طرح توجیهی

پرورش مرغ تخمگذار و کسب درآمد از تخم مرغ ها

تخم مرغ بیشتر = سود بیشتر

پرورش مرغ تخمگذار با کمترین هزینه و فروش تخم مرغ ها

با گرانتر شدن تخم مرغ صاحبان این کار به سود قابل توجهی دست یافتند. اکثر خانواده ها از تخم مرغ استفاده میکنند پس وارد شدن به این کار یعنی دردست گرفتن سهم زیادی از بازار تخم مرغها

مرغ تخمگذار به سه دسته تقسیم میشوند:
1- مرغ تخمگذار صنعتی (مرغ های سفید رنگ که در مرغداریهای صنعتی پرورش میدهند.)
2- مرغ تخمگذار بومی
3- مرغ تخمگذار رنگی
4- مرغ دورگ

نژاد لگرن سفید از جملهٔ محبوبترین نژادهای مرغ تخمگذار در جهان است.
نژاد مرغ مرندی از بهترین و مقاوم ترین مرغهای تخمگذار بومی ایران محسوب میشود.

مرغ تخمگذار از نظر تخم گذاری نسبت به مرغ محلی خیلی بهتر است ولی گوشت آن  مثل مرغ محلی است. روی درآمدزایی از گوشت مرغ تخمگذار حساب باز نکنید. چون بعد از پایان دوره تخمگذاری یا باید به فکر تعویض آنها با جوجه تخمگذار باشید یا آنها را به کشتارگاه ها بفروشید. چون دوره تخم گذاری آنها تقریبا 7 ماهه است پرورش آنها برای کشتار مناسب نیست، در این صورت میتوانید مرغ گوشتی که در 45 روز آماده کشتار است را پرورش دهید.

سالن پرورش مرغ تخم گذار

مرغ تخمگذار را در سالن های باز یا بسته که در آنها مرغ ها را با سیستم قفس – بستر پوشال – بستر نرده و پوشال – بستر تمام نرده یا سیستم گودال عمیق نگهداری میکنند، پرورش میدهند.

۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از ورود مرغ يا جوجه به محل پرورش بايد شروع به ضد عفوني سالن كنيد و محيط را گند زدايي كنيد و عوامل بيماريزا را به حداقل برسانيد.

در سیستم پرورش مرغ تخمگذار در قفس بهداشت مرغ بهتر است و میتوان مرغهای بیشتری در یک محیط کوچک نگهداری کرد، دقیق تر غذا میخورند و ریخت و پاش کمتر است همچنین تخم مرغ های کمتری شکسته میشوند. اما این روش سرمایه بیشتری را میخواهد، اگر اتوماتیک هم نباشد باید کارگرهای بیشتری بگیرید، مرغ های تحرک کمتری دارند و لکه خونی تخم مرغ ها بیشتر میشود.

در سیستم پوشال مرغها روی بستر پوشال نگهداری می شوند. دراین سالنها لانه های تخمگذاری وجود دارد که مـرغ برای گذاشتن تخم وار آن می شود.
چون مرغها بستر را نوک می زنند کمتر با کمبود ویتامین های گروه ب مواجه می شوند. حرارت ناشی از تخمیر بستر کمک به گرم شدن لانه می کند. هزینه بسترکم است. اما بیماری ها در مرغ های تخمگذار بیشتر میشوند و به محیط بزرگتری نیاز داید و همچنین هر دوره تعویض بستر گران تمام میشود.

در سیستم نرده – پوشال که هزینه بیشتری می طلبد تعداد تولید تخم مرغ ها در واحد سطح بیشتر میشود ولی به دلیل ازدحام مرغ ها در قسمت نرده‌ای تخم مرغ های بیشتری کثیف میشوند.

سیستم گودال عمیق (سالن با ارتفاع زیاد) در این سیستم دو نوع سالن مورد بحث است یکی در طبقه فوقانی که قفسه یا نرده روی آن است و دیگری در زیر قرار گرفته و سقف ندارد که کود در آن انباشتـه می شود و روزنه های برای تهویه سالن دارند، سپس کودی که در گودال جمع میشود را تخله میکنند. گاهاً این کود تا 5سال هم در گودال میماند.

مرغ بالغ بخریم یا جوجه؟

خرید مرغ پا به تخم کار اشتباهی است، اگر قصد پرورش این نوع مرغ ها را دارید بهتر است که پولت (نیمچه 3 ماهه) بخرید.
علت این کار مجموعه کارهایی است که برای تحریک مرغ جهت رسیدن به بلوغ و شروع تخمگذاری انجام میدهند، که در تخمگذاری مرغ در سنین بالاتر تاثیر بسزایی دارد.

نیازمندی های مرغ تخمگذار

چون مرغ تخم گذار به روش های مختلفی پرورش داده میشوند برای هر روش باید از وسایل لازم همان روش استفاده کرد.

بسته به نژاد و فصل شروع تولید تخم مرغ در طیور تخمگذار از 18-22 هفتگی آغاز می گردد و سیکل تخمگذاری 12 ماه طول می کشد 6-8 هفته بعد از شروع تولید گله به پیک 90 درصدی می رسد. تولید گله بعد از 12 ماه به 65 درصد خواهد رسید.

دانخوری و آب خوری

وسایل دان خوری و آب خوری در سیستم قفس، پوشال، نرده و… متفاوت بوده.
مصرف غذا کیفیت و کمیت مصرف آب شدت و مدت روشنایی، آلودگی های انگلی، بیماری ها، مدیریت و فاکتورهای محیطی، همگی بر تولید یک گله موثر می باشند. مرغ ها برای تولید مطلوب به یک جیره بالانس شده و کامل نیاز دارند. استفاده از دانه کامل، ضایعات و… به تنهایی باعث عدم تعادل جیره خواهند شد.
در مرغ های تخمگذار وعده های غذایی در 3نوبت از روز با فواصل زمانی مشخص باید داده شود.

شرایط محیطی

درجه حرارت مناسب برای پرورش مرغ تخمگذار در محدوده ۲۵ درجه سانتی گراد است. هر یک درجه افزایش دما منجر به کاهش راندمان تولید و افزایش ضایعات تخم مرغ در این شرایط میگردد. همچنین از وزن تخم مرغ ها نیز کاسته شود.
سالن پرورش باید از نور مناسب و تهویه لازم بهره مند باشد.

با به کارگیری سیستم خنک کننده تبخیری در سالن ها می تواند دمای سالن ها را نسبت به دمای محیط حدود ۱۹ درجه سانتی گراد کاهش داد، به همین دلیل این سیستم جهت مناطق گرم پیشنهاد می شود، همچنین با اعمال یک مدیریت صحیح پرورش مرغ تخمگذار در شرایط آب و هوایی گرم امکان پذیر، اقتصای و مناسب می باشد.

کرچ شدن مرغ و راههای رفع آن

کُرچ شدن به حالتی از مرغ گفته می‌شود که در طی آن مرغ آماده خوابیدن بر روی تخم و درآوردن جوجه می‌شود.

راههای رفع حالت کرچی مرغ:
1- استفاده از روش مدیریتی: تغییر شرایط محیطی پرنده، جلوگیری از نشستن بر روی تخم ها، جلوگیری از توقف طولانی در لانه ها، جمع آوری سریع تر تخم مرغ ها، ایجاد آشیانه کافی، ایجاد نور یکدست در تمام لانه ها، تغییر مکان لانه ها و یا پرندگان
2- استفاده از داروها: هدف در این سطح آن است که مقدار پرولاکتین کاهش یابد و از طرفی ترشح گنادوتروپین بیشتر شود. چون گنادوتروپین ها باعث کرچی می شوند. آسپرین، سیترات کلومیفن و تاموکسیفن، pimozide, p- chlorophenylalanie می توانند مصرف شوند.

در هر صورت پرنده باید از بقیه جدا شود، تغذیه آن مانند بقیه طیور گله اجرا شود، بهتر است در مکانی خنک تر و نور فراوان نگهداری شود تا دوره کرچی کوتاه شود.

سرمایه مورد نیاز و سود دهی

قیمت هر جوجه مرغ تخمگذار تقریبا 3.500تومان است، و با توجه به نوع سیستم پرورش مرغ ها به سرمایه‌ی بالغ بر 10 الی 15 میلیون تومان نیاز است.
در یک مرغداری با مساحت حدودا 100 مترمربع و پرورش 2000 مرغ تخمگذار، با کم کردن هزینه های پرورش روزانه حدود 150 – 200 هزار تومان سود می کنید.

استراتژي شما در فروش و اينكه شما تخم مرغ را چگونه بفروشيد: آن را به دلال و عمده فروش، بفروشيد يا مستقيماً به سوپرماركتها توزيع كنيد مي تواند بين ۳۰۰ هزار تومان تا  1ميليون تومان در درآمد ماهيانه شما تاثير بگذارد.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

‫4 نظرها

 1. سلام
  این مرغ اهاا از کجا ببارم …
  لطفاً جوابم بدید. .من خیلی نیازمند این مرغها برای تخمگذار.

  بامن تماس بگیر در وات ساب
  09388071648
  سواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن