طرح توجیهی

پرورش عقرب و تولید سم عقرب با احداث مزرعه پرورش و تکثیر عقرب

طرح توجیهی پرورش عقرب

طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش و تکثیر عقرب

طرح توجیهی امروز درباره پرورش عقرب است که با نام های کژدم یا درازدُم (Scorpion) هم شناخته میشود. مراقب باشید که پرورش عقرب کسب و کاری تخصصی, پرخطر و پر سود است. فصل خرید عقرب از مهرماه تا اواسط اردیبهشت است.

پرورش عقرب و تولید زهر عقرب، پرورش عقرب سیاه در ایران، معرفی انواع عقرب ها، نحوه راه اندازی مزرعه پرورش عقرب پرورش عقرب، تکثیر و تولید مثل عقرب، سم گیری از عقرب

آشنایی کلی با عقرب ها (Scorpion)

معمولاً مردم از عقرب ها میترسند و آنها را دوست ندارند. عقرب ها ظاهری ترسناک دارند و همچنین، نیش آنها سمی و مرگبار است. هر چند که می توان گفت، درباره خطرناک بودن نیش عقرب ها، همواره افراط‌های صورت گرفته است، زیرا از بین هزاران عقرب فقط سم ۲۵ عقرب قادر به مرگ آدم است. عقربها تنها موجوداتی هستند که اشعه Radioactive روی آنها تاثیری ندارد.

محل زندگی کژدم‌ها

کژدم‌ها در محیط خارج از خانه در شکاف و درز بین سنگ‌ها، زیر پوست درختان، بین هیزم‌ها و مانند آن یافت می‌شوند و در محیط خانه در حمام، دستشوئی، آشپزخانه و محیط‌های مرطوب دیده می‌شوند. این جانوران در طول روز در گوشه‌ای بی‌حرکت و پنهانند و در طی شب فعالیت خود را آغاز می‌کنند و به دنبال شکار خود می‌روند و سم خود را از طریق نیش که در انتهای دم آنها وجود دارد به شکار خود تزریق می‌کنند.

نیاز کژدم‌ها به اکسیژن بسیار کم است به طوری که می‌توانند تا یک شبانه روز در عمق آب زنده بمانند یا این که ماه‌ها در یک بطری در بسته زنده بمانند.

— دما: دمای مناسب برای پرورش عقرب بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد است. همچنین لازم است برخی مواقع این دما تا 37 درجه سانتیگراد نیز بالا رود. به طور کلی دمای متغیر محیط برای تنظیم دمای بدن عقربها لازم است، از این رو داشتن یک سیستم گرمایشی در محل نگهداری ضروری است.

— نور: عقربها محیط تاریک را میپسندند بنابراین نوردهی چندانی مورد نیاز نیست.

شکل ظاهری کژدم‌ها

کژدم‌ها رنگ‌های مختلفی مثل زرد مایل به قهوه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه دارند و اندازه آنها بین ۱۸ تا ۵/۱ سانتی‌متر مختلف است. ولی به واسطه شکل بدنی خود که حالتی تخت و صاف دارد، می‌توانند از شکاف‌هایی به عرض ۳ میلی‌متر نیز عبور کنند و خود را وارد خانه سازند.

تغذیه لازم برای پرورش عقرب

برای تغذیه عقربها میتوانید از کرم خاکی یا جیرجیرک و.. استفاده کنید.
عقرب ها از گونه های مختلفی از حشرات، عنکبوت ها، عقرب های دیگر و مارمولک تغذیه می کنند.
آن ها همچنین از پستانداران کوچک مثل موش تغذیه می کنند. عقرب ها باید آب برای نوشیدن داشته باشند اما آن ها بدون غذا می توانند تا چندین ماه زنده بمانند.

چون بحث پرورش عقرب و بهره برداری از آن هست، لازمه که مواد تقویتی مربوطه تهیه و به همراه کرم و جیرجیرک به عقربها داده بشود.
هفته ی چندبار تغذیه لازم است و آب خوردن هم می بایست هر روز تعویض شود.

• فصل خرید عقرب فصل خرید عقربها از مهرماه تا اواسط اردیبهشت است. که در حال حاضر توسط صیادان انجام میشود و به موسسات وابسته میفروشند. این موسسات عقرب‌ها را پس از خریداری براساس گونه جداسازی و با استفاده از دستگاه شوک الکتریکی سم‌گیری می‌شوند.

محل نگهداری عقرب

محل نگهداری عقرب باید سر پوشیده باشد. و کف محل نگهداری را شن بریزید، همچینین محل نگهداری باید دارای تهویه های مناسبی باشد و از مواردی مثل کنده درخت و ظرف آب کم عمق نیز استفاده شود. نوردهی خیلی نیازی نیست. اما توجه داشته باشید که عقرب از کوچکترین سوراخ ممکن است به بیرون راه پیدا کند. بنابراین وجود توری های ریز در مسیر تهویه بسیار ضروری است.

تولید مثل عقرب‌ها

عقرب‌ها زنده‌زابوده و اغلب از نیمه تابستان تا نیمه پاییز می‌زایند و تعداد نوزادها بسته به نوع عقرب از 6 تا ۹۰ عدد متغیر است. در برخی از انواع عقرب‌ها، نوزادان از سر خارج می‌شوند و در برخی دیگر نوزادان از دم . نوزادان پس از تولد خود را به سطح پشتی بدن مادر می‌رسانند و دست کم تا زمان نخستین پوست‌اندازی نوزادان بر پشت کژدم مادر جابجا می‌شوند. در این هنگام اغلب، به علت گرسنگی و نبود غذا عقرب مادر از چند نوزاد خود به عنوان غذا استفاده می‌کند.
مدت باروري بسته به نوع عقرب متفاوت و معمولاً بين 2 تا 4 ماه است.
زمان خروج نوزادها نيز براساس نوع رشد جنين از يک ساعت تا ده روز گزارش شده است.

نحوه آماده سازی عقرب ها بعد از ورود به محل پرورش

عقربها را بعد از ورود (خرید یا شکار) همه را در یک تشت خشک با عمق بیست سانت با خار و خاشاک و خاک و هر موادی که به آنها چسبیده میریزیم و بعد گونه به گونه جدا کرده و داخل تشتهای کوچکتر با همان عمق البته بدون خاک و خار و خاشاک ریخته و بعد عقرب ها را به عنوان مثال سی عدد سی عدد در یک پارچ دهان گشاد شیش ای ریخته و با آب ولرم دمای بین 21 تا 28 درجه و در اتاق و دارای دمای بیست تا بیست و پنج درجه و به دور از باد کولر و باد مستقیم و حتما آب مورد استفاده تصفیه شده باشد عقربها را هفت هشت بار با پنس داخل این پارچ هم میزنیم تا آلودگی و خاک از بدنشان جدا شده و بعد عقربها را در الک ریخته و با آب پارچ به یکباره میریزیم در داخل الک و در زیر الک یک سطل گذاشته تا آب خارج شده از الک داخل این سطل بریزد.

در مرحله بعد عقربها را که در حال تقلا هستند تا از هم جدا شوند را با دو سه ضربه به لبه تشت دیگری ،ریخته و در تشت (خشک) سوم، این تشت را پر است از روزنامه و کاغذهای تکته تکه شده و ریز شده کرده و عقرب ها را داخل این تشت ریخته تا رطوبت و خیسی عقرب ها را بگیرد. به همین روش میتوانید عقربها را شسته و خشک کنید.

تجهیزات مورد نیاز پرورش عقرب

محفظه ی نگهداری پلاستیکی – ترازوی کوچک دیجیتالی – ph متر – آکواریوم زایشگاه – چراغ قوه uv – دماسنج و رطوبت سنج – دستگاه دیسیکاتور – پنس بلند – الکترو شوک قابل تنظیم – ماسه مرغوب – لوله آزمایشگاهی – دستگاه فریز – قفسه با ساخت توسط نبشی – جعبه کمک های اولیه – پلیت شیشه ای 15 سانتی – پلیت پلاستیکی 8 سانتی – آبپاش – صندوق چرخ‌دار – کفپوش با عرض 170 – دستگاه فریز درایر – تانک ازت 3 لیتری – ابزار آلات کارگاهی – وسایل تنظیف وان و جارو و…

چرا کسب و کار پرورش عقرب پرسود است؟

 • در حال حاظر بسیار نوپا است و هنوز اشباع نشده است.
 • عقرب موجود بسیار مقاومی است و تلفات کمی دارد.
 • زهر آن گرانقیمت ترین مایع دنیاست.
 • پرورش آن نیاز به مکان بزرگی ندارد و در یک فضای کوچک قابل پرورش است.
 • پرورش آن هزینه زیادی ندارد و فقط کمی صبر میخواهد.
 • نیاز به رسیدگی دائم ندارد (تنها روزی 2 ساعت)
 • قیمت خرید زهر هر گرم خشک ۶۵ تا ۹۰ میلیون
 • خرید و فروشها در این بازار نقدی انجام می گردد.
 • این صنعت ظرفیت بسیار زیادی دارد.
 • و…

سَم عقرب

زهر عقرب مایعی بی‌رنگ و شفاف است که خاصیت قلیایی تا خنثی دارد و در واقع نوعی پروتئین است. سم از عناصری مانند کربن، ئیدروژن، ازت و گوگرد تشکیل شده‌است. سم شامل پروتئین‌های مختلفی از قبیل توکسین و آنزیم می‌شود.
زهر اکثر کژدم‌های سمی باعث نابودی گلبول‌های قرمز خون می‌شود.

 • حدود ۱۸ ماه طول میکشد تا عقرب به سنی برسد که قابلیت سم گیری را داشته باشد.

میزان تولید سم عقرب و قیمت آن در واحدهای پرورش عقرب

از هر ۱۵۰ هزار عدد عقرب به طور میانگین ۲۵ گرم سم خشک عقرب تولید میگردد، که قیمت هر گرم آن در بازارهای جهانی ۷۰ میلیون تومان میباشد. بعبارتی از پرورش و سم گیری ۱۵۰ هزار عقرب میتوان ۱.۷ میلیارد تومان فروش داشت.

زهر عقرب داروی اثربخشی در زمینه پزشکی و درمان بیماری ها به شمار می رود. به همین دلیل تولید و فروش زهر عقرب به روش مناسبی برای تولید ثروت و کسب درآمد برای برخی افراد تبدیل شده است.
با توجه خواص سم عقربها هر گالن زهر عقرب ۳۹ میلیون دلار قیمت دارد و از این روی زهر عقرب در زمره گرانترین مایعات دنیا قرار می گیرد.

اجزاء تشکیل دهنده سم عقرب:

عناصر: کربن، گوگرد، هیدروژن، ازت
آنزیم ها: لسیتیناز، فسفولیپاز، هیالورونیداز، پروتئیناز، آنزیم ها
توکسین‌ها: نروتوکسین، هماتوکسین، کاردیوتوکسین
آنزیم ها: آنزیم های تجزیه کننده به همراه توکسین های پروتیینی به بافت و یا خون حمله میکنند و با تجزیه اجزاء سلولی و خونی باعث مرگ سلول میشوند. هر آنزیم با توجه به شرایط تاثیر گذاری آن باعث تخریب میشود.
پروتئیناز پروتیین ها را تخریب می‌کند
هالیورونیداز اسید هیالورنیک را میکشد.
فسفولیپاز زنجیره های لیپیدی و فسفاتی را از کار می اندازد.
لسیتیناز لسیتین را تجزیه میکند.

شرایط سم گیری و نگه داری سم

زهر مایع زیر نیم ساعت فاسد می شود.
دمای اتاق در هنگام زهرگیری باید چهار درجه باشد و بعد از زهرگیری باید در فریزر مخصوص آزمایشگاهی نگهداری شود.
در دمای منفی هشتاد زهر به مدت زیاد تری ماندگار هست. البته باید پدیده شکست پروتئین رو هم کامل اطلاع داشته باشیم و اعمال کنیم.
سم خشک دوسال ماندگاری دارد.
دمای نگهداری سم خشک C°+۴
دمای نگهداری سم مایع ۸۰-C°
دمای انتقال سم مایع ۲۰-C°

شیوه سم‌گیری از عقرب‌ها

از رایج‌ترین روش‌های سم‌گیری از عقرب‌ها، استفاده از غده سمی عقرب یا به عبارتی بند انتهایی دم عقرب است. این بند انتهایی را غده سمی می‌گویند و نباید با دیگر بندهای دم عقرب که پنج عدد هستند، اشتباه شود. برای سم گیری ابتدا غده سمی را از محل اتصال با آخرین بند دم (بند پنجم) قطع می‌کنند و آن را شستشو می‌دهند سپس در دستگاه‌های خشک کننده حدود یک ماه قرار می‌گیرد تا به طور کامل خشک شود. پس از آن غده‌ها را در هاونهای بلورین می‌کوبند تا خرد شوند سپس با آب مقطر حل می‌کنند. محلول به‌دست آمده را در سانتریفوژ قرار می‌دهند تا مایع محتوی سم جدا شود.

روش دیگر برای تهیه سم که به وسیله آن سم خالص‌تری تهیه می‌شود، استفاده از دستگاه شوک الکتریکی است. به این ترتیب که با استفاده از دو سر الکترودی که در طرفین غده سمی قرار می‌گیرند، شوک الکتریکی به جانور وارد می‌کنند که باعث می‌شود سم خالص به بیرون بریزد. این سم‌ که ابتدا مایع است با استفاده از دستگاه دیگری به سم خشک تبدیل می‌شود و طی یک پروتکل خاص در ساخت آنتی‌ژن استفاده می‌شود.

برای زهرگیری از آن امکانات، تکنولوژی و افراد متخصص نیاز است چون میزان سم این موجودات بسیار اندک است.
بر اساس گزارش در گونه های ایرانی شایع در کشور به طور متوسط از هر نمونه گزدم 1 صدم میلی گرم تا حدود 2 میلی گرم زهر خشک با روش الکتروشوک بدست می آید. یعنی این که برای تهیه یک گرم زهر خشک از گونه های مختلف از حدود 500 نمونه تا 100000 (صد هزار) نمونه گزدم مورد نیاز است.

خواص سم عقرب:

سم عقرب برای درمان بیماری های اتوایمیون (بیماری هایی که ناشی از کارکرد نادرست سیستم ایمنی بدن است) نظیر ام اس، لوپوس، بیماری کورن، پسوروزیازیس و روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید)، کولیت زخم‌دار، بیماری التهاب روده بزرگ، سیروز صفراوی، دیابت نوع 1 و 2 و بعضی دیگر مورد توجه قرار گرفته است. همچنین از سم عقرب میتوان بر علیه انواع تومورهای بدخیم، سرطان بافت هم بند، تومورهای مغزی و نخاعی، سرطان پستان و همچنین در تشخیص سرطان های ریه، پوست، مری، گردن رحم و کولون استفاده نمود. کاربرد دیگر آن در پزشکی در اختلالات انعقادی، پرفشاری خون، بیماری های عروقی مغزی و به عنوان آنتی بیوتیک بر علیه قارچ ها، باکتری ها، انگل ها و ویروس ها است.

خطرناک‌ترین عقربهای ایران

١ – همیسکورپیوس لپتروس:

خطرناک‌ترین و مرگبارترین عقرب ایران است که در خورستان به آن گادیم میگویند عقربی که زرد رنگ است و جثه کوچکی دارد. نرهای گادیم خطرناک‌ترند. آن‌ها به خاطر دم بلندشان به راحتی می‌توانند سم خود را وارد بدن قربانی کنند. گونه گادیوم از عقرب‌هایی است که برای گزیدن تعلل نمی‌کند.
همچنین گادیوم از وارد کردن بیشتر از حد سم خود در بدن قربانی، ابایی ندارد. این ویژگی دست و دلبازی برای تزریق سم در گادیوم ها آن‌ها را به خطرناکترین عقرب‌ها در خوزستان و ایران تبدیل کرده است.

٢- کمپسوبوتوس ماتهیزنی:

گونه دیگری است که جثه بسیار کوچک و بدن باریک و کشیده‌ای دارد. این عقرب به رنگ زرد یا آجری است. ماتهیزنی هم از گونه‌ای است که باید آن را در خطه خوزستان سراغ گرفت، چیزی که اینگونه عقرب را به شهرت رسانده سهم مهلک آنهاست.
سم ماتهیزنی ها به راحتی می‌تواند درصد باورنکردنی از گلبول‌های قرمز خون را تخریب کند.

٣ – آندرکتونوس کراسیکودا:

در واقع همان عقرب سیاه است. کراسیکودا جثه درشت‌تری نسبت به دو گونه قبلی دارد. رنگ آن سیاه یا قهوه‌ای تیره است. اینگونه نه تنها در خوزستان بلکه در تمامی نقاط ایران پراکندگی دارد. سم کراسیکودا نیز کشنده است. البته نه بیشتر از دو گونه دیگر. شاید این به خاطر رنگ سیاه و شکل و شمایل رعب انگیزش باشد که همه تصور می‌کنند مهلک‌ترین و مرگبارترین عقرب دنیاست.

پرورش عقرب در ایران

ایران تنها کشور تولید کننده آنتی سرم عقرب زدگی خاورمیانه:
ایران تنها کشوری است که در خاورمیانه آنتی سرم عقرب زدگی را تولید می کند البته یک سایت تحقیقاتی در کشور عربستان در این زمینه فعالیت می کند.

خوزستان مستعد ترین استان برای صادرات – تولید واکسن چهار گانه آنتروتوکسمی در اهواز – کیفیت بسیار بالای آنتی سرم عقرب زدگی خوزستان – خوزستان رتبه اول تنوع و عقرب زدگی در کشور

مجوز پرورش  عقرب

بازرسی از طرح پرورش عقرب توسط کارشناسان اداره کشاورزی، شبکه بهداشت، محیط زیست و دیگر ادارات مربوطه انجام میشود. و به دلیل خطر ناک بودن سفت و سخت میگیرند پس باید برای دریافت مجوز صبور باشید.

وضعیت بازار عقرب در ایران

ایران تنها کشور تولید کننده آنتی سرم عقرب زدگی خاورمیانه است، البته یک سایت تحقیقاتی در کشور عربستان در این زمینه فعالیت می کند. آنتی سرم عقرب زدگی که در ایران تولید می شود از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. آنتی سرم ایران گرانترین آنتی سرم عقرب زدگی است

خلاصه طرح ایجاد مزرعه پرورش عقرب

برای راه اندازی یک فارم پرورشی عقرب با ظرفیت 40000 عدد عقرب در سال

زمین مورد نیاز: 250 مترمربع
سرمایه لازم: حداقل سرمایه شروع کار حدود 7 تا 8 میلیون برای 1000 تا عقرب مولد. روشن است که فارم های بزرگ سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارد.
بازده ی طرح: 70%
دوره برگشت سرمایه: تقریباً 2 سال

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫39 نظرها

 1. سلام ممنون از سایت خوبتون
  من بدنبال کلاس های آموزشی پرورش عقرب هستم سمت غرب کشور لطفا اگر میتونید کمکم کنید
  09184404743

 2. سلام دنبال یک فروشنده بچه عقرب امپراطور هستم از تهران
  قیمت برام مهمه ارزان ترین قیمتی که بهم دادن دانه ای : 200 هزار تومان
  اگر میشناسید لطفا راهنمایی کنید بگید حداقل از کجا بخرم؟
  09198324805

 3. من میتونم ۵۰۰ تا عقرب به کسی که بخواد بفروشم فقط قیمت بدید چند خریدار هستید. 09021365600

 4. خخخخ این کارا عاقبت نداره خودتونو به فنا ندید برین دنبال پرورش مرغ و شترمرغ و…گیاه و… عقرب دیگه چی چیه نیش تان بزنن کن فیکون میشید

 5. خریدفروش عغرب راه انداختن این زیریه راهه آسونوبیدردسراغ ندارین واسه خدافظی

 6. با سلام.بنده یک سال هست که با صد هزار عقرب شروع کردم و حدودا 400میلیون سرمایه گذاری کردم.سم ها رو گرفتم و حتی خشک هم کردم.اولش خیلیا میگفتن تو سرمایه گذاری کن و ما خریدار هستیم اما متاسفانه به وقتش نخریدن و الان حدود 30گرم سم خشک دارم…نه کسی میخره نه کسی حمایت میکنه حتی با شرکت های دارویی هم صحبت کردم.تجربیاتم را گفتم تا جوانی و سرمایه تون رو در جای بیخودی نذارید.دکتر رضایی از خوزستان

 7. سلام
  حدودا 400تا عقرب گرفتم و می خوام بفروشم کسی هست که خریدار مناسب معرفی کنه.باتشکر09916515073

  1. دادش نوشته ازش برای درمان بیماری های نادر استفاده میشه.تجارت سیاه چیه؟فازت چیه؟

 8. با سلام خدمت شما دوستان عزیز
  من حدود ۶ ماه پیگیری کردم شیراز. اصفهان. تهران. تماس گرفتم اهواز دارو سازی رازی هم رفتم .
  از زبان پزشک
  که این کار اشتباه است.
  بخاطر خطرات احتمالی. …
  بخاطر اینکه این سم مصارف داروی دارد.
  بایدزیر نظر سازمان یا پزشک متخصص باشد.
  این کار عمومی نمی شود .
  این یک طرف موضوع است.
  طرف دوم هزینه های که باید بزاری.
  ۱-فریزر منفی ۸۰درجه. ۱۰۰لیتری ۵۰میلیون
  ۲-تانک ازت. برای جا به جایی سم مایع ۱۸۰۰هزار
  ۳-خرید عقرب. بین ۴تا ۵میلیون تومان
  ۴-قفس و باکس. ۳تا ۴میلیون. بسته به شرایط
  ۵-منبع تغذیه ۰تا ۳۰ولت.۸۰۰هزار تومان
  ۶-وسایل ریز و درشت دیگر هم تقریبا ۱تا ۱۵۰۰هزار
  و از همه مهمتر اینکه سایت ها فقط تبلیغات دارند
  خریدار هم نیست…. اگر بگوییم که این کار اشتباه است. نمیدانیم. بگوییم که این کار درست است. نمیدانیم. در هر صورت اگر کسی بگوید که سم مایع یا خشک خریداری می کنم دو دست پایش را بچسبید.

  1. سلام خیلیا شروع کردن ولی توی مرحله فروش گیر کردن تو ایران بازار خوبی نیست صادرات هم دردسر خودشو داره

  2. خدا خیرت بده که اطلاع رسانی میکنی. این قضیه هم مثل جریان تولید زالوی فقط یه عده آدم بیچاره شدن شرکتهای آموزشی هم چاق و پولدار

 9. فروشنده زهر عقرب هستم،حدودا ۲۰۰۰۰ عقرب دارم ۰۹۳۷۵۳۸۵۴۷۷برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 10. سلام خدمت اعضای محترم کانال، دیاکو هستم فروشنده زهر عقرب , اگه کسی خواست یا خریدار سراغ داشت در خدمتم وکسی هم که تونست برام بفروشه پای معامله بهش ۵/۰۰۰/۰۰۰ ت پاداش میدم . ۰۹۳۵۴۰۶۸۴۴۱ محمدی

   1. باسلام چند وقتی هست توی منطقه ما هم از این حرف ها می زنندبا توجه به بافت منطقه یعنی کوهستانی وگرم وخشک ووجود این جانور یعنی عقرب سیاه طبق شنیده ها اگر کسی را بتونه پیدا کنه چند هست دانه مصرفه کسی دنبالش را بگیره یا نه اگر مبلغش را بگذارید ممنون می شوم وشماره ای که اگر روزگاری پیدا شد زنگ بزنیم

 11. با سلام. بنده با توجه به مطالبی که در این سایت و سایتهای دیگر مطالعه کردم علاقمند به پرورش عقرب می باشم. اما نکته مبهمی که وجود دارد اینست که آیا زهر را داخل ایران میتوان بفروش رساند یا صادراتی است؟ لطفا راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر

  1. تازمانیکه وضعیت صادرات اینجور بی ثبات باشدو ارز مثل مرغ سرکنده بالاپایین بپرد وبالازاده ها فکر اشتغالزایی نباشند پرورش طلاهم مقرون به صرفه نیست

 12. باسلام .این طرح توجیهی مثل طبل توخالیه. من خودم چندین ماه پیگیری کردم حتی سرم سازی رازی مراجعه کردم ومتوجه شدم که عملی نیست و کسی خریدار زهر نمیباشد ویا به قیمت خیلی ناچیز

   1. دوست عزیز میشه اگه ایمیل آدرس دارید ایمیل آدرستان را بنویسید یا مسنجر یا واتس آپ یا وایبر. چون میخواهم در مورد پرورش عقرب با شما مشوره کنم و چون در ایران زندگی نمی کنم نمی تونم با شماره تلفنتان تماس بگیرم بخاطریکه هزینه اش بالاست

 13. سلام جناب بنده آماده زهر گیری هستم ولی مشکل در فروش زهر دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید.تشکر.09906823385

  1. شما میتوانید از کسانی که داخل این کار هستند کمک بگیرید.
   تا جای که اطلاع داریم موسسات سرم سازی و داروسازی خصوصاً موسسه رازی خریدار عقرب میباشد. که شاید سم را هم بخرند.
   این مطلب هم در خصوص پرورش عقرب است نه سم گیری، فرآیند سم گیری استانداردهای پیچیده ای دارد که سرمایه گذاری بالایی را میطلبد.

  2. سلام وقت بخیر زهر عقرب بازار خرید و فروش جهانی داره و شما هم میتوتی توی گوگل کلیک کنید و خریدار زهر عقربو پیدا کنید ولی قیمت ثابتی نداده یک نفر گرون تر میخره یک نفر ارزان تر میخره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن