چگونه فاکتورهای صوری توسط سازمان امور مالیاتی کشف می شود؟

فاکتور صوری چیست؟

فاکتور صوری چیست و چه کاربردی دارد؟

فاکتور صوری نوعی ابزار غیرقانونی برای عملیات حسابسازی است. ماهیت آن با چهره قانونی یعنی صدور فاکتور رسمی اجرا می شود ولی نوع استفاده و کاربری تغییر می کند.متاسفانه برخی از شرکتها بدون توجه به این نکته مهم و خطرساز اقدام به استفاده از این ابزار می کنند. هدف اصلی عملیات فاکتورسازی به منظور کاهش به یکباره هزینه ها از درآمدهاست. و یا خرید ها از فروش ها انجام می شود.

مراحل کنترل سازمان امور مالیاتی برای کشف فاکتورهای صوری در زمان رسیدگی:

۱-کنترل اینکه ارائه کننده کالا و خدمات کد فروش، فاکتور فروش یا شرکت صوری و کاغذی نباشد.

۲- کنترل اینکه فروشنده کالا و خدمات از شرکت منحل شده یا غیر فعال اقدام به صدور فاکتور ننموده و شناسه ملی خود را به درستی اعلام کرده است.

۳- کنترل اعتبار گواهی ارزش افزوده.

۴- کنترل نوع و متناسب بودن فعالیت صادر کننده فاکتور با کالا و خدمات مندرج در فاکتور.

۵- کنترل مستندات حمل شامل بارنامه جاده ای و بیجک و…

۶- کنترل مستندات پرداخت شامل کپی چک های بانکی شرکت یا فیش های واریزی

دسترسي به فاكتورهای صوری

چند سال پيش سازمان امور مالياتي به هر شناسنامه يك كد اقتصادي داد كه برخي از افراد از اين كدها سوءاستفاده كردند و به نام يك فرد مرده يك كد اقتصادي دريافت كردند تا از پرداخت ماليات معاف شوند. موديان، وقتي كالا خريد مي‌كنند، ماليات مي‌دهند و وقتي هم كالایی را مي‌فروشند، ماليات آن را می‌پردازند؛ در اين شرايط اين شركت‌ها فاكتور صوري مي‌دهند تا بگويند ماليات خريد پرداخت شده است تا به عنوان اعتبار در زمان فروش منظور شود. رئيس هيات‌مديره يكي از شركت‌هاي بزرگ واردات و فروش لوازم كامپيوتري خرداد امسال گفت كه عده‌اي كه به دلايلي توانسته بودند از پرداخت ماليات معاف شوند و فعال اقتصادي نيستند، كارت بازرگاني گرفته و شركتي را به نام خود ثبت مي‌كنند و بنا به شرايط و زد و‌بندي كه دارند، فاكتورهايي تهيه كرده و آن را به متقاضيان مي‌فروشند، در حالي كه خود براي آن پولي پرداخت نكرده‌اند. خريداران هم فروشندگاني هستند كه يا كد اقتصادي ندارند، يا از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده فراري‌اند، و اين در حالي است كه آنان اين ماليات را از مشتريان به دليل فروش كالا دريافت، و تنها از پرداخت ماليات به دولت امتناع مي‌كنند. افرادي كه اين فاكتورها را به فروش مي‌رسانند، با دريافت دو درصد از قيمت جنس فاكتور را صادر مي‌كنند و به‌صورت كاملا قانوني اين فاكتورها را صادر مي‌كنند. سازمان امور مالياتي تنها كساني را كه اين فاكتور را خريداري كرده‌اند، شناسايي مي‌كند و از دسترسي به فروشنگان حقه‌باز فاكتورها باز مي‌ماند.

 

امتیاز شما به این مطلب
[votes: 5 Rating: 2.4]
برچسب ها

تبلیغات

تبلیغات 1

دستگاه جوجه کشی حرفه ای

دستگاه جوجه کشی حرفه ای Easy Bator 6 نمونه متفاوت در صنعتی جوجه کشی کشور ، مناسب برای جوجه کشی از پرندگان زینتی و گران تخم.کیفیت جهانی با راندمان جوجه کشی عالی و قیمت مناسب عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

تبلیغات 2

دستگاه جوجه کشی خارجی

فروش ویژه دستگاه جوجه کشی خارجی ، ساخت کره جنوبی در مدل ها و ظرفیت های مختلف مناسب برای جوجه کشی از تمامی پرندگان و خزندگان تخم گذار اهلی و زینتی با راندمانی فوق العاده عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از
بستن