مقالات آموزشی

7 نشانه اولیه‌ شکست یک پروژه ارز دیجیتال

نشانه پروژه اسکم و کلاهبردار ارز دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال پروژه‌های سرمایه‌گذاری زیادی را هر روز ایجاد می کند. شرط‌بندی روی اینکه چه کسی برنده مسابقه اسب‌سواری می شود زیاد آسان نیست اما تو همیشه میتونی بگی که چه کسی بازنده است. اینجا هفت نشانه‌ای که نشان می دهد یک پروژه‌ی ارز دیجیتال در حال شکست است را بیان می کنیم. دیدن یکی یا دو تا از این علایم نشانه خطر نیست ولی وقتی 4 یا 5 تا نشانه ظاهر شوند واقعا بد است و سرمایه شما در خطر است.

1- تجاوز از برنامه پروژه

اگر تیم تغییری سریع و بدون برنامه انجام دهد این نشانه بدی است. تجاوز و عقب افتادگی از برنامه را باید جدی گرفت مخصوصا اگر پروژه فقط چند ماه است که فعالیت می کند.
پروژه ممکن است که تیم ماهری داشته باشد اما عقب افتادن از برنامه در اوایل کار فقط می تواند نشانه یک چیز باشد: ناهماهنگی. این قطعا باعث میشه که پروژه مناسب سرمایه‌گذاری بلند مدت نباشد.

2- اطلاعات ضد‌ و نقیض از مدیران پروژه

یک پروژه ارز دیجیتال ممکن است نظر ها و صورت های مختلفی داشته باشد اما وقتی ما متوجه اختلاف نظر بین مدیران پروژه میشویم نشانگر این است که مشکلی وجود دارد. مهمترین مساله برای نگرانی این است که اختلاف نظر بین موسسان یک پروژه وجود داشته باشد و این نشانگر این است که نزاعی وجود دارد. اگر این اختلاف نظر زود از بین رفت نگرانی وجود ندارد اما اگر برای مدتی طول کشید واقعا باید نگران بود.

3- اجتناب از جواب دادن به سوالات اساسی

وقتی که موسسان پروژه از جواب دادن به سوالات حیاتی اجتناب کردند نشانه‌ای از پنهان‌کاری است. وقتی که سوال جزیی باشد و یا در مورد جنبه های بلند مدت باشد یک جواب مبهم نسبتاً قابل قبول است. در بقیه موارد این نشانه بدی است. اگر کسی که سوال ازش پرسیده شده است جواب سوال را نداند باید صادقانه این را بگوید و زمانی را برای پاسخ دقیق دادن به سوال تعیین کند.

4- شرایط زیادی برای موفقیت پروژه لازم باشد

اگر برای موفقیت پروژه لازم باشد که 80% کارها دقیقا بر طبق ایده انجام شوند این نشانه بدی است ( نشانه‌ای از یک مدل تجارت بد). هرچه فاکتورهایی که موفقیت را تضمین می‌کنند بیشتر باشند ریسک هم بالاتر میرود. زندگی غیر قابل پیش بینی است و شرایط به سرعت تغییر می کنند. اگر پروژه یک حاشیه امنیت قابل توجه نداشته باشد قطعاً مشکلی پیش می‌آید.

5- فقدان یک انجمن قوی

داشتن یک انجمن برای هر پروژه غیر متمرکز لازم است. به همین خاطر است که اغلب پروژه ها میخواهند از طریق یک انجمن بزرگ کسب درآمد کنند.
نبود یک انجمن قوی نشان‌ دهنده ناتوانی مبرم پروژه در رفتن به مسیر اصلی است. اگر پروژه‌ای نتواند مسیر اصلی را پیدا کند نمی‌تواند که درخشان ظاهر شود. مهم است که صاحبان ارز دیجیتال صرفا یک سفته باز نباشند این است که باعث تقویت یک انجمن می شود.
توصیه مهم: هدف شما به عنوان یک سرمایه گذار این باشد که به برنده ها ملحق شوید نه اینکه بازنده‌ها را ترغیب کنید. ترغیب را به شرکتها و صندوق های بزرگ واگذار کنید.

6- داشتن رقیب‌های متمرکز موفق

اغلب پروژه های کریپتوکارنسی وقتی که نمی‌توانند با رقبای متمرکز خود رقابت کنند غیرضروری هستند. اگر پروژه متمرکز از قبل وجود داشته و موفق بوده‌ است چالش بزرگی برای پروژه جدید است و ممکن است همانند انتظار رشد نکند. به علاوه معنی دارد وقتی که یک پروژه متمرکز خوب کار کرده و موفق بوده آن را به پروژه غیر متمرکز تبدیل کرد. بنابراین شما باید مراقب اینگونه پروژه‌های دارای بحران هویتی باشید.

7- تغییرات ناگهانی در قوانین مشارکت اعضاء

این به نظر کم اهمیت میاد ولی یک نشانه خیلی بزرگ است. اگر که یک پروژه واقعا غیرمتمرکز است هیچ کس نمی‌تواند هر روز قوانین آن را تغییر دهد. وقتی که این اتفاق در یک پروژه غیر متمرکز رخ دهد نشان‌دهنده این است که این پروژه واقعا غیرمتمرکز نیست. بنابراین آنها شما را فریب داده اند. تغییر قوانین بدون اجماع کلی نشانگر دروغ است. ممکن است که دروغ غیر عمدی باشد اما با این وجود باز هم دروغ است. اجماع یا نظر جمع پایه یک پروژه غیر متمرکز است هر تغییری باید کاملا در قوانین پروژه نمایان باشد. اگر تغییر بدون اجماع در مورد یک چیز جزیی باشد خیلی آشکار است که در آینده درمورد یک چیز بزرگ هم رخ بدهد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

miladmilan

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ miladmilan1@ آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x