کارآفرینی و اشتغالزاییمشاغل خانگی

پرورش اردک در خانه و ایجاد یک مزرعه کوچک سودآور

پرورش اردک محلی و نگهداری از آن در خانه

پرورش اردک در خانه با حداقل سرمایه و سودآوری بالا Duck
پرورش پرورش اردک محلی در منزل و مزرعه روستایی به عنوان شغلی پرسود و آسان

اردک, پرنده ای زیبا و با نمک است که در نزدیک آب و در شالیزارها زیاد دیده می شود. اردک، حیوانی کم توقع است و در برابر انواع بیماری ها مقاوم است. به همین دلیل پرورش اردک، کاری کم ریسک و پر سود است. در مقایسه با دیگر حیوانات اهلی، سرعت رشد اردک زیاد است.

خواص گوشت اردک

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که گوشت اردک،‌ گرم‌ترین گوشت در میان گوشت طیور اهلی است و ارزش غذایی آن بالاست. البته گوشت اردک، اندکی دیرهضم است. بال اردک برای افراد لاغر خاصیت چاق‌کنندگی دارد. مصرف این نوع گوشت، تقویت کلیه‌ها و افزایش قوای جنسی را به دنبال دارد. اگر سیستم گوارشی بدن‌ قدرت هضم بالا و خوبی داشته باشد، ‌این گوشت جزو بهترین‌ خوراکی ها برای تقویت قوای جنسی است.

جگر، بال و بازوهای اردک، خون ساز هستند و باعث کاهش تنگی‌نفس و تپش‌قلب می‌شود. خوردن پیه اردک برای تقویت کلیه‌ها،‌ درمان سرفه، خشکی سینه،‌ سوزش معده و خشونت صدا بسیار مفید است.

مصرف تخم‌ این پرنده هم برای رفع لاغری و تنگی سینه یا برای افرادی که به هر دلیلی دچار خونریزی هستند، توصیه می‌شود. خوب است که تخم اردک را با پیه خود آن سرخ و مصرف شود چون فایده بیشتری خواهد داشت. سرکه،‌ زنجبیل، سکنجبین، کرفس،‌ گشنیز،‌ دارچین و آویشن جزو مصلح‌های گوشت اردک محسوب می‌شوند. پر کردن شکم اردک با ادویه‌ها و سبزی‌هایی که نام بردیم و پختن آن با روغن زیتون، بسیار خوب است و عوارض ناشی از مصرف آن را به حداقل ممکن می‌رساند.

پرورش و نگهداری از اردک در خانه

هم اکنون پرورش اردک، تنها به شهرهای شمالی ایران محدود نمی شود. مزرعه پرورش اردک این روزها در بیشتر مناطق ایران وجود دارد. برای پرورش اردک، باید ابتدا یک مکان مسقف در نظر بگیرید و مقداری پول برای خرید تجهیزات لازم کنار بگذارید. به علت پرطرفدار شدن گوشت اردک و تقاضای بیشتر بازار، در تمام طول سال می توانید به پرورش اردک و فروش آنها بپردازید.

شما می توانید 20 یا 30 جوجه اردک را از بازار یا مزارع نزدیک خانه خود خریداری کنید، پس از خرید می توانید آنها را در خانه خود پرورش داده و بعد از بشتر از 60 روز در بازارهای عمومی و خانواده ها و بستگان در قیمت های بالا بفروشید.

همواره برای خرید جوجه اردک به سراغ مزرعه ها بروید و دقت کنید که جوجه اردک های را بخرید که؛ سرحال، گوش به زنگ، دارای چشمانی براق، پف کرده، تمیز و دارای توانایی زیادی در فرار کردن و دویدن باشند.

پرورش اردک، شغلی پر سود است. درآمد حاصل از پرورش اردک به تعداد اردک ها و نژاد آنها بستگی دارد. درآمد پرورش اردک در خانه بسیار مناسب است.

محل نگهداری از جوجه اردک ها

اتاقی از خانه خود را به این کار اختصاص دهید و اردک ها را داخل آن اتاق بیندازید .می توانید زیر زمین خانه خود را به پرورش اردک ها اختصاص دهید یا یک آغل بسازید.

جوجه اردک ها تا حدود 2 ماهگی نباید آزادانه برای خود در اطراف پرسه بزنند تا زمانی که به سن پختگی برسند. تا آن زمان آنها باید در محیطی مانند طویله یا آغل یا محیطی پوشیده از شاخ و برگ درختان زندگی کنند و محیط زندگی شان باید کاملا تمیز باشد که در آنجا با هم بازی کنند و از یک لامپ برای استفاده از نور و گرما استفاده کنند. آنها باید همواره به آب تازه و غذای اردک تازه دسترسی داشته باشند.

محل زندگی آنها باید به طور منظم تمیز شود. آغل آنها باید طوری مراقبت شود که هیچ کدام نتوانند خارج شوند و هیچ حیوانی از جمله گربه ها به آنجا وارد شوند.

در مدت روز می توانید برای چند ساعتی این حصار ها را کنار بزنید و به جوجه اردک ها اجازه دهید به بیرون از آغل بپرند و از محیط آزاد استفاده کنند و سپس مجددا آنها را به داخل آغل بفرستید.

در زمستان اردک ها باید در محل روشنایی قرار گیرند تا جوجه های کوچک تحت تاثیر حشرات و جوندگان قرار نگیرند.

دمای مناسب برای اردک ها

دمای مناسب برای جوجه اردکها 22 تا 28 درجه و در مورد اردک های بالغ دمای 0 تا 30 درجه و حتی در بیشتر موارد دماهای زیر صفر هم قابل تحمل است.

آب و غذای اردک

غذای اردک ها برنج، سبوس برنج، پودر ذرت، پودر گندم، سویا، کرم ها، حشرات و… هستند.
در کنار این خوراکی ها حتماً میوه و سبزیجات مختلف هم به اردک هایتان بدهید.

حواستان باشد که هسته‌ی میوه ها و بذر گیاهان و همچنین غذاهای پر چرب یا نمک دار به اردک ندهید.

ظرف آب آنها را هر روز تعویض کنید.

پرورش اردک در شالیزارهای روستا

بسیاری از کسانی که مزارع برنج دارند، به این فکر می افتند که در شالیزار خود به پرورش اردک بپردازند. اردک ها، پرنده ساقه خوار و دیگر آفات مزارع برنج مانند کرم سبز برگ خوار برنج را شکار می کنند و با این کار سهم به سزایی در کاهش مصرف کود شیمیایی دارند. غذای اصلی اردک های شالیزار، سبوس برنج و علف های هرز مزرعه است. زمانی که برنج ها داخل شالیزار کاشته می شوند یا در زمان برداشت برنج از زمین، باید اردک ها به فضای دیگری مانند انبار یا حیاطی بزرگ منتقل شوند و بعد از اتمام کار برداشت برنج، دوباره به شالیزار برگردند.

در فاصله بین برداشت برنج و کاشت دوباره آن می توان از آب شالیزار و فضای سبز اطراف آن برای پرورش و تکثیر اردک ها استفاده کرد. پرورش دهنده اردک، می تواند اردک ها را برای مصارف غذایی بفروشد و از این راه هم کسب درآمد کند.

سرمایه لازم برای پرورش اردک در خانه

در پرورش اردک در خانه باتوجه به بزرگی محیط و مقداری پولی که دارید. هر تعداد اردک که میخواهید بخرید.
نگهداری از اردک های هم سرگرم کننده است و هم میتواند منبع درآمدی برای کمک هزینه زندگی باشد.
شما رفته رفته میتوانید تعداد اردک های بیشتری را خریداری کرده و کار خود را گسترش دهید.

اگر اعضای یک خانواده با تامین حداقل 10 یا 20 میلیون سرمایه کار پرورش اردک در خانه را آغاز کنند، به شرط اینکه خودشان عرق بریزند و کارگر نگیرند، همه هزینه های زندگی شان تامین می شود و صاحب شغل می شوند.

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
پرورش اردک پرورش طیور

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن