یکی از سبک‌های تحلیلی جذاب و فوق العاده پر طرفدار و پر کاربرد بازارهای مالی تحلیل تکنیکال یا نمودار خوانی است. که بسیاری از تحلیلگران و معامله گران بازارهای مالی از آن استفاده می‌کنند.

تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکی (Technical Analysis) روشی برای پیش بینی قیمت در بازارها، بر اساس مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات در آن بازار است. تحلیل تکنیکال یا تحلیل نموداری شاخه‌ای از تحلیل بازارهای مالی است که با اطلاعاتی که قیمت در گذشته در قالب یک نمودار در اختیار تحلیلگر قرار می‌دهد به پیش بینی قیمت در آینده به شخص کمک می‌کند. در تحلیل تکنیکال برخلاف تحلیل فاندامنتال ما به دنبال تجزیه تحلیل اخبار و صورت های مالی و… نیستیم بلکه به دنبال پیش بینی آینده با استفاده از الگوها و تاریخچه قیمت هستیم. در تحلیل بنیادین یا فاندامنتال اساس پیش بینی بر مبنای وقایع و رخدادهای واقعی پایه‌گذاری شده‌است. و معامله گر با تحلیل اتفاقات و اخبار دنیای واقعی و بر اساس دانش و استراتژی خود، به پیش بینی بازار می‌پردازد.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال، بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارز و فارکس و بازارهای بورس کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از جمله ابزار های تحلیل تکنیکال می‌توان به انواع اندیکاتورها، انواع ابزارهای نموداری مانند فیبوناچی، خطوط و… اشاره کرد.

قیمت لحظه‌ای و نمودار تکنیکال و فاندامنتال دلار برابر ریال


قیمت لحظه‌ای و نمودار تکنیکال و فاندامنتال بیت‌کوین


قیمت لحظه‌ای و نمودار تکنیکال و فاندامنتال اتریوم


نمودار تحلیلی آزاد

از این نمودار میتوانید برای تحلیل بازار بورس و سهام، فارکس، دنیای اقتصاد و… استفاده کنید. برای این کار کافیست در قسمت AAPL واحدهای مورد نظر را وارد کنید.
مثلا برای تحلیل بیتکوین برابر دلار: BTCUSD و یا برای تحلیل اتریم برابر دلار: ETHUSD  و یا دلار برابر ریال: USDIRR و… دوتا نماد مورد بررسی باید پشت سر هم وارد شوند.