظه می‌باشد. زمانی که عصبی هستید سعی کنید از خودتان واکنشی نشان ندهید. به خود فرصت دهید تا آرام شوید، بعد زمانی را به صحبت کردن راجع به مشکل پیش آمده اختصاص بدهید.

عذرخواهی صادقانه

یک مورد مهم در رابطه، عذرخواهی کردن از ته دل و واقعی است.
با عذرخواهی های سطحی و عاری از دلجویی و یا توجیه اشتباهات خود در برابر شریک تان، فقط نوعی از ناامنی و عدم تعادل ایجاد می کنید که در رابطه ی شما هم منعکس می شود. هنگامی که واقعا نیاز به عذرخواهی دارید، این کار را صادقانه انجام دهید.

به روابط خود زمان بدهید

احساسات منفی به چیز‌هایی که کاملا طبیعی هستند نسبت ندهید.
اگر شما احساس می‌کنید که قطعا دوستانتان را از دست می‌دهید، مطمئنا ممکن است اینطور به نظر نرسد. شاید شما فقط نیاز به برنامه‌ریزی مجدد در مدیریت رفتار‌های خود داشته باشید. اصلا نباید بین دوستان و موفقیت خود یکی را انتخاب کنید. این دو هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند. بگذارید روابط شما به موازات پیشرفت‌های شما پیش بروند و هیچ گاه این حس را به خود تلقین نکنید که دوستان شما در حد شما نیستند و یا برای موفق‌تر شدن نیاز دارید که برخی را از زندگی خود حذف کنید. شما با مدیریت صحیح روابط و ایجاد تعادل ذر زندگی شخصی و کاری خود‌ می‌توانید هم موفقیت‌های زیادی را کسب کنید و هم دوستان قدیمی و جدیدتان را در کنار خود نگه دارید.

دوستان واقعی کمیاب‌اند

در زندگی ما افرادی می‌آیند و می‌روند اما یک دوست واقعی با شما خواهد ماند.
دوست واقعی کسی است که بدی‌های شما را می‌بیند، اما هرگز خوبی‌هایتان را فراموش نمی‌کند. قدر دوستان واقعی خود را بدانید و شما هم سعی کنید خودتان دوست واقعی کسی باشید، چون موهبتی از این بالاتر پیدا نمی‌شود.

[votes: 0 Rating: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
روابط روابط عمومی زوج‌های همکار کار و زندگی موفقیت موفقیت در زندگی

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن