مقالات کسب و کار

همه چیز درباره کارآفرینی زنان

کارآفرینی زنان و سهم زنان در کسب و کارهای خصوصی

کارآفرینی زنان – در جامعه امروز، زنان نقش مهم و در حال گسترشی در زمینه کسب و کار دارند. در سالهای اخیر، سهم زنان در کسب و کارهای خصوصی به اندازه کارهای دولتی روند رو به رشدی را طی کرده است.

زنان و کارآفرینی

موفقیت زنان کارآفرین در جوامع نه‌تنها سبب سودهای اقتصادی می‌شود، بلکه منافع اجتماعی و فرهنگی هم ایجاد می‌کند. زنان به دلایل متعدد ازجمله بیکاری و کاهش دستمزدها و نارضایتی از شغل قبلی، وارد کارآفرینی می‌شوند. چون کارآفرینی راهی برای برون‌رفت از بیکاری معمول است. بررسی‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد ۱۱ عامل اصلی زمینه‌ساز بیکار شدن زنان است؛ عواملی همچون پایین بودن درآمد، تعطیلی دائمی محل کار، فصلی بودن کار، موقتی بودن کار، جابه‌جایی محل کار، تحصیل یا آموزش، اخراج یا تعدیل نیرو، مسائل خانوادگی، مهاجرت، بازنشستگی، کهولت سن و بیماری که از میان آن‌ها سه عامل اخراج، حقوق اندک و موقتی بودن کار بیش از دیگر عوامل تاثیرگذار است.

عوامل موفقیت زنان در کارآفرینی

هلن فیشر، انسان شناس دانشگاه راتجز، دریافته است که پنج خصوصیت، زنان کارآفرین را در این زمینه منحصر به فرد کرده است و می تواند در موفقیت آنان بسیار مهم جلوه کند:

1. مهارت‌های ارتباطی: بسیاری از زنان در بیان احساسات خود بهتر از همتای مرد خود عمل می‌کنند و توان برقراری ارتباط موثرتری دارند؛

2. مهارت‌های مردمی: بسیاری از بانوان در خواندن احساسات از چهره‌ی دیگران و کشف رمز و رازهای حرکات دیگران و پی بردن به منظور طرف از لحن صدا بسیار ماهر هستند؛

3. مهارت‌های به کاری‌گیری تفکرشبکه ای: به معنی توانایی زنان در جمع آوری داده ها از محیط و ایجاد ارتباط میان قطعات داده های مختلف است. برعکس، بسیاری از مردان معمولاً اطلاعات را قطعه قطعه کرده فقط توجه خود را معطوف به چیزهایی می کنند که تصور می کنند اهمیت بیشتری دارد.

4. مهارت برقرای توافق: زنان کارآفرین موفق، غالباً خوب می‌توانند بحث کنند. آنان می‌کوشند شرایطی ایجاد کنند که با طرف های وارد در بحث، روابط هماهنگ برقرار کنند.
5.توانایی در ایجاد و گسترش روابط حسنه است: حفظ روابط دراز مدت با مشتری در تجارت نیاز به ایجاد مودت و دوستی و استفاده از روابط عمومی موثر است.

ويژگي‌هاي یک بانوی كارآفرين

بانوان در کنار وظایفی که در منزل به عهده دارند، در امر کارآفرینی فعالیت دارند که ویژگی‌های آنان را می‌توان به شرح ذیل خلاصه نمود:

داشتن چشمانداز: چشم انداز براي یک زن كارآفرين كاملاً شفاف و خالي از هرگونه ابهام بوده ولذا قابل انتقال به ديگران مي باشد.

مصمم بودن: عزم راسخ كارآفرينان به ویژه بانوان، مصمم از ايده‌هايجديد و فرصت‌ها و پيشنهادهاي شغلي ديگر چشم‌پوشي كرده و در مقابل به كاري كه برايخود برگزيده‌اند پايبند مي‌مانند.

تمركز: كارآفرين زن باید در تمام لحظات با تمركز بر چشم‌انداز، همه‌ی انرژي، وقت و ساير منابع را به هدف مصروف نمايد.

انگيزش: نياز به خودشكوفايي يكي از مهمترين انگيزه هاي كارآفرينان در محقق كردن چشم انداز خوداست.

وقف و از خودگذشتگي: زنان كارآفرين تمام زندگي خود را وقف كار نموده اند. بسيار سخت‌كوش هستند و پشتكار آنان مثال زدني اسـت. از دیدگاه نظریه‌پرداز مشهور، مک کللند شامل: نوآوري‌- خلاقيت ـ مخاطره‌پذيري‌ـ اعتماد به‌ نفس ـ دانش‌فني ـاستقلال- هدف‌گرایی ـ مركزكنترل ‌داخلي ـ عكس‌العمل‌ مثبت‌ نسبت‌ به‌ مشكلات‌ و موانع‌ـ توانايي‌به‌ايجادارتباطات‌ـ توفيق‌طلبي و تمايل‌به‌مسؤوليت‌پذيري‌.

نقش زنان در توسعه

یکی از مهم‌ترین معیارها جهت سنجش درجه‌ی توسعه‌یافتگی یک کشور، میزان اهمیت و اعتباری است که زنان در آن کشور دارا می باشند. نقش زنان در توسعه، مستقیماً با هدف توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی بستگی داشته و از این‌رو در تحول همه جوامع انسانی، عاملی بنیادی محسوب می‌گردد.

نکات مهمی در گسترش کارآفرینی زنان وجود دارد که به شرح زیر مطرح می‌شود:

• توجه به خصوصیات گروه هدف به‌ویژه نقش‌های دوگانه‌ی رنان هم به عنوان همسران خانه‌دار و هم به عنوان مادر در پرورش و نگهداری فرزندانشان و نیز یک فرد مشارکت‌کننده در درآمد خانواده؛
• شناسایی فرصت‌ها و خدمات مناسب کسب و کار که با انعطاف‌پذیری کافی جهت رویارویی با تغییرات میزان تقاضا در بازار کار وجود داشته باشد؛
• فراهم کردن آموزش مفید و موثر قابل دسترس و مرتبط همراه مدیریت مالی دقیق و پایدار؛
• شناسایی و تقویت کانون‌های مناسب برای خدمات مالی و غیر مالی به زنان کارآفرین؛
• تأسیس شبکه‌های کاری و اطمینان از هماهنگی بین بخش‌های دولتی و غیردولتی؛
• آموزش افراد در بخش‌های دولتی و بانک‌ها و دیگر مؤسسات مالی یا اعتباری برای تشخیص توان اقتصادی کارآفرینان زن.

برای توسعه‌ی کارآفرینی زنان پیشنهاد می‌شود موارد زبر مورد توجه قرار گیرد:
تأسیس مراکز حرفه‌ای و شغلی برای فعالیت‌های کارآفرینانه‌ی زنان؛
با توجه به اصل 44 قانون اساسی کشور [ایران]، ارائه‌ی امکانات ویژه با نگرش جنسیتی برای بانوان؛
ارائه‌‌ی تسهیلات لازم برای دسترس آسان‌‌تر زنان به خدمات مالی؛
اهمیت دادن به کارآفرینی زنان و کشارکت آنان در اقتصاد خرد کشور در هر سن و سال؛
ارائه‌ی برنامه‌های آموزشی و کمک آموزشی برای گسترش کارآفرینی آنان؛
حمایت قانونی از زنان و برنامه‌هایی مربوط به آنان با تأکید بر جنسیت.

چالش‌های پیش روی زنان کارآفرین در ایران:

زنان و به‌خصوص زنان کارآفرین باید نقش‌های مختلفی از نقش فرزندی، همسری، مادری و مدیریت خانواده گرفته تا مدیریت کسب‌وکار، کارآفرینی و پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی را ایفا کنند. ازاین‌رو، برقراری تعادل بین کار و زندگی یکی از چالش‌های مهم در زندگی زنان است که سعی بر مدیریت آن وجود دارد. یکی دیگر از چالش‌های پیش روی زنان در کسب‌وکار و کارآفرینی نگاه جنسیتی موجود در جامعه است که برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند. چالش بعدی مربوط به نظام بانکی کشور است که به دلیل ارائه تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالا و وضع برخی از قوانین مالیاتی، سبب می‌شود کسب‌وکارهای کوچک و متوسط رونق نگیرند. در این شرایط اقتصادی به منظور دستیابی به توسعه پایدار باید این قوانین و شرایط تعدیل یابد و تولیدکنندگان مورد حمایت قرار گیرند.

در نتیجه:
ملاحظه شد كه فعالیت زنان در عرصه‌ی کارآفرینی در جوامع مدرن، تحولات زيادي در كليه‌ی فعاليت‌هاي اقتصادی، اجتماعي، فرهنگی، سیاسی و غیره به وجود آورده و به عنوان مهم‌ترين ابزار كارآفريني مدرن مورد توجه قرارگرفته است و همان‌گونه که گفته‌ شد، زنان با داشتن دیدی خلاق و برخودار از مهارت‌های بالا، به عنوان نان‌آور خانواده و عامل اصلی تربیت فرزندان نقش بسیار مهمی در چرخه‌ی اقتصاد خانواده و جامعه دارند و در جامعه اسلامی وجود و حضور آن‌ها حتی درتمامی دستاوردهای پیشرفته امروزی مانند تجارت الکترونیک، فناوری اطلاعات نباید نادیده گرفته شود و اگر کارآفرینی در خانواده‌ها به صورت مشترک صورت می‌‌گیرد، زوجین باید با تفاهم و تعامل در کسب و کار خود فعالیت نمایند.

10 بانوی کارآفرین ایران – کارآفرینی زنان در ایران

به بیوگرافی و موفقیت های کوتاه این 10 تن بانوی موفق دقت کنید تا اهمیت کارشان هر چه بیشتر مشخص شود. آنها مدیرانی موفق، مادرانی مهربان و همسرانی وفادار و اهل خانواده اند و وقتی اینگونه به زندگی بانوان کارآفرین ایرانی نگاه می کنید، اهمیت موفقیت شان چند برابر می شود.

یاسمن مویدی

مجموعه تحت مدیریت یاسمن مویدی برای 4000 هزار نفر بانو شغل درست کرده است. او با تحصیلات تا مقطع کارشناسی در گروه کالایی تجهیزات ورزشی شرکت «موسسه صلح و دوستی بین المللی برای تونیک» را مدیریت می کند که در سال 1348 تاسیس شده است. مویدی عضو هیات رییسه چندین مجموعه و موسسه و انجمن در ابعاد ملی و بین المللی است و تاکنون دو جایزه مهم را برای موفقیت ها و کارآفرینی و ایجاد اشتغال دریافت کرده است.

مرضیه سنوئی محصل

مرضیه سنوئی محصل کارشناس شیمی است و در گروه کالایی صنایع غذایی فعالیت می کند و مدیرعامل شرکت داروسازی اکسیر گل سرخ است که در سال 1384 تاسیس شده است.

او عضو فعال انجمن گیاهان دارویی، عضو هیات مدیره کانون کارآفرینان کشور، عضو انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان، عضو انجمن مدیران استان خراسان، عضو هیات مدیره کانون زنان بازرگان، عضو اتحادیه صادرکنندگان کشور و … عضو شبکه ملی گیاهان دارویی، عضو و رییس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان داروهای گیاهی خراسان، عضو انجمن تولیدکنندگان داروهای گیاهی کشور و عضو انجمن توسعه و ترویج تولید و تجارت محصولات حلال است و دریافت گواهی عنوان واحد فناور برتر در پارک های علم و فناوری کشور، لوح تقدیر از استانداری خراسان رضوی، تاییدیه علمی از پژوهشکده، لوح تقدیر از اتاق بازرگانی به عنوان بانوی برتر صنعت، عنوان واحد نمونه از جهاد کشاورزی خراسان، عنوان واحد نمونه از اداره نظارت خراسان و چندین لوح و گواهینامه دیگر از جمله موفقیت های اوست.

زهره صداقت سلطان آبادی

زهره صداقت سلطان آبادی مدیرعامل مجموعه ای است که در آن شاغلین همه زنان سرپرست خانوار یا زنان بدسرپرست هستند. او که در حوزه منسوجات فعالیت می کند، فوق دیپلم مدیریت کسب و کار دارد و واحد تولیدی اش را در سال 1385 تاسیس کرده است. نام شرکت اش تولیدی صداقت است و او صادقانه یاور زنانی است که مشکلات عدیده ای داشتند و حالا بانوان نسبتا موفقی هستند و در کنار مدیرعامل خود برای رشد هر چه بیشتر واحدشان تلاش می کنند. سلطان آبادی عضو مجامع امور صنفی بانوان خیاط است و تاکنون جوایز مهمی را از استانداری خراسان گرفته است.

زلیخا عادلی

زلیخا عادلی تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده و مدیر آموزشگاه فنی – حرفه ای آزاد نگارستان از شرکت تعاونی و صنایع دستی فرش دستباف گل نگار ترکمن است که در سال 1382 تاسیس شده است.

عادلی عضو شورای آموزشی – طراح و ممیزی سوالات – عضو هیات امنای کانون کارآفرینان استان – رئیس کمیسیون بانوان کانون کارآفرینی استان گلستان – ناظر فنی نمونه – رابط و مشاور اداره تعاون شهرستان در فرمانداری – عضو انجمن کتابخانه عمومی است. او پیش از این نیز به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شده است. 90 درصد شاغلین شرکت تحت مدیریت این بانوی کارآفرین بانوان هستند.

مرضیه مکرمی

در مجموعه تحت مدیریت مرضیه مکرمی 300 زن مشغول فعالیت هستند. او تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده و از سال 1389 شرکت صندوق حمایت از توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی شهرستان مرودشت را تاسیس کرده و خود مدیرعامل آن است.

لوح تقدیر از مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان روستایی و عشایری، لوح تقدیر از مرکز آموزش بازرگانی استان فارس، لوح تقدیر از فرمانداری شهرستان مرودشت، لوح تقدیر از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت و لوح تقدیر از مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور زنان از جمله جوایزی است که قبل از این جایزه کشوری به دست آورده است. مکرمی عضو جمعیت هلال احمر و مسئول صندوق اعتبارات زنان روستایی است.

فاطمه مقیمی

درباره فاطمه مقیمی و موفقیت های ایشان در یک صفحه مجزا توضیحات داده شده است و در اینجا کلیات مشخصات، موفقیت ها و مسئولیت های ایشان از نظرتان می گذرد:

* تحصیلات دکترا

* گروه کالایی: حمل و نقل

* نام شرکت: کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی سدیدبار

* تاریخ تاسیس شرکت: 1368

* سمت: مدیرعامل

* جوایز: کارآفرین برتر جهان اسلام توسط بانک توسعه اسلامی بین 56 کشور و کارآفرین کشوری در چندین سال متوالی

* تعداد شاغلین زن: 36 نفر

سهیلا سلحشور کردستانی

سهیلا سلحشور کردستانی دارای مدرک فوق دکترای تخصصی بیولوژی است و از فعالان شناخته شده و موفق گروه کالایی تجهیزات پزشکی و دارویی است.

دکتر کردستانی مدیرعامل شرکت کیتوتک است که در سال 1380 تاسیس کرده و حالا از موفق ترین شرکت های این حوزه و دارای معروفیت جهانی است. سلحشور کردستانی 22 مورد اختراع ثبت شده دارد و بیش از 50 مقاله را در ژورنال ها و نشریات داخلی و خارجی منتشر کرده و همچنین دو کتاب هم در حوزه کاری اش دارد.

رخشان بنی اعتماد

رخشان بنی اعتماد یک هنرمند تراز اول و بسیار محبوب است که همیشه در حوزه سینمای اجتماعی کار کرده و یک فیلمساز بسیار تاثیرگذار است. در فیلم های درخشان این بانوی هنرمند و خلاق، مسائل و مشکلات بانوان بسیار واقع بینانه و درست مطرح می شوند و امسال هم فیلم قصه ها از ایشان بعد از مدت ها اکران شد و هم در گیشه و هم از طرف منتقدان مورد توجه قرار گرفت.

به این بانوی بزرگ سینما در گروه کالایی صنایع فرهنگی خلاق جایزه بانوی برتر داده اند. بنی اعتماد کارش را از حوالی سال 1360 آغاز کرد و در مقام کارگردان، نویسنده، برنامه ریز، مشاور کارگردان، دستیار کارگردان، منشی صحنه، مشاور فیلمنامه، بازیگر، تهیه کننده و سرمایه گذار فعالیت کرده و از بانوان شاخص ایرانی است.

فریال مستوفی

درباره فریال مستوفی در اینجا کلیات مشخصات، موفقیت ها و مسئولیت های ایشان از نظرتان می گذرد:

* تحصیلات: فوق لیسانس آمار و اقتصاد

* گروه کالایی: معدن و صنایع معدنی

* نام شرکت: شرکت های هلدینگ (KDD Group)

* تاریخ تاسیس شرکت: 1372

* سمت: مدیرعامل
* عضو:

– هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (دوره هفتم)

– هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (دوره هفتم)

– هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (دوره هشتم)

– هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (دوره هشتم)

– نایب رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (دوره هفتم)

– رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (دوره هشتم)

– رییس کمیته سرمایه گذاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (دوره هشتم)

– هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و چین

– رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران و چین

آزاده داننده

آزاده داننده با تحصیلات تا مقطع لیسانس مهندسی و علوم کامپیوتر در گروه کالایی ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می کند و مدیرعامل شرکت فناوران اطلاعات بهاران است که در سال 1383 تاسیس شده و یک مجموعه موفق و شناخته شده در این حوزه است.

داننده عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و عضو انجمن زنان کارآفرین است و محیط کاری مجموعه ای که مدیریت می کند کاملا زنانه و موفق است.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن