کارآفرینی و اشتغالزاییمشاغل خانگی

کاشت بلوبری و توت فرنگی در گلدان

بلوبری و توت فرنگی را در گلدان بکارید

ذغال اخته آبی (به انگلیسی: Blueberry) گل‌های آن استکانی و شکل زنگ هستند و به رنگ‌های سفید، صورتی رنگ‌پریده یا قرمز یا حتی گاهی سبز یافت می‌شود. این میوه نیز در فصل گوجه سبز و یا آلوچه یافت می‌شود.

کاشت بلوبری در گلدان

آموزش روش کاشت بذر بلوبری ، روش جوانه زنی سریع بذر بلوبری.

مرحله 1 – خیساندن بذر بلوبری

برای جوانه زنی سریع بذرها می توان بذرها را به مدت 24 ساعت در آب خیساند .

بعد از خیساندن بذرها ، می بایست بذرها را در لابه لای دستمال کاغذی مرطوب یا داخل گلدانی کوچک حاوی پیت ماس بپاشید

و در در داخل کیسه پلاستیکی که قابلیت بسته شدن داشته باشد قرار دهید.

مرحله 2 – رفع نیاز سرمایی بذر بلوبری

جهت رفع نیاز سرمایی بذر ها ، گلدان یا دستمال حاوی بذر (که داخل کیسه پلاستکی است) به مدت 6 هفته در یخچال قرار دهید.

توجه فرمایید که در یخچال در دمای حدود 4 الی 6 درجه بالای صفر ، به هیچ عنوان در فریزر قرار ندهید.

پس از گذشت 6 هفته ، آن بذرها را بر روی خاک مناسب (ترکیبی از پیت ماس و کوکوپیت ) پاشیده

و جهت حفظ رطوبت خاک و مرطوب نگه داشتن بذرها حتما گلدان را در داخل کیسه پلاستکی قرار داده

و درب آن را ببندید و یا بوسیله پلاستیک سطح ظرف را بپوشانید و در دمای 22 الی 26 درجه سانتی گراد قرار دهید.

به طور طبیعی جوانه زنی تحت شرایط نوری مناسب صورت می پذیرد..

مدت زمان جوانه زدن بذر بلوبری

جوانه زدن بذر بلوبری تحت شرایط مناست معمولا می بایست بین 20 تا 30 روز رخ دهد ولی در برخی موارد ممکن است تا چندماه نیز به طول انجامد.

وقتی بذرها جوانه زدند و تاحدودی رشد کردند آنها را به خاک مناسب انتقال دهید.

کاشت توت فرنگی در گلدان (گیاه)

1- گیاه توت فرنگی را از فروشگاه گل و گیاه خریداری نمایید. اطمینان حاصل کنید گیاهی که میخرید برگهای قهوه ای یا سوخته نداشته باشد و کاملا سالم و سبز باشد.

2- گلدانی انتخاب کنید که در ته آن سوراخهای زهکشی آب وجود داشته باشد. اگر چه میتوانید گلدان مخصوص توت فرنگی را نیز بخرید که منافذ زیادی دارد اما هر ظرف یا گلدانی میتوان برای آن استفاده کرد. توت فرنگی در هر گلدانی که خاک خوبی داشته باشد و نور کافی دریافت کند، رشد کرده و میوه میدهد.

3- دو سوم گلدان را با خاک گلدانی پر کنید. گلدان توت فرنگی باید حداقل 45 سانتیمتر قطر داشته باشد. اگر چه ریشه های گیاه توت فرنگی سطحی است اما گسترش ریشه های آن زیاد است و به فضایی با وسعت کافی نیاز دارد.

4- به گلدان آرام آرام آب بدهید تا زمانی که آب شروع به تخلیه از ته گلدان کند. سپس 5 تا 6 حفره خاکی با ارتفاع حدود 2.5 سانتیمتر درست کنید. بین حفره ها باید حداقل 15 سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد تا ریشه ها فضای کافی برای رشد داشته باشند. خود حفره ها نباید بیش از 7.5 سانتیمتر پهنا داشته باشند.

5- با ملایمت گیاه توت فرنگی را از گلدان اولیه خود خارج کنید. اگر گلدان خیلی تنگ باشد در صورت لزوم گلدان را با قیچی پاره کنید. با دقت خاک اضافی را بریزید و با دست ریشه های گیاه را محافظت کنید.

6- یک بطری را با آب پر کنید. ریشه های توت فرنگی را یک ساعت در آب نگه دارید تا به اندازه کافی رطوبت جذب کند.

7- گیاه را از آب خارج کنید و هر بوته را در یکی از تپه های خاکی بگذارید. ریشه ها را طوری بچینید که از اطراف گسترده شوند.

8- گلدان را با خاک پر کنید. توجه داشته باشید تا سطح طوقه گیاه خاک بریزید. ساقه ها از طوقه بیرون میزنند بنابراین نباید آن را زیر خاک دفن کنید.

9- کاملا گلدان را آبیاری کنید. با استفاده از آب پاش استفاده کنید تا خاک گلدان را فرسایش ندهید. با ملایمت به خاک آب بدهید تا آب از سوراخ ته گلدان خارج شود. در صورت لزوم میتوانید خاک بیشتری اضافه کنید چرا که پس از آبیاری معمولا حبابهای هوا خارج شده و سطح خاک پایینتر میرود.

کاشت توت فرنگی در گلدان (بذر)

1- ابتدا گلدان را با خاک پر کنید و آن را کاملا آبیاری نمایید. با استفاده از انگشت گودالی با 6 میلی متر عمق در خاک حفر کنید و بین سوراخهایی که ایجاد میکنید 15 سانتیمتر فاصله بدهید.

در هر سوراخ سه بذر بریزید. توجه داشته باشید بذرها کوچک هستند. برخی افراد با استفاده از موچین بذرها را از پاکت برمیدارند و در خاک میریزند.

روی بذرها را بپوشانید. میتوانید با انگشت روی خاک را کمی فشار دهید. مراقب باشید زیادی فشار ندهید چون ممکن است خاک را فشرده کنید. متراکم شدن خاک باعث میشود بذرها نتوانند به راحتی برویند و از خاک بیرون بزنند.

2- یک پلاستیک شفاف روی گلدان بکشید. با این کار رطوبت گلدان را حفظ میکنید تا زمانی که بذرها برویند.

3- گلدان را در مکانی آفتابی بگذارید. گیاه توت فرنگی مکانی گرم و پر نور دوست دارد. بنابراین اگر در زمستان توت فرنگی میکارید گلدان را کنار رادیاتور یا منبع گرمایی دیگر قرار دهید.

4- بذرها را آبیاری کنید. باید خاک بذرها مرطوب باشد اما غرق آب نباشد. هر روز خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید خشک نشده است.

5- کیسه پلاستیکی را زمانی میتوانید بردارید که بذرها جوانه زده باشند. همین که جوانه ها بالا آمدند نیاز به فضای بیشتری برای رشد دارند بنابراین نگذارید پلاستیک بماند. هنگامی که پلاستیک را از روی گلدان برمیدارید خیلی زودتر خاک آن خشک میشود بنابراین هر روز باید رطوبت خاک را بررسی کنید.

6- برخی از گیاهان توت فرنگی را پس از جوانه زدن بذرها بچینید. برای این کار باید گیاهان ضعیفتر را انتخاب کنید تا فضا برای رشد گیاهان قوی تر کافی باشد. 15 سانتیمتر فاصله بین گیاهان باقی مانده بگذارید.

[votes: 0 Rating: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
بلوبری پرورش گیاه پرورش میوه توت فرنگی

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن