iraniantraders
umoforex

hushetalayi
dogeminers

invexpert
irandogebank
کارآفرینی و اشتغالزاییمشاغل خانگی

شرایط پرورش گیاهان آبزی در استخر

میتوانید انواع گیاهان آبزی را در استخرهای خانه نیز پرورش دهید

پرورش گل و گیاه آبزی در استخر خانه یا باغ و یا استخر های مخصوص

گیاهان آبزی به طور کلی در سه گروه دسته‌بندی می‌شوند:

گروه اول:
اولین گروه انواع انبوه و بوته‌ای شکل هستند که ساقه‌هایی با برگ‌های زیاد را تولید می‌کنند. بیشتر این گیاهان را به وسیله قلمه زدن تکثیر می‌کنند و در فروشگاه‌های آکواریوم به علاقه‌مندان عرضه می‌شود.

گروه دوم:
دومین گروه شامل گیاهانی هستند که برگ‌های دراز و نسبتاً بزرگی را از بن خود و یک نقطه تولید می‌کنند. این گیاهان بیشتر به وسیله ریشه‌های رونده در زیر بستر تکثیر می‌شوند، به این ترتیب که ریشه رونده در راستای افقی رشد کرده و در فواصلی از خود، گیاه جدید را ایجاد می‌کند که رفته رفته، گیاه جوان تولید شده، دارای ریشه گسترده شده و به رشد خود به صورت مستقل ادامه می‌دهد.

گروه سوم:
سومین گروه، به هیچ وجه ریشه خود را در بستر مستقر نکرده و در سطح آب، شناور هستند.

انواع گیاهان آبزی

نیلوفر آبی، آزولا کارولینا، آنوبیاس قهوه، اسپاتی فیلوم آبزی، برگ آتشین، پر طاووسی سنبله ای، پشت قرمزی، خزه جاوه، خزه کریسمس، دم گربه ای، روتالا ایندیکا، زاگیتاریا مونتویدنسیس، زینه ما، ساژیتریا پا کوتاه، ساژیتریا لاتیفولیا، سالوينيا مینیما، سر نیزه ای برگ پهن، سرخس آبی، سرخس جاوا، سنبل آبی، سیوی، شینودوریوس شلوتری، علف بلوری، علف ستاره ای، علف مویی، قدح مریم برزیلی، کابومبا سبز، کریپتون، گندمی آبزی، لاله مردابی (لوتوس هندی)، لودویژیای شناور، ماهونیا (توت آبی)، نخودی، والیزنریا نانا، هیگرفیلا ویستریا، …

کنترل و شرایط رشد گیاهان آبزی

در استخر های پرورشی (مثل استخر پرورش ماهی و…) این گیاهان را به طور همزمان پرورش ندهید باید استخر جدا برای این کار داشته باشید. یا استخر ماهی قبلی خود را بعد از خارج کردن ماهی ها برای این کار در نظر بگیرید.

PH مناسب برای رشد و نمو گیاهان:
به طور کلی PH مناسب برای رشد و نمو گیاهان بین 7 تا 5/7 می باشد .بعضی گیاهان در آبهای خنثی یا آبهای کمی قلیایی رشد و نمو بهتری خواهند داشت. برای بیشتر ماهی ها نیز همین حد PH مناسب است.

مضرات گیاهان آبزی در استخرهای پرورشی

• اشکال در صید آبزیان و تورکشی
• تخریب بستر و دیواره استخر
• مصرف بی رویه اکسیژن استخر در شب
• جلوگیری از نفوذ نور در آب و در نتیجه فقیر شدن آب استخر
• شفاف کردن آب زمانیکه حجم آنها خیلی زیاد می شود
• مصرف مواد مغذی آب از طریق رشد
• ایجاد بستری مناسب برای رشد میزبان واسط انگل ها مثل حلزون ها

شرایط مناسب برای رشد گیاهان آبزی در استخر

اساس رشد گیاهان براساس وجود نور است . بنابراین جائیکه نور در آب نفوذ خوبی دارد مثل حاشیه کم عمق استخرها و مناطقی که عمق کمتری دارند . در صورت عدم مدیریت صحیح گیاهان آبزی بسرعت رشد می کنند.
البته گیاهان مختلف در عمق های مختلفی رشد می کنند مثلاً نی یا کره گوشی معمولاً تا عمق 70 الی 100 سانتی متری رشد می کند در حالیکه جلبک های ریسه ای فقط در سطح آب رشد می کنند و گاهی بصورت لایه ای ضخیم تمام سطح آب را می پوشانند. در این میان گیاهان شناور مثل عدسک آبی و آزولا هم وجود دارند و گیاهان غرق شده ای که در زیر آب در بستر استخر رشد می کنند و این زمانی اتفاق می افتد که عمق استخر و شفافیت آب بگونه ای باشد که نور به کف استخر برسد.

کنترل رشد گیاهان در استخرها

بهترین روش کنترل در پرورش آبزیان بصورت بیولوژیک است یعنی استفاده از شرایطی که علف ها نتوانند رشد کنند . مثلاً در استخرهای پرورش ماهیان گرمابی بطریق زیر عمل کنید.
1- قبل از آبگیری استخر را دیسک سبک بزنید.
2- استخر را به عمق 5/1 متر بسرعت آبگیری کنید . زمان آبگیری نباید بیش از ده روز طول بکشد زیرا گیاهان فرصت پیدا می کنند همزمان با آب بالا بیایند.
3- کود دامی در آب پخش کنید.
4- ماهی کپور معمولی را به استخر بریزید تا کودها را بهم بزنند . آب بسرعت سبز می شود و جلوی تابش نور به کف استخر را می گیرد.
5- ماهی آمور درشت را در استخر بریزید تا علف هایی را که تازه جوانه می زنند مصرف کند.
6- درصورت رشد جلبکهای ریسه ای در سطح آب آنها را بوسیله تور صید کنید و از آب خارج کنید.

پرورش گیاهان گوشتخوار آبی

اگر میخواهید یک باغ از گیاهان گوشتخوار ایجاد کنید، لازم است که یک بستر ویژه آماده کنید. گیاهان گوشتخوار در باتلاقهای بومی در سراسر ایالات متحده رشد میکنند و نمی توانند بطور مستقیم در خاک کشت شوند.

دو روش برای ایجاد یک بستر برای گیاهان گوشتخوار وجود دارد:
روش اول: یک وان که به عنوان استخر برای آبزیان استفاده میشود تهیه کنید. وان شما باید حداقل 18 اینچ (45 سانتی متر) عمق داشته باشد.
روش دوم: خودتان یک برکه حفاری کنید و مطمئن شوید که حداقل 45 سانتی متر عمق داشته باشد. سپس 5 اینچ (12.5 سانتی متر) از بالای استخر یا برکه تان را خالی بگذارید و روی آن یک پوشش سوراخدار بکشید چن نباید گیاهان گوشتخوار شما درون آب قرار بگیرند و اینکار برای ایجاد رطوبت کافی است.
invexpert

persiandogecoin

ads
ads
برچسب ها

قانون سبز نظرات معتبر مانیتورینگ بیگ والت

کاربران گرامی برای این که نظرات مفید شما برای ما خیلی مهم است و می تواند روی تصمیم دوستان تاثیر داشته باشد پس ما از نظرات فیک و تخریب کننده پیشگیری می کنیم، شما طبق قانون جدید سایت مانیتورینگ بیگ والت باید در سایت ثبت نام کنید و اطلاعات خود را کامل وارد کنید تا بتوانید در سایت نظر بفرستید. همچنین از این پس می توانید مدارک برداشت های خود را در قسمت نظرات سایت ارسال کنید.

نظرات کاربران

لطفا برای نظر دادن وارد شوید.
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن