YESSS banner

BSFinance.biz - 6500% AFTER 90 DAYS
dellminer

dogeminers
UMO-Finance | Innovations

طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

کاشت و پرورش گیاه لوفا (لیف طبیعی)

آموزش پرورش لیف طبیعی از گیاه لوفا (گیاه پردرآمد!)

لیف (نام علمی: Luffa aegyptiaca) نام یک گونه از سرده لیف است. لوفا، ميوه خشك شده گياهي از خانواده كدویيان است كه رويش آن در محدوده مناطقي با آب و هواي گرم و مرطوب، به ويژه در بخشهاي شمالي و نيز جنوبي كشور، صورت مي‌‌پذيرد. گیاه لوفا متعلق به مناطق گرم و مرطوب آمریکای جنوبی و دارای نوعی اسفنج طبیعی است که در صنایع آرایشی و بهداشتی، اُرتوپد، محصولات مراقبت از پوست و غیره کاربرد دارد. کشت و پرورش گیاه لوفا در اکثر مناطق ایران امکان‌پذیر است و چون این کسب‌وکار در ایران نوپا و در ابتدای راه است، فرصت و مزیت‌های قابل‌توجهی دارد.

برای پرورش گیاه لوفا می‌توان از یک باغچه کوچک شروع کرد،

مزیت‌ها کاشت گیاه لوفا

هزینه اولیه این کسب‌وکار اندک است. ( حدود هزار مترمربع زمین و چند صد هزار تومان هزینه جاری ) و به علت جدید بودن محصول در ایران، تعداد رقبا بسیار اندک است.

با کاشت هر بذر تقریبا تعداد ۵ – ۱۰ عدد لیف بدست می آورید.

گیاه لوفا گیاهی که به عناوین توری، کشاتاکی و اسفنج گیاهی نیز معروف است. گیاهی است بالارونده که معمولا روی داربست گسترده می شود برگ های آن در ابعاد برگ خطمی، گل سرخی بوده و پوشیده از موم می باشد ساقه اصلی آن دراز، گره دار و محل گره ها زاویه دار است. پس از ۵ یا ۶ ماه که از کاشت آن گذشت گل های درشت و زردرنگی شبیه گل خیار ظاهر می شود میوه آن سبز تیره و خالدار است و مانند دوکی که از قسمت وسط متورم و از دو طرف باریک است. قطر آن ۲ تا ۳ سانتی متر و طولش ۳۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می باشد. دانه های آن در برخی گونه ها قرمز رنگ و در داخل میوه قراردارد. در ایران زیاد معمول نیست ولی در برخی مناطق کاشته می شود. از این گیاه برای ساخت اسفنج و لیف استفاده می‌شود

کابردهای لوفا

لیف بدست آمده بسیار مناسب برای بیماریهای پوستی و انواع قارچها می باشد.
علاوه‌بر کاربردهای اسفنج لوفا در حوزه سلامت و مراقبت از پوست، کاربردهای صنعتی بسیاری نیز دارد. اسفنج لوفا بسیار متخلخل و پر متفذ است و تحمل فشار مکانیکی را دارد به‌طوری‌که بعد از فشردن و تغییر شکل، دوباره به حالت اول خود برمی‌گردد.

از لوفا در صنایع دستی، آرایشی و بهداشتی، اُرتوپد، محصولات مراقبت از پوست، طراحی داخلی ساختمان، عایق‌بندی صوتی و حرارتی، مواد اولیه برای ساخت تجهیزات مراقبت از بدن, در صنعت تولید صابون و… استفاده می گردد.
همچنین از اسفنج لوفا برای تمیز کردن شیشه آلات، ظروف و سایر وسایل آشپزخانه استفاده می‌شود. اسفنج لوفا برای پاک‌سازی غذا از سطح ظروف حساس به خراش، همچون تفلون و چدن مناسب است

تهیه بذر باکیفیت است

بذر گیاه لوفا تقریباً مشابه بذر هندوانه، تنها اندکی بزرگتر و تو پُر تر است. بذرهای مرغوب و باکیفیت، درشت، تیره و سفت و سخت هستند و بذرهای ضعیف و غیرقابل اطمینان کوچک، اندکی روشن و نرم هستند. همچنین بذرهای خوب و بسیار تازه، بسیار سریع­‌تر گاهی در کمتر از یک هفته جوانه می­­‌زنند. علاوه بر کیفیت، نوع بذر نیز مهم است، با توجه به کاربرد، باید مورد مناسب را انتخاب نمود.

آماده سازی زمین برای کشت

لوفا نیاز ضروری به خاک غنی و مغزی ندارد، اما هرچه خاکش سبک تر باشد بهتر است، به عبارت دیگر بیشتر شنی باشد و رس زیادی نداشته باشد تا آب به راحتی در آن نفوذ کرده و جذب شود. اگر در هنگام آبیاری با سرعت و حجم آب متوسط، آب به سرعت روی زمین جاری شود و به عمق خاک فرو نرود، لازم است اندکی شن به آن اضافه نمایید. اگر از کودهای حیوانی استفاده می‌کنید، حدود یک ماه قبل از کاشت بذر یا نشاء در زمین، می‌بایست کود را اضافه و خاک را زیر و رو نمایید.

زمان و نحوه کشت بذر

گیاه لوفا تقریباً در تمام مناطق ایران قابل کشت است و بهره­‌وری مناسبی خواهد داشت، اما باید به زمان کشت بذر توجه نمود. به طور معمول در ماه نخست سال، فروردین، زمانی که هوا سرمای زمستان را پشت سر نهاده و به سمت گرم شدن می‌رود می­‌توان بذر را کاشت. دمای مطلوب برای جوانه‌زنی بذر، اندکی بیشتر از 20 درجه سانتی­گراد است، البته در مناطق جنوبی ممکن است این شرایط در اوایل اسفند فراهم شود و در برخی مناطق سردسیر، در اواخر ماه اردیبهشت. به بیان دیگر، زمانی به کشت بذر اقدام نمایید که مطمئن باشید سرمای شدید برنخواهد گشت. اگر در مناطق سردسیر هستید و یا اگر می­‌خواهید از دیگران جلوتر باشید و زودتر محصول خود را به بازار برسانید، می­‌توانید بذرها را در گلدان و به­ صورت گلخانه‌­ای کشت نمایید و بعد از چند هفته به زمین اصلی انتقال دهید. این کار هزینه مالی و زحمت ناچیزی دارد. با فراهم شدن شرایط آب­ و هوایی مناسب، بذرها را در عمق 1.5 تا 2 سانتی­متری زمین بکارید و خاک را اندکی مرطوب نگه دارید، از آبیاری فراوان بپرهیزید. بعد از گذشت دو تا سه هفته شاهد جوانه‌های لوفای خود خواهید بود، آنها رشد سریع خود را تنها با دو برگ کوچک شروع می­ کنند!در مورد فاصله کشت بذرها در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد، وابسته به فضایی که در اختیار دارید و شرایط آب­ و هوایی آن منطقه، می‌توانید 3 تا 4 عدد را در کنار هم بکارید و یا هر کدام را با فاصله 30 سانتی‌­متر از هم و یا حتی کمتر کشت نمایید.

فضاسازی برای رشد ساقه و میوه ­دهی

برای فضاسازی جهت رشد و گسترش ساقه گیاه لوفا، انتخاب‌های زیادی دارید، اگر قصد دارید لوفا را در کنار ساختمان و یا اطراف مزرعه خود پرورش دهید، می‌­توانید بذرها را در کنار دیوار، حصار و یا حتی خار و خاشاک بکارید، گیاه لوفا کارش را بسیار خوب انجام خواهد داد! اگر قصد دارید به صورت ردیفی و انبوه در فضای مفید مزرعه کشت نمایید، می­‌توانید از توری­ های پلاستیکی با چشمه­ های بزرگ (حدود 10 * 10 – سانتی­‌متر) که نسبتاً ارزان هستند استفاده نمایید و یا با چوب یا فلز اقدام به ایجاد داربست نمایید.

اگر هدف اصلی شما از کشت گیاه لوفا، ایجاد فضای سرسبز و دل­ انگیز و یا ایجاد حصار و مانع در اطراف مزرعه است بذرها را با هر فاصله‌ای که مایل هستید در کنار هم کشت نمایید، این فاصله حتی می­‌تواند 10 سانتی­‌متر باشد، اما اگر اولویت اول شما کسب درآمد است، برای استفاده بهینه از زمین و به‌­دست آوردن بازده بالاتر، بهتر است برای هر بذر، بین نیم تا یک متر مربع مساحت درنظر بگیرید. یعنی اگر مساحت مزرعه شما 1000 متر مربع است، در آن می ­توانید 1000 تا 2000 بذر لوفا را کشت نمایید. اگر در مناطق سردتر با آفتاب کوتاه­ هستید، این فاصله را یک مترمربع درنظر بگیرید و اگر در مناطق با آفتاب گرم و طولانی هستید، نیم مترمربع و یا کمتر، مساحت بهتری است.

اگر می‌خواهید بدون ایجاد فضاسازی، گیاه لوفا را روی زمین رها نمایید، برای هر بذر یک مترمربع مساحت لازم است، یعنی 1000 بذر در زمین 1000 مترمربعی، اگر از داربست یا فنس استفاده می­‌نمایید، می‌توانید این فاصله را نیم مترمربع درنظر بگیرید، یعنی 2000 بذر، اما اگر در مناطق با آفتاب گرم و طولانی هستید، می­ توانید بیش از 3000 بذر را در مساحت 1000 مترمربع کشت نمایید. با توجه به ابعاد داربست یا فنس، این مقادیر تغییر می­‌کنند. به ­خاطر داشته باشید که می­‌توانید از کوچک­ترین قطعه زمین خود استفاده مفید نمایید، حتی اگر امکان فضاسازی را ندارید، می‌توانید گیاه لوفا را روی زمین رها کنید، با اندکی بازدهی کمتر باز هم میوه‌های خوبی خواهید داشت.

نحوه و میزان آبیاری

گیاه لوفا برگ‌های بزرگ و فراوانی دارد و طول ساقه آن به 10 متر هم می‌تواند برسد. هر گیاه به­ طور متوسط 5 عدد میوه می‌­دهد و وزن یک میوه درشت به حدود 2 کیلوگرم می‌­رسد. لذا برای رشد و برگ دهی بهتر و به تبع آن تولید میوه‌­های بیشتر و درشت‌تر، آبیاری مناسب نقش مهمی را ایفا می‌کند.در ابتدای کار زمانی که بذرها در خاک کاشته شدند، بهتر است هر روز اما به مقدار کم و در حد ایجاد رطوبت کافی آب­ دهی انجام شود و هرچه گیاه رشیدتر و مقاوم‌­تر شد، می‌توان آب بیشتری به آن داد و فاصله بین دو آبیاری را نیز طولانی‌­تر نمود. زمانی که هوا گرم‌­تر می‌­شود و زمان گل‌­دهی و خصوصاً زمان رشد میوه‌­ها فرا می‌­رسد، باید آب بیشتری به گیاه داده شود. یکنواختی میزان آبیاری و همچنین آبیاری منظم در رزوها و ساعت‌های ثابت، باعث بهبود زیبایی، درشتی، یکنواختی و در مجموع کیفیت بالای اسفنج لوفا می‌­شود.

برای مقابله با بحران کم ­آبی میهن عزیزمان، ایران جاودان، همه ما باید وظیفه خود را به ­درستی انجام دهیم. خودکارسازی فرایند آبیاری علاوه بر صرفه ­جویی در مصرف آب، باعث بهبود عملکرد و کاهش زمان کاری می‌شود. استفاده از نوارهای آبیاری، این فرایند را ساده و منظم می‌نماید و هزینه مالی آن در مقابل هزینه زمانی صرف شده برای آبیاری بسیار ناچیز است. برای زیر کشت بردن 1000 مترمربع زمین، یک بسته 500 متری از نوار آبیاری به قیمت کمتر از صد هزار تومان کافی است. این‌گونه با کمترین زحمت می­‌توانید هر روز مزرعه لوفای خود را آبیاری نمایید و به بازده بالاتری دست یابید.

کشت گلخانه­ ای بذرها

اگر می­‌خواهید از دیگران جلوتر باشید، بازدهی بیشتری داشته باشید، خیالتان از شرایط جوی آسوده باشد و محصول خود را یک تا دو ماه زودتر وارد بازار نمایید، بذرها را به ­صورت گلخانه­‌ای کشت نمایید و بعد از گذشت چهار تا شش هفته، آنها را در مزرعه کشت نمایید. هزینه این روش برای 2000 عدد بذر کمتر از 50 هزار تومان خواهد بود!در مدت 4 تا 6 هفته، طول ریشه گیاه لوفا به 10 تا 15 سانتی­متر می­‌رسد، لذا برای کشت، از گلدان­‌های با اندازه مناسب استفاده نمایید. برای سرپوشیده نمودن فضا با توجه به اینکه مدت زمان نگهداری در گلخانه کوتاه است، نیازی به ایجاد گلخانه مستحکم، پرهزینه و دائمی و استفاده از نایلون گلخانه‌­ای مخصوص نیست.

برای رشد سریع­‌تر می‌توانید به خاک گلدان اندکی کمپوست اضافه نمایید. همچنین بهتر است هر یک یا دو روز بذرها را آبیاری و مرطوب نمایید. آبیاری زیاد، به گونه‌­ای که خاک کاملاً خیس و لجنی شود، باعث پوسیدن ریشه و بذر می‌شود. هنگام انتقال نهال نوپا به مزرعه سعی نمایید به خاک و ریشه گیاه ضربه و شُک وارد نشود. با به ­کار بردن این روش، قطر اسفنج­ های لوفا حدود 10 درصد بیشتر شده و همچنین بازده مزرعه شما نیز حدود 20 درصد افزایش می­‌یابد.

سرمایه لازم و درآمد کشت گیاه لوفا

تقریبا برای راه اندازی مزرعه لوفا با وسعت 2000 مترمربع، حدود یک یا دو میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز است.

قیمت اسفنج لوفا در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است، به‌طوری که در دو سال گذشته قیمت آن تقریباً دو برابر شده است و همچنان نیاز و تقاضا بازار برای آن بیشتر از مقدار تولید شده توسط کشاورز می‌باشد. درواقع تعداد اندکی از کشاورزان با این گیاه و کشت آن آشنایی دارند. به طور متوسط اگر در یک مزرعه با خاک حاصل‌خیز و در منطقه‌ای با آب و هوای مناسب، در وسعت 2000 مترمربع حدود 3000 عدد بذر مرغوب گیاه لوفا کشت شود، با یک رسیدگی مناسب به راحتی می‌توان از هر بوته گیاه لوفا، حدود 5 عدد و حتی بیشتر اسفنج لوفا برداشت نمود. در واقع از این مزرعه می‌توان حدود 15 هزار اسفنج لوفا برداشت نمود. در حال حاضر قیمت یک اسفنج لوفا با اندازه متوسط حدود 1500 تومان است. بنابراین از فروش اسفنج‌های لوفا بیشتر از 20 میلیون تومان درآمد حاصل می‌شود که اگر سرمایه اولیه‌ای که برای این کسب و کار هزینه شده از آن کم شود، به لطف خداوند مبلغی حدود 20 میلیون تومان باقی خواهد ماند. اگر از زمان شروع کاشت تا اتمام برداشت را حدود 8 ماه درنظر بگیریم، به ازای هر ماه درآمدی حدود 2.5 میلیون تومان حاصل خواهد شد.

[تعداد: 4 امتیاز: 4.5]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن