مقالات آموزشی

چند نکته ی مهم درباره ی هاوینگ بیت کوین

تاثیرات هاوینگ بر بازار

هاوینگ فرآیندی است که با هدف کاهش تورم و حفظ ارزش بیت کوین به وجود آمده است. خالق ناشناس بیت کوین با نام ساتوشی ناکاموتو هنگام ابداع ارزدیجیتال خود می خواست پولی را ارائه کند که مانند طلا ارزش خود را در طول سالیان متمادی حفظ کند.

هاوینگ بیت کوین

وارد شدن بیت کوین به سیستم مالی دنیا ثابت کرد که یک ارزدیجیتال هم می تواند اعتماد کاربران را جلب کند و برای پرداخت هزینه ها و انجام تراکنش ها مورد استفاده قرار بگیرد. اما این کافی نبود بلکه لازم بود ناکاموتو الگوریتمی را طراحی کند تا این ارز نوظهور مثل یک کالای با ارزش واقعی عمل کند و با گذشت زمان دچار تورم نشود. همان سرنوشت تلخی که گریبان بسیاری از ارزهای دولتی را می گیرد و دلیل آن تولید بی رویه ی پول در بانک های مرکزی است. افزایش پول در گردش باعث کاهش ارزش آن و تورم می شود. هاوینگ یا کاهش پاداش استخراج بیت کوین از این مهم جلوگیری به عمل می آورد. طبق این فرایند پس از هر 210 هزار بلاکی که از بلاک چین بیت کوین استخراج می شود پاداش ماینرها نصف می شود. این پاداش در ابتدا 50 واحد بیت کوین درازای هربلاک بود که بس از هاوینگ های 2012 و 2016 به مقدار 12.5 واحد بیت کوین رسیده است و هاوینگ 2020 آن را به 6.25 خواهد رساند.

آخرین هاوینگ کی اتفاق می افتد؟

یکی از نکاتی که ساتوشی ناکاموتو روی آن تاکید داشت این بود که موجودی بیت کوین محدود و متناهی است و به بیش از 21 میلیون واحد نمی رسد. ما اکنون 2.7 واحد بیت کوین دیگر تا رسیدن به عدد 21 میلیون فاصله داریم. البته عده ای رسیدن به عدد 21 میلیون را غیر ممکن می دانند زیرا فرایند استخراج رفته رفته سخت تر می شود.با فرض ثابت بودن پروتکل شبکه ی بیت کوین استخراج آخرین بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ یعنی ۱۲۰ سال دیگر به طول خواهد انجامید. بنابراین آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2140 خواهد بود و پاداش ساخت بلوک جدید متوقف خواهد شد و پس از آن درآمد ماینرها تنها از کارمزد تراکنش ها تامین خواهد شد.

آیا HALVING تنها متعلق به بیت کوین است؟

درست است که بیت کوین اولین ارزدیجیتالی بود که از فرایند هاوینگ استفاده کرد اما امروزه ارزهای دیگری نیز وجود دارند که به شکل های مختلف از این ابتکار بیت کوین بهره می برند. به عنوان مثال بیت کوین کش (BTC) و بیت کوین اس وی (BSV) نیز هاوینگ را به عنوان راهکاری برای حفظ ارزش خود استفاده می کنند. رمزارز دش (DASH) اما به شکلی دیگری عمل می کند. پاداش استخراج دش هرساله 7.1 درصد نسبت به سال قبل کاهش می یابد. رمزارز بعدی اتریوم است که در ابتدای فعالیت هر 15 ثانیه به ازای حل هر بلاک 3 اتریوم پاداش می داد و امروزه این مقدار را به 2 اتریوم کاهش داده است. در آینده نیز تصمیم دارد این پاداش را به یک اتریوم به ازای هر بلاک برساند.

تاثیر هاوینگ بر بازار بیت کوین از نظر صرافی های معتبر:

دیو ریپلی (Dave Ripley) مدیر ارشد اجرای صرافی کراکن (Kraken) درباره ی کاهش پاداش استخراج بیت کوین می گوید:«از نظر تاریخی یک سال و نیم بعد از هاوینگ شاهد افزایش قیمت بوده ایم. بنابراین به احتمال زیاد شاهد ورود مشارکت کننده های جدیدی به بازار خواهیم بود.» صرافی ارزدیجیتال جمینی (GEMINI) در ارتباط با تاثیرات احتمالی هاوینگ اعلام کرد:«انتظار داریم افراد بیشتری به بیت کوین توجه کنند.» لنیکس لی (Lennix Lai)، مدیر بازارهای مالی صرافی اوککس (OKEx)، گفت:«انتظار داریم که رقابت میان ماینرها بالا بگیرد. از آنجا که ماینرهایی که بیشترین بهره‌وری را دارند بر سایرین غلبه خواهند کرد، بر این باوریم که تقاضا برای محصولات و ابزارهای مالی مورد نیاز ماینرها افزایش خواهد یافت. ماینرها با کمک این محصولات می‌توانند ریسک هر گونه کاهش قیمت احتمالی و جریان خروج نقدینگی خود را مدیریت کنند.»
با وجود همه ی نظرها و پیش بینی هایی که از طرفان صاحب نظران این حوزه به گوش می رسد هیچ کس به طور قطعی نمی داند هاوینگ 2020 قرار است دقیقا چه تغییراتی را در بازار بیت کوین به وجود بیاورد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x