کشت و پرورش گیاه ونوس حشره خوار

آموزش تکثیر گیاه گوشتخوار ونوس + نیازهای گیاه

گیاه ونوس حشره خوار:
بیگ والت: در دنیا ۴۵۰ گونه گیاه گوشتخوار متعلق به ۱۵ جنس و شش خانواده نهان دانگان دولپه ای وجود دارد.
گیاه Dianea muscipula که به نام ونوس حشره خوار نامیده میشود، گیاه کوچکی است که اندازه آن از ۱۵ سانتیمتر تجاوز نمی کند و مناطق انتشار آن محدود به برکه های تورب دار کارولینا در خاور آمریکا میباشد. برگهای این گیاه بدون ساقه بوده و مستقیمأ از روی زمین خارج میشود و شامل یک پهنک کشیده باله دار که در انتها پهن شده و تشکیل دو پهنک جداگانه به طول در حدود ۲ سانتیمتر می دهد .این پهنک های کوچک می توانند در طول رگبرگ اصلی تا شود. سطح فوقانی آنها دارای غده های کوچک قرمز رنگی می باشد که باعث هضم حشرات می شود.

مابین غده های قرمز و کناره های برگ قسمت کوچکی وجود دارد که محل نکتار ( شیره ـ نوش ) گل می باشد. پیرامون هریک از این پهنک ها پُرزهای ( خارهای نازک و ظریف ) سختی وجود دارد و در قسمت مرکزی دارای سه عدد و گاهی چهار عدد پُرزهای حسی برآمده میباشد.

زمانی که حشره باین موهای حساس برخورد کند پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده و حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتریها باعث هضم حشره میشوند.
پس از ۵ تا ۱۵ روز گاهی ۳۰ روز درهای زندان به آهستگی باز میشود، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی دیده می شود.

پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از ۲ تا ۳ بار استفاده قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگهای جدیدی می روید. این گیاه اولین بار توسط A.Dalilis فرماندار کارولینای شمالی کشف شد و در نامه ای که در ۲۴ ژانویه ۱۷۶۰ بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که این نام تا سال ۱۸۴۳ منتشر نشد. مقداری از این گیاه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گردید. رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نمای گیاه آشکار می شود. هرگاه گیاه در سایه نگاهداری شود رنگ مزبور سبز باقی خواهد ماند. دقت نمایید گلهای کوچکی که در ماه خرداد در روی ساقه های طویل آن آشکار میشوند باید چیده شوند تا باعث ضعف گیاه نگردند.

تکثیر ونوس حشره خوار

کثیر این گل از طریق بذر، قلمه و تقسیم بوته امکان پذیر هستش.

کاشت ونوس حشره خوار (Venus Flytrap) با پیاز

یک پیاز ونوس حشره خوار (Venus Flytrap) تهیه کنید.
یک ظرف برای کاشت پیاز ونوس حشره خوار تهیه کنید. به دلیل این که گیاه ونوس حشره خوار به رطوبت زیادی نیاز دارد، ظروف شیشه ای انتخاب مناسبی هستند. این کار به خصوص برای مناطقی که زمستان سردی دارند مناسب است. در مناطقی که زمستان سردی دارند بهتر است ونوس حشره خوار را در یک گلخانه بکارید تا گرما و رطوبت به میزان کافی به آن برسد. جریان هوا هم بسیار مهم است بنابراین ونوس حشره خوار را در ظرف های درپوش دار قرار ندهید. ونوس حشره خوار در ظرف های شیشه ای درباز به خوبی رشد می کند.در مناطق با زمستان معتدل کاشت ونوس حشره خوار هم در گلدان شیشه ای و هم در گلدان های معمولی با سوراخ زهکشی تفاوت چندانی ندارد و در هر دو به خوبی رشد می کند.
یک مخلوط خاک برای کاشت ونوس حشره خوار (Venus Flytrap) آماده کنید. این گیاه معمولا در خاک های بسیار فقیر رشد می کند و مواد مغذی مورد نیاز خود را از به دام انداختن حشرات و عنکبوت ها به دست می آورد. ۲/۳ ظرف را خزه خشک و ۱/۳ ظرف را شن و ماسه بریزید.اگر شما ونوس حشره خوار را در خاک معمولی گلدان بکارید رشد نمی کند. خاک گلدان مواد مغذی زیادی دارد. هرگز از آهک و کود برای رشد ونوس حشره خوار استفاده نکنید. سوراخ کوچکی در خاک درست کنید و پیاز ونوس حشره خوار را در خاک قرار دهید، به گونه ای که فقط پیاز در خاک قرار بگیرد و قسمت های ساقه و سبز گیاه باید از خاک بیرون باشند. بعد از کاشت ونوس حشره خوار ارائه محیط مناسب و مواد غذایی به رشد آن کمک می کند.

کاشت بذر ونوس حشره خوار

یک تنگ شیشه ای یا تراریوم حاضر کنید و آن را با خاک مخصوص گیاهان گوشت خوار یا پیت سفید پر کنید. سپس بذرها را در سطح خاک قرار دهید و بذرها را با لایه نازکی خاک (در حد ۳ میلی متر) بپوشانید. خاک را مرطوب نگه دارید. برای مرطوب کردن خاک از آب مقطر استفاده کنید. از آب های معمولی به دلیل داشتن املاح معدنی نمی توان برای آبیاری ونوس حشره خوار استفاده کرد. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر ونوس حشره خوار ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است. در هر تنگ شیشه ای با قطر ۲۰ سانتی متر می توان ۱۰ عدد بذر بکارید و بعد از این که جوانه ها کمی رشد کردند آن ها را به ظرف های جدا منتقل کنید.

تکثیر از طریق تقسیم بوته

تکثیر از طریق تقسیم بوته به این صورته که یه بوته رو کامل میارید از خاک بیرون و تله ها رو طوری که یه تیکه از ساقه ی سفید زیر زمینیش بهش چسبیده رو ازش جدامیکنید و میزنید تو همون خاک و تا حدودد دو ماه بعد شروع به جوانه زنی میکنه.
قلمه هم به این صورته که یه برگ کامل رو میکنید و توی همون خاک به صورت دمر میخوابونید روی خاک تا گردنش یا محل اتصال تله به دمبرگ به خاک برخورد داشته باشه تا بعد از دوهفته از همونجا شروع به جوانه زنی بکنه..
ساقه گلش رو هم میتونید از ته بکنید و بزنید کنار خودش تا بعد از مدتی ازهمونجا جووونه بزنه.
بعد از یکی دو سال که گلدون حسابی پر میشه خودش مثه تصویر زیر، میتونید همشو بیارید بیرون و تقسیم بوتش کنید.

نیازهای گیاه ونوس حشره خوار

تغذیه

بیشتر گیاهان برای رشد بهتر نیازمند کود هستند اما در مورد ونوس شما میبایست بجای کود انها را با حشرات تغذیه کنید.
بهترین حشرات بدین منظور مگس، پشه، عنکبوت و در کل حشراتی که بافت نرمتری دارند هستند. این گیاه را با حشراتی مانند مورچه که اسکلت خارجی سختی دارند تغذیه نکنید. بهترین نوع تغذیه استفاده از حشره زنده است. زیرا تقلاهای حشره داخل تله باعث بهتر بسته شدن تله و ترشح مقادیر بیشتر آنزیم خواهد شد.اگر در مکانهای شهر ی یافتن حشره برایتان دشوار است میتوانید از غذای اماده ای که ما تهیه کرده ایم استفاده نمایید. این پودر با چند قطره آب مخلوط میگردد و حالت خمیری می یابد که با یک خلال دندان میتوانید انرا در داخل تله بگذارید.از گوشت چرخ کرده، همبرگر و امثال انها برای تغذیه ونوس استفاده نکنید.
هضم کردن غذا در داخل تله ها از یک تا چند هفته طول میکشد.فاصله زمانی مناسب بین دو تغذیه هر دو هفته یکبار است. هر بار فقط یکی از تله ها را تغذیه نمایید. در برابر وسوسه تحریک بیش از حد تله های این گل مقاومت کنید چون این کار باعث از کار افتادن ان خواهد شد.

گلدان

بهترین گلدان برای این گل ، گلدان های دولایه هستش که در برابر نوسان دما مقاومه، البته توهر گلدونی میتونید بکارید بنده فقط پیشنهاد کردم بهتون، سایز گلدون هم گلدون های ۶ و ۸ مناسب هستند همراه با خاک ذکر شده میتونید به راحتی گلدون رو توی فصل رشد عوض کنید .

نور

این گیاه سیار نور پسنده و حداقل به ۳۰۰۰ لوکس نور نیاز داره، این میزان نور معادل نوری هستش که از پنجره ی شرقی دریافت میشه، پس بهترین نور، نور پنجره ی شرقی هستش که برگهاش رو هم نمیسوزونه! میتونید بزارید زیر چراغ مطالعه با لامپ مهتابی بافاصله ی ۲۰ سانتی متری تا بهترین رشد رو براتون داشته باشه. ۳۰۰۰ لوکس بالاتر با توجه به اینکه این گل باید در محفظه شیشه ای باشه ممکنه گلتون رو آبپز کنه یا برگهاش رو بسوزونه. نور زیاد و خوب بعدادها باعث سرخ شدن کف تله ها میشه.

آبیاری

این گل ریشه های سیاه و کرک داری داره ریشش با گلهای دیگه فرق داره و درکل این گل به آب سنگین حساسه، به کربنات و بی کربنات ها و کلر و سدیم و غیره حساسه و زود برگها زرد و سیاه میشه! بنابراین با اب شیر آب و یا اب تصفیه کن نباید آبیاری بشه، بهترین راهش جمع کردن آب بارون یا تهیه کمی آب مقطر از داروخونه ها هستش. نیاز آبیش پایینه زیاد بالا نیست باید دائما زیر گلدونش پر از آب باشه، مثه گل نخل مرداب میمونه، اب دائم زیرش باید باشه. کمبود آب باعث زردی برگ و بسته شدن تله ها میشه.ابی که ریختید تو زیرگلدونی باید تموم بشه بعد دو روز صبر کنید و دوباره پرش کنید.

دما

این گیاه بومی مناطق شرقی ایالات متحده هستش، و توی اون منطقه که این بابا حضور داره، نور زیاد و به خاطر قرار گرفتن در عرض های بالاتر نسبت به ایران هوا هم خنک تره، پس شد نور زیاد و دمای خنک! یکم سخت میشه این شرایط رو باهم یجا جمع کرد ولی خب حالا شده دیگه تو یه منطقه این طوریه! دمای هوا خنک باشه برای این گل بهتره، توی خونه ها انواع کولر روشنه باید یه هوایی باشه که توی تابستون احساس گرما و کلافگی خودتون نکنید.هرچی خنک تر باشه،کفه تله ها سرختر میشه.

خاک

مهمترین بخش این گل خاکش هستش، اولا این گل در طبیعت توی باتلاق هستش یا تویمحیطی که پاش دائما آب هست! معمولا خاکش سیاه رنگ و هوموسی هم هستش که باید همین نکته رو در نظر داشت. این خاکها از نظر مواد ازتی فقیر هستند و همین امر باعث تکامل اونها به سمت گوشتخوار شدن شده، ازت خودشون رو از جکو جونورها میگیرن. پیت ماس خاک مناسبیه براشون ازتش پایین تره و به خاک اون منطقه نزدیک تره. میشه پیت ماس رو با ورمیکولیت یا پرلیت ریز هم ترکیب کرد، معمولا از کوکوپیت به خاطر داشتن کمی ای سی استفاده نمیشه، و پیت ماس و پرلیت ریز استفاده میکنند اونم به نسبت یک به یک .سعی خاک رو خودتون درست کنید اماده نخرید چون خاک آماده شاید توش کود هم زده باشن که ریشه ها رو میسوزونه! پیت رو جدا و پرلیت جدا تهیه و باهم ترکیب کنید.فوت کوزه گریش اینه که نباید خاک رو با آب معمولی ترکیب کنید باید حتی برای ساختش هم با آب بارون یا اب مقطر ترکیبش کنید.

رطوبت

این گل نیاز رطوبتی بلایی داره و باید اگر در مناطق خشک زندگی میکنید یا بزارید توی حیاطی که توش دارو درخت هست و چمن هست و یا اینکه بزارید داخل و روش یه لیوان شفاف یبار مصرف بکشید که رطوبت داخلش بمونه، در صورت خشکی زیاد، تله ها بسته شده و گیاه خشک میشه و وارد فاز استراحت میشه. این گیاه بسیار رطوبت دوست است و در مناطق مثه شمال میشه بیرون باشه ولی در تهران باید داخل یه تراریوم باشه یا اینکه یه لیوان یه بار مصرف روی سرش بزارند یا اینکه بزارن قاطی بقیه گلها تا رطوبتش بره بالا، به هرحال گل رطوبت دوستیه در حد مارانتا و فیتونیا…

خواب زمستانی

یکی دیگر از عجایب ونوس این است که یک دوره خواب زمستانی سالیانه دارد. سرد شدن هوا در پاییز باعث اغاز خواب زمستانی ان خواهد شد.اگر ونوس خود را در داخل خانه نگهداری میکنید در فصل زمستان آن را در مکانی که دمای آن حدود ده درجه سانتیگراد است قرار بدهید. مکان مذکور میبایست دارای نور کافی باشد لذا انباری تاریک جای مناسبی نیست. برای شروع دوره خواب زمستانی علاوه بر آن میزان اب دهی به گیاه را کاهش دهید. در این دوره نیازی به تغذیه گیاه نیست ولی باید نور کافی دریافت نماید.مکانهایی مانند پشت پنجره در فصل زمستان برای شروع این دوره مناسب است.گیاهچه های زیر یک سال در سال اول نیازی به گذراندن این دوره ندارند.از قرار دادن گل در مکانی که احتمال انجماد ان در زمستان وجود داشته باشد اجتناب کنید. در صورت گذراندن این دوره، گل ونوس در سال بعد گیاه سالم تر و قوی تری خواهد شد.در مکانهایی از کشور که در زمستان دمای هوا به نقطه انجماد نمیرسد میتوان ان را در خارج منزل گذاشت.در طول این دوره گیاه را در معرض نور افتاب قرار ندهید. میزان ابیاری همانطور که گفته شد به حداقل ممکن برسد.بعد از این دوره با قرار دادن در معرض نور مستقیم میتوان به خواب زمستانی پایان داد.

نگهداری از گیاه ونوس حشره خوار

نگهداری از این گیاه آسان بوده فقط باید نور و رطوبت آن تامین شود. از نظر تغذیه کافیست که ۳ یا ۴ بار در ماه به این گیاه حشره ای کوچک یا کرم بدهید و اگر حشره ای در دسترس نبود کافیست تکه ای کوچک و نازک گوشت خام به آن بدهید، هر دهانه این گیاه زمانی که به آن حشره ای میدهید تا زمانی که آن را هضم کند بسته می ماند و بعد از هضم دهانه باز میشود ، زمان باز شدن آن بین ۵ تا ۱۵ روز میباشد.
این گیاه نیاز به نور مستقیم آفتاب دارد و باید در زیر گلدانی آن همیشه آب باشد ، اما در صورت سفارش آن در ویواریوم نیاز به نور مستقیم آفتاب نیست ، بلکه نور و رطوبت مورد نیاز آن در ویواریوم های کوچک و رومیزی ما تامین شده و شما میتوانید با خیال راحت از آن نگاهداری کنید.

مشکلات کشت

وجود برگ هایی که کوچک هستند و به نظر رشد سریعی ندارند، یا برگ هایی که بلند اما باریک و سست هستند، این موضوع را نشان می دهند که نور کافی به گیاهتان نمی رسد. ونوس مگس‎ خوار نیاز به نور کامل آفتاب یا در محیط داخلی، نیاز به نور روشن فلوئورسئنت به میزان ۱۴ ساعت در روز دارد. تله هایی که به سرعت بسته نمی شوند، نشان می دهند که گیاهتان احساس سرما می کند. هرقدر فضا گرم تر باشد، ونوس انرژی بیشتری خواهد داشت. دما را حدود ۲۷ درجه ی سانتی گراد نگه دارید تا مکانیزم بسته شده تله ها کند نشود.

نکاتی در مورد گیاه ونوس گوشتخوار

در صورتی که گیاه در محیطی دور از حشرات نگاهداری می شود باید هر دو هفته یک بار به آن یک تکه بسیار کوچک و نازک گوشت خام چرخ شده یا کوبیده بدهید.
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از ۹۰ پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط “خاک پیت” و “شن و ماسه ” به نسبت ۴ و ۱ است. سطح خاک حداقل ۵ سانتیمتر (۲ اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذیه بیش از حد و یا دست زدن به پُرزهای حساس باعث از بین رفتن و مرگ گیاه می شود و باید در مقابل این وسوسه مقاومت کرد.
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

♥ امتیاز شما
[votes: 0 Rating: 0]

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *