exbonds
بدون دسته بندی

احداث نانوایی تافتون ، لطیف ترین و خوشمزه ترین نان ایرانی

پخت نان تافتون

احداث نانوایی تافتون Taftoon Bakery

الگوی مصرف در کشور ما بر پایه غلات به ویژه نان بنا شده، بنابراین بهتر است در تهیه هرچه بهتر نان با کیفیت قدم برداریم.

نان تافتون یکی از لطیف ترین و خوشمزه ترین نان های ایرانی به حساب می آید. نان تافتون 35 درصد بازار مصرف نان را در اختیار دارد.

نان تافتون چیست؟

نان تافتون یا تافتان نان تردی است که از خمیر فطیر یا خمیر «کم ورآمده» پخته می‌شود.

نان تافتون، نان سنتی مسطحی است که از آرد معمولی (سبوس گرفته) و آرد ستاره به نسبت لازم، آب، نمک، مخمر صنعتی و یا خمیر ترش طی فرآیندهاي تخمیر تهیه شده و پس از شکل دهی به صورت خاص خود برروي سطح داغ پخته می شود. نان تافتون در گذشته بی نمک پخت می شد و به عنوان نان رژیمی براي بیماران داراي فشار خون مورد استفاده بوده است.

شکل ظاهر ي نان تافتون:

قرص نان تافتون به شکل دايره به قطر تقريبي 40 سانتي متر به ضخامت 3 الي 4 ميلي مترو به منظور پخت کامل و رسيدن حرارت به سطح دايره شکلي نان، سوراخ هايي را روي آن با پنجه دست ياچرخ دنده ايجاد مي کنند و معمولا در دو نوع تنور سنتي و دستگاهي و با اندازه هاي کوچک و بزرگ پخت مي شود.

مواد لازم برای پخت نان تافتون:

 • آرد
 • آب
 • نمک
 • مخمر صنعتی یا خمیر ترشی
 • شیره خرما

ترکیبات اصلی: آرد، زعفران، هل

روش تهیه نان تافتون:

مخلوطی از آرد کامل، آرد ستاره و مایه صنعتی یا خمیر ترشی که قبلاً توسط نانوا تهیه گردیده ومقداري در حدود 200 گرم شیره خرما در هر 10 کیلوگرم آرد و افزودنی هاي مجاز ا ست . خمیر را پس از به هم زدن با دست و یا همزن به صورت چانه هاي 420 الی 500 گرمی در آورده و ضمن پهن و یکنواخت کردن خمیر توسط وردنه با د نده هاي مخصوص فلزي سوراخ سوراخ نموده و به کمک همان بالشتک (ناونده )به دیواره تنور چسبانده می شود.

ورود به شغل نانوایی

شما می‌توانید با تحصیلات کمتر از دیپلم نیز وارد این کار شوید ولی باید بدانید که در دنیای امروز که رقابت و فکرهای نو جایگاه والایی دارند، با افزایش سطح تحصیلات خود می‌توانید بسیار سریع‌تر در این کار پیشرفت کنید. یادتان باشد که نانوایان در شروع کار خود باید اصول اولیه این کار را آموزش ببینند و مهارت‌های لازم را کسب کنند.

انواع خط تولید نان تافتون

 • خط تولید نان تافتون نیمه اتوماتیک با دستگاه دوار ثابت
 • خط تولید نان تافتون نیمه اتوماتیک با دستگاه دوار پرتابل
 • خط تولید نان تافتون نیمه اتوماتیک با دستگاه تونلی
 • خط تولید نان تافتون تمام اتوماتیک با دستگاه تونلی

برای راه اندازی خط تولید یا نانوایی نان تافتون  نیمه اتوماتیک نیاز به دستگاه و تجهیزات پخت نان به شرح ذیل می باشد:

 • دستگاه پخت حرارت غیر مستقیم تونلی
 • دستگاه الک آرد
 • دستگاه خميرهمزن
 • تغارخمير
 • ميز کار
 • توري نان سرد کن

سرمایه لازم برای راه‌اندازی نانوایی تافتون

با متراژ حدود 90 مترمربع بالغ بر 100 میلیون تومان هزینه برای مکان کسب و کار مورد نیاز است. مبلغ حدود 70 میلیون تومان برای خرید تجهیزات و 30 میلیون تومان هم هزینه های مواد اولیه، انرژی و دستمزد می‌باشد.

مساحت لازم برای یک نانوایی

برای هر نانوایی با توجه به نوع نان (سنگک، بربری، تافتون، لواش و فانتزی)، انبار و تجهیزات مخصوص هر نانوایی (تنور پخت، دستگاه خمیر، میز کار و … ) میتواند متفاوت باشد ولی در هر صورت شما به یک مکانی با حداقل متراژ 90 متر که 4 متر ارتفاع داشته باشد نیاز دارید.

مراحل دریافت مجوز نانوایی

مراحل دریافت مجوز برای تمامی نانوایی ها یکی است. برای اخذ مجوزهای لازم باید ابتدا در سامانه دبیرخانه هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور به آدرس /http://iranianasnaf.ir ثبت نام کنید.

بعد از ارائه طرح و درخواست شما در اتحادیه مربوطه، شما می‌توانید به همراه مدارک لازم به اتحادیه بروید. اتحادیه نانوایان به شما چهار نامه برای استعلام از دارایی، بهداشت، انگشت نگاری و تشخیص اعتیاد می‌دهد. اداره بهداشت بعد از دریافت درخواست به محل نانوایی شما مراجعه کرده و در صورت رعایت استانداردها، تاییدیه بهداشت را صادر می‌کند. بعد با پاسخ استعلام‌های چهارگانه به اتحادیه بازگشته و بعد از پرداخت کمیسیون ورودی مجوز خود را دریافت می‌کنید.

کار کردن بدون مجوز در این حوزه خطای بزرگی است.

نتیجه گیری شغل نانوایی تافتون

میزان پخت و درآمد نانوایی بستگی به مکان، بافت و تراکم جمعیتی منطقه و فاصله از نانوایی بعدی دارد که این فاکتور ها در کنار کیفیت پخت و مشتری مداری می‌تواند سودآوری خوبی را برای نانوایی به همراه داشته باشد.

احداث نانوایی های مختلف:

نانوایی نان بربری
نانوایی نان سنگک
نانوایی نان لواش
نانوایی نان تافتون

شما در یک مکان بزرگ میتوانید چند نوع نان را همزمان پخت کنید همچنین اکثر دستگاه ها و تجهیزات یکسان هستند.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن