مقالات آموزشی

نرخ بهره چیست؟

مفهوم نرخ سود بانکی و نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره Interest rate رو بخواهیم کامل یاد بگیریم نیاز است که بهره را تعریف کنیم: پولی (پول چیست؟) که وام‌گیرنده (وام چیست؟) از بابت استفاده کردن از پول‌های وام‌دهنده به او پرداخت می‌کند را بهره می‌گویند. به بیان دیگر، «بهره» بهای پول وام گرفته شده‌است.

نرخ بهره به زبان ساده

نرخ بهره (به انگلیسی: Interest rate) عبارت است از نرخی که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز و دریافتی در آینده (به دلیل ارزش زمانی پول و نرخ تورم) از وام‌گیرنده دریافت می‌شود. همچنین در شرایط متعارف بازار، به منظور جبران فرصت‌های سرمایه‌گذاری وام‌دهنده، ممکن است مبلغی به عنوان حداقل سود مورد انتظار وام‌دهنده به این نرخ اضافه گردد. اما فیشر نرخ بهره را اینطور تعریف می‌کند: نرخ بهره درصد پاداش پرداختی بر روی پول، برحسب پول در تاریخ معین که معمولاً یکسال بعد از تاریخ معین است، می‌باشد.

نرخ بهره در واقع هزینه ایست که باید برای دریافت اعتبار بپردازید.

مثال:

زمانی که شما حساب پس انداز در بانک افتتاح می کنید، برای این که شما پولتان را در آن بانک نگه دارید، بانک به شما مبلغی پرداخت خواهدکرد. بهره درواقع همین مبلغی است که شما دریافت می کنید.

وقتی که شما یک وام خرید منزل مسکونی از بانک دریافت می کنید، شما به ازای استفاده از پول به بانک بهره پرداخت خواهیدکرد که آن را در قالب سود وام می شناسید.

 انواع نرخ بهره :

نرخ بهره فارغ از تئوريهاي مطرح شده، در بازار پول (بازار پول چیست؟) و سرمايه در انواع مختلفي قابل محاسبه و مشاهده مي‌باشد. در بازار پول و سرمايه افراد يا سرمايه گذاران در مقابل اعطاي وام يا اعتبارات ابزار يا دارايي‌هاي مالي دريافت مي‌نمايند که در اوراق بهادار با درآمد ثابت، قرض گيرنده يا ناشر پرداخت مبلغ معيني که يک نسبتي از ارزش اسمي اوراق قرضه مي‌باشد را علاوه بر ارزش اسمي تعهد مي‌نمايد. مازاد مربوطه که در فواصل زماني معين پرداخت مي‌گردد نرخ بهره مي‌باشد که به انواع زير قابل تقسيم مي‌باشد:

اسمي:

فارغ از نرخ بهره اسمي اشاره شده در معادله فيشر؛ ناشران اوراق قرضه به هنگان انتشار اوراق قرضه نرخ‌ بهره‌اي را به عنوان نرخ بهره اسمي اعلام مي‌کنند که عبارت است از سود پرداختي سالانه به دارنده ورقه قرضه به صورت نسبتي از ارزش اسمي ورقه قرضه. بنابراين نرخ بهره اسمي از تقسيم پرداخت بهره ساليانه به قيمت اسمي ورقه قرضه حاصل مي‌شود.

جاري:

اوراق قرضه منتشر شده معمولاً در بازارهاي مالي به قيمتي متفاوت از قيمت اسمي معامله مي‌گردد که به قيمت معاملاتي آن قيمت جاري گفته مي‌شود. بنابراين اگر بهره سالانه را به قيمت جاري ورقه قرضه تقسيم نماييم حاصل تقسيم نرخ بهره جاري مي‌باشد.

موثر:

اغلب ناشران اوراق قرضه بهره مربوط به ورقه قرضه را در فواصل زماني 3 ماه يا 6 ماه پرداخت مي‌نمايند که اين امر براي سرمايه گذار اين فرصت را پديد مي‌آورد که بهره دريافتي را مجدداً سرمايه گذاري نموده و بازده خود را افزايش دهد. بنابراين نرخ بهره سرمايه گذار در اين صورت متفاوت از نرخ بهره اعلام شده خواهد بود.

راه های محاسبه نرخ بهره:

درواقع دو راه برای محاسبه نرخ بهره وجود دارد: راه ساده محاسبه نرخ بهره براساس میزان مبلغی است که شما در حساب بانکی سپرده گذاری می کنید. به طور مثال اگر شما صد هزار تومان با نرخ بهره 2 درصد شش ماهه در بانک سپرده گذاری کنید، هر شش ماه مبلغ دو هزار تومان بهره دریافت خواهید کرد و در مجموع 4 هزار تومان بهره سالانه دریافت می کنید.

بهره مرکب:

این شیوه از بهره بسیار جالب است. براساس مبلغ صد هزار تومان که در حساب سپرده گذاری کرده اید، بانک شروع به پرداخت دو هزار تومان بهره به شما می کند؛ اما میزان بهره ای که در مرحله بعد به پول شما تعلق می گیرد، براساس میزان پولی محاسبه می شود که از گذشته در حساب شما انباشته شده است (102 هزار تومان). شاید این افزایشی بزرگ در میزان بهره به نظر نرسد؛ اما در بلندمدت و برای مبالغ هنگفت، بهره مرکب راهی بسیار موثر و آسان برای کسب سود بیشتر است.

فرمول نرخ بهره:

فرمول مقدار بهره ساده:

Simple Interest = P x I x N

Simple Interest = بهره ساده

P = اصل سرمایه (وام)

I = نرخ بهره سالانه

N = تعداد سال‌ها

فرض کنید ۱۰۰۰ تومان با نرخ سود سالانه ۲۴ درصد برای ۹ ماه وام گرفته‌اید. در این صورت شما ۱۶۰ تومان بهره مقروض خواهید بود.

(۱۲/۹ * ۰٫۲۴ * ۱۰۰۰)

برای محاسبه بهره مرکب با استفاده از فرمول ترکیبی زیر داریم:

[ Compound Interest = P x [ ( 1 + I) N– 1

Compound Interest = بهره مرکب

P = اصل سرمایه (وام)

I = نرخ بهره سالانه

N = تعداد سال‌ها

فرض کنید ۱۰۰۰ تومان با نرخ سود سالانه ۲۴ درصد برای ۹ ماه وام گرفته‌اید. در این صورت شما ۱۷۵ تومان بهره مقروض خواهید بود.

۱۰۰۰ x [(1+0.24)0.75– 1]

مقدار بهره وقتی از روش بهره مرکب استفاده می‌کنیم بالاتر است، چون بهره به‌صورت ماهانه از اصل سرمایه + سود انباشته شده از ماه‌های قبلی گرفته می‌شود. بهره پرداختی برای چارچوب‌های زمانی کوتاه‌تر، برای هر دو روش نسبتاً مشابه خواهد بود. با افزایش زمان بازپرداخت، تفاوت بین این دو نوع از محاسبات بهره نیز رشد می‌کند.

عوامل مؤثر:

نرخ بهره متفاوت است با توجه به:

دستورالعمل‌های دولت برای دستیابی به اهداف دولت به بانک مرکزی (بانک مرکزی چیست؟)
پول از کل مبلغ قرضه یا قرض گرفته شده
اصطلاح بلوغ سرمایه‌گذاری
احتمال پیش‌بینی احتمالی وام گیرنده
عرضه و تقاضا در بازار است (عرضه چیست؟)
و همچنین عوامل دیگر

نرخ بهره تاریخی

در دو قرن گذشته، نرخ‌های بهره توسط دولت‌های ملی یا بانک‌های مرکزی گوناگون بوده‌است. به عنوان مثال، نرخ بودجه فدرال رزرو ایالات متحده در ایالات متحده بین سالهای ۱۹۵۴ تا ۲۰۰۸ برابر ۰٫۲۵ تا ۱۹ درصد متغیر است، در حالی که نرخ پایه بانک مرکزی بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۹ بین ۰٫۵ تا ۱۵ درصد متغیر است. و آلمان در دهه ۱۹۲۰ نرخی نزدیک به ۹۰٪ را در دهه ۱۹۲۰ به حدود ۲٪ رساند. در طی تلاش برای مقابله با تورم تورم در سال ۲۰۰۷، بانک مرکزی زیمبابوه نرخ بهره برای قرض گرفتن را به ۸۰۰ درصد افزایش داد. نرخ بهره در اعتبارات اولیه در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ بسیار بالاتر از ثبت شده بود – بالاتر از ارقام پیشین ایالات متحده از ۱۸۰۰، بالاتر از قله بریتانیا از سال ۱۷۰۰، یا از قله هلند از ۱۶۰۰؛ «از آنجا که بازارهای سرمایه مدرن به وجود آمد، هرگز چنین نرخ‌های بلندمدت زیادی در این مدت وجود نداشته‌است.» احتمالاً قبل از بازارهای سرمایه مدرن، برخی از حسابها وجود دارد که سپرده‌های پس‌انداز می‌تواند به بازده سالانه حداقل ۲۵٪ و تا ۵۰٪ رسید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

miladmilan

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ miladmilan1@ آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x