طرح توجیهی

کشت و پرورش فلفل گلخانه ای

فلفل یکی از محصولات محبوب گلخانه ای است.

پرورش فلفل گلخانه ای
فلفل یکی از محصولات محبوب گلخانه ای است که در شرایط گلخانه ای می تواند به خوبی رشد کند. فلفل هایی که رشد آهسته ای دارند میوه بیشتری نسبت به دیگر محصولات گلخانه ای مانند گوجه، خیار و بادمجان و … دارند.

گلخانه های با فن آوری مدرن، از حرارت زیاد و کنترل گسترده بر شرایط آب و هوایی برای بهینه سازی محیط رشد استفاده می کنند. در چنین شرایطی فلفل با سرعت و بازده بالا رشد می کند، در محیط گلخانه از گونه های فلفل که تولید بیشتری دارند برای تولید میوه بیشتر در فواصل بلند مدت استفاده می شود. دو یا چهار ساقه فلفل هرس می شود و برای رشد عمودی استفاده از داربست بهترین راه حل است. فلفل در حال رشد دو ساقه دارد و وقتی که بزرگ تر می شود چهار ساقه خواهد داشت. فلفل هایی که دو ساقه دارند تحت شرایط گرمتر انعطاف پذیرتر هستند.

در گلخانه های ساده تر با کنترل کمتر بر شرایط آب و هوایی، فلفل ها بیشتر دچار تنش می شوند. شرایط استرس زا قدرت گیاه فلفل را کاهش می دهد بنابراین در این شرایط باید گونه ای از فلفل را انتخاب کرد که در مقابل این تنش ها مقاومت داشته باشد. از تکنیک های صحیح تولید مثل داربست سبد و یا داربست های دیگر برای تولید در گلخانه های با فن آوری ساده در فواصل های کوتاه استفاده کنید.

تکثیر

دانه ها را به مدت 6 تا 8 هفته در سینی نشا بکارید و بعد آن ها را به گلدان منتقل کنید.
دمای خاک برای جوانه زنی ایده آل باید 27 تا 32 درجه سانتی گراد باشد.
هنگامی که اولین برگ حقیقی نمایان می شود آن را به گلدان  منتقل کنید.
عمق خانه های سینی نشا حداقل 5 سانتی متر و برای ایجاد سیستم ریشه ای قوی 10 سانتی متر باید باشد.
درجه حرارت مناسب برای رشد گیاه فلفل در طول روز 21 تا 23 درجه سانتی گراد و در طول شب 20 درجه سانتی گراد باید باشد.
دادن مواد مغذی به گیاه فلفل باعث بارور شدن و سبز و سالم نگه داشتن گیاه می شود.
PH مناسب برای رشد گیاه 5.2 است.
زمانی که فلفل از سینی نشا به گلدان یا زمین منتقل می شود به خصوص در هفته اول حفظ درجه حرارت به اندازه 23 درجه سانتی گراد در طول روز و 21 درجه سانتی گراد در طول شب باعث ترویج رشد گیاه و استقرار ریشه می شود.

بارور شدن گیاه

اگر مدت زمان رشد فلفل خیلی طول بکشد مثلا 4 ماه، شما توانایی فراهم کردن مواد مغذی خاک را قبل از کاشت نخواهید داشت.
دادن کود مایع به گیاه و مواد مغذی اضافی ضروری است.
از تست بافت گیاهی برای نظارت بر سلامت گیاه و اضافه کردن مواد مغذی در صورت لزوم استفاده کنید.

انتقال گیاه از سینی نشا به گلدان

بوته های  فلفلی که دو ساقه دارند در هر متر مربع 3 یا 4 بوته بکارید و بوته های فلفل که چهار ساقه دارند در هر متر مربع 2 بوته بکارید.

آب و هوا

فلفل به طور طبیعی رشد آهسته ای دارد و برای رشد سریع تر به دمای بالا نیاز دارد.
7 تا 10 روز بعد از انتقال گیاه به گلخانه، درجه حرارت در طول شب 17 تا 18 درجه سانتی گراد و درجه حرارت در طول روز 23 تا 24 درجه سانتی گراد باید باشد.
برای رشد سریع تر درجه حرارت در طول شب باید 19 درجه سانتی گراد باشد. درجه حرارت بالاتر در طول شب باعث ترویج رشد رویشی و رشد برگ می شود. اجازه ندهید درجه حرارت در طول شب از 16 درجه سانتی گراد کمتر شود همچنین نباید از 20 درجه سانتی گراد هم بالاتر باشد زیرا فلفل دچار مشکل در میوه دهی می شود، بنابراین در شب های گرم تابستان حفظ درجه حرارت مطلوب ضروری است.

هرس

زمانی که قرار است اولین میوه ایجاد شود، فلفل به صورت یک ساقه رشد می کند.
اولین فلفل قبل از این که رشد کند باید حذف شود. همچنین توصیه می شود که گره های دوم و سوم هم حذف شود. اما اگر شرایط بهینه باشد حذف اولین گره کافی است.
هر گره بعد از تقسیم اولیه در یک برگ، به یک فلفل و دو شاخه تبدیل می شود. بعضی از فلفل ها گاهی اوقات چند شاخه در هر گره تشکیل می دهند، اما فلفل گلخانه ای دو شاخه تشکیل می دهد. در هر گره بعد از تقسیم اولیه شاخه قوی تر را برای ادامه رشد انتخاب کنید و شاخه دیگر را حذف کنید. هرس هر دو هفته و یا بعد از رشد گیاه به اندازه 15 سانتی متر از آخرین هرس انجام می شود. اگر میوه ای تغییر شکل داد آن را حذف کنید.

چگونگی حذف گره و شاخه: تمام برگ های کوجک و متوسط همراه با گره را قطع کرده و تنها برگ بزرگ را نگهدارید. و اضافه های ساخه را که از برگ بزرگ بلند تر است راقطع کرده . به طوری که برگ بزرگ ادامه شاخه اصلی شود.

برداشت:

زمانی که فلفل به رنگ نهایی رسید، با استفاده از چاقو فلفل را از ساقه جدا کنید. مواظب باشد به بوته آسیبی وارد نشود زیرا باعث ورود پاتوژن ها می شود.

منبع: bazram.com

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x