dogeminers
dellminer
مقالات آموزشیموفقیت و رهبری

نقش پول در زندگی آیا پول همه چیز است؟

آیا پول خوشبختی می آورد؟

نقش پول در زندگی: هزینه خوشبختی در نقاط مختلف جهان متفاوت است و پول شما هم باید در حد متعادل باشد؛ اگر درآمدتان بیش از حد زیاد باشد باید انتظار “عوارض جانبی” آن را نیز داشته باشید. وقتی ثروت شما از حد معینی بیشتر می‌شود، نگرانی و اضطراب شروع می‌شود.

خوشحالی و سلامت شخص تنها به دلیل دارایی‌اش نیست و ارزش‌ها هم نقش دارند.

علم بهتر است یا ثروت؟ جواب قاطعی وجود ندارد؛ اما دست‌کم این را می‌شود با قطعیت گفت که «علم» ثابت کرده ثروت عامل خوشبختی نیست.

اگر پول‌تان را عاقلانه خرج کنید، قطعا می‌توانید شادی بخرید!

نقش پول در زندگی

آیا پول خوشبختی می آورد؟ پاسخ این سوال به تعریف هر فرد از خوشبختی بستگی دارد. اما بدون شک  پول یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین شاخص ها در زندگی افراد است. ممکن است پول مهمترین چیز در زندگی انسان نباشد اما بدون شک روی موارد بسیار مهمی مانند  غذا، لباس، تحصیل، درمان و … تاثیر مستقیم دارد.

نقش پول در زندگی: افرادی که ارزش زیادی برای پول و نقش پول در زندگی قائل هستند در مقایسه با افرادی که ارزش متوسطی برای پول و نقش پول قائل هستند، روابط ضعیف‌تری دارند. بهداشت روانی این افراد نیز آسیب‌پذیرتر است به‌خصوص اگر آنها به اشیای مادی علاقمند و وابسته باشند، فشار روانی زیادی را تحمل خواهند کرد اما با وجود همه این مسائل به نظر می‌رسد زندگی با وجود پول بهتر از بدون آن باشد.

ضرب‌المثل‌های معروف درباره‌ی پول:
«پول را روی مرده بگذاری زنده می‌شود»، «پولش از پارو بالا می‌رود»، «پول مثل چرک کف دست است»، «پول علف خرس نیست»، «پولدار به کباب، بی‌پول به دود کباب»

البته داشتن امکانات مالی کافی به رفاه افراد کمک می کند؛ اما بسیاری افراد نیز بر این عقیده هستند که خوشبختی درونی است و رضایت درونی قابل خریداری با پول نیست.

افزایش درآمد و کاهش رضایت از زندگی

افزایش بیشتر درآمد با کاهش رضایت از زندگی و خوشحالی و سلامت شخص ارتباط پیدا می‌کند.
شهرت، ثروت، ترس؛ چرا؟ در توجیه این نتیجه گیری می‌گویند وقتی نیازهای مالی شخص برآورده شد ممکن است به فکر مقایسه اجتماعی بیافتد و این امر می تواند در سلامت او اثر منفی بگذارد.

“افزایش درآمد اغلب با صرف وقت و کار و مسئولیت بیشتر همراه است که ممکن است فرصت برای تجربه‌های مثبت به طور مثال فعالیت‌های تفریحی را محدود کند.

رابطه‌ بین پول و شادی

رابطه‌ پیچیده‌ای بین پول و شادی وجود دارد.
محققان با بررسی زندگی افرادی که به‌طور ناگهانی پول زیادی به دست آورند، مانند برندگان قرعه‌کشی، به این نتیجه دست یافتند که به دست آوردن پول بیشتر لزوماً به معنای خوشبختی بیشتر نیست.
یافته‌های به‌دست‌آمده در این زمینه نشان می‌دهد که پول روزی به دست می‌آید و روز دیگر خرج می‌شود درصورتی‌که احساس خوشبختی و شادمانی ما تا حدود زیادی ثابت باقی می‌ماند.

از طرف دیگر، وقتی به زندگی مردم فقیر نگاه می‌کنیم، با تصویر متفاوتی روبرو خواهیم شد. در یک جامعه خاص، افراد پولدار شادتر از کسانی هستند که به‌اندازه کافی پول‌ ندارند. اشخاص پردرآمد، به‌طور متوسط، نسبت به کم‌درآمدها شادتر هستند چون آن‌ها کمتر نگران موضوعاتی مثل محل زندگی، غذا، وسایل رفاهی و پرداخت هزینه‌های زندگی‌شان هستند. همین موضوع باعث پیچیدگی رابطه بین پول و شادی می‌شود.

آیا پول همه‌چیز است؟

پول شاید در دسترس‌ترین چیزی باشد که در زندگی داریم. پول همیشه بیشترین وقت ما را به خود اختصاص داده است. قسمت عمده روز خود را برای به دست آوردن و خرج کردن آن می‌گذرانیم. شاید بیش از هر چیز دیگری راجع به آن خیال‌پردازی می‌کنیم. دغدغه بسیاری از ما پول است و انگار که پول همه‌چیز است. اما پول همه‌چیز نیست.

همه ما می‌دانیم که اگر سلامتی خود را از دست‌داده باشیم، اگر در رابطه با همسر یا فرزندان دچار مشکل جدی شویم یا اگر شغل پردرآمد ما محلی برای جنگ اعصاب و تنش و توهین شده باشد، پول آرام به گوشه‌ای خزیده و برای حل این مسائل زیاد به ما کمک نمی‌کند. از سوی دیگر همه ما تخفیف را دوست داریم. طراحی فروشگاه‌های بزرگ بر همین اساس است تا با القای حس برنده شدن، اجناسی را که نیاز نداریم بخریم. در انتهای خرید و مشاهده صورتحساب از اینکه بیست هزار تومان روی خرید ۲۰۰ هزارتومانی خود تخفیف گرفته‌ایم احساس رضایت می‌کنیم غافل از اینکه سبد ما با کالاهایی پرشده که شاید اصلا نمی‌خواستیم.

نقش پول در زندگی افراد پولدار و فقرا

برگرفته از کتاب کتاب ‏?how rich people think:

۱. فقرا فکر می کنند که فقط پول نیست که خوشبختی‌ می آورد ولی‌ پولدارها می‌گویند که پول زندگی را راحت تر و شادتر می‌کند.

۲. فقرا ملاحظه دیگران را می کنند ولی‌ پولدار‌ها اول راحتی خودشان را درنظر می گیرند بعد دیگران.

۳. فقرا به شانس خود متکی‌ می شوند و شاید رویای “در یک روز میلیونر شدن” را دارند ولی‌ پولدار‌ها به کار و فعالیت خود اطمینان می کنند.

۴. فقرا حتما موفقیت و پول درآوردن را با سواد زیاد می‌دانند ولی‌ پولدارها سواد را راه پول در اوردن نمی‌دانند و حتما نیاز نمی‌بینند که با سواد زیاد باید پول‌دار شد.

۵. فقرا به حال و گذشته فکر میکنند ولی‌ پولدارها فقط به آینده فکر می‌کنند. حتی کاری که در حال حاضر انجام می دهند به فکر آینده  خود  آن را انجام می دهند.

۶. پولدار‌ها نگران کم شدنِ پول نیستند واز آن حس  لذت می برند ولی‌ فقرا ترس از دست دادن پول باعث می شود  که از داشتن آن لذت نبرند و در آخر آن را از دست می دهند.

۷. فقرا کاری که دوست ندارند را از روی اجبار برای پول در آوردن انجام می دهند ولی‌ پولدارها کاری که دوست دارند را انجام می دهند در هر شرایط که شده باشد.

۸. پولدار‌ها همیشه توقعی بالا از خود و نتیجه‌ کار خود دارند ولی‌ فقرا فکر می کنند هرچه کم توقع تر باشند بعدا کمتر ضربه می‌بینند.

۹. پولدارها از پول بقیه استفاده می کنند ولی‌ فقرا فقط با کار خود پول کسب می کنند.

۱۰. فقرا تنها راه را، زیاد کار کردن می‌دانند ولی‌ پولدارها با سیاست و با ریلکس بودن پول کسب می کنند.

۱۱. فقرا تلاش می کنند که لاگجری تر زندگی‌ کنند ولی‌ پولدار‌ها به پس انداز و کمی‌ سختی کشیدن نیز فکر می کنند.

۱۲. پولدارها مرز بین یک انسانِ فقیر و پولدار را مشخص می کنند ولی‌ فقرا همه را یک نوع می‌دانند و فرقی‌ نمی‌بینند.

۱۳. برای پولدارها پول آرامش بخش است ولی فقرا پول را همراه با استرس می‌دانند.

۱۴. فقرا بیشتر به خوشگذرانیِ خود فکر می کنند تا یادگیری ولی‌ پولدارها  برعکس آن فکر می کنند.

۱۵. فقرا در ذهن خود از همهٔ پولدار‌ها بدشان می‌آید و فکر می کنند که  اخلاق و رفتارشان باهم فرق می‌کند ولی‌ پولدارها باهرکی که اخلاقشان به ان ها بخورد همنشینی می کنند.

۱۶. فقرا صرفه جویی می کنند ولی‌ پولدارها از خرج کردن پول خود نمی‌ترسند.

۱۷. برای پولدار شدن باید به موقع اهل ریسک باشید  ولی‌ فقرا می‌ترسند و ترجیح می دهند که ریسک نکنند.

۱۸. فقرا زندگی‌ یکنواخت و با آرامش را ترجیح می دهند ولی‌ پولدارها از جنب و جوش و هیجان لذت می برند.

۱۹. فقرا به سلامتی‌ خود بعد همه کارهای دیگرشان فکر می کنند ولی‌ پولدارها برای شان سلامتی‌ حرف اول را می زنند.

۲۰. فقرا اگر به پول توجه می کنند دیگر خانوادهٔ خود را فراموش می کنند ولی‌ پولدارها حواس شان به هر دو است.

صرفه‌جویی و زندگی رؤیایی

صرفه‌جویی کاهش مخارج است و البته تعریف هوشمندانه آن کاهش مخارج روی اقلام غیرضروری است تا پول لازم برای خرج کردن در موارد موردعلاقه‌مان را به دست آوریم. همه می‌دانیم که پول برای ما شادی نمی‌خرد و بسیاری از شادی‌های ارزشمند و ماندگار دنیا رایگان هستند، پس به ساده کردن زندگی خود علاقه‌مند می‌شویم. اما ساده زیستی و کاهش مخارج آن‌طور که فکر می‌کردیم آسان نیست.

«وقتی نیست. برای بحث‌های بیهوده، عذرخواهی‌ها، دل‌سوزاندن‌ها، حساب‌کشی‌ها، زندگی خیلی کوتاه است. فقط برای دوست داشتن وقت هست، و برای حرف‌زدن از آن؛ هرچند کوتاه».
♥ زندگی خوب، با روابط خوب ساخته می‌شود. ♥

[تعداد: 1 امتیاز: 1]

تلگرام بیگ والت؛ تحلیل و بررسی روش‌های کسب درآمد + تازه‌ترین اخبار کسب و کارها
کانال تلگرام گروه تلگرام

برچسب ها
Newsletters

✉ خبرنامه


با عضویت در خبرنامه، برترین مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید!
همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید و سریع تر از دیگران کسب درآمد را شروع کنید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

450+ نفر

Newsletters

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن