exbonds
طرح توجیهی

طرح کاشت فیسالیس در گلخانه

? کشت گلخانه ای گیاه دارویی پشت پرده

فیسالیس Physalis گیاهی است کم توقع و مناسب برای اقلیمهای نیمه گرمسیری. اگرچه ارقامی از این گیاه در کوهستانها و مناطق سردسیری رشد می کنند اما برای تولید تجاری و اقتصادی، کشت و پرورش آن در فضاهای بسته اعم از زیر پوشش پلاستیک یا سایه بان صورت می گیرد.

این گیاه که دارای انواع یکساله و چندساله نیز میباشد از ارتفاعی حدود 1 متر برخوردار است. فیسالیس، گیاه بومی کشور مکزیک بوده و از آنجا به سراسر اروپا انتشار یافته است. فیسالیس که به گیلاس زمینی نیز شهرت دارد، دارای بافتی همچون گوجه فرنگی، و طعمی همچون آناناس و توت فرنگی میباشد و از این جهت میوهای منحصر به فرد محسوب می شود.

خواص و مصارف فیسالیس 

فیسالیس یا عروسک پشت پرده که میوه رسیده آن جنبه خوراکی، دارویی و صنعتی دارد.

مصارف خوراکی فیسالیس:

علاوه بر تازه خوری، در اغلب کشورهای اروپایی از محصول فیسالیس به صورت فرآوریشده در شکلهای کشمش، میوه خشک، ژله، تهیه سس سالسا، مربا، کمپوت، مارمالاد و بستنی کوکتل میوه استفاده می شود.

مصارف صنعتی فیسالیس:

از روغن و چربی این میوه برای استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و تولید لوسیونهای بهداشتی استفاده میگردد. اگرچه روغن موجود در ترکیبات استروئیدی آن، ظرفیت ترکیب آن را با روغن های دیگر مانند روغن خرما و نارگیل جهت مصرف خوراکی بالا برده است.

مصارف دارویی فیسالیس:

از آب میوه آن، برای درمان آبسه، سرفه و رفع تب و گلودرد استفاده می شود. همچنین کاسه گل پخته شده آن برای درمان دیابت، جوشانده مناسبی است و از ریشه این گیاه نیز برای درمان مشکلات ادراری و التهابات پوستی و دفع اسیداوریک، نقرس، درمان آرتروز، بواسیر، هپاتیت، برونشیت و تقویت کبد استفاده میشود.

نیازهای اکولوژیک فیسالیس در گلخانه

خاک:

از لحاظ بافت خاک، خاک سبک لومی شنی با pH  بین 8 – 5/4 است. همچون سایر گیاهان این خانواده نسبت به  EC  بالاتر از 4 نیز متحمل است. تغذیه گیاهی جهت افزایش تولید بسیار ضروری است اما نسبت به خاک های فقیر نیز متحمل می باشد.

کود دهی:

همانطور که گفته شد این گیاه نسبت به گیاهان همخانواده خود کم توقع تر می‌باشد به طوری که میزان کود نیتروژن مصرفی برای یک هکتار ۲۴۰ – ۱۲۰ کیلوگرم و میزان فسفر مصرفی برای یک هکتار ۱۵۰ -۶۰ کیلوگرم می‌باشد. همچنین در خاک‌های لومی شنی برای افزایش عملکرد، مصرف ۱۸۰ – ۹۰ کیلوگرم کود کامل در هکتار و محلول پاشی پتاسیم کلراید ۱% قبل و بعد از شکوفه دهی توصیه می‌شود.

آبیاری:

نیاز این گیاه به آبیاری، در طول فصل رشد بالا ستاما  در زمان تولید میوه، نیاز آبی کمتری داشته و در پایان دوره تولید، از آبیاری بی نیاز می گردد..

در هر صورت، برای 1000 متر مربع گلخانه فیسالیس،  5/1 مترمکعب در روز آب نیاز است. در هر دوره کشت برای هر  1000 مترمربع، به طور متوسط  8-7 مترمکعب آب نیاز است.

نور و دمای مورد نیاز برای کشت فیسالیس در گلخانه:

صفر فیزیولوژیک این گیاه، 3/6 درجه سانتیگراد است. اولین جوانه های گل در 5/5 درجه ظاهر می شوند و میوه دهی در  5/10 درجه اتفاق می افتد. دمای مناسب جوانه زنی دانه فیسالیس، 21 درجه سانتیگراد (ظرف10 ساعت)  و یا  32 درجه (ظرف  14ساعت) می باشد. اگر دمای خاک برای جوانه زنی،  25درجه سانتیگراد باشد، مناسب ترین دما تلقی می گردد.

آفات و بیماریها:

فیسالیس به طور اختصاصی فاقد بیماری یا آفت می باشد اما مهمترین آفات آن همان آفات و بی ماریهای مشترک گوجه و فلفل مانند شته، مگس سفید مینوز و کنه تارعنکبوتی می باشد. مهمترین بیماری های میوه مذکور نیز نماتد آفریقای جنوبی است که خسارت فراوانی را وارد نموده و همچنین بیماری و آفات دیگری چون عنکبوت قرمز، خرگوش صحرایی، سوسک کک Chrysomelidae ، بیماری کپک پودری و نقطه برگ باکتریایی Xanthomonas  گزارش گریده است.

? کاشت گیاه و میوه دارویی فیسالیس در گلخانه

شیوه کاشت فیسالیس همچون سایر گیاهان این خانواده به صورت انتقال نشا می باشد. از زمان کاشت تا نمو اولین میوه حدود  90 روز طول می کشد. بهترین زمان کاشت در اواخر تابستان تا اوایل پائیز می باشد. در برخی از مناطق، این محصول تا 4 بار در سال کشت می شود. جوانه گل پس از 40 روز ظاهر می شود و اولین میوه پس از 80 روز ظاهر می گردد. در مناطق عاری از یخ زدگی، گلدهی 3-2 بار در طول سال اتفاق می افتد.

تراکم کاشت فیسالیس در گلخانه

تراکم کاشت پشت پرده در شرایط فضای باز و شرایط گلخانه متفاوت است. بطوریکه در شرایط گلخانه ای، تعداد بوته برای  1000 متر گلخانه بین 1000–2000 بوته می باشد. اما در شرایط فضای باز تا 25000 بوته در هکتار نیز گزارش شده است.

در گلخانه فاصله کاشت بین دو بوته  50 سانتیمتر و فاصله ردیف ها 120 سانتی متر می باشد. استفاده از قیم نخی همچون گوجه فرنگی گلخانه ای برای هدایت ساقه های فیسالیس ضروری است. و بوته ها پس از رسیدن به انتهای نخ یا قطع می گردند و یا آویزان می شوند.

تکثیر گیاه فیسالیس

ازدیاد این گیاه عمدتا از طریق دانه می باشد اما از قلمه های یکساله چوبی نرم نیز تحت تاثیر هورمون ریشه زایی اکسین می توان استفاده نمود که با موفقیت حدود 38 درصدی همراه بوده است. همچنین از طریق خوابانیدن هوایی و تقسیم بوته نیز می توان آنرا تکثیر کرد.

دوره رشد و باردهی گیاه فیسالیس در گلخانه

در شرایط گلخانهای دوره رویش از دانه تا پایان تولید، 9 ماه می باشد که 6-5 ماه آن مربوط به دوره باردهی است. اگرچه برخی ارقام مقاوم به سرما تا 10 درجه زیر صفر را نیز تحمل می کنند اما بهتر است برای جلوگیری از سرمازدگی در اواخر پائیز، سطح خاک و ریشه ها را مالچ پاشی کرد.

  • ارقام فیسالیس، خود ناسازگار بوده و برای تشکیل میوه نیازمند ارقام گرده زا و خودبارور می باشد. همچنین استفاده از زنبورهای گرده افشان در گلخانه توصیه می شود.

برداشت محصول

برداشت محصول در شرایط گلخانه های در ایران، از اواسط بهمن آغاز می گردد و هر کارگر می تواند در فصل برداشت، روزانه به طور متوسط 12- 10 کیلوگرم برداشت کند.

رنگ میوه در زمان رسیدن به نارنجی تا قرمز تمایل پیدا می کند. میوه را با همان پوشش در ظروف کوچک  300 تا  500 گرمی بسته به نیاز بازار بسته بندی می کنند. عملکرد متوسط آن در هکتار حدود 15 تن گزارش شده است.

نگهداری فیسالیس

فیسالیس دارای پوشش سلولزی است که به حفظ و ماندگاری آن کمک فراوانی می کند به طوری که عمر نگهداری میوه با کاسه گل در دمای 30 درجه سانتی گراد به یک ماه نیز می رسد. ولی میوه خشک شده آن در دمای 30 درجه، تا 5 ماه قابلیت نگهداری دارد. برای افزایش عمر انباری این محصول توصیه می گردد که میوه به صورت نیمه رسیده برداشت گردد.

کیفیت ظاهری و رنگ میوه پس از 64 روز انبارداری کاهش یافته و پس از 74 روز انبارداری، میوه ها از محل اتصال به ساقه، شروع به پوسیدگی می کنند.
میوه ها تا 56 روز نگهداری در انبار دارای کیفیت مناسبی خواهند بود ولی پس از روز 64، سطوحی از پوسیدگی قهوه ای رنگ روی آنها دیده می شود و از روز هفتاد و چهارم به بعد رشد میسیلیوم قابل مشاهده است.

بنابراین بهترین دمای انباری این محصول، دمای 10 درجه سانتی گراد است که قادر است محصول را تا بیش از 60 روز نگهداری نماید.

وضعیت بازار فیسالیس

این میوه است تقریباً در تمام دنیا طرفدار دارد و به عنوان میوه‌ای خاص و پر خاصیت دیده می‌شود. این میوه در ایران و حتی بسیاری از کشورها میوه‌ای جدید و لوکس است. به همین دلیل با قیمت بالایی در ایران بفروش می‌رسد.

چون فیسالیس بعد از برداشت در فضای آزاد ماندگاری طولانی مدتی دارد ازین جهت صادرات این محصول ریسک کمی دارد و می‌توان محصول سالمی را به مقصد رساند.

برای تولید تجاری و اقتصادی، کشت و پرورش آن در فضاهای بسته اعم از زیر پوشش پلاستیک یا سایه بان صورت می‌گیرد.

خلاصه طرح کشت فیسالیس در گلخانه

هزینه خرید بذر و تجهیزات کشت برای 1000 مترمربع کمتر از 5 میلیون تومان می‌باشد و چون سطح زیر کشت کم است. میتوان به تنهایی یا به کمک خانواده گلخانه را اداره کرده و هزینه نیروی کار را به حداقل رساند که در این صورت سودی حدود 50 میلیون تومان در سال از این سطح زیر کشت می‌توان بدست آورد.

سطح زیرکشت گلخانه فیسالیس: 1000 مترمربع:
نرخ بازدهی طرح: 40%
سرمایه ثابت: 150 میلیون تومان
سرمایه در گردش: 25 میلیون تومان
سرمایه کل: 200 میلیون تومان

بیشتر هزینه ها مربوط به خرید زمین و ساخت و تجهیز گلخانه است.

اگر از سود طرح راضی بودید میتوانید برای ایجاد اشتغال سطح زیر کشت را گسترش داد و نیروی کار استخدام کنید.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن