COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
مقالات آموزشی

هارد فورک hard fork چیست؟

هارد فورک در ارز دیجیتال

هارد فورک (چنگال سخت) تغییری در پروتکل ارز دیجیتالی است. که در آن بلاک ها و تراکنش های نامعتبر قبلی معتبر می شوند. لذا همه ی کاربران ملزم به اعمال آن هستند. یک هارد فورک سازگار با قبل نیست.

فورک به 2 نوع: هارد فورک و سافت فورک تقسیم میشود.

هارد فورک (انشعاب سخت)

هارد فورک گاهی باعث تبدیل شدن به دو ارز می‌شود مثلاً بیت کوین کش، هارد فورکی از بیت کوین است یا اتریوم کلاسیک، هارد فورکی از اتریوم است و این باعث می‌شود که دو ارز کاملاً جدا پدید آید و کسانی که مایل باشند می توانند در قبلی ادامه دهند یا به هارد فورک جدید نقل مکان کنند.

هاردفورک زمانی اتفاق می افتد که برخی از استخراج کنندگان تصمیم به استخراج طبق مجموعه قوانین جدید می گیرند و برخی دیگر طبق همان مجموعه قوانین قدیمی ادامه می دهند.

یک هارد فورک دقیقاً معکوس سافت فورک است و در آن تمام گره ­ها باید ارتقاء یابند.

هاردفورک ناسازگار:

ساده ترین نوع انشعاب زنجیره برای فهمیدن، مدل ناسازگار است. در مواردی خاص، برخی از کاربران تصمیم به پیاده سازی و اجرای مجموعه قوانین جدیدی می گیرند. در این حالت مجموعه قوانین جدید کاملا مستقل از قوانین اصلی است.

هاردفورک نیمه سازگار:

هاردفورک نیمه سازگار (Semi-Compatible Hard Forks) زمانی اتفاق می افتد که مجموعه قوانین تقسیم شود (در نتیجه قوانینی مشترک بین دو زنجیره به وجود می آید)، اما همچنان بلاک هایی وجود خواهند داشت که تنها روی یکی از زنجیره ها معتبر هستند.

هاردفورک سازگار:

در یک هاردفورک مجموعه قوانین گسترش پیدا می کنند تا همزمان با اجازه دادن به شرایط دیگر، تمام قوانین قبلی را شامل شود.

تعریف هارمونیک

چنگال سخت به تکنولوژی بلاک چین مربوط است. چنگال سخت یک تغییر رادیکال به پروتکل است که قبلاً معتبر بودن بلوک ها / معاملات معتبر است (و یا بالعکس) و به همین ترتیب نیاز به تمام گره ها یا کاربران برای ارتقا به آخرین نسخه نرم‌افزار پروتکل دارد. چنگال سخت یک تفاوت دائمی از نسخه قبلی بلاک چین است. و گره هایی که نسخه های قبلی را اجرا می کنند، توسط جدیدترین نسخه پذیرفته نخواهند شد. این اساساً یک شاخه ی جدید در block chain ایجاد می کند، یک مسیر که به دنبال بلوک جدید به روز شده و مسیری است که در طول مسیر قدیمی ادامه می یابد. به طور کلی، پس از یک دوره کوتاه مدت، کسانی که در زنجیره قدیمی متوجه خواهند شد که نسخه آنها از بلوک قدیمی هستند یا بی ربط هستند و به سرعت به آخرین نسخه ارتقا می یابند.

هدف هارد فورک

یک هاردفورک میتواند به منظور رفع خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه های قدیمی تر نرم افزار، اضافه کردن قابلیت های جدید یا معکوس کردن معاملات صورت گیرد. (مانند مواردی که به سختی بر روی هک کردن آن می انجامد). هارد فورک شامل تقسیم کردن مسیر بلوک به چند سر (مانند سرهای چنگال) با عدم اعتبار معاملات تایید شده توسط گره هایی است که به نسخه جدید نرم افزار پروتکل ارتقا داده نشده است. پس از هک شدن در DAO، جامعه اتریوم تقریبا به اتفاق آرا به نفع چنگال سخت برای رونق معاملات که ده ها میلیارد دلار ارزش ارز دیجیتالی را توسط هکر ناشناس ساخته بود، رای داد. هاردفورک همچنین اجازه می دهد تا صاحبان DAO صاحب اشیای خود را به آنها بازگردانده شود.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x