dogeminers
dellminer
دانستنی‌های کسب و کارمقالات آموزشی

پوند استرلینگ قدیمی‌ترین واحد پول جهان

آشنایی با واحد پول پوند استرلینگ

پوند استرلینگ (به انگلیسی: Pound sterling) یا بطور کوتاه پوند، واحد پول پادشاهی بریتانیا است.

علامت پوند

پوند استرلینگ بطور معمول با نماد £ یا بطور رسمی‌تر با مخفف GBP نمایش داده می‌شود.

پوند یکای پول

واحد کوچک‌تر پوند پنی (به انگلیسی: Penny) نام دارد ، مجموع صد پنی برابر با یک پوند است. پوند یکی از قوی‌ترین و با ارزشترین ارزها است. نام مستعار این واحد پول در انگلستان کویید (به انگلیسی: Quid) می‌باشد.

پوند استرلیگ که براساس اسناد معتبر، قدیمی‌ترین واحد پول جهان است، در بخش عمده‌ای از تاریخ انگلستان و بعدها بریتانیا، در گردش بوده است.

تاریخ پوند استرلینگ

پوند استرلینگ بخش جدایی ناپذیری از هویت انگلیسی – بریتانیایی است، اما ریشه های آن به اروپا باز می گردد. نام آن از کلمه “لیبرا” استخراج شده که در زبان لاتین به معنای وزن یا تعادل است. از این ریشه عبارت “لیبرا پوندو” ساخته شد که به معنای واحد وزن پوند است.

استفاده از کلمه “لیبرا” قرنها است که در زبان رایج در قلمرو بریتانیا منسوخ شده است ولی حضور آن به اشکال مختلف در نشانه های مربوط به واحد پول و واحد وزن ادامه یافت. به عنوان مثال علامت £ که نماد واحد پول بریتانیا است از آن الهام گرفته شد یا حرف اختصاری پوند واحد وزن مرجع در سیستم اوزان بریتانیایی lb است.

ارتباط نمادین این واحد پول با واحد وزن در بریتانیا تصادفی نیست، چون در اصل ارزش یک پوند معادل یک پوند (۴۵۳.۵ گرم) نقره بوده است. با الهام از روش تقسیم “لیبرا” در روم باستان به واحدهای کوچکتر یعنی “سولیدوس” و “دناریوس”، پوند واحد پول بریتانیا نیز به ۱۲ شیلینگ و ۲۴۰ پنی تقسیم می شد.

سیستم مشابهی نیز در دوران پادشاهی شارلمان بر قلمرو فرانک ها (بخشی از فرانسه امروزی) برقرار بود. واحد پول آنها “لیوره” نام داشت که به ۱۲ سوس و ۲۴۰ دنیئرز تقسیم می شد.

روند تکامل پوند استرلینگ

اسناد تاریخی نشان می دهد که اوفا، یکی از پادشاهان انگلوساکسون در نیمه دوم قرن هشتم میلادی سیستم پول واحد را در بخش های مرکزی و جنوبی انگلستان تثبیت کرد. در این دوران اولین سکه های نقره ای پنی انگلیسی زیر نظر وی ضرب شد که رویش نام او حک شده است.
در عمل، وزن این سکه ها بسیار متفاوت بود ولی بر اساس آن سیستم پولی، ۲۴۰ سکه پنی معادل یک پوند تلقی می شد. در آن دوران سکه های با ارزش تر از پنی ضرب نمی شد و واحدهای با ارزش تر مثل شیلینگ و پوند به صورت مجازی فقط در حساب و کتاب مورد استفاده بودند.

اولین بار سکه پوند در سال ۱۴۸۹ در دوران پادشاهی هنری هفتم به بازار آمد. در آن زمان به آن می گفتند سکه فرمانروا. سکه شیلینگ نیز اولین بار در سال ۱۵۰۴ ضرب شد. پول اسکناس به فاصله کوتاهی پس از تاسیس بانک مرکزی انگلستان در سال ۱۶۹۴ به گردش افتاد. در آغاز آنها را با دست می نوشتند و طراحی می کردند. سکه های طلا از سال ۱۵۶۰ به گردش درآمد و از سال ۱۶۷۲ نیز سکه های مسی به جمع پولهای رایج افزوده شد.

معیار تقسیم پوند به ۱۲ شیلینگ و هر شیلینگ به ۱۲ پنی تا سال ۱۹۷۱ ادامه داشت، تا اینکه در این سال بریتانیا نیز در سیستم پولی خود تقسیم ده گانه را پذیرفت و به اجرا گذاشت.

تاریخچهٔ تقسیم پوند به واحدهای کوچک‌تر

اکنون پوند به یکصد پنی تقسیم می‌شود اما تا سال ۱۹۷۰ پوند تقسیمات گوناگونی داشت. یک پوند برابر با ۲۰ شیلینگ بود. هر ۲ شیلینگ واحد دیگری به نام فلورین را تشکیل می‌داد؛ بنابراین هر ۱۰ فلورین یک پوند می‌شد. هر شیلینگ برابر با ۱۲ پنی بود در نتیجه یک پوند ۲۴۰ پنی می‌شد. تقسیمات واحد پول بریتانیا به این موارد محدود نبود. هر پنج شیلینگ مساوی با یک کرون بود و هر پوند به ۴ کرون تقسیم می‌شد. بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۰ این تقسیمات پیچیده حذف شدند و پوند بریتانیا به صورت ساده برابر با یکصد پنی شد.

پوند (یکای جرم)

پوند (با نماد کوتاه‌شدهٔ lb یا lbm یا گاهی در آمریکا #) یکایی برای جرم است. تعریف‌های گوناگونی برای پوند وجود دارد.

یک پوند چند کیلو است

امروزه پوند را دقیقاً برابر با ۰٫۴۵۳۵۹۲۳۷ کیلوگرم می‌دانند.

[تعداد: 0 امتیاز: 0]

تلگرام بیگ والت؛ تحلیل و بررسی روش‌های کسب درآمد + تازه‌ترین اخبار کسب و کارها
کانال تلگرام گروه تلگرام

برچسب ها
Newsletters

✉ خبرنامه


با عضویت در خبرنامه، برترین مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید!
همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید و سریع تر از دیگران کسب درآمد را شروع کنید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

450+ نفر

Newsletters

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن