مقالات آموزشی

کسب و کار در ترکیه

ترکیه همواره یکی از گزینه های اصلی برای ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند بوده است.به خصوص در سال های اخیر که نرخ بیکاری در کشور بسیار افزایش داشته افراد بیشتری به کسب و کار در ترکیه فکر کرده اند.نزدیکی جغرافیایی فرهنگی و سیاسی ترکیه با ایران باعث می شود کشور سختی برای مهاجرت به نظر نرسد. البته مهم ترین نکته درباره ی این کشور این است که مهاجرت به آن هزینه ی کمتری نسبت به سایر کشورها دارد.حتی از نظر خرید و اجاره ی ملک نیز ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی ارزان تر است.
در این مقاله سعی داریم به طور کابردی و مفید به ویژگی های این کشور برای مهاجرت کاری و کسب ویزا بپردازیم.

ترکیه

ترکیه همسایه ی غربی ایران و در تلاقی قاره ی اروپا و آسیا واقع شده است و یک کشور اوراسیایی محسوب می شود.مهم ترین شهر ترکیه استانبول و پایتخت آن انکارا است.این کشور یک منطقه ی با ارزش فرهنگی و اقتصادی است. صنعت گردشگری بیش از هر چیز دیگری در ترکیه رونق دارد. زبان رسمی ترکیه ترکی است که اندکی با ترکی آذربایجان تفاوت دارد با این حال فراگیری آن برای ایرانیان چندان سخت به نظر نمی رسد. زبان های رایج دیگر ترکیه عبارت از کردی و آذربایجانی است. تعداد مسلمانان سنی در این کشور بسیار زیاد است بنابراین فرهنگ آن آمیخته ای از فرهنگ اسلامی و اروپایی است. می توان گفت از نظر فرهنگی به ایران شباهت محسوسی دارد.

اجازه ی کار در ترکیه

شما برای کار در ترکیه قبل از هرچیز به اجازه ی کار نیاز دارید.اگر دنبال کار موقت تابستانی هستید یا قصد فروش کالای خاصی را دارید یا حتی می خواهید در یک شرکت استخدام شوید باید کارت اجازه ی کار در ترکیه را داشته باشید. دو راه برای اخذ کارت اجازه ی کار وجود دارد.

روش اول:

باید یک کارفرما شما را در وزارت کارو امور اجتماعی ترکیه تایید کند یا به صورت مستقیم از طریق سفارت ترکیه اقدام کند تا به شما اجازه ی کار بدهند. در صورتی که بدین شکل به شما کارت اجازه ی کار بدهند شما اجازه دارید با همان کارفرما برای حرفه ی مشخص شده و در مکان معین مشغول به کار شوید.معمولا این اجازه ی کار یکساله است و بعد از یکسال با توافق طرفین می تواند تا سه سال دیگر تمدید شود.

روش دوم:

در روش دوم شما از طریق ثبت شرکت درخواست اجازه ی کار می کنید.ابتدا یکساله سپس دو ساله و بعد از آن اجازه ی کار سه ساله ترکیه می توانید دریافت کنید.

در صورتی که پنج سال متوالی موفق به دریافت اجازه ی کار شوید و در طول پنج سال کمتر از شش ماه خارج از ترکیه بوده باشید می توانید درخواست پاسپورت ترکیه نمایید.

چه شغل هایی راحت ویزای کارترکیه را دریافت می کنند؟

سطح بیکاری برای جوانان تقریبا در ترکیه بالاست و همین موضوع دریافت ویزای کار را برای خارجیان قدری سخت تر می کند زیرا به هرحال اولویت استخدام با مردم همان کشور است. اما اگر مهارت شما مورد نیاز باشد گرفتن کارت اجازه برای شما راحت تر است.شغل هایی مانند 1-معلم زبان فرانسه و آلمانی 2-پرستار کودک 3-کارگر فصلی هتل 4-رسپشن هتل که به چند زبان مسلط است 5-جوشکاری زیر دریا 6- برنامه نویس حرفه ای شانس بیشتری برای دریافت راحت کارت اجازه ی کار دارند.

نکته آخر این که حتما قبل از مهاجرت تحقیقات کامل وبرنامه ریزی صحیح و دقیقی برای آن داشته باشید .

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
2 پرسش و پاسخ کاربران
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
Noorullah
Noorullah
7 ماه قبل

سلام من فارغ صنف دوازده هم و ودانشجو دردانشگاه هستم میخواهم بخاطر کار در ترکیه بیایم رشته من مهندسی کامپیوتر است لطفآ کمکم کنین بیایم ترکیه .

Noorullah
Noorullah
پاسخ دادن به  Noorullah
7 ماه قبل

سلام میشه بگوید قبول شدم یانه میتوانم بیایم در ترکیه لطفآ رهنمایی کنید مرا .

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x