vitrinnet
iraniantraders

irandogebank

UMO-Finance | Innovations

dogeminers

usdsolution stablecryptocapital
کارآفرینی و اشتغالزاییمشاغل خانگی

پرورش مرغ محلی و بومی با سود فراوان و سرمایه کم

پرورش مرغ بومی با حداقل امکانات

amadeusbank

پرورش مرغ محلی (پرورش مرغ بومی) با حداقل امکانات ، سرمایه کم و درآمد ماهیانه ۳ میلیون تومان

در این قسمت قصد داریم یک کار خانگی را برایتان شرح دهیم که از درآمد خوبی برخوردار است. و کار زیاد سختی هم نیست.

پرورش مرغ بومی برخلاف طیور صنعتی از بازده اقتصادی زیادی برخوردار است. پرورش طیور صنعتی با نوسانات قیمت تخم مرغ و گوشت مرغ در بازار کنونی صرفه اقتصادی ندارد. و اکثر مرغداران چه در پرورش مرغ گوشتی و چه در پرورش مرغ تخمگذار صنعتی با ضرر های بسیاری روبرو شده اند. و در برخی از استانها بیش از ۵۰ درصد مرغداریها تعطیل شده اند.

پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ بومی یکی از گزینه های مطلوب در این عرصه است. مرغ بومی یا همان مرغ های محلی ایران، نوعی نژاد بسیار مقاوم به شمار می آیند. آن ها در مقابل بیماری ها، گرما و سرما تحمل بالایی دارند و این مزیت باعث می شود که ایجاد یک واحد تولیدی مرغ بومی برای تولید کنندگان سوددهی داشته باشد.
ن

پرورش مرغ بومی نیاز به تجهیزات ندارد !!

هرچند اگر در پرورش مرغ بومی یا همان مرغ محلی از تجهیزات مدرن استفاده شود، سود بیشتری نصیب پرورش دهنده می شود. اما با خلاقیت می توان تجهیزات پرورش شامل :آبخوری ، دان خوری ، لانه تخم گذاری و… را با وسایل ساده ساخت.

درواقع با هیچ تجهیزاتی می توان به پرورش مرغ بومی پرداخت.

مزایا پرورش مرغ بومی

  • مرغ بومی در مقایسه با طیور صنعتی مقاوم تر است.
  • پرورش مرغ محلی نسبت به مرغ صنعتی تلفات کمتری دارد.
  • مرغ بومی نسبت به بیماریها و گرما و سرما مقاوت بیشتری دارد. و این امر باعث سود دهی بیشتر می شود.

هرچند تلفات در مرغداری ها اجتناب ناپذیر است اما در صورت رعایت بهداشت و واکسیناسیون می توان مرگ و میر مرغ ها را به حداقل رساند.

پرورش مرغ محلی در خانه

آیا که می توان مرغ بومی را در خانه پرورش داد؟ بله، مرغ خانگی یا مرغ بومی را می توان در خانه نیز پرورش داد و با پس مانده غذا و سبزیجات تغذیه نمود.

مرغ خانگی همانطور که از اسمش پیداست، در خانه نگهداری می شود ولی به خاطر اینکه سروصدای زیادی دارند و ممکن است برای همسایه ها مزاحمت ایجاد کنند و همچنین در تعداد زیاد ممکن است بوی آن برای همسایه ها مزاحمت ایجاد کند.
البته با تمهیداتی می توان بوی مرغداری را بطور کامل از بین برد.

در تمامی موارد، خواه منزل شخصی یا اجاره ای داشته باشید، لازم است همواره هشیار و گوش به زنگ باشید. در صورتی که همسایه یا مالک منزل شما در این زمینه دست به اعتراض زد راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد. آن ها ممکن است نزد بازرسان بهداشتی، ادارات محیط زیست، اداره اجاره داری شهری و امثال آن شکایت ببرند و از آزار و اذیتی شکایت کنند که به آن ها وارد می شود. در تمامی موارد لازم است نشان دهید که حداکثر مراقبت را در زمینه آسایش حیوان، تمیزی باغ، روش های برداشت و کمپوست کردن کود آن ها انجام دهید و در راس تمامی آن ها هدیه دادن یک شانه تخم مرغ اغلب آن ها را خوشحال و رضایت آن ها را جلب میکند. اگر مایلید مرغ هایی را در باغچه خانه تان نگهداری کنید لازم است اطرافیان را خوشحال و شنگول نگه دارید.

واحد پرورشی‌تان را در روستا دایر کنید.

بهتر است واحد پرورشی خود را در یک منطقه روستایی دایر کنید.
صرف‌نظر از این‌که اجاره یا تهیه فضا در یک منطقه روستایی ارزان‌تر است، امکان دسترسی پرنده به خاک موردنیاز برای تغذیه نیز فراهم بوده و علاوه‌بر این می‌توانید از پسماند کشاورزی و باغداری روستاییان برای تغذیه پرندگان استفاده کنید.

پرورش مرغ بومی یکی از کسب‌وکارهایی کوچکی است که معمولاً به‌صورت خانگی در روستاها انجام می  شود و در جهت خودکفایی خانواده‌ها ازلحاظ تأمین گوشت و تخم‌مرغ و همین‌طور به‌عنوان شغل دوم و در صورت استمرار و توسعه، به‌عنوان شغل اولیه اقتصاد خانواده  های روستایی کمک می  کند.

هزینه تجهیز واحد پرورشی بین ٤,٥ تا ٦‌میلیون تومان
پس از دوره اول، سود خالص تقریبا صد درصد می‌شود.

پرورش مرغ بومی (مرغ محلی یا مرغ خانگی یا مرغ رسمی) در ۷ گام

پس از بررسی این هفت گام ساده می توانید دید خوبی نسبت به راه اندازی پرورش مرغ بومی داشته باشید.
به طور خلاصه:

  1. میزان سرمایه را مشخص کنید.
  2. محل پرورش را فراهم کنید.
  3. تجهیزات لازم رو بخرید یا بسازید.
  4. سالن را ضدعفونی کنید.
  5. مرغ یا جوجه برای پرورش خریداری کنید.
  6. شروع به پرورش کنید. ( تغذیه ، بهداشت، واکسیناسیون و اعمال مدیریتی)
  7. بهترین مرحله یعنی بخش مالی و فروش محصولات ( برداشت محصول و مزد تلاش)

توجیه اقتصادی طرح پرورش مرغ محلی یا بومی

وقتی در یک روستا مردم شروع به پرورش مرغ محلی در خانه می  کنند و بهترین نژاد مرغ بومی را برای پرورش انتخاب می  کنند. نیاز خود را از وابستگی به تخم‌مرغ و گوشت مرغ را در درج اول قطع می‌کنند، بعد از مدتی که جوجه درآوری اتفاق افتاد، مردم مازاد بر نیاز پیدا می  کنند؛ بنابراین شروع به فروش به کسانی که پرورش مرغ بومی در خانه انجام نمیدهند، می  کنند؛ اما قضیه به اینجا ختم نمی‌شود؛ کسانی که پرورش مرغ محلی در خانه امتناع کرده بودند، آن‌ها نیز علاقه  مند شده مشغول می  شوند. بعد از مدتی که پرورش مرغ محلی در خانه، فراگیر شد، کل روستا می  شود؛ مثال عینی شعار هر خانه یک مرغداری.

۱– هدف گذاری و پیش بینی سرمایه مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی

برای اینکه بتوانید با دید باز پرورش مرغ محلی را آغاز نمایید و بدون مشکل به ادامه فعالیت بپردازید و سود خوبی هم نصیب شما شود باید میزان سرمایه مورد نیاز را براورد کرده تا بدون مشکل به فعالیت ادامه بدهید. مقدار سرمایه موردنیاز بستگی به این دارد که شما با چه تعدادی شروع میکنید.

۲– فراهم کردن محل پرورش مرغ بومی

به چه میزان فضا برای پرورش مرغ بومی نیاز دارید؟ شما میتوانید با توجه به تعداد مرغی که میخواهید پرورش دهید فضای خود را تعیین کنید. مثلا حیاط خانه، یا در باغ های روستا و.. خلاصه هرجای که بتوان مرغ نگهداشت.

۳– تهیه وسایل و تجهیزات مربوط به پرورش (یا ساخت آنها با وسایل ساده )

یکی از تجهیزات پرورش مرغ بومی که نیاز دارید ، لانه های تخمگذاری است که مرغها بتوانند داخل آن تخمگذاری کنند.
از ساده ترین وسایل می توانید برای لانه تخمگذاری استفاده نمایید.

مثلا یکی از ساده ترین و ارزان ترین آنها ، سبد میوه است. دور تا دور سالن را می توانید سبد بچینید. مرغها تمایل خیلی زیادی دارند که داخل این سبدها تخم بگذارند . داخل آن را کمی پوشال یا کاه بریزید (دقت کنید تا پوشال درشت باشد و خاکه نداشته باشد. برای جلوگیری از گرد و غبار). برای آنکه مرغها سبدها را (لانه تخمگذاری) وارونه نکنند می توانید آنها را به هم ببندیدتا از چپه شدن آن جلوگیری شود.

یک راه دیگر این است که لانه های تخمگذاری را با چوب بسازید . یا حتی می توانید از کارتن استفاده نمایید. در هر صورت از کمترین امکانات می توانید برای پرورش مرغ بومی به بهترین شکل استفاده نمایید.

می توانید از هر چیزی یا هر ایده ای که دارید برای دانخوری استفاده کنید. بنابراین توانسته اید با کمترین هزینه دانخوری را آماده کنید.

آبخوری یکی از ضروری ترین وسایل در پرورش مرغ محلی است. یکی از کم هزینه ترین راههای ساخت آبخوری این است که یک دبه های را برش زده و شکل آبخوری طیور دربیاوریم . برای شروع پرورش مرغ بومی کم هزینه ترین روش است. یا هر چیزی که در دسترس دارید.

۴– ضد عفونی کردن سالن و محل نگهداری مرغها و رعایت اصول بهداشت

اگر می خواهید با خیال راحت و بدون دغدغه مرغ بومی تان را پرورش بدهید باید در این مرحله وسواس زیادی به خرج دهید.

ضد عفونی سالن ها و محل نگهداری هزینه زیادی ندارد ولی دقت زیادی می خواهد.

حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از ورود مرغ یا جوجه به محل پرورش باید شروع به ضد عفونی سالن کنید و محیط را گند زدایی کنید و عوامل بیماریزا را به حداقل برسانید. محل پرورش مرغها هر چقدر تمیز تر باشد تلفات شما کمتر میشود.

۵– خرید مرغ یا جوجه

اولا: توصیه اکید ما این است که تا می توانید مرغ و جوجه را از یک محل تهیه نمایید. به خاطر اینکه رفت و آمد در مکانهای مختلف آلودگیهای مختلفی را وارد محل پرورش شما می کند.

دوما: اینکه از جای مطمئن خریداری کنید و مطمئن شوید اصول بهداشت را رعایت می کند و واکسیناسیون را انجام داده است.

سوما: اینکه مرغ بومی اصلاح نژاد شده با تولید بالاتری بخرید تا سود بیشتری داشته باشید. هر ۵ درصد در افزایش تولید ، ۳۰۰ هزار تومان در ماه سود بیشتری برای شما خواهد داشت.

بنابر این توصیه ما بر این است که مرغ و جوجه را از جای معتبری خریداری کنید.

۶– شروع پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ بومی شامل غذا دادن به مرغها ، در دسترس قرار دادن آب کافی ، اعمال مدیریتی و جمع آوری تخم مرغ ، واکسیناسیون ، رعایت بهداشت و کارهای روزمره مرغداری است که بسیار ساده و راحت است.

۷– فروش محصولات و بخش مالی ( درآمد و سود پرورش مرغ محلی یا بومی)

پس از آنکه مرغها به تولید رسیدند ، می توانید سود و حاصل زحمت خود را برداشت کنید . فروش محصول نقش کلیدی در سود شما را بازی می کند. استراتژی شما در فروش و اینکه شما تخم مرغ را چگونه بفروشید: آن را به دلال و عمده فروش ، بفروشید یا مستقیما به سوپرمارکتها توزیع کنید میتواند بین ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان در درآمد ماهیانه شما تاثیر بگذارد.

تولید محصولات سالم و ارگانیک

مهم‌ترین دلیل آموزش پرورش مرغ محلی در خانه؛ آموزش تولید محصول ارگانیک باکیفیت و خوش‌طعم در دنیایی است که سرطان و سکته قلبی متأسفانه مرز سن ها را نادیده گرفته و دامن کودکان و جوانان را گرفته است. امروزه همه مردم دنیا اهمیت تغذیه سالم و استفاده از مواد غذایی ارگانیک را درک کرده اند؛ به‌طوری در بسیاری از کشورها به خاطر طعم مطبوع و ارگانیک بودن گوشت و تخم  مرغ مرغان محلی، حاضرند قیمت بالاتری برای این محصولات بپردازند؛ به  نحوی  که حتی در بعضی از کشورها تا دو برابر قیمت طیور و تخم‌مرغ صنعتی، برای گوشت و تخم‌مرغ مرغان محلی مبلغ پرداخت می  کنند. این مزیت بسیار مهم پررویش مرغان بومی سبب بازاریابی راحت تر و رونق بیشتر بازار برای آنها شده است.

اما یک توصیه برای کسانی که دوست دارند در زمان کوتاه سود دهی زیاد را تجربه کنند. و علاقه ای به مرغ ندارند، پرورش غاز است.

پرشین دوج کوین
برچسب ها

مطالب مرتبط

50
نظرات کاربران

avatar
25 تعداد نظرات
25 تعداد پاسخ های
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین رای نظر
داغ ترین نظر
28 نظرات
سید علی علویایمانلاراابراهیمیمحمود مسلمی نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رأی
اطلاع از
ایمان
ایمان

سلام خسته نباشی من چندتا سوال دارم.یک اینک تو جدول دان زده مرغ از21هفتگی تا اخر 110گرم دان بخوره مرغی ک تخم میزاره همین مقدار باید داد یا افزایش داد.چرا مرغام رو 110تخم وایسادن من 250تا مرغ دارم ممنون از شما

ابراهیمی
ابراهیمی

سلام مرغای من شروع ب تخم گذاشتن میکنم ولی نمیدونم چرا روزی 6تا افزایش میابه دلیلش چیه

ابراهیمی
ابراهیمی

با سلام من دوتا سوال دارم یک اینکه توی جدول غذا نوشته تا 21هفته به بعد 110گرم تا پایان عمرمرغ دان بدید ایا مرغای تخم میزارن نباید دانوافزایش داد؟دوم چرا مرغام خود زدی نوک میگیرن همو چه راه کاری هست؟؟

ابراهیمی
ابراهیمی

سلام می‌خوام پروتئین رو از طریق چیزی غیراز سویا جای گزین کنم ایاچیزی وجود داره ک بتونم اینکارو کنم

میلاد دهقان

از کنجاله تخم پنبه، كنجاله آفتابگردان، پودر گوشت، پودر ماهي، پودر خون، ضایعات کشتارگاه های طیور، پودر لارو قورباغه، پودر حشرات، پودر کرم خاکی میتوانید استفاده کنید.

ابراهیمی
ابراهیمی

سلام من 280تا مرغ گلپایگانی دارم اوایل ک اوردم دان ک بهشون میدادم خوب نبود ولی دوسه ماه ک دانشونو تغییر دادم و جواب داده البته ناگفته نماند اون دان انقدی بد بود ک مرغام دوماه دیر تر شروع ب تخم گذاری کردن خیلی هزینه کردم میتونم این ضررو جبران کنم بعد میتونم نون گندم بهشون بدم کم کم دان رو قطع کنم ب جاش اینارو بدم

محمود مسلمی
محمود مسلمی

سلام وقت بخیر جناب مهندس
بنده میخوام به همراه خانواده از تهران به شمال کشور کوچ کنم،و میخوام طیور پرورش بدم چون دیگه واقعا نمیتونم تو تهران زندگی کنم عاجزانه ازتون خواهش میکنم برادرانه با اطلاعات خوبتون کمکم کنید
حدود 150 سرمایه دارم پیشنهاد شما پرورش کدام یک از طیور است، مرغ محلی مرغ تخم گذار بوقلمون و یا شتر مرغ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید و همیشه دعاگوتون خواهم بود چون هیچکس رو ندارم باهاش همفکری کنم و یا کمکم کنه شما جای برادر من.

سید علی علوی
سید علی علوی

با سلام و با کسب اجازه از جناب دهقان عزیز …بهترین گزینه برای پرورش در شمال ؛اردک می باشد.در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر به این سایت مراجعه بفرمایید. parscenter.com/hanakesht

احسان
احسان

سلام دوست عزیز من میخواهم خروس محلی پرورش بدهم ممیتوانید کمکم کنید تعاد حداقل 1000 عدد

مهدی
مهدی

باسلام خدمت آقای دهقان.من میخوام بامرغ مرندی شروع کنم.منطقه ما آب و هوای خشک هست.نیاز به چه میزان نور ودما در تابستان وزمستان دارد.ممنون از راهنمایی شما.

علی
علی

لطفا بازار روستا رو هم ببینید اپ و وب سایت جالبی داره تخصصی و مفیده
تولید کنندگان محلی روستایی و نهاده های لازم تولیدات روستایی ، صنایع دستی، باغی، کشاورزی و دام
Bazaarrusta.ir

خسروی
خسروی

سلام وخسته نباشید خدمت اقای دهقان ببخشد اقای دهقان من یه طرح دارم درباره تولید ابلیمو یعنی لیمورو خودم بیارم وخودم حالا اگه شد دستگاهش رو خریداری کنم و ویه مغازه ویا در جایی دیگه راه اندازی کنم ببخشید نظر شما در مورد این شغل و درامدش چجور ایا جواب میده وایا میتونم تو این شغل موفق باشم وایا از چه راهای میتونم بازاریابی کنم ممنون مرسی

میلاد دهقان

در فصلی که لیمو تازه موجوده خیلی خوبه، اگه بتونید یه دستگاه آبلیموگیری و در کنارش آب میوه گیری بگیرید میتوانید در کنار آب لیمو، آب غوره و… هم بگیرید و آبمیوه های طبیعی تولید کنید که خیلی خوبه
بازاریابی از فروش به همسایگان و اقوام شروع کنید و کم کم در سطح شهر تبلیغات کنید.

یزدان
یزدان

سلام اقای مهندس دهقان عزیز ممنونم که پاسخ سوال منو دادین ببخشید منظورتون از تجهیز سالن چیه باید چیکارکنم چه دستگاههای باید بخرم من میخام تازه شروع کنم برای شروع فرمایش کردین 2000هزارتا مرغ بخرم بعد ایا بعداز چندماه سرمایه ام برمیگرده وسوال بعدم اینه اون سوله که در نظر دارم سیتم گازی نداره ایا برای زمستان مشکلی برایم پیش نمیاد باتشکر ممنون

دکمه بازگشت به بالا
بستن