مقالات آموزشی

چرا شغل‌های با درآمد کمتر را می‌پذیرید؟

پذیرش شغل با حقوق کمتر چرا؟ اجباری یا اختیاری؟

اگر سابقه حقوق و دستمزد شما نسبت به شغلی که در آن مصاحبه می کنید بیشتر باشد، ممکن است از شما سؤال شود که چرا شغلی را انتخاب می کنید که حقوق کمتری پرداخت میکند. کارفرمایان اغلب نگران متقاضیانی هستند که در صورت استخدام شدن قصد ماندن در آن کار را ندارند.

ممکن است چنین شرکت های از شما سؤال کنند که اگر پیشنهاد بهتری دریافت کرده اید در سازمان ماندگار خواهید شد یا خیر. آنها همچنین ممکن است نگران این باشند که چرا می خواهید برای پول کمتری کار کنید. اگر فکر کنند ممکن است خیلی طولانی در شرکت کار نکنید و قصد شما کار موقت است، هیچ سازمان دلش نمی خواهد برای آموزش چنین کارمند جدیدی سرمایه گذاری کند.

در طی مصاحبه ها، آماده شوید تا درباره اینکه چرا به یک شغل با حقوق کمتری علاقه دارید، بحث کنید.

دلایل قبول کردن شغل با دستمزد کمتر

از دیدگاه یک جویای کار، دلایل بسیار زیادی برای قبول کردن کار با حقوق کمتری وجود دارد:

رویای داشتن آن شغل

اگر همیشه خود را در یک نقش خاص تصور کرده اید یا آرزو دارید برای یک شرکت خاص کار کنید، ممکن است گرفتن شغل حتی اگر حقوق پایین تر از موقعیت فعلی شما باشد، ارزش آن را داشته باشد.

مشکل پیداکردن شغل

بعضی اوقات، افراد متقاضی شغل ممکن است مایل به پذیرش دستمزد کمتر باشند زیرا نمی توانند شغلی را پیدا کنند که درآمدی خوب داشته باشد. اگر پس انداز وی تمام شود، و مزایای بیکاری نیز به پایان برسد، کار با حقوق کمتر ممکن است لازم باشد و به گزینه های دیگر ترجیح داده شود. در حالی که گشتن طولانی مدت و دشوار برای پیداکردن شغل یک دلیل خوب برای قبول کردن کاری با حقوق پایین است، ولی از اشتراک این موضوع با مصاحبه کنندگان خودداری کنید. از بین همه دلایل پذیرش حقوق پایین تر، این موردی است که باعث می شود خط قرمز به وجود بیاید و مصاحبه کنندگان را نگران کند که شما قصد دارید فقط برای مدت زمانی کوتاه در این کار باشد.

تغییرات و پیشرفت های صنعت

یک کارجو ممکن است در یک صنعت با دستمزد کمتری کار کند، فقط به این دلیل که ترجیح می دهد در یک صنعت کاملاً متفاوت و نوپا که احتمالاً در آینده بهتر باشد کار کند. در حالی که ممکن است برخی مهارتها و تجربه هایش به کار آید، پیشرفت و انتقال مسیرهای شغلی بهتر در این نوع کارها ممکن است مستلزم پذیرش حقوق پایین تر باشد.

افزایش کیفیت و آرامش زندگی

حقوق مهم است، اما تنها عامل تعیین کننده شغل خوب نیست. بسیاری از افراد مایل به پذیرش کاری هستند که تعادل بهتری زندگیشان ایجاد کند، سطح استرس پایین، برنامه کاری بهتر یا حتی رفت و آمد آسانتر. اگر شما در یک فضای تعاونی پیشرفت می کنید و در حال حاضر در شرکتی هستید که رقابت در آن شایع باشد، ممکن است همکاران و تیم دوستانه، مهمتر از حقوق باشند.

نقش و سمت برجسته تر

همانطور که در یک کار حتما شخص برای خودش رؤیاهایی دارد، کارمندان ممکن هستند برای سمت رویایی خود دستمزد کمتری را برای کار قبول کنند. یا شاید شما در شرکت فعلی خود به آخرین رده حقوق و دستمزد رسیده باشید و دیگر جایی برای رشد وجود ندارد. در این شرایط، رفتن به یک شرکت دیگر، جایی که ممکن است به طور موقت درآمد کمتری کسب کنید اما آینده و فرصتی طولانی مدت برای شکوفایی و رشد مهارت های خود خواهید داشت، ممکن است ارزش قربانی کردن درآمد عالی برای کوتاه مدت را داشته باشد.

داشتن مزایای بهتر برای کارمندان

شاید دستمزدی که روی کاغذ نوشته شده برای شغل جدید شما پایین تر باشد، اما شرکت کلاس های آموزشی برای کسب مدرک بالاتر برای شما برگذار میکند. یا احتمالاً این شرکت بیمه خدماتی و درمانی بهتری دارد یا خدمات مراقبت از کودکان را به صورت رایگان برای کارمندانش ارائه می دهد. مزایای کار در یک شرکت می تواند بهتر از اختلاف درآمد در چک های هفتگی حقوق باشد.

اگر شغلی با حقوق کمتر را قبول میکنید، این اطمینان را حاصل کنید که از نظر مالی و تصمیم گیری راحت هستید و می توانید با درآمد کمتری زندگی روزانه خود را بچرخانید. توجه داشته باشید که در مصاحبه های کاری بعدی، ممکن است از شما خواسته شود که توضیح دهید که چرا کار با حقوق کمتری را پذیرفتید.

چگونه به سؤالات مربوط به حقوق پایین تر پاسخ دهیم؟

دلیل شما برای قبول حقوق کمتر هر چه باشد، چیزی است که ممکن است در طی مصاحبه به آن بپردازید.

یک روش این است که به وضوح نظر خود را در مورد مزایای مقایسه موقعیت هدف خود از نظر رضایت شغلی با مشاغل دیگر که پیش بینی شده کرده بودید را بیان کنید. جدا از اظهارات کلی، در مورد دلایل جذاب بودن شغل برای شما صحبت کنید، در این مورد اطمینان حاصل کنید وقتی که عناصر خاصی از کار را که جذاب هستند ذکر می کنید. با ارجاع به علایق خاص خود که به کار گرفته می شوند، و مهارت هایی که در صورت استخدام استفاده می کنید، کامل توضیح دهید که چرا این شغل برای شما جذاب است.
مراقب باشید که شغل فعلی خود را به دلیل حقوق کمتر، کم ارزش در نظر نگیرید و از سرپرستان یا مدیریت انتقاد نکنید زیرا این صحبت ها در مورد شغلی که حقوق کمتری داده شود باز هم ترجیح داده میشوند.

گزینه دیگر ذکر تغییراتی است که در وضعیت زندگی شما رخ میدهد و به خاطرش حاضر به قبول شغلی هستید که حقوق کمتری داشته باشد اما بیشتر با منافع شخصی شما مطابقت دارد. به عنوان مثال، اگر فرزندانتان از دانشکده فارغ التحصیل شده اند، ممکن است اظهار داشته باشید که کاهش سطح هزینه های شما اکنون به شما اجازه می دهد تا در راستای منافع واقعی خود، شغلی را بدست آورید.

همچنین می توانید به غیر از بحث پول، بر عوامل انگیزشی و کارهایی که در گذشته احساسات و عملکرد شما را برانگیخته است تأکید کنید. بسته به شغل، ممکن است عواملی مانند کمک به دیگران، ارائه خدمات عالی یا تولید یک محصول کاری با کیفیت را ذکر کنید. نمونه هایی خاص از پروژه ها، نقش ها و شغل های را در گذشته انجام دادید ارائه دهید مطمئناً این نوع انگیزه بسیار کارآمد خواهد بود.

کلام آخر به کارجویان

هر دلیلی که ارائه میکنید، اطمینان حاصل کنید که آنها صادقانه باشند، تا باعث نشود که کارفرمایان فکر کنند که شما این موقعیت را فقط به عنوان یک راه حل قبول می کنید و تا زمانی که موقعیتی با درآمد بهتر پیدا کنید قصد انجام این کار را دارید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x