iraniantraders
umoforex

hushetalayi
dogeminers

invexpert
irandogebank
طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

پروار‌بندی گوساله و گاو گوشتی, افزایش تولید گوشت قرمز

پرورش گاو گوشتی در راستای افزایش تولید گوشت قرمز

طرح پروار‌بندی گوساله گوشتی ، پرورش گاو گوشتی با احداث یک واحد گاوداری

حدود 40درصد از گوشت مصرفی ایران از کشورهای دیگر تأمین می‌شود که با توجه به میزان بالای این عدد و همچنین پتانسیل‌های بالقوه برای افزایش تولید گوشت قرمز در کشور، راه‌اندازی یک مجموعه پرواربندی گوساله گوشتی می تواند یک سرمایه گذاری خوب باشد.

این طرح را میتوانید با استفاده از سرمایه شخصی و کمک‌ها و تسهیلات سازمان جهاد کشاورزی اجرای کنید.

انواع گاو برای پرورش: گاو گوشتی، گاو شیری و گاو دوکاره، که در این طرح گاو گوشتی را مورد بررسی قرار میدهیم.

پرواربندی‌های رایج گوساله در کشور ما به این صورت است که گوساله‌های معمولاً نر به وزن 100 الی 150 کیلوگرم خریداری‌شده و به مدت 6 الی 9 ماه پروار می‌شوند و درنهایت با وزن 450 الی 500 کیلوگرم برای کشتار به بازار عرضه می‌شوند.

پرورش و پروار‌بندی گوساله و گاو گوشتی

هدف از پروار‌بندی گوساله ها تولید گوشت قرمز است.

پرواربندی گوساله شبیه پرواربندی بره و گوسفند است اما در مقیاس بزرگتر که هزینه و سود بیشتری هم دارد.

مشهورترین نژادهای گاوهای گوشتی در جهان نژادهای هرفورد، براهما، برانگوس، شورت هورن، آنگوس، گالووي، ليموزين و سيمنتال می باشند.

در پرواربندی 3 مورد بسیار مهم و در اولویت هستند. نژاد خوب ، جیره مناسب و جایگاه مناسب.

غذا و تغذيه مهمترين مسئله در پروار‌بندی گوساله است.
زيرا وقتي حيوان حداكثر توليد را خواهد داشت كه نيازهايش از لحاظ انرژی، پروتئین و سایر مواد مغذی تأمين شده باشد. میتوان گفت در گاوداری گوشتی بیش از 60% هزینه های جاری مربوط به خوراک و 25%  از آن بابت خرید گوساله لاغر مصرف میباشد.
بنابراین هرقدر گوساله ها دارای تغذیه بهتری (نه گرانتر) بوده و سالمتر باشند حرفه پرواربندی دارای سودآوری بیشتری خواهد بود.

پروار‌بندی گوساله را میتوانید با خرید گوساله های لاغر 3 تا 6 ماهه، به وزن 100 تا 150 کیلوگرم آغاز نمایید. کل دوره پرواربندی برحسب سیاست دامدار و شرایط اقتصادی (مانند قیمت گوشت، خوراک، گوساله لاغر)    می­تواند از 6 تا 9 ماه طول بکشد. وزن مناسب کشتار گوسالههای پرواری نژادهای اصیل مثل هلشتاین بین 350 تا 400 کیلوگرم در سن 12 ماهگی است.

بهترین دما برای پرواربندی 5 تا 27 درجه سانتی‌گراد است، هرچند که دام‌های سالم تا دمای -10 درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل می‌کنند اما بهتر این است که به هر وسیله‌ای تا حد امکان شرایط و دمای مطلوب را برای دام مهیا نمود.

انواع  گوساله های پرواربندی شده در ایران:

گوساله های بومی ( با میانگین 600 گرم افزایش وزن روزانه)
گوساله های دورگ ( 700 تا 800 گرم افزایش وزن روزانه)
گوساله های اصیل (حدود 1000 گرم افزایش وزن روزانه)

در ایران اصولا در دامداری ها 4 نژاد پر کاربرد هستند. که بهترین ان نژاد سمینتال بعد نژاد هلشتاین در درجه سوم نژاد دو رگ و در انتها نژاد بومی که نژاد کردی و زابلی جز بهترین ها در زیر مجموعه نژاد بومی قرار می گیرند.

نژاد های بومی پروار گوساله استقامت بیشتری دارند و برای تازه کارها مناسب تر هستند.

بیماریهای شایع در گوساله ها:

– عفونت خونی حاد گوساله Acute calf septicemia
– اسهال معمولی گوساله Common calf scours
– ذات الریه Pneumonia

روشهای پروار‌بندی گوساله

پروار‌بندی گوساله های شیر خوار

گوساله های جوانی هستند که درسنین ۳ تا ۵ ماهگی به وزن ۲۵۰ ــ ۱۲۰ کیلو گرمی می رسند و لاشه ای به وزن ۷۵ تا ۱۵۰ کیلو گرم تولید می کنند. این گوساله ها فقط با شیر طبیعی یا شیر جانشین شونده تغذیه شده

هدف از این روش:

 • از تغییر شکل و تغییر فعالیت دستگاه گوارش دام شیر خوار و تبدیل آن به دستگاه گوارش دام بالغ جلو گیری شود. در نتیجه این امر از افزایش وزن دستگاه گوارش جلو گیری شده و لاشه ای با راندمان وزن بیشتر (۶۵ ـ ۶۰ درصد بازدهی گوشت) به دست می آید.
 • کم بودن آهن شیر باعث تولید گوشت سفید و نیز چربی زیاد شیر باعث افزایش چربی بین عضلانی می شود که گوشت را لذیذ می کند.

پرواربندی این گوساله به دو روش صورت می گیرد:
– گروهی گوساله های نوزاد را تا مدتی با شیر طبیعی و سپس شیر جانشین شونده را به تدریج جایگزین آن می کنند.
– گروهی دیگر از ابتدا گوساله ها با شیر جانشین شونده تغذیه می کنند.

برای سهولت کار بهتر است از گوساله های هم سن در سالن های مخصوص پرورش استفاده کنند این گوساله ها ممکن است از نژادهای مختلف بوده ولی بیشتر آنها را گوساله های نر نژاد شیری تشکیل می دهند. متاسفانه در بعضی از دامداری ها پرورش این قبیل گوساله در شریط بهداشتی صورت نگرفته که در این حالت دامدار ناچار به استفاده غیر اصولی از انتخاب آنتی بیوتیک ها بوده و همچنین در پاره ای از موارد در امر رشد از هورمون های رشد (آنابولیزان ها) استفاده می کنند که این امر سبب تجمع این مواد در گوشت حیوان شده که احتمالاً خطراتی برای مصرف کننده در برخواهد داشت.

پروار‌بندی گوساله های نر جوان در جایگاه

این دسته شامل گوساله های نر جوان پیشرس بوده و مشخصات آنها بشرح خلاصه می شوند:

 • بیشتر این دامها را گوساله های نر جوان تشکیل داده و به ندرت در بین آنها گوساله ماده دیده می شود.
 • به علت تغذیه مواد مواد متراکم از رشد بسیار سریع و فراوان برخوردار هستند.
 • خیلی زود (حدوداً بین ۹ تا ۱۸ ماهگی به طور متوسط یک سالگی) آماده کشتار می شوند. در سن کشتار وزن گوساله ۳۰۰ الی ۴۵۰ کیلوگرم می باشند.

پرواربندی گاو در مرتع و جایگاه

در این روش پروار‌بندی گوساله های جوان و تلیسه ها در سن ۲ تا ۳ سالگی روانه کشتارگاه می شوند.

روش کار بدین صورت است که گوساله ها از بدو تولد مستیقاً از پستان مادر شیر خورده و تمام شیر مادر صرف تغذیه نوزاد می گردد. در شروع فصل زمستان گوساله در جایگاه از تغذیه بهتری برخوردار شده و به اضافی وزنی حدود ۴۰۰ – ۳۰۰ گرم در روز می رسد. در بهار دوم با چرا در مراتع به اضافی وزنی حدود ۷۰۰ – ۶۰۰ گرم در روز می رسد. با شروع دومین پاییز در سن ۱۶ تا ۱۸ ماهگی روانه کشتارگاه می شود. ولی تعدادی از دامپروان با اجرای یک برنامه تغذیه فشرده در دومین زمستان دام های لاغر را پروار نموده و در سن ۳۰ – ۲۴ ماهگی به وزن زنده ۷۰۰ تا ۶۰۰ کیلو گرم روانه کشتارگاه می کنند.

مدیریت ماه های پروار‌بندی گوساله

سه ماهه اول دوره پروار (3 تا 6 ماهگی)

در این دوره، استخوان‏ها و اعضای غیرماهیچه ایی مانند اندامهای گوارشی گوساله‏ ها رشد مى‏کند. بنابراین گوساله‏ها به خوراک‏ هایى نیاز دارند که پروتئین زیادى داشته باشد. استفاده از یونجه مرغوب و کنجاله تخم پنبه در این دوره برای رشد گوساله ها بسیار مفید است.  همچنین حتما از پودر استخوان، DCP، کربنات کلسیم یا پودر آهک و خوراک‏هاى کلسیم‏دار استفاده شود تا گوساله ها رشد استخوانی مناسبی داشته و قد بلند شوند. نمک یددار نیز هرگز فراموش نشود (نیم درصد کنسانتره).
اضافه ‏وزن روزانه نژادهای اصیل در این دوره، حدود 700 تا 800 گرم با ضریب تبدیل حدود 5 ، با هزینه کمتر و سرعت بیشتر انجام میشود. بنابراین، پروار دام‏هاى جوان از نظر اقتصادى به صرفه ‏تر است.

نکات مهم دیگری که در این دوره باید مورد توجه قرار بگیرد عبارتند از:

 • در این دوره خوراکی معادل 50% کنسانتره و 50% علوفه مرغوب یونجه به گوساله ها بدهید. در اواخر این دوره به تدریج، سیلوی ذرت را وارد خوراک نموده و جایگزین بخشی از یونجه مصرفی نمایید.
 • حتما با مشورت دامپزشک از داروهای ضد انگل برای گوساله ها استفاده نمایید. زیرا ممکن است گوساله ها دچار انگل داخلی (گوارشی یا ریوی) و یا خارجی شده و رشد مناسبی نداشته باشند و خوراک را به هدر برود.
 • طبق برنامه دامپزشکی منطقه، حتما واکسنها بخصوص تببرفکی، شاربن و زردی مورد استفاده قرار بگیرد.
 • آب تمیز و گوارا همیشه باید در دسترس گوساله ها باشد.
 • شبها نیز گاوداری باید دارای روشنایی مناسب باشد. مواظب نفخ احتمالی گوساله ها باشید بخصوص هنگام تغییر جیره.سه

ماهه دوم پروار (6 تا 9 ماهگی)

در این دوره با وجود اینکه گوساله‌‏ها رشد ابتدایى خود را انجام داده‏اند ولی رشد استخوانی هنوز ادامه دارد. بنابراین نیاز به پروتئین کمتر، و انرژی بیشتری برای رشد دارند. پس براى پروار و چاق ‏شدن گوساله‏‌ها باید از خوراک‏‌هاى پرانرژى (غلات و سیلوی ذرت) و علوفه ‏هایى ارزانتر استفاده کرد. هزینه اضافه وزن در این دوره بیشتر از دوره قبلی اما بسیار با صرفه است. در این زمان میتواند 70%  غذاى دام از کنسانتره دامى که  حاوی مواد پرانرژى است، تشکیل شود.

نکات مهم دیگری که در این دوره باید مورد توجه قرار بگیرد عبارتند از:

 • میانگین افزایش وزن در این دوره چیزی حدود 1000 گرم و ضریب تبدیل حدود 7 است.
 • برای کاهش قیمت خوراک مصرفی، بیشتر از سیلوی ذرت و کنسانتره حاوی غلات با 12 درصد پروتئین استفاده نمایید.
 • اگر تمایل به خوراندن کاه دارید حتما آن را خرد و غنی کرده و به تدریج وارد جیره نمایید.

سه ماه سوم پرواربندی (9 تا 12 ماهگی)

با توجه به اینکه در این دوره حداکثر رشد ملاک کار است بهترین روش استفاده حداکثری از سیلوی ذرت (حدود 15 کیلوگرم) و کنسانتره همراه با فقط 2 کیلوگرم یونجه است. در این زمان نیز باید مراقب بیماریهای تغذیهایی مانند نفخ باشید.
میانگین رشد روزانه در این دوره حدود 1200 تا 1400 گرم و ضریب تبدیل غذایی حدود 9 تا 10 میباشد. در سن 12 ماهگی گوسالها باید حدود 400 کیلوگرم وزن داشته باشند.
در پایان این دوره، هر 15 روز یکبار حدود 5 تا 10 درصد گوساله ها را وزن کشی نموده (نمونه گیری) و یا با استفاده از متروزن (نوعی متر نواری برای اندازه گیری وزن)، افزایش وزن گاوها را تخمین زده و با مقایسه مقدار خوراک روزانه زمان کشتار گوساله ها را تعیین نمایید.

نکات مهم دیگری که در این دوره باید مورد توجه قرار بگیرد عبارتند از:

 • استفاده از آنزیم یا زئولیت در جیره پرواری سبب بهبود رشد و بازدهی غذایی خواهد شد.
 • استفادهاز نان خشک و یا گندم بیش از 2 کیلوگرم در روز سبب مشکلات گوارشی میشود.
 • حتما از سنگ نمک و آجر لیسیدنی درآخور گوساله ها استفاده نمایید.
 • با وجودیکه خوراک گوساله ها باید وزن کشی شده باشد، اما آخور گاوهای پرواری نباید خالی بماند.
 • حداقل 3 بار در روز خوراک بریزید.

نیازمندیهای طرح پروار‌بندی گوساله

یک زمین به اندازه لازم ، این زمین باید دارای امتیازات آب، برق و گاز فشار قوی باشد و همچنین قبل از شروع کار باید تجهیز شده و با خاکبرداری و حصارکشی و تأمین تأسیسات سرمایشی و گرمایشی به علاوه تجهیزات اطفای حریق آماده شده و دارای منبع ذخیره آب و منبع ذخیره انرژی باشد.
ساخت جایگاه نگهداری, انبار کنسانتره, بهاربند, سختمان تأسیسات, نگهبانی و… نیاز است.

سپس سراغ خرید تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز می‌روید. این تجهیزات شامل گاوآهن، تراکتور، تریلر، علوفه خردکن، آسیاب و میکسر و شعله پخش کن و… می‌شود.

همچنین برای خرید مواد اولیه، علوفه‌، مکمل‌های غذایی و. . . گوساله‌های نر گوشتی هم باید هزینه کنید.

هزینه تغذیه، هزینه دستمزدها، هزینه‌های دارویی و بهداشتی، هزینه‌های کارگر از هزینه‌های مهم در گاوداری است که بیشترین هزینه مربوط به تغذیه است که این هزینه در ایران متجاوز از60 درصد است.

به مجوزهای پروانه تأسيس، پروانه بهره برداری و مجوز بهداشتی هم نیاز است.

خلاصه طرح پرورش و پروار‌بندی گوساله گوشتی

طرح توجیهی پرورش و پروار‌بندی گوساله 100 راسی

زمین مورد نیاز: 2000 مترمربع
سرمایه گذاری ثابت: تقریباً 655 میلیون تومان
سرمایه در گردش: حدود 400 میلیون تومان
اشتغالزایی: 4نفر
مدت برگشت سرمايه : 3 سال و نیم
نقطه سربه سر توليد: 68%
نرخ بازدهي سرمايه: 25%
invexpert

persiandogecoin

ads
ads
برچسب ها

قانون سبز نظرات معتبر مانیتورینگ بیگ والت

کاربران گرامی برای این که نظرات مفید شما برای ما خیلی مهم است و می تواند روی تصمیم دوستان تاثیر داشته باشد پس ما از نظرات فیک و تخریب کننده پیشگیری می کنیم، شما طبق قانون جدید سایت مانیتورینگ بیگ والت باید در سایت ثبت نام کنید و اطلاعات خود را کامل وارد کنید تا بتوانید در سایت نظر بفرستید. همچنین از این پس می توانید مدارک برداشت های خود را در قسمت نظرات سایت ارسال کنید.

2
نظرات کاربران

لطفا برای نظر دادن وارد شوید.
1 تعداد نظرات
1 تعداد پاسخ های
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین رای نظر
داغ ترین نظر
2 نظرات
فرهاد دهقانprofile avatar نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رأی
اطلاع از
profile avatar
مهمان
سیدفاضل پارسایی

سلام من مجوزات لازم جهت پرواربندی ۱۰۰ راسی گوساله راگرفتم دراطراف شیراز خواهشا درخصوص بهترین نژاد گوساله که متناسب با… خواندن بیشتر »

دکمه بازگشت به بالا
بستن