مقالات آموزشی

صندوق قابل معامله (ETF) در بورس چیست؟

از انواع تا ریسک های صندوق قابل معامله (ETF) را برایتان توضیح دادیم

صندوق قابل معامله یا ETF یکی از صندوق های سرمایه گذاری در بازار سهام است. صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار بورس هستند. صندوق قابل معامله یا همان ETF شباهت زیادی به صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارد. اما با این تفاوت که ETF در طول روز در بازار بورس معامله می شود. یعنی سرمایه گذاران بازار سهام می توانند این صندوق را خریداری کنند یا بفروشند. این صندوق خاص می تواند حاوی سهام،اوراق قرضه،ارز و کالاهای دیگری مانند شمش طلا باشد. سیاست این صندوق این است که معاملات با ارزش واقعی دارایی ها نزدیک باشد. هرچند بعض اوقات انحرافاتی نیز رخ می دهد. اکثر صندوق های ETF شاخص دار هستند. این به این معنا است که به نسبت شاخص بازار، سهام دارند. این صندوق خاص برای سرمایه گذاری طولانی مدت مناسب است.

معمولا لیستی از نام و حجم سهام های صندوق ETF در وبسایت بازار سهام منتشر می شود. بزرگترین ETF ها سالانه 0.03 درصد از سود سرمایه گذاران را به عنوان کارمزد دریافت می کنند. هرچند صندوق های ETF خاص ممکن است تا 1درصد نیز دریافت کنند. در واقع ETF حق مالکیت خود را به صورت سهام تقسیم می کند. که این سهام در اختیار سهامداران قرار می گیرد. سهام داران این صندوق به صورت غیر مستقیم مالک دارایی های آن هستند. سهامداران همچنین حق دریافت سود از این صندوق را دارند. صندوق ETF به دلیل ویژگی های خاص خود مانند کارمزد کمتر نسبت به سود و بازده بالا، سرمایه گذاران زیادی را به خودش جذب می کند.

تاریخچه صندوق قابل معامله (ETF)

صندوق قابل معامله (ETF) فعالیت خود را در امریکا از سال1993 و در انگلستان از سال 1999 شروع کرد. این صندوق در سال 1989 مرحله ای از تکوین خود را پشت سر گذاشت. در سال 1990 محصولی مشابه به ETF در بازار بورس اوراق بهادار تورنتو شروع به کار کرد. محبوبیت آن باعث شد تا امریکا چیزی درست کند تا مقررات کمیسیون بازار بورس را متحول سازد. ناتان مست و استیون بلوم تحت نظارت ایورز رایلی در سال 1993 پروژه عنکبوت را طرحی کرده و به توسعه رسانند. پروژه عنکبوت یا SPDR به عنوان بزرگترین صندوق ETF جهان شناخته می شود. شاید نام دوشنبه سیاه را شنیده باشید. در سال 1987 بحران مالی وحشتناکی در روز دوشنبه اتفاق می افتد که بعدا به دوشنبه سیاه معروف می شود. این بحران مالی یکی از مشوق های شروع پروژه عنکبوت است.

سرمایه گذاری و مزایای آن در صندوق قابل معامله (ETF)

هزینه ها

از آنجایی که اکثر صندوق های ETF شاخصی هستند، نسبتا هزینه های کمی دارند. زیرا به صورت فعال مدیریت نمی شوند. مدیریت یک صندوق شاخصی بسیار آسان تر است. زیرا بیشتر توسط کامپیوتر ها بررسی و مدیریت می شود. صندوق های ETF برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیازی به خرید و فروش سهام برای تامین سهام سهامداران و ذخیره نقدینگی برای بازخرید ندارند. همچنین در هزینه های مربوط به کارگزاری مانند کارمزد صرفه جویی می کند. صندوق های ETF معمولا هزینه پایینی برای حسابداری . بازار یابی دارند. در مدت زمان طولانی این هزینه های کمتر تاثیر فراوانی در سرمایه گذاری شما خواهند داشت. از آنجایی که معاملات صندوق ETF در بازار بورس انجام می شود، هر معامله کارمزد کارگزاری را نیز شامل می شود. البته بعضی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک وجود دارند که هزینه کمی دارند.

معاملات

برخلاف واحد های صندوق های سرمایه گذاری مشترک که فقط در انتهای کار بازار معامله می شوند، صندوق های ETF می توانند در تمام ساعات کار بازار معامله شوند. همچنین چون صندوق های ETF مانند دیگر سهام ها معامله می شوند، تریدر ها می توانند از همان روش های معاملاتی خرید سهام استفاده کنند. مانند سفارشات دارای محدودیت یا این که اگر سهام به درصد مشخصی از ضرر رسید به صورت اتومات فروخته شود. که با سرمایه گذاری در صندوق های مشترک از چنین ویژگی هایی برخوردار نخواهید بود. همچنین هیچ سرمایه حداقلی برای خرید صندوق های ETF تعریف نمی شود. زیرا این صندوق را می توان با قیمتی پایین خریداری و نگه داری کرد. بعضی از سرمایه گذاران برای اهداف تخصیص دارایی این صندوق را خریداری می کنند . در صورتی که گروه دیگری برای جلوگیری از ریسک این کار را انجام می دهند.

تنوع بازار

اگر صندوق قابل معامله (ETF) شاخص گسترده ای را دنبال کنند می توانند تنوع ایجاد کنند. همانند دیگر صندوق های سرمایه گذاری، صندوق ETF نیز روشی اقتصادی برای برای خرید سهام و سرمایه گذاری سریع پول نقد فراهم می سازد. یک شاخص ETF معمولا می تواند تنوع را در تمام صندوق بوجود آورد. که می توتند شامل شاخص های بین المللی یا ملی، شاخص بخش خاصی از صنعت و شاخص اوراق قرضه باشد.

شفافیت

معمولا سازمان بورس از صندوق های ETF می خواهد که فعالیت های خود را شفاف سازی کنند. در واقع هرروزه پروتوفوی این صندوق ها باید در وبسایت و در معرض دید همگان قرار بگیرید. هرچند این سازمان به صندوق ها این اجازه را می دهد تا دقیقا دارایی های خود را افشا نکنند. صندوق های ETF شفافیت قیمت نیز دارند. زیرا همواره در طول روز در بازار قیمت گذاری می شوند.

انواع و اقسام صندوق قابل معامله (ETF)

صندوق قابل معامله (ETF) شاخص

ETF های شاخص در تلاش هستند تا عملکرد یک شاخص مشخص را تکرار کنند. شاخص ها ممکن است بر پایه ارزش سهام ها،اوراق قرضه، ارزها و کالاهای مختلف باشند. یک صندوق شاخص با اختیار داشتن پروتفوی یک شاخ عملکرد آن را ردیابی می کند. این نوع از صندوق ETF شاخص ها را تکثیر می کند. و این شاخص های تکثیر شده معیارهای متفاوتی برای سرمایه گذاری دارند. مثلا یک شاخص فقط شرکت های بزرگ و متوسط را شامل می شود. بنابراین صندوق ETF دیگر سهام شرکت های کوچک را نخواهد داشت. در کل سهام هایی که این صندوق دارد بستگی به شاخص آن است. ETF نمایه از سهام با سود بالا را تکرار می کند. شاخص های دیگری که ETF بر اساس آنها کار می کند بر یک صنعت خاص،فناوری،انرژی پایدار،حاکمیت زیست محیطی تمرکز دارند.

برخی از صندوق های ETF شاخص از روش تکثیر استفاده می کنند. در این روش صندوق تمام دارایی خود را در اوراق بهادار یک شاخص سرمایه گذاری می کند. اما سایر صندوق های ETF مانند صندوق شاخص کل اوراق بهادار بورس از روش نمونه گیری استفاده می کنند. یعنی 80 تا 95 درصد از دارایی خود را در اوراق بهادار یک شاخص مشخص سرمایه گذاری می کنند. و باقی دارایی خود را در زمینه دیگری سرمایه گذاری می کنند.

صندوق قابل معامله (ETF) کالا

صندوق های ETF کالایی معمولا در فلزات گرانبها،محصولات کشاورزی و هیدروکربن های مختلف مانند نفت سرمایه گذاری می کنند. آنها درست مانند سهام تجارت عمل می کنند و شباهت زیادی به ETF های بازار بورس دارند. هرچند صندوق های ETF چون در بازار بورس فعالیت نمی کنند جزو شرکت های سرمایه گذاری محسوب نمی شوند. با این حال ممکن است تخت مقررات کمیسیون تجارت آتی کالا ها قرار بگیرند. اکثر صندوق های ETF کالایی حاوی کالاهای فیزیکی هستند. با این حال بعضی از این صندوق ها مانند صندوق نفت ایالات متحده امریکا فقط قرارداد های آتی دارند. که معنای مختلفی با مالکیت یک دارایی می توانند داشته باشد. در این حالت می شود ماه به ماه تاریخ تحویل کالاها را به تعویق انداخت. که این کار هم کالا و هم مالک را در خطر می اندازد.

صندوق قابل معامله (ETF) ارزی

صندوق های ETF ارزی به سرمایه گذاران این امکان را می دهند تا در ارزهای بزرگ سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در ارزهای خارجی می توانند به سود بالایی برسند.

صندوق قابل معامله (ETF) معکوس

صندوق های ETF معکوس برای سودآوری از کاهش ارزش معیار یا شاخص اساسی طراحی شده اند. سرمایه گذاری در صندوق های معکوس مانند استفاده از استراتژی های پیشرفته معاملاتی است.

ریسک های سرمایه گذاری در صندوق قابل معامله (ETF)

خطای ردگیری

خطای ردگیری ETF در واقع تفاوت بین بازده ETF و شاخص یا دارایی مرجع آن است. بنابراین یک خطای ردیابی غیر صفر نشان دهنده عدم تکرار است. خطای ردیابی بر اساس قیمت غالب ETF و مرجع آن محاسبه می شود. این تفاوت به دلیل حق بیمه یا تخفیف است که تفاوت بین NAV ETF و قیمت بازار آن است. خطاهای ردیابی زمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند که ارائه دهنده ETF از استراتژی هایی به غیر از تکمیل کامل شاخص زمینه استفاده کند. برخی از ETF ها عملکرد ردیابی بهتری دارند زیرا شاخص اساسی نیز به اندازه کافی مایع است و امکان تکرار کامل را فراهم می کند.در مقابل، برخی از ETF ها مانند کالاهای ETF و اهرم ETF های آنها ، لزوماً از تکثیر کامل استفاده نمی کنند ، زیرا دارایی های فیزیکی نمی توانند به راحتی ذخیره شوند. همانطور که در بازار آتی VIX مشاهده می شود ،ETF های مبتنی بر آینده نیز ممکن است از عملکرد منفی رنج ببرند.

ریسک نقدینگی

نقدینگی ETF طیف گسترده ای دارد. معروفترین ETF ها بطور مداوم معامله می شوند و روزانه ده ها میلیون سهم از آنها معامله می شود ، در حالی که دیگران هر چند وقت یکبار معامله می شوند، حتی برخی روزها معامله نمی شوند. صندوق های بسیاری وجود دارند که اغلب معامله نمی شونند. فعال ترین ETF ها حجم زیاد و spread بالایی دارند و قیمت آنها در طول روز متفاوت است. این در تضاد با صندوق های سرمایه گذاری مشترک است ، جایی که تمام خریدها یا فروشهای یک روز معین در پایان روز معاملات با همان قیمت انجام می شود.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x