COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
مقالات آموزشی

یورو چیست؟

یورو (لاتین: euro) (نماد: €؛ کد ایزو: EUR) واحد پول کشورهای منطقه یورو است

نکات برگزیده مطلب
 • تعریف یورو
 • کشورهای منطقه یورو
 • تاریخچه یورو
 • اسکناس‌های یورو
 • سکه‌های یورو
 • منطقه یورو چیست؟
 • ویژگی های یورو

تعریف یورو

یورو (لاتین: euro) (نماد: €؛ کد ایزو: EUR) واحد پول کشورهای منطقه یورو است که شامل ۱۹ کشور از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا می‌باشد.

واحد پول اتحادیه ارزی اروپا و واحد پول مشترک چند کشور است (19 کشور). با توجه به استاندارهای ISO با علامت‌های EUR و یا € نشان داده می‌شود. در گردش غیر نقدی، یوروِ از اول ژانویه 1999 استفاده می‌شود و فقط سه سال بعد اسکناس‌هاس یورو چاپ شد. یکی از پر نقدینگی‌ترین ارزهای دنیا می باشد و توسط سیستم‌های بانک‌های مرکزی (ESCB) و به رهبری بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) مدیریت می‌شود.

کشورهای منطقه یورو

 1. آلمان
 2. اتریش
 3. اسپانیا
 4. استونی
 5. اسلواکی
 6. اسلوونی
 7. ایتالیا
 8. ایرلند
 9. بلژیک
 10. پرتغال
 11. فرانسه
 12. فنلاند
 13. قبرس
 14. لوکزامبورگ
 15. مالت
 16. هلند
 17. یونان
 18. لتونی
 19. لیتوانی

تاریخچه یورو

ایده واحد پول یکسان، نخستین بار توسط ژاک دلور، وزیر اقتصاد سابق فرانسه که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵، ریاست کمیسیون اروپا را به عهده داشت، ارائه شد. هدف این بود که هویت اروپایی در بازارها تقویت شده و تثبیت قیمت‌ها، رشد اقتصادی و منافع تجاری نصیب اعضا شود. دلور در گزارشی که در سال ۱۹۸۹ ارائه داد، واحد پول مشترک را یک هدف پولی مشترک توصیف کرد که تاحدی موجب رهایی کامل از جنبش‌های سرمایه‌داری خواهد شد. واحد پول یورو که بزرگ‌ترین قدرت تجاری دنیا را شکل داد، با هدف وصل‌کردن کشورهای اروپایی برای مقاصد تجاری و سیاسی، یوروِ در بحبوحه آشوب‌های سیاسی و اقتصادی به وجود آمد؛ دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ فروریخته بود و آلمان‌ها در اندیشه اتحاد بودند، در شرق اروپا بساط کمونیسم برچیده شده بود و منطقه شاهد فراز و فرودهای بسیار بود. با پایان جنگ جهانی دوم، اتحادیه اروپا تأسیس شده بود اما اقتصاد منطقه در مسیر تک قطبی‌شدن حرکت می‌کرد. پیمان ماستریخت ( پیمان اتحادیه اروپا یا به طور غیررسمی پیمان ماستریخت در تاریخ ۷ فوریه ۱۹۹۲ در شهر ماستریخت کشور هلند و پس از مذاکرات صورت گرفته در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۹۱ بین اعضای European Community امضا و در تاریخ ۱ نوامبر ۱۹۹۳ به اجرا گذاشته شد. ) در تاریخ ۷ فوریه ۱۹۹۲ در یکی از شهرهای هلند به نام ماستریخت به امضا رسید و از سال ۱۹۹۳ به اجرا درآمد. این معاهده، ساختار یک واحد پول مشترک را طراحی کرد؛ نماد این ارز جدید از حرف اپسیلون ( اپسیلون (بزرگ: Ε، کوچک: ε; (به یونانی: Έψιλον)) پنجمین حرف الفبای یونانی است، و آوا آن در زبان یونانی /e/ است. و در سیستم شمارش یونانی مقدار ۵ را دارد. و از حرف He مأخوذ شده است. ) در الفبای یونانی (e) الهام گرفت و از سال ۲۰۰۱، سکه‌ها و اسکناس‌های آن توسط بانک مرکزی اروپا منتشر و وارد بازار شد.

اسکناس‌های یورو

هفت گونه اسکناس دارد: ۵ _ ۱۰ _ ۲۰ _ ۵۰ _ ۱۰۰ _ ۲۰۰ _ ۵۰۰

اسکناس های یوروِ با پنجره ها، پل ها و عناصر دیگری که نماد معماری اروپایی است تزئین شده است. نوشته هایی که بر روی اسکناس ها است اندازه های مختلفی دارد و از رنگ های آبی، سبز، زرد، نارنجی و بنفش در آنها استفاده می شود.

یک واحد کوچک‌تر به نام سنت دارد. یک یوروِ ۱۰۰ سنت است.

اسکناس 5 یورویی با تصویری از معماری دوره کلاسیک، دارای ابعاد 120×62×0.12 میلی متر و وزن 0.6 گرم بوده و رنگ آن خاکستری است.

اسکناس 10 یورویی با تصویری از معماری دوره رومی، دارای ابعاد 127×67×0.12 میلی متر و وزن 0.7 گرم بوده و رنگ آن قرمز می باشد

اسکناس 20 یورویی با تصویری از معماری دوره گوتیک، دارای ابعاد 133×72×0.12 میلی متر و وزن 0.8 گرم بوده و رنگ آن آبی است.

اسکناس 50 یورویی با تصویری از معماری دوره رنسانس، دارای ابعاد 140×77×0.12 میلی متر و وزن 0.9 گرم بوده و رنگ آن نارنجی است.

اسکناس 100 یورویی با تصویری از معماری دوره باروک و روکوکو، دارای ابعاد 147×82×0.12 میلی متر و وزن 1 گرم بوده و رنگ آن سبز می باشد.

اسکناس 200 یورویی با تصویری از معماری دوره آهن و شیشه، دارای ابعاد 153×82×0.12 میلی متر و وزن 1.1 گرم بوده و رنگ آن زرد-قهوه ای است.

اسکناس 500 یورویی با تصویری از معماری مدرن قرن بیستم، دارای ابعاد 160×82×0.12 میلی متر و وزن 1.1 گرم بوده و رنگ آن بنفش است.

سکه‌های یورو

سکه‌های یوروِ از نظر مبلغ هشت نوع است:

سکه‌های سنت یوروِ: ۱ _ ۲ _ ۵ _ ۱۰ _ ۲۰ _ ۵۰ سنت

سکه‌های یورو: ۱ یوروِ _ ۲ یوروِ

در یک طرف سکه های یوروِ تصویری مشترک وجود دارد ولی در طرف دیگر سمبل های ملل مختلف حوزه پولی یورو حک شده است. هر تصویر ملی ای که در طرف دیگر سکه حک شده نشان از کشوری است که آن سکه را ضرب کرده. اندازه این سکه ها کمی با هم متفاوت است.

طرف مشترک سکه ها به وسیله Luc Luycx از مرکز ضرب سکه سلطنتی بلژیک طراحی شده.

منطقه یورو چیست؟

منطقه یورو (Eurozone) به ۱۹ کشور اروپایی گفته می‌شود که پول رایج و رسمی آنها یورو است. منطقه یورو که در واقع نوعی اتحادیه پولی و اقتصادی به حساب می‌آید، اول ژوئن سال ۱۹۹۹ تشکیل شده است.
به جز بریتانیا و لوکزامبورگ بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نیز متعهد شده‌اند که وقتی شرایط ورود به منطقه‌یورو را به دست آوردند این کار را انجام دهند. تاکنون هیچیک از کشورهایی که به این اتحادیه وارد شده‌اند آن را ترک نکرده‌اند. کشورهایموناکو، سن مارینو، آندورا و دولت‌شهر واتیکان نیز طبق توافق‌هایی رسمی با اتحادیه اروپا از یورو به عنوان پول ملی خود استفاده می‌کنند و اجازه ضرب سکه‌های مخصوص به خود را دارند. کشورهای کوزوو و مونته‌نگرو نیز به طور یکجانبه یورو را پول رسمی خود اعلام کرده‌اند بدون اینکه عضو منطقه یورو باشند و نماینده‌ای در بانک مرکزی اروپا و گروه‌ یورو داشته باشند.

ویژگی های یورو

امروزه یورو تنها پول رایج در تمام کشورهای منطقه یورو است.

وجود پول مشترک به این معنی است که اگر یکی از شهروندان منطقه یورو از مرز کشورش عبور کند و به کشور اروپایی دیگری وارد شود نیازی به پول آن کشور ندارد. بنابراین تجارت بسیار ساده تر است.

سفر برای شهروندان منطقه یورو بسیار آسان تر و ارزان تر است چرا که وقتی از کشورشان خارج می شوند دیگر نیازی به تبدیل پول ندارند.

منطقه یورو وسیع است و بیش از 332 میلیون شهروند را در بر می گیرد. این منطقه از لحاظ اقتصادی قدرتمند است. این به آن معنی است که در مقایسه با بسیاری از نقاط جهان ثبات اقتصادی بیشتری دارد که به بالا بردن استاندارد زندگی افراد کمک می کند.

همه کشورهای اتحادیه اروپا از یوروِ استفاده نمی کنند- برخی از آنها هنوز هم ارزهای ملی خود را به کار می برند. دلیل عمده اش این است که اقتصادهای آنها هنوز آماده به کارگیری یورو نیست. این کشورها عبارتند از: بلغارستان- جمهوری چک- مجارستان- لهستان- رومانی- سوئد و کرواسی. البته دو کشور (دانمارک و انگلستان) نیز تصمیم گرفته اند فعلاً پول ملی خود را حفظ کنند.

بانک مرکزی اروپا (ECB) که در فرانکفورت آلمان مستقر است سهم زیادی در ثبات اقتصادی منطقه یورو دارد. بانک مرکزی اروپا حق انحصاری صدور اسکناس را در دست دارد و مسئول سیاست پولی منطقه یورو است. این به آن معنی است که بانک مرکزی اروپا تورم قیمت ها را پایین و ثابت نگه می دارد. تورم پایین برای مصرف کنندگان و کسب و کار خوب است.

یورو نماد وحدت در عین کثرت در اروپا است. وحدت به این معنی است که ارزش یورو در همه جای منطقه یورو یکسان است. کثرت به این معنی است که انواع زیادی از طرح های ملی در یک طرف سکه ها حک شده که منعکس کننده تنوع، تاریخ، مناطق و فرهنگ های مختلف آن است.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

miladmilan

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ miladmilan1@ آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x