کارآفرینی و اشتغالزاییمشاغل خانگی

پرورش میوه اژدها در خانه

تکثیر دراگون فروت از طریق بذر و نگهداری آن در پشت پنجره

میوه اژدها (سایر اسامی: دراگون فروت، پیتایا، پیتاهایا، هو لونگ گو، گلابی توت فرنگی، نانتیکافروت یا تان لانگ)

به میوه چندین نوع کاکتوس اطلاق می‌شود. این میوه بومی مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی است و نیز در کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون ویتنام، تایوان، جنوب چین، جزیره اکیناوا (ژاپن)، فیلیپین و مالزی هم کشت می‌شود، و در اسرائیل نیز موجود است. میوه اژدها تنها در شب شکوفه می‌کند؛ شکوفه‌های آن بزرگ و سفید هستند و معمولاً «گل شب» یا «ملکه شب» نامیده می‌شوند.

دراگون فروت یکی از کاکتوس های با رشد سریع است و در مناطقی که دمای هوا در زمستان 1- تا 10 درجه سانتی گراد است قادر به رشد می‌باشد. میوه اژدها بسیار منحصر به فرد است و بیضی شکل می‌باشد. پوست میوه اژدها معمولا به رنگ قرمز، صورتی و زرد می‌باشد. هرچند درخت میوه اژدها می‌تواند به ارتفاع 9 متر رشد کند، ولی در برابر هرس مقاوم است و می‌توان آن را کوچک نگه داشت. در مناطق سرد، می‌توان درخت میوه اژدها را در داخل خانه در یک گلدان در نزدیکی یک پنجره جنوبی که مقدار زیادی نور خورشید دریافت می‌کند نگه داشت.

میوه ی اژدها شیرین و مزه اش بین مزه ی گلابی و کیوی است.

میوه اژدهای رسیده پوست روشن و یک رنگی دارد. اگر روی میوه لکه هایی دیدید، آن میوه بیش از حد رسیده است. شما می توانید یک میوه ی اژدها را در دستتان بگیرید و کمی آن را فشار دهید اگر به اندازه ی یک کیوی رسیده نرم بود، این میوه حتماً رسیده است.

رنگ‌های میوه اژدها

• این میوه، میوه ی نوعی کاکتوس است و در ۵ رنگ وجود دارد:
• رنگ میوه سفید با پوسته قرمز
• رنگ میوه قرمز با پوسته قرمز
• رنگ میوه سفید با پوسته زرد (کمیاب)
• رنگ میوه صورتی با پوست قرمز
• رنگ میوه سفید با پوست صورتی

پرورش دراگون فروت از طریق کشت بذر

تکثیر دراگون فروت از طریق بذر یکی از ساده ترین روش ها می باشد. با این حال ممکن است در برخی موارد با دشواری همراه باشد

در مرحله اول و قبل از هرچیز دقت کنید که بذرها بدون قسمت های گوشتی میوه باشند. زیرا وجود آن ها باعث پوسیدگی و یا بیماری در طول فرآیند جوانه زنی می شود.

برای داشتن بیشترین میزان جوانه زنی بذر های تمیز شده را به طور مساوی در یک حوله کاغذی مرطوب (مانند دستمال توالت یا دستمال کاعذی ) پخش کنید سپس آنرا پیچانده و داخل یک کیسه بگذارید. و کیسه را برای مدت چند هقته در یک مکان گرم قرار دهید. داخل کیسه نیز مرطوب باشد.

هنگامی که ریشه ها ظاهر شدند شما می توانید نشاء ها را داخل گلدان پر شده با خاک معمولی کاکتوس و یا با ترکیبی از ورمیکیولیت، پرلیت و پیت ماس بکارید. بهترین “پی اچ” خاک برای کشت این نوع کاکتوس حدود 6.1 تا 7.8 می باشد.

این گیاهان به دماهای بالا مقاوم بوده و معمولاً برای رشد و مدیریت بهتر به داربست نیاز دارند.

• در روش دیگر بذر های تمیز شده می توانند مستقیما در داخل گلدان در عمق حدود 3-4 میلیمتر کاشته شوند. که در این روش غالبا میزان موفقیت کاهش می یابد.

هنگامی که بذر ها جوانه می زنند، ریشه های سفید نسبتا بلندی از بذر بیرون می آید در این زمان نشاء ها بایستی به مکان دیگری برای کاشت انتقال داده شوند. درصورتی که ریشه ها بیش از حد رشد کرده و بلند شوند، ریشه ها در حوله کاغذی به دور هم پیچیده و به هم دیگر گیر میکنند که در این حالت آسیب اجتناب ناپذیر است.

بذر ها در طول روز نیاز به نور تا حدودی روشن دارند که می تواند توسط لامپی با طیف کامل نور و یا توسط نور خورشیدی که از طریق پنجره وارد می شود تامین کرد. یک پوشش پلاستیکی در عین حالی که رطوبت را ثابت نگه میدارد باعث میشود که خاک هم به آهستگی رطوبت خود را از دست دهد.اگر گیاه در محیط خارج (محیط باز) و در آفتاب کامل رشد کرده است، باید نهال ها از مقدار کمی سایه بهره مند شوند و همچین از عناصر نیز محافظت شود.

مشکل ترین بخش در رشد دراگون فروت از طریق بذر گذشتن از مرحله رشد لپه است. در این مرحله نهال ها بسیار کوچک و ظریف هستند و بخصوص مستعد پوسیدگی ریشه می باشند. (ریشه ها مستعد پوسیدگی می باشند.). مراقب باشید که بیش از حد آبیاری نکنید و اگر شما متوجه شدید که نهال ها با ریشه های قهوه ای چروکیده در حال مردن (تلف شدن ، خشک شدن) هستند شما باید آبیاری را کم کنید.البته این حالت ممکن است به دلیل تخیلیه ضعیف (زه کشی نامناسب گلدان) و یا خاک سفت و فشرده باشد.

شرایط محیط رشد دراگون فروت

میوه اژدها بهترین رشد را در خاک های حاوی کمپوست و هوموس فراوان و رطوبت سطحی کافی در تابستان دارد. این گیاه در فصل زمستان، نباید در دمای زیر 8 درجه سانتیگراد (45.5 درجه فارنهایت) نگهداری شود. می تواند در شرایط نیمه سایه نیز رشد کند اما بهترین رشد را در شرایط آفتاب کامل دارد. وجود نور زیاد در فصل بهار، جوانه زنی را تحریک می کند. بسته به شرایط محیطی، گل ها در ماه های خرداد تا شهریور ظاهر می شوند. این گیاهان در اندازه های بسیار بزرگ نیز ممکن است رشد کنند.

خاک مناسب برای آنها شامل خاکبرگ پوسیده و خاک پیت و مقداری هم خاک سبک (شن و ماسه) می باشد و به آب کافی نیز نیازمندند.
در زمستان آبیاری آنها به اندازه زیادی باید کاهش یابد و آنها را از سرمای زیاد باید دور نگاهداشت. روی هم رفته به دمای بالاتر از ۱۰ درجه سانتیگراد پایداری نشان می دهند.
• رشد سریع هیلوسرئوس ها مانع از نگهداری آنها در گلدان ها و فضاهای محدود است، در صورت قرار گرفتن در محل مناسب و جادار این کاکتوس تا اندازه های بسیار بزرگی رشد می کند.

چگونگی نگهداری دراگون فروت در پشت پنجره خانه

1 – گلدان درخت میوه اژدها را 60 سانتی متر دورتر از پنجره که در طول روز نور کامل خورشید دریافت می‌کند قرار دهید. پنجره نباید توسط درختان یا سایر موارد دارای سایه باشد، زیرا سایه بیش از حد باعث ضعیف شدن تولید میوه می‌شود. گلدان میوه اژدها نباید خیلی نزدیک به پنجره قرار داده شود زیرا باعث ایجاد آفتاب سوختگی در گیاه می‌شود (به خصوص در طول سه تا چهار ماه اول زندگی گیاه میوه اژدها). در طول روز 30 درصد سایه و پس از آن خورشید کامل برای گیاه میوه اژدها توصیه می‌کنیم.

2 – در تابستان زمانی که گیاه میوه اژدها شکوفه داد، یک بار به طور کامل به خاک آب دهید به گونه ای که خاک از آب اشباع شود، سپس اجازه دهید خاک به طور کامل خشک شود و آبیاری بعدی را مانند قبل انجام دهید. دوره خشکی برای القا گل دهی نیاز است. هرچند میوه اژدها یک کاکتوس است ولی به آبیاری منظم نیاز دارد و باید خاک را مرطوب نگه داشت. درخت میوه اژدها باید در یک گلدان دارای سوراخ زهکشی و یک خاک با زهکشی خوب کاشته شود.

3 – دمای داخل خانه را بالای 10 درجه سانتی گراد نگه دارید. دمای ایده آل برای نگه داری درخت میوه اژدها 18 تا 21 درجه سانتی گراد می‌باشد. اجازه ندهید دما بالاتر از 38 درجه سانتی گراد شود، دمای بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد می‌تواند گیاه میوه اژدها را بکشد.

4 – به گیاه میوه اژدها یک ماه پس از کاشت کود دهید. در سال اول کاشت، هر دو ماه یک بار برای هر گیاه 100 گرم کود NPK 6-6-6 یا کود NPK 8-3-9 یا 8-4-2 استفاده کنید. در سال دوم و سوم، هر دو ماه یک بار برای هر گیاه 160 گرم کود استفاده نمایید. در سال چهارم و بعد از آن، هر سال 3 یا 4 بار برای هر گیاه میوه اژدها 200 تا 300 گرم کود استفاده کنید.

5 – در زمان هرس گیاه، قیچی هرس را با الکل 70 درصد ضدعفونی کنید. ابزار هرس را همیشه قبل از استفاده تمیز کنید تا از گسترش بیماری جلوگیری شود. در اوایل پاییز بعد از پایان گل دهی، هر ساقه را به اندازه 2.5 تا 5 سانتی متر هرس کنید. تمامی ساقه های بیمار، آسیب دیده و شلوغ را 1.5 سانتی متر بالاتر از پایه قطع کنید. هرس باعث کنترل رشد و تشویق گل دهی در فصل بعدی می‌شود.

[votes: 1 Rating: 3]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
پرورش میوه میوه اژدها

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن