کارآفرینیمشاغل خانگی

گیاه استویا در منزل بکارید و کسب درآمد کنید

کاشت گیاه استویا در خانه

کشاورزی استویا در منزل

گیاه استویا یک شیرین کننده طبیعی است که با نام شیرین برگ هم میشناسند.

استویا گیاهی کوچک با حداکثر 1متر ارتفاع است که طول عمرش 5 سال است و به راحی در محیط خانه رشت میکند.

گیاه  استویا را میشود به صورت دائمی کشت کرد. در پاییز و زمستان قسمت های بالایی گیاه از بین می رود اما ریشه آن در زیر خاک باقی می ماند و در بهار سال آینده رشد کرده و محصول می دهد.

این گیاه 250 الی 300 برابر شیرین تر از شکر طبیعی است. و بسیار پر کاربرد است.

پرورش و تکثیر گیاه شیرین استویا در منزل و فروش آن برای کمک به کسب درآمد خانه

گیاه استویا

شما با کمترین هزینه میتوانید بذر این گیاه با ارزش را بخرید و در خانه به پرورش و تکثیر استویا بپردازید.
چون هزینه تولید گیاه از بذر ارزان تر از خریداری نشای آن است.
اما مراقب باشید که بذر مرغوب تهیه کنید زیرا بذرهای این گیاه درصد پوکی زیادی دارد.
زمان لازم برای تولید نشا از بذر حدود 7 الی 8 هفته طول میکشد.
بهترینزمان کاشت استویا 15 اسفند تا 20 فروردین است.
این گیاه برای رشد به دمای متوسط بین 15 تا 38 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 80٪ نیاز دارد.

برخی از خواص گیاه استویا:
همیار لاغری است، فشار خون را کاهش می دهد، مقابله با دیابت و قند خون بالا و…

مراحل پرورش استویا در منزل

1. بذر گیاه استویا را 6 هفته قبل از آخرین سرما در خانه بکارید یا در صورتی که منطقه شما سرد نیست می توانید در هر زمان بذر را بکارید.

2. برای هر بذر استویا یک گلدان 8 سانتی متری تهیه کنید و آن را با یک خاک شل پر کنید، می توانید گلدان را با قسمت های مساوی پیت ماس و پرلیت پر کنید و آن ها را با هم مخلوط نمایید. گلدان باید دارای سوراخ زهکشی باشد. قبل از کاشت بذر، خاک را مرطوب کنید و اجازه دهید آب اضافی از گلدان خارج شود.

3. بذر گیاه استویا را در سطح خاک قرار داده و آن را روی خاک کمی فشار دهید به صورتی که به خاک بچسبد، سپس لایه بسیار نازکی پرلیت روی بذر بریزید به گونه ای که در اثر جریان هوا جای بذر عوض نشود ولی باز هم در معرض نور قرار داشته باشد. بعد از کاشت با استفاده از آبپاش سطح خاک را مرطوب نمایید.

4. گلدان را در یک پنجره جنوبی قرار دهید و دما را بین 20 تا 21 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. گلدان را با یک پلاستیک روشن و تمیز بپوشانید تا رطوبت خاک حفظ شود.

5. برای اطمینان دو بار در روز خاک را مرطوب کنید و هرگز اجازه ندهید خاک خشک شود. به اندازه ای آب اضافه کنید که یک سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب شود و از خیس کردن خاک اجتناب نمایید. از آبپاش برای آب دادن استفاده نمایید تا جای بذر در خاک تغییر نکند.

6. جوانه زنی بذر استویا معمولا 10 تا 15 روز بعد از کاشت می باشد. و بعد از بزرگ شدن گیاه و برگ دادن میتوانید از آن استفاده کنید.

پیشنهاد به کشاورزان:
اگر زمین دارید و کشاورز هستید میتوانید طرح پرورش گیاه استویا را به صورت خیلی جدی تر و در سطح وسیع تر انجام دهید و به فکر پرورش استویا در منزل نباشید. این مطلب برای کسانی خوب است که به کشاورزی در منزل علاقه دارند و میخواهند در کنار این علاقه خود مقداری پول در بیاورند.
اما قبل از شروع کار خوب تحقیق کنید و از کسانی که این گیاه را کشت میکنند مشاوره بگیرید و خریداران خود را مشخص کنید سپس شروع به کشت کنید.

امتیاز شما به این مطلب:
[votes: 4 Rating: 3]
برچسب ها
نمایش بیشتر
   

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  اشتراک در  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظراتی با رای بیشتر
اطلاع از
سریا

سلام.من یک خانم خانه دار هستم.دنبال یک کار با درآمد متوسط.لطفا راهنمایی کنید.

سلام
بیشتر کار های که در سایت گذاشته شده است سود زیادی دارند ولی همه ترس از دست دادن سرمایه دارند و به فعالیتی دست نمیزنند. من بهتون پیشنهاد میکنم یکم ریسک داشته باشید.
همه کار ها سود دارن بعضی ها زیاد بعضی ها کمتر، خیلی ها با درست کردم مربا در منزل سود های زیادی به دست آورده اند و… فقط به چیزی که دوست دارید و علاقه دارید دست به فعالیت بزنید فرقی نداره چیه ولی با تلاش و علاقه موفق می شوید.

بستن