مقالات آموزشی

چگونه بفهمیم یک سایت خارجی معتبر است؟

ارئه ی راه های کاربردی برای تشخیص اعتبار

این روزها خریدهای اینترنتی از سایت های مختلف ایرانی و خارجی بخاطر سبک زندگی مدرنی که بین مردم جا افتاده بیش از پیش انجام می شود. این موضوع باعث شده کلاهبرداران نیز به این فکر بیفتند که از وضعیت پیش آمده نهایت استفاده را ببرند. هیچ کس دوست ندارد متوجه شود کالایی که از یک فروشگاه اینترنتی سفارش داده آنچیزی نیست که فکرش را می کرده و راهی نیز برای برگرداندن آن وجود ندارد. یا در شرایطی بدتر اصلا کالایی را دریافت نکند. در این مقاله راهکارهای را برای تشخیص یک سایت خارجی معتبر ارائه خواهیم کرد.

تشخیص سایت خارجی معتبر برای خرید آنلاین

یکی از نگرانی های کاربران ایرانی پس از سفارش کالا از سایت های فروش خارجی این است که وقتی به دلیل تحریم ها با هزار مشقت و راه های میانبر چیزی را سفارش می دهند و هزینه ی زیادی بابت گمرک و ارسال کالا پرداخت می کنند آن چیزی را دریافت نکنند که انتظارش را داشتند. در این صورت دستشان از مراجع بین المملی قانونی کوتاه است و شاید به دلیل تحریم ها نتوانن کالا را پس بفرستند یا اگر این مورد شدنی باشد فروشنده آن را قبول نکند. پس واجب است با دقت کردن به نکاتی برای شناختن سایت خارجی معتبرارائه می شود ، از به وجود آمدن مشکلات ذکر شده جلوگیری کنیم.

بررسی گواهی SSL

این گواهی نشان دهنده ی امنیت تراکنش های مالی در یک سایت است. برای این که بفهمیم یک سایت خارجی معتبر است و گواهی SSL دارد باید به آدرس بار نگاه کنیم. اگر آدرس بار به جای http با https شروع شده بود سایت مورد نظر گواهی مذکور را داراست.

بررسی آیکون قفل

در صفحه ی انواع مرورگرهای وب محلی برای نشان دادن علامت قفل وجود دارد. سمت راست یا چپ نوار آدرس را بررسی کرده و قفل را پیدا کنید. در سایت های خارجی معتبر این علامت فقط یک آیکون جعلی نیست و با کلیک کردن بر روی آن گزینه های مربوطه نشان داده می شوند.

روش پرداختی سایت معتبر

یکی از راه های تشخیص سایت خارجی معتبر روش پرداختی است که پیش روی شما می گذارد. اگر از درگاه بانکی مستر (Master) یا ویزا (Visa) استفاده می کنند یا از پی پال (Paypal) پشتیبانی می کنند در مقایسه با آن هایی که شماره حساب شخصی ارائه می دهند مورد اعتماد ترند.

آدرس فیزیکی و شماره تلفن

اگر در وب سایت لیستی از آدرس و شماره تلفن های در دسترس وجود داشته باشد تا در صورت بروز مشکل مشتری بتواند از آن ها استفاده کند احتمال جعلی بودن سایت کم می شود.

داشتن سازوکار مشخص هنگام بروز مشکل

خطا های مختلفی هنگام خرید از یک سایت آنلاین ممکن است پیش بیاید حتی اگر آن سایت جعلی نباشد اما چیزی که اهمیت دارد نحوه ی پاسخ گویی به مشکل پیش آمده است. یک سایت خارجی معتبر در هر حالت پاسخ گوی نیاز و مشکلات مشتری است. در ضمن توجه داشته باشید که خریدتان را از جایی انجام دهید که سیاستی برای کالاهای مرجوعی نیز داشته باشد. چون در این نوع خرید شما امکان بررسی کالا از نزدیک را ندارید.

نام دامنه ی سایت را در گوگل سرچ کنید

برای شناختن یک سایت خارجی معتبر نام دامنه ی آن را در گوگل تایپ کنید. در صورت واقعی بودن آن سایت باید در سایت‌های دیگر لینک آن سایت وجود داشته باشد. اگر فقط نام دامنه ظاهر شد و هیچ نتیجه دیگری برای آن دامنه نمایان نشد، در این صورت آن وب‌سایت مشکوک است و بهتر است به آن اعتماد نکنید.

نظر افراد مختلف را بررسی کنید

سایت های خرید قسمتی برای ثبت بازخورد مشتریان دارند. بررسی این قسمت را از دسن ندهید. اگر بیشتر کامنت ها درمورد محصولات یک سایت منفی بود بهتر است خریدی از آن جا انجام ندهید. اگر کالاهای یک سایت توسط فروشنده های مختلف ارائه می شود نه خود سایت آن گاه به ستاره ها یا درصدی که میزان اعتبار فروشنده را تعیین می کند دقت کنید. این روش اعتباردهی در سایت های مختلف به شکل های متفاوتی انجام می شود ولی به طور کلی به فروشنده هایی با 4 یا 5 ستاره یا درصد بالای 97 بیشتر می شود اعتماد کرد.

ظاهر کلی سایت فروشگاهی

ظاهر یک سایت اگرچه ملاک اصلی تشخیص یک سایت خارجی معتبر نیست اما می تواند به عنوان عاملی قابل تامل در کنار دیگر فاکتورهای پیشنهاد شده مورد استفاده قرار بگیرد. این که سایت به داشتن ظاهری مرتب ، شفافیت خرید ، رسیدگی به شکایات و… اهمیت داده باشد و این سیاست را به طور مستقیم در اختیار مشتری قرار دهد نکته ای مثبت به شمار می رود.

اگر حوصله ای برای بررسی جزییات ارائه شده ندارید می توانید از سایت های فروشگاهی معتبر و مشهور خرید کنید. این سایت ها طی سالیان دراز فعالیت امتحان خود را پس داده اند مانند آمازون، ای بی ، ووو و… البته باز هم اعتماد صد در صد جایز نیست زیرا همه ی کالا ها توسط شرکت مورد نظر فروخته نمی شوند فروشنده های مختلفی دارند که باید از آن ها اطمینان حاصل کنید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x