معاملات آنلاین

تفاوت ارزهای رمزنگاری شده و بازارهای سهام چیست؟

مقایسه ارزهای رمزنگاری شده و بازارهای سهام

برای شروع، حتی زمانی که ارزش بر اساس ارز یا سهام باشد، در بورس اوراق بهادار شما در شرکت سرمایه گذاری می کنید، در بازار ارز دیجیتال که تکنولوژی یا ارز سرمایه گذاری می کنید، با این حال، اما شما واقعاً هرگز صاحب هیچ بخشی از شرکت نمی شوید، حتی اگر تجارت شرکت روی قیمت ارز تأثیر بگذارد. این امر همچنین بر ارزیابی کل بازار ارزهای رمزپایه تأثیر می گذارد، هیچ موردی وجود ندارد. هیچ کس واقعاً نمی داند کل سرمایه بازار برای ارزهای رمزپایه چقدر است. بازار ارزهای رمزنگاری شده نیز ده برابر سریعتر عمل می کند. و روی همه چیز تأثیر می گذارد، قیمتها سریعتر بالا می روند، قیمتها سریعتر پایین می آیند، قیمت ها در اندازه های بزرگتر تغییر می کنند.

دستکاری در بازار چیزی است که در بورس اوراق بهادار وجود ندارد، با این حال، در بازار ارزهای رمزنگاری شده قطعاً وجود دارد. این چیز بدی است؟ خب، این بستگی دارد که در این بین گرفتار شوید یا خیر. تا حدی ممکن است برای بیشتر فرزندخواندگی مفید باشد، زیرا افراد بیشتری را درگیر می کند. پیروی از آخرین تفاوت دلیل این امر است که بازار سهام واقعاً دستکاری در بازار یا مقدار بسیار کمی از آن را ندارد و این تنظیم آن است، در حالی که بازار ارزهای رمزپایه اینگونه نیست. این روی بسیاری از رفتارها تأثیر می گذارد. از هر ترفند قدیمی می توان استفاده کرد زیرا هیچ کس آن را تنظیم نمی کند. با این حال، هیچ کس نمی گوید شما باید آنچه را که آژانس مجاز می دهد انجام دهید. همچنین، رقبای جدید می توانند بسیار راحت تر وارد بازار شوند.

سرانجام، از آنجا که رقبای جدید می توانند به راحتی وارد بازار ارزهای رمزپایه شوند، ارزهای قدیمی بسیار سریعتر از مرگ مشاغل قدیمی در بازار سهام می میرند. دلیلی برای وجود صدها ارز رمزپایه وجود ندارد، در حالی که وجود صدها کسب و کار دلیل دارد.

مقایسه کلیدی بین بازارهای سنتی و بازارهای ارزهای رمزنگاری شده

اعدادی که برای توضیح عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه استفاده می شود از آنچه تصور می شود معنی دار نیستند. ارزهای رمزپایه دقیقاً مانند سهام نیستند و صرافی های رمزنگاری مانند بازارهای اوراق بهادار سنتی کار نمی کنند. در نتیجه، بسیاری از استراتژیهای سرمایه گذاری مجموعه رمزنگاری مبتنی بر تعاریف متداول سهم بازار، سرمایه، نوسانات و حجم معاملات عمیقا دارای نقص هستند. اعداد گمراه کننده بدان معناست که ارزیابی و پذیرش ارز رمزنگاری شده به خوبی درک نشده است، که این یک برداشت غلط از سوی رسانه ها و سرمایه گذاران در مورد ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین ایجاد می کند.

ارزش واقعی ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین چقدر است؟

یکی از مفاهیم این تحلیل این است که بیت کوین با وجود داشتن حدود نیمی از سهم اسمی بازار، اکثریت قریب به اتفاق صعودی بلند مدت را در بازار ارزهای رمزنگاری شده به دست آورده است. بیشتر ارزهای رمزنگاری شده و مبادلات رمزنگاری، اعداد را به روشی دستکاری می کنند که شرکتهای تجاری و مبادلات سنتی مانند NASDAQ و NYSE تصور نمی کنند. در نتیجه، “سرمایه بازار” و “حجم معاملات” در بهترین حالت اقدامات نسبی و نسبی در مورد پذیرش ارز رمزپایه هستند. حتی اگر دستکاری عمدی در کار نباشد بازارهای رمزنگاری اساساً فقط مانند بازارهای اوراق بهادار کار نمی کنند. درک این تفاوت ها برای ارزیابی وضعیت ارز رمزنگاری شده و استفاده از ارز رمزنگاری بسیار مهم است.

سه تفاوت مهم ارزهای رمزنگاری شده با بورس

زمان مورد نیاز: 5 دقیقه.

بیایید سه تفاوت مهم بین نحوه کار ارزهای رمزپایه و بازارهای اوراق بهادار سنتی را بررسی کنیم:

 1. ارزیابی ارز رمزنگاری شده تقریباً تماماً از حدس و گمان درباره فرزندخواندگی در آینده حاصل می شود

  اولین تفاوت عمده بین بیت کوین و اوراق بهادار این است که اکثریت قریب به اتفاق ارزش بازار بیت کوین از گمانه زنی در مورد تصویب در آینده حاصل می شود. امروز بیت کوین توسط چند میلیون کاربر به عنوان پول عملی و ذخیره ارزش در کشورها استفاده می شود.
  بیت کوین در حال حاضر در کشورهایی که از تورم فوق العاده مانند ونزوئلا و زیمبابوه رنج می برند مفید و برتر از پول صادر شده توسط دولت است. بیت کوین همچنین برای دور زدن کنترل های ارزی در چین و هند استفاده می شود. حتی در این موارد، بیت کوین به دلیل عدم تصویب اکوسیستم و ممنوعیت های دولت، با گزینه های دیگر غیر قانونی رقابت می کند. در کشورهای پیشرفته، بیت کوین فقط توسط فداکاران فداکار خود استفاده می شود، زیرا استفاده از سیستم مالی سنتی هنوز بسیار آسان تر است. با این حال، انتظارات مبنی بر تکمیل دارایی هایی مانند فلزات گرانبها و ارزهای فیات مانند دلار در آینده، بر تعداد موارد فعلی استفاده از بیت کوین تحت الشعاع قرار گرفته است. به طور خلاصه، اکثر ارزش بیت کوین از گمانه زنی در مورد پذیرش آینده بیت کوین به عنوان یک شبکه عملی عملی ناشی می شود.
  مسئله این است که سرمایه گذاران شواهد بسیار کمی برای پیش بینی ارزش آینده بیت کوین دارند. دامنه این احتمالات شامل شکست کامل بیت کوین، تبدیل شدن به یک گزینه کوچک اما مناسب در موارد استفاده خاص، تکمیل طلا و دلار به عنوان یک جایگزین مناسب، یا تبدیل شدن به ارز ذخیره جدید جهان است.
  یکی از نشانه های این عدم اطمینان درصد معامله روزانه بیت کوین است. حجم روزانه بیت کوین – از آوریل 2020 – از ارزش 126 میلیارد دلار یا حدود 10 درصد، 36 میلیارد دلار ارزش دارد. حجم اپل از ارزشیابی 1.17 تریلیون دلار 6.2 میلیارد دلار است – یا تقریباً 0.5 درصد. نوسانات بیت کوین بسیار بیشتر از سهام است – نوسانات آن بیش از ده برابر یک امنیت معمول است و تقریباً همه ارزهای رمزپایه غیر وابسته دیگر بسیار فراتر از بیت کوین هستند. مردم سهام اپل را در اختیار دارند زیرا سابقه محصولات موفق و مشتریان وفادار را دارد ، در حالی که اکثر دارندگان بیت کوین صاحب نظر در مورد تصویب در آینده و رشد قیمت هستند

 2. بازارهای ارزهای رمزپایه در مقایسه با بورس های اوراق بهادار سنتی،صف خرید سفارش کمی دارند

  تفاوت مهم دیگر بین بازارهای رمزنگاری و سنتی در اندازه کتاب های سفارش آنهاست. یک سهام سنتی مانند اپل در یک بورس معامله می شود و ده ها میلیون سهام روزانه از طریق هزاران خریدار و فروشنده برای تجارت در دسترس است. در نتیجه، بازارهای اوراق بهادار مانند NYSE و NASDAQ حداقل لغزش دارند – آنها می توانند سفارشات بزرگ و قیمت فعلی بازار را به طور موثر پردازش کنند.
  از طرف دیگر دارندگان بیت کوین بیشتر دارایی خود را در کیف پول های آفلاین نگهداری می کنند، فقط درصد کمی در بازارهای آسیب پذیر (که اغلب هک می شوند ، کلاهبرداری می شوند و غیره). در نتیجه، سفارش بیت کوین یک میلیون دلاری ممکن است تأثیر عمده ای در مبادله داده شده داشته باشد، و تأثیر آن بر سایر صرافی ها باشد. به عنوان مثال، فروش بیت کوین که قبلاً توسط Mt Gox برگزار می شد، باعث افت چشمگیر قیمت شد، حتی اگر فقط 1 درصد از بیت کوین های برجسته برای فروش بود. این اثر در سایر ارزهای رمزپایه بسیار بارزتر است که دلیل نابودی 500 میلیارد دلار در سال 2018 است.
  در اینجا مثالی فرضی آورده شده است:
  فرض کنید من یک “سکه Vex” جدید با مقدار اولیه یک میلیون سکه ایجاد کردم. من 10 بیت کوین “ABC Exchange” پرداخت می کنم تا تعداد خود را لیست کنم و دوست خود جو را دعوت می کنم که یک “سکه Vex” به ارزش 100 دلار بیت کوین بخرد. سکه تمام عیار جدید من اکنون 100 میلیون دلار ارزش دارد که در زمان نوشتن این مقاله قیمت آن را در 50 دلار در لیست ارزهای رمزپایه CoinMarketCap قرار می دهد. من فقط 100 میلیون دلار سرمایه با 100 دلار سرمایه درست کردم! حالا، فرض کنید من نه میلیون سکه اضافی صادر کردم. Vex Coin اکنون یک میلیارد دلار ارزیابی دارد! گزارشی از سوی موسسه شفافیت بلاک چین ادعا می کند که 70 مورد از 100 صرافی برتر تعداد زیادی جعلی دارند، یا با دروغ گفتن کامل یا شستن معاملات.
  (Wash trading strategies) استراتژی های تجارت واش شامل معاملات رایگان ، پرداخت درصد كمی به مشتریان برای انجام معاملات یا اجرای مخفیانه ربات ها در مبادله صرافی خود به عنوان مشتری واقعی است. این “ربات های سازنده بازار” یک روش بسیار معمول برای راه اندازی صرافی جدید و ایجاد حجم جعلی به منظور بالا بردن رتبه بندی بورس ها و سکه ها است.
  مشکل نسبتاً بیشتر در جعل قیمت و حجم بیت کوین به همین دلیل است که من معتقدم بیت کوین تقریباً همه ارزش را در فضای ارز رمزنگاری شده به دست آورده است، علی رغم این واقعیت که سهم اسمی سرمایه بازار ارزهای رمزنگاری در سال 2018 به 30 درصد رسیده است. در حقیقت، من معتقدم که همسویی سهم بازار اسمی بیت کوین (یا هر سکه به عنوان رهبر) با ارزش واقعی بازار آن یکی از نشانه های اصلی بلوغ در فضای مجموعه رمزنگاری خواهد بود.

 3. ارزش گذاری Cryptoassets با سرمایه گذاری نسبتاً کمی در دنیای واقعی پشتیبانی می شود

  سومین تفاوت مهم بین اوراق بهادار رمزنگاری و سنتی، نسبت هزینه سرمایه گذاری به سقف بازار است. ارزش کل سهام یک شرکت بر اساس اعتقاد سرمایه گذاران به پتانسیل سودآوری آن در آینده است. این توانایی سودآوری با پول سرمایه گذاری شده برای خرید سهام آن فراهم می شود.
  شرکتی مانند اپل را در نظر بگیرید، با سقف بازار 1.17 تریلیون دلار. اکثر این ارزیابی نشان دهنده ثروت ایجاد شده است – یعنی پیشنهاد سهام اپل مبلغی بسیار کمتر از ارزیابی فعلی آن بود. با این وجود، سرمایه گذاران صدها میلیارد دلار به اپل داده اند تا با خرید سهام آن، رشد چندین دهه اخیر خود را تأمین کند. در سالهای اخیر IPO طی چند سال گذشته به طور متوسط ​​21 درصد بازده داشته است که بازدهی سالم اما متوسط ​​است. این را با بیت کوین مقایسه کنید:
  بیت کوین یک شبکه باز است نه یک نهاد خصوصی، بنابراین محدودیت بازار آن ارزش کل بیت کوین با قیمت فعلی بازار است و هزینه سرمایه گذاری کل سرمایه گذاری در اکوسیستم بیت کوین است. در حال حاضر (آوریل 2020)، سایت هایی که “محدودیت بازار” ارزهای رمزپایه را ردیابی می کنند مانند coinmarketcap.com، سرمایه بازار 126 میلیارد دلاری بیت کوین را گزارش می دهند.
  ما راهی برای ردیابی مقدار کل پول فیات (یعنی دلار) هزینه شده برای خرید آن بیت کوین نداریم، اما می دانیم که ماینرها از استخراج بیت کوین چه سود (در بیت کوین) کسب کرده اند. استخراج بیت کوین یک فرآیند رقابتی در بازار است و حاشیه سود آن ناچیز است و یا وجود ندارد، بنابراین می توانیم فرض کنیم که بیشتر بیت کوین های ضرب شده با پرداخت فیات (دلار) معامله می شدند تا هزینه های آن مانند خرید سخت افزار استخراج و برق را پرداخت کنند. اگر ماینرهای بیت کوین بیت کوین را در همان روزی که برای پرداخت هزینه های عملیاتی آن را استخراج کرده بودند، می فروختند، 5.3 میلیارد دلار درآمد داشتند. این 4 درصد از سقف بازار بیت کوین است.
  استخراج تنها بخشی از اکوسیستم بیت کوین است – مبادلاتی مانند Kraken و Coinbase و سرویس های تجاری Gemini و بازرگانانی مانند Bitpay در اکوسیستم Bitcoin سرمایه گذاری کرده اند، اما اینها شرکت های بزرگی نیستند. به طور خلاصه، ارزش Bitcoin روی کاغذ با سرمایه گذاری نسبتاً کم در اکوسیستم آن تأمین می شود.
  اگر به پتانسیل تغییر ارز ارزهای رمزپایه اعتقاد داشته باشید، این چیز بدی نیست. با این حال، درک رابطه یک ارز رمزنگاری شده با منابعی که در اختیار دارد بسیار مهم است. به عنوان مثال، Litecoin، با ارزش تقریبی 2 میلیارد دلار، دارای دو توسعه دهنده تمام وقت است.

بیت کوین نرم افزار تبخیری نیست اما بیشتر ارزهای رمزپایه دیگر هستند.

صدها توسعه دهنده در حال کار بر روی توسعه اکوسیستم بلاک چین در شرکت هایی مانندBlockstream ، Bitpay ، Coinbase ، Gemin ،Satoshi Labs و غیره هستند. با این وجود، اپل برای پشتیبان گیری از سقف بازار تریلیون دلاری خود، 132،000 کارمند و درآمد 266 میلیارد دلاری دارد. سقف بازار ارزهای رمزنگاری شده در حدود 200 میلیارد دلار است، اما حدس می زنم که تقریباً 100 همکار داوطلب Bitcoin Core و چند هزار نفر در راه اندازی اکوسیستم بیت کوین مشغول به کار باشند.

بیت کوین بهترین سناریو است. اکثر ارزهای رمزپایه، نرم افزارهای تبخیری هستند و تقریباً هیچ تیم فنی ندارند. بیت کوین از یک مدل اثبات کار ایجاد سکه استفاده می کند، در حالی که اکثر سکه ها (مانند سکه های ERC20) از یک مدل اثبات سهام استفاده می کنند که از استخراج استفاده نمی کند یا حداقل استخراج را شامل می شود. هزینه های استخراج آنها صفر است، اگرچه ممکن است هنوز هزینه تحقیق و توسعه، پرسنل، هزینه های بازاریابی و غیره داشته باشند. یک تیم پایه گذار سکه معمولی کار فنی ایجاد یک سکه جدید را منعقد می کند و کارکنان فنی یا اکوسیستم توسعه مداوم ندارد. محدودیت بازار آنها مبتنی بر حجم تجارت متورم است و استراتژی ضرب سکه آنها صرفاً برای افزایش قیمت به اندازه کافی طولانی است که همه بنیانگذاران بتوانند سود خود را قبل از سقوط قیمت بدانند.

برای استفاده از یک مثال معمول، به یک حساب GitHub ارزهای رمزپایه نگاه کنید، که مشارکت هایی را که توسعه دهندگان به آن کمک می کنند ثبت می کند. اینجا Bitcoin Gold است. در حدود تاریخ شروع به طور معمول یک فعالیت شدید وجود دارد و به دنبال آن تبلیغات بازاریابی زیادی انجام می شود و کارهای فنی کم یا بسیار کم انجام می شود. اکثر ارزهای رمزپایه هیچ توسعه دهنده ای پولی یا جوامع توسعه دهنده منبع باز ندارند. شرکت ها می توانند پول خود را برای نوآوری فنی هزینه کنند و بسیاری از سرمایه گذاران ارزهای رمزنگاری شده تصور می کنند که ارزهای رمزنگاری شده توانایی تحقق وعده های خود را نشان می دهد. واقعیت این است که دستکاری در مبادله و تعداد متورم حجم به این معنی است که تقاضای واقعی برای اکثر ارزهای رمزپایه بسیار کم است. تیم های موسس نمی توانند با فروش انبوه سهام خود، بودجه توسعه را تأمین کنند زیرا قیمت سکه قبل از فروش بیش از کسری جزئی سقوط خواهد کرد.

در نتیجه، اکثر پروژه ها فقط چند نفر دارند و هیچ پیشرفت فنی مداومی ندارند. بر اساس بررسی من از مشارکت های کد منبع باز GitHub در ارزهای رمزپایه برتر، اکثر پروژه ها دارای صفر معمار اختصاصی بلاک چین و در واقع صفر همکار تمام وقت از هر نوع هستند. هنگامی که از ارزهای برتر مانند بیت کوین، اتریوم، استلار و غیره عبور کردید، اکثر سکه ها توسعه دهندگان کمی دارند و فعالیت کمی دارند.

سه مرحله بلوغ اکوسیستم رمزنگاری

توسعه ارزهای رمزنگاری شده احتمالاً در سه مرحله کشف، زیرساخت و پذیرش انجام می شود. مرحله کشف مربوط به سال 2008-2013 بود که جامعه مفاهیم اساسی و ابزارهای ارزهای رمزپایه را شناسایی کرد. مرحله زیرساخت از حدود زمانی شروع شد که مردم به لزوم ایجاد گزینه هایی برای مبادله ناموفق Mt Gox در سال 2013 پی بردند. مرحله زیرساخت فعلی شامل ایجاد یک اکوسیستم است که راه حل های محکومیت حضوری را برای مصرف کنندگان، واسطه های معتمد و شبکه متنوعی از فروشندگانی که بیت کوین را قبول می کنند. هنگامی که زیرساختی بالغ برای ارزهای رمزپایه فراهم شود، مرحله برای پذیرش فراهم می شود. متأسفانه، نوآوری های واقعی در فضای ارزهای رمزپایه در پشت حجاب تبلیغات احتمالی پنهان شده است. به عنوان مثال، در طول سال گذشته، بیش از نیمی از کاربران بیت کوین قالب جدید آدرس Segwit را پذیرفته اند که امنیت و ظرفیت معامله را افزایش می دهد. Lightning Network به ظرفیت 6.5 میلیون دلار بیت کوین و 12000 گره رسیده است. این یک شبکه بیت کوین لایه دوم است که ظرفیت کافی برای هر انسان برای استفاده از کیف پول بیت کوین خود را دارد. (بیت کوین کش چشم انداز رقابتی برای مقیاس گذاری “50 معامله در روز برای 10 میلیارد انسان” در زنجیره دارد.)

ارزیابی معنادار ارزش بیت کوین در درک آمادگی اکوسیستم برای پذیرش نهادی و مصرف کننده نهفته است. اکوسیستم هنوز بسیار نابالغ است و ابزارها برای هیچ یک از مصرف کنندگان معمولی آماده نیستند، اما این منظره به سرعت در حال تغییر است و زمینه را برای پذیرش انبوه مصرف کننده فراهم می کند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x