مقالات آموزشی

کلاهبرداری نیجریه ای (419) چیست؟ و آنچه باید درباره آن بدانید؟

روش کلاهبرداری به کمک ایمیل و درخواست کمک

کلاهبرداری نیجریه ای یکی از رایج ترین شیوه های کلاهبرداری های اینترنتی است.
کلاهبرداری نیجریه ای با کسب رتبه نخست فریب اینترنتی، همچنان پرطرفدارترین شیوه کلاهبرداری است.

ممکن است تا به حال شما هم ایمیلی دریافت کرده باشید که در آن داستانی از یک ثروت عظیم گفته می شود که برای قابل استفاده شدن آن به کمک شما نیاز است. در این ایمیل ها ممکن است از شما چیزهای مختلفی از جمله پرداخت مقدار کمی پول، ارسال مدارک و… درخواست شود. این ایمیل ها جزو کلاهبرداری معروف نیجریه ای است و یک حقه یا اسکم اینترنتی به حساب می آید.

کلاهبرداری ۴۱۹ نیجریه ای

کلاهبرداری ۴۱۹ یا چنانچه در ایران می‌گویند «کلاهبرداری نیجریه‌ای» شکلی از کلاهبرداری از طریق ایمیل است. در این روش از کلاه برداری، کلاهبردار با ارسال ایمیل به افراد قربانی، و جعل عناوین مختلف از جمله تاجری ورشکسته، شاهزاده‌ای مخلوع یا وکیل خانواده‌ای که بزرگ آن خانواده فوت کرده و یا برنده شدن در یک لاتاری (قرعه کشی و بخت آزمایی) سعی در فریب کاربران و اخاذی از آنان دارد.

در این نوع کلاهبرداری شخصی از یک کشور خارجی به شما پیشنهاد می دهد تا با شما مقدار زیادی پول یا یک تراکنش را به اشتراک بگذارد، به شرط اینکه به او کمک کنید تا پول را از کشورش خارج کند.

دلیل اینکه به این نوع کلاه برداری، کلاهبرداری نیجریه ای گفته می شود این است که این نوع کلاه برداری ابتدا در کشور نیجریه صورت گرفته است.

کلاهبرداری نیجریه ای به چه صورت انجام میگیرد؟

در این روش شخص کلاهبردار از یک کشور خارجی از طریق یک ایمیل، پیامک و یا شبکه های اجتماعی و… با قربانی تماس میگیرد. به او پیشنهاد می دهد که مقدار زیادی پول نصیبش خواهد شد، به شرط اینکه به او کمک کند تا پولی هنگفت را از کشورش خارج کند.

او ممکن است داستانی برای شما تعریف کند که ارثیه بزرگی وجود دارد که به دلیل محدودیت های دولتی یا مالیات دسترسی به آن سخت است یا ممکن داستان پیچیده دیگری برایتان تعریف کند که مقدار بسیار زیادی از پول هایش در بانک ها طی رویداد هایی مانند جنگ های شهری گیر کرده است و معمولا از کشور هایی یاد می کند که در حال حاضر در اخبار به گوش می رسند.

در این روش در نهایت شخص کلاهبردار از شما می خواهد در ازای دریافت بخشی از آن پول یا ثروت به او کمک کنید تا آن پول را از کشورش خارج نماید.

اکثر طعمه‌های این روش از کلاهبرداری تجار و بازرگانان می‌باشند. به همین دلیل مبالغی که در کلاهبرداری نیجریه‌ای جابجا می‌شود گاهی میلیاردی است. این روش از سال 90 در کشور ما با شکایت چند تاجر آغاز شد.

کلاه برداری نیجریه ای همچنان با نام Nigerian 419 یا کلاهبرداری 419 نیز شناخته می شود. 419 اشاره به قانونی در کشور نیجریه دارد که به این صورت است:

هر شخصی که با هرگونه ادعای دروغین، با قصد تقلب از هر شخص دیگری چیزی را که امکان سرقت دارد را بدست آورد، یا شخص دیگری را وادار می کند تا چیزی که امکان سرقت دارد را بدست آورد، مجرم است و تا 3 سال حبس برای اون تعیین می شود.

“قانون 419 نیجریه”

شخص کلاه بردار ممکن است از شما حساب بانکی را بخواهد که پول ها را به آن منتقل کند و بعدا اعتبار حساب شما را سرقت کند یا ممکن است از شما بخواهد مبلغ کمی پول به عنوان کارمزد یا مالیات برای آزاد کردن پول یا انتقال آن به خارج از کشور پرداخت کنید.

فریب اینترنتی

فریب های اینترنتی معمولاً از یک الگوی مشابه پیروی می کنند که تماس اولیه از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی انجام می شود و ابتدا از قربانیان خواسته می شود از طریق ایمیل، تلفن، فاکس و… به این تماس پاسخ دهند و بعد از اینکه در اولین گام طعمه به دام شکارچیان افتاد، آنان سعی می کنند اعتماد قربانی را جلب کرده و در انتها به بهانه ای از او در خواست پول می کنند پس همیشه در هنگام روبرو شدن با موضوعاتی از این قبیل شباهت الگوهای کلاهبرداری اینترنتی را مدنظر قرار داده تا به دام ترفندهای آنها قرار نگیرید.

راه های تشخیص این نوع کلاهبرداری؟

همگی دارای یک داستان هیجان انگیز یا غم انگیز هستند که سعی میکنند با احساسات شما بازی کنند.

در این حقه به قربانی قول یک جایزه یا ارائه درصدی از پول کلانی داده می شود که قرار است آن را از یک کشور خارجی (عموماً کشورهای آفریقایی) خارج کنند.

تماسی دریافت می کنید که از کشوری دیگر مثلا عراق، سیرالئون، نیجریه و… از شما درخواست “کمک” می شود.

متاسفانه به این دلیل که اکثر این ایمیل‌ها از خارج از کشور ارسال می‌شوند و ادرس ها و تلفن های کلاهبرداران اجاره ای می باشد پیگیری این کلاهبرداران بسیارسخت و زمان بر است.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x