مقالات آموزشی

نحوه بودجه بندی برای اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت

پس انداز برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

اهداف كوتاه مدت و بلند مدت ممكن است خود روشن به نظر برسد، اما در برخي موارد دقيقاً مشخص نيست. در اینجا چند روش برای مشخص کردن اهداف خود، به علاوه بودجه و پس انداز کردن برای آنها ذکر شده است.

اهداف مالی کوتاه مدت چیست؟

اهداف کوتاه مدت هزینه های فوری شما هستند. اگرچه جدول زمانی متفاوت دارند،

مثالهای هدف کوتاه مدت:

 • صندوق اضطراری
 • پرداخت وام، بیمه یا وام دانشجویی.
 • پرداخت بدهی کارت اعتباری.
 • کالاهای شخصی
 • مسافرت رفتن.
 • عروسی.
 • تعمیرات جزئی و بهسازی خانه.

اهداف مالی بلند مدت چیست؟

اهداف بلند مدت معمولاً هزینه های بزرگ شما هستند. این اهداف ممکن است چندین سال یا حتی چند دهه طول بکشد. اهداف دور دست شما معمولاً بیشتر از اهداف کوتاه مدت پول و توجه منظم نیاز دارند.

مثالهای هدف بلند مدت:

 • صندوق بازنشستگی.
 • پرداخت وام مسکن.
 • شروع یک تجارت.
 • پس انداز شهریه کالج کودک.

منطقه خاکستری

اغلب بین این دو دسته همپوشانی وجود دارد که می تواند همه چیز را قاطی کند. اهداف میان مدت، میان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت قرار می گیرند و تمایل به دستیابی درچند سال را دارند.

مثالهای هدف میان مدت:

 • خرید ماشین.
 • صرفه جویی در هزینه پیش پرداخت.
 • پرداخت بدهی.

برای برآورد سایر دوره های هدف، می تواند سخت تر باشد. به عنوان مثال، ممکن است شما برای چندین سال به صندوق اضطراری احتیاج نداشته باشید، یا ممکن است فوراً به آن احتیاج داشته باشید. هیچ راهی برای دانستن اینکه چه موقع تعمیر خودرو یا قبض های پزشکی ظاهر می شود وجود ندارد. و مقدار زمانی که شما برای پرداخت بدهی خود نیاز دارید بستگی به این دارد که چقدر پول شما پس انداز شده و قادر به حل آن مشکل هستید.

نحوه اولویت بندی اهداف

“اهداف خود را با توجه به هزینه های معمول خود در نظر بگیرید، ابتدا روی نیازهایی مانند غذا و سرپناه تمرکز کنید.”

شما به احتمال زیاد ترکیبی از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای تعادل نیاز خواهید داشت. اهداف خود را با توجه به هزینه های معمول خود انجام دهید، ابتدا روی نیازهایی مانند غذا و سر پناه تمرکز کنید. صندوق های اضطراری و بازنشستگی نیز دارای اولویت بالایی هستند. به این وجوه می توانید کمک کنید و بدهی بعدی را پرداخت کنید. سپس می توانید تصمیم بگیرید که چگونه بقیه پول خود را برای سایر اهداف خود اختصاص دهید.

نحوه بودجه بندی و پس انداز

قبل از شروع بودجه بندی و پس انداز در جهت اهداف خود، بدانید که در کجا ایستاده اید. با توجه به درآمد خود تعیین کنید که چقدر می توانید در هر ماه صرف کرده و پس انداز کنید. از یک تاریخ به عنوان نقطه شروع استفاده کنید. یک جدول زمانی برای اهداف خود تعیین کنید، سپس به سمت آنها و برای رسیدن به آنها کار کنید.

سعی کنید خریدهای مورد نیاز خود را کاهش داده و پس انداز خود را برای اهداف خود کنار بگذارید. شما ممکن است بلافاصله مقداری از این مقدار باقیمانده را صرف اهداف کوتاه مدت کنید یا به اهداف بلند مدت خود کمک کنید.

از کجا ذخیره کنید

یک مکان امن برای ذخیره تخم مرغ لانه خود مرغ است تا زمانی که به آن احتیاج پیدا کنید. برای اهداف کوتاه مدت و صندوق اضطراری خود، در حالت ایده آل می خواهید پول خود را در مکانی نگه دارید که می توانید به سرعت و بدون مجازات، مانند یک حساب پس انداز، به آن دسترسی داشته باشید.

ممکن است با قرار دادن پول های خود به حساب پس انداز یا گواهی سپرده با نرخ بهره بالا یا با سرمایه گذاری، سریع تر به اهداف بلند مدت خود برسید، خصوصاً اگر حداقل 5 سال قصد استفاده از این پول را نداشته باشید. به این ترتیب به شما فرصت می دهید تا بازدهی مثبتی داشته باشید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x